İyi Kayınvalide ile de Sorunlar Olabiliyormuş

casper87

mutluyuzzzz
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2010
825
24
Kırk yıl düşünsem buraya kayınvalidem ile ilgili bir olay yazacağım aklıma gelmezdi.Normalde çok iyi anlaşırız,çok da iyi bir kayınvalidem var.Bişey alıcam desem hemen alan,bana her konuda yardımcı olan,eşime karşı beni tutan bir kayınvalidem vardı. Hoşuma gitmeyen davranışları olsa da iyi bir insan olduğu için görmezden gelirdim.Taa kii geçen hafta olan olaylara kadar.Artık diğer söylediği sözlerde aklıma geliyor ve çok sinirleniyorum,kırılıyorum ona haketmediğim için.
6 yıllık evliyim ve 7 aylık bir oğlum var.Oğlum 5 aylık olduktan sonra işe başladım ve haftanın 4 günü kayınvalidem 1 günü kendi annem bakıyor.Kayınvalidem evi biraz uzakta olduğu için bizde kalıyor.Metro ve otobüsle 45 dk falan sürüyor.Ben işten 15:30 da geliyorum ve eve geldikten sonra oğlumun herşeyi ile kendim ilgileniyorum.Gelelim yaşanan olayalara.......
Oğlum çok sık kaka yapan bir bebek doğduğundan beri büyüdükçe günde 3 sefer yapmaya başladı.Kayınvalidem tutturdu bu çocuk çok sık kak yapıyor.Çok sık kaka yapan çocuk et tutmaz iyi değil bu kadar kaka yapması demeye her gün söylenmeye başladı..(oğlumun kilosun da maşallah iyi toplu bile sayılır).Bende annecim bu normal kerem doğduğundan beri zaten böyle kaka yapıyor ne güzel,millet 2-3 günde bir yapıyor acı çekiyor diye uğraşıyor ,bizimki ne güzel günde 3 sfer yapıyor bağırsakları iyi çalışıyor demek ki dedim..Her bu kaka meselesini açtığında bunları söyledim.
Bunun dışında oğlum az uyuyan bir bebek geceleri emmek için uyanmak haricinde uyur ama gündüzleri 20-30 arasında az uyur yattığında.Uykusu içinde kayınvalidem;az uyuyor uyku uykunun mayasıdır,uyucak ki büyücek der.Bende keremin uykuyu pek sevmeyen bir bebek olduğunu az uyusa da mutlu olduğu sürece,uykusunun yettiğini söylerdim.Yine geçen hafta işten geldim oğlumun uykusu var ama çok aşırı uykusu gelmeden ve ağlama moduna girmeden kolay kolay uyumayan bi bebek.Kayınvalidem uyut dedi neyse zor da olsa ben uyUttum oğlumu beraber yattık 40 dk falan uyudu...Akşam oldu yemek yedik eşim işten geç gelcekti beklemedik onu..Ben keremi yıkadım,yıkamadan önce uykusu vardı ama yıkanınca biraz açıldı,kayınvalidem gene uyut çok uykusu var dedi.İnşallah uyur annecim dedim aldım oğlumu geçtim yatak odasına emzirdim,kucağımda salladım,ninni söyledim yok uyumuyor biliyorum uyumuycak çünkü normalde daha geç yatar,oğlumu beşiğinin içine koydum sallıyom ama bizimki bağırmaya başladı uyumak istemiyor..Tam o sırada kayınvalidem geldi ne oluyor dedi uyumak istemiyor dedim.Aldı yatağından oğlumu başka odaya gitti uyutmaya çalışıyor kerem çılık çılığa bağırmaya başladı..Tam o sırada zil çaldı eşim geldi.Kayınvalidem ; baban geldi şimdi hiç uyumazsın diye söylenmeye başladı.Bende kapıyı açmaya gittim kayınvalidem de arkamdan geldi.Bende o sırada düzgün bir şekilde annecim iyice uykusu gelmeden uyumuyor deminden beri yapmadığım kalmadı böyle zorlayarak hayatta uyumaz dedim.Eşimin yanında aldı oğlumu verdi elime ..İyi nasıl biliyorsan öyle yap dedi geçti içeriye suratı beş kArış..Eşim ne oldu diye sordu yok birşey diye cevap verdi.Ama eşime de tafra yapıyor..Sonra eşim süt götürdü içmemiş konuşmamış.Yatak odasına geçtiğimizde eşim sordu noldu diye anlattım bende hem kaka meselesini hem uyku meselesini...Birde kayınvalidem bana hep eşimin çok süslendiğini giydiğini beğenmeyip üstünü sabahları çıkardığını,saçlarını jölelediğini,parfüm sıktığını çok mertoseksüel olduğunu söyleyip duruyordu..Bende annecim o hep öyleydi zaten yeni değil ki derdim.Kayınvalidem de evlenmeden önce böyle değildi evlendikten sonra olmuş demek ki derdi.Bir gün gene resimlere bakarken bu kız diye sordu bende eşimin yanında çalışan kız dedim,göster bakıyım yanında çalışan şu kızları neden bu kadar süsleniyor bu dedi..Ben şok tabi ki gene bişey demedin.Kızları tanıdığımı ve çok iyi kızlar olduklarını söyledim.Yok zaten bişeye benzemiyorlarmış dedi..Bunları da eşime söyledim..Ya annem kafayı yemiş insan gelinine oğlu hakkında böyle şeyler der mi ya,abimlerinde burnundan getirmiş bebeklerine bakmaya gittiğinde onlarada aynısını yapmış.Kardeşim işten çıktı ya ona sıkılıyor hıncını bizden alıyor dedi...Bende ona hak veriyorum evini kocasını,çocuğunu bırakıyor sosyal bir hayatı vardı burda yalnız sıkılıyor anlıyorum ama bu böyle yapmasını gerektirmez dedim.Eşimde haklısın ne diyim boş ver takma kafana bişey derse he he de geç dedi...Sabah hala surat yapmaya devam edince eşim kayınvalideme;ya sen niye çocuk gibi surat yapıyorsun,ne var bu çocuk geç yatıyo zaten ister uyur ister uyumaz karışma bırak işten gelince kendi halletsin ister yatırsın ister yedirsin karışma,,çocuk gibi davranma demiş eşim.Kayınvalidem de benimle inatlaşıyor demiş eşime..Ben o gün işten geldim kayınvalidem sadece ne yediğini söyledi oğlumun sonra ben gidiyom dedi mahmur bir ifadeyle gitti.Balkondan arkasında baktık oğlumla her zaman arkasına bakardı bakmadı.Ondan sonraki günde sadece kerem ile ilgili konuştu yine kalırdı ama kalmadı evine gitti.Oğlum uyuyordu gene arkasına bakmadı ben balkondan geçirmek için çıktım,düzgünce konuşmaya çalıştım ama o mesafeyli sadce kerem hakkında konuştu..

Bu olaydan sonra kayınvalidemin yaptığı diğer şeylerde beni rahatsız etmeye başladı mesela ablasının oğlunun düğününe gitcektik bana telefonda düzgün giyinin,keremide düzgün giydir dedi..Yine bişey demedim ama acayip bozuldum düğüne nasıl gidileceğini bilmiyormuşum gibi.DAha önce de komşunun kzının düğünü vardı o zamanda ben işten kayınvalidemlere gitmiştim üstümde kemerli bir pantolon ve badi vardı,kayınvalidem kokoştur sanki komşu kızı değil de çok daha yakını evleniyor gibi taşlı bir elbise giymiş ve orda da bana; sanki sen değilde ben gencim taşlu taşlu giyindim demişti...Bunun dışında balkonda saksılarımız var içine bişeyelr ektik ama kurudu, sağolsun kayınpederim saksıları güzelce yerleştirmiş kurumuş otları atmış,kayınvalidem kayınpederime at o sakasıları kötü duruyor derken duydum ve düzgünce eşim onalara bişeyelr eker kullanırız atma babacım sen onları dedim.Bu olayda da kızdım ama gene sesimi çıkarmadım..Saksı bile olsa benim evimden nasıl at der kayınpederime eşime söyledim ama boş ver dedi...

Birde geçtiğimiz bayramda ilk günü akşam üzeri gitcektik gündüz denize gittik eşim gece 12 lere kadar çalışmıştı ve son 1 ay tatil yapmamıştı işlerin yoğunluğundan.Kayıınpederim biliyordu gelceğimizi bişaiz aradı annen teyzene gitti yarın gelin diye.Bizde ertesi gün sabah havuza gittik arakadaşlarla akşam gideriz dedik kayınvalidemlere.Sabah havuzda kayınvalidem aradı bayramın ikinci günü nerdesiniz herkes geldi bi siz gelmediniz saymadınız vs döktürmüş eşimde kaçıyoz mu akşama gelcez noldu şimdi dedi sinirlenip kapattı...Hatta keşke bağırmasaydın bpoşver belki başka bişeye kızmıştır demiştim eşime..O gün gittiğimizde havuz dönüşü döktürdü kayınvalidem ,içeri girer girmez..İşte herkes gelmiş bi biz gelememişiz,bütün gün ev doluymuş yardım eden yokmuş,küçük kaynımın kız arkadadşı gelmiş mutfaktan çıkamamış...Sonra artık ben yaşlandım eskisi gibi değilim,milletin gelinleri sabahtan akşama kadar geliyor yardım ediyor, hadi ötekinin bebeği ufak (eltimi kastediyor ve zaten eltimi hiç sevmez,eltimde hayatta yardım etmez ve bebeği 1 aylık bizimki 6 aylıktı ozman )6 yıldır bişey görmedim ben bişeyde istemedim sizden dedi..siz bu saatte geldiniz madem gitceniz arife gelcektiniz hadi senin aklına gelmedi dedi eşime sonra bana döndü senin aklaına gelcek dedi..Bende döndüm hani son zamanlarda gelemedim ama ben yardıma ediyordum sana annecim dedim sadece.Eşimde çalışıyom gece 12 geldim tatil benimde hakkım geldik işte dedi...
Kaç sefer evine temizliğine gittim..Çalışmıyuorken günelri olurdu eve 20-25 kişi gelirdi mutfaktan hiç çıkmazdım ne zman yemeğe gitsek keza gene bulaşıkları yıkama spfrayı toplama vs.hep yardım ederdim eltim hiç bi işe elini sürmezdi.Ben bunları yapmış ona onaca kötü lafına rağmen tek söz söylememişken bunları yapması iyice kendinden soğuttu beni...

Bu arada mutfakta pilavı islatamam dan tutunda,makarnayı geç yapmamdan (kendisi -4-5 saat önceden yapar süzer koyar kenara, pilavıda öyle çok önceden ıslatır, bense herşeyi daha geç yaparım eşim gelmeden 2 saat önce girerim yemek yapmaya.Mutfakta bi keresinde salatayı yap koy hazır olsun demeye başladı bi kere bende ben böyle alıştım daha geç hazırlıyorum bekleyince ana yemek hariç diğer şeyleri sevmiyorum dedim ve salatayı kendi bildiğim saatte hazırladım o günden sonra artık karışamamya başladı yapış ediş saatime..Kılar çok doldum uzun oldu kusura bakmayın .Özünd eiyi bir insan ama işte bunları artık kaldıramıyorum .Sizce nasıl davranmalıyım bunları söyelmeliyimiyim yoksa konunun açılmasını mı beklemeliyim ben mi abartıyorum artık sinirlenmeye başladığım için...

En iyi kayinvalide bile cocuk dogduktan sonra gariplesiyor
aslinda iyiliginiz icin soyluyor belki ama
soyleme tarzi yol gosterici olsa siz de gocunmazdiniz..

bence siz kayinvalidenizi daha yeni tanimaya baslamissiniz
onceden umursamamissiniz ama
konu cocuk olunca insan hassaslasiyor dogal olarak
sonra da umursamadiginiz seyler gozununuzun onune geliveriyor

siz tavrinizi degistirmeyin yine soyleyin
herhangi bir durumda yine ornekler vererek anlatin

ama su esinizin is arkadaslariyla ilgili yaptigi sey cok fena
bir insan gelininin icine suphe dusurmek icin oglunu nasil karalar aklim almiyor!

Allahtan esiniz akli basinda bir insan...

Son düzenleme:
ortada çok fazla bişi yok ben diliyle kayınvalidenizle konuşun sakin ve tatlı onu ne kadar sevdiğinizi yaptığı iyilikler için ne kadar mutlu olduğunuzu anlatın ama bazen anne kız arasında bile olacak şeyler olduğunu bunların iki tarafında gerginliği yüzünden olduğunu anlatın bu hareketlerin sebebini öğrenmeye çalışın sizinde dediğiniz gibi sosyal hayatı kısıtlanmış yaşlılık psikolojisine girmiş daha çok ilgi isteyen bir anne olmuş çok rahat aşabileceğiniz bir sorununuz var kolay gelsin:)

Kırk yıl düşünsem buraya kayınvalidem ile ilgili bir olay yazacağım aklıma gelmezdi.Normalde çok iyi anlaşırız,çok da iyi bir kayınvalidem var.Bişey alıcam desem hemen alan,bana her konuda yardımcı olan,eşime karşı beni tutan bir kayınvalidem vardı. Hoşuma gitmeyen davranışları olsa da iyi bir insan olduğu için görmezden gelirdim.Taa kii geçen hafta olan olaylara kadar.Artık diğer söylediği sözlerde aklıma geliyor ve çok sinirleniyorum,kırılıyorum ona haketmediğim için.
6 yıllık evliyim ve 7 aylık bir oğlum var.Oğlum 5 aylık olduktan sonra işe başladım ve haftanın 4 günü kayınvalidem 1 günü kendi annem bakıyor.Kayınvalidem evi biraz uzakta olduğu için bizde kalıyor.Metro ve otobüsle 45 dk falan sürüyor.Ben işten 15:30 da geliyorum ve eve geldikten sonra oğlumun herşeyi ile kendim ilgileniyorum.Gelelim yaşanan olayalara.......
Oğlum çok sık kaka yapan bir bebek doğduğundan beri büyüdükçe günde 3 sefer yapmaya başladı.Kayınvalidem tutturdu bu çocuk çok sık kak yapıyor.Çok sık kaka yapan çocuk et tutmaz iyi değil bu kadar kaka yapması demeye her gün söylenmeye başladı..(oğlumun kilosun da maşallah iyi toplu bile sayılır).Bende annecim bu normal kerem doğduğundan beri zaten böyle kaka yapıyor ne güzel,millet 2-3 günde bir yapıyor acı çekiyor diye uğraşıyor ,bizimki ne güzel günde 3 sfer yapıyor bağırsakları iyi çalışıyor demek ki dedim..Her bu kaka meselesini açtığında bunları söyledim.
Bunun dışında oğlum az uyuyan bir bebek geceleri emmek için uyanmak haricinde uyur ama gündüzleri 20-30 arasında az uyur yattığında.Uykusu içinde kayınvalidem;az uyuyor uyku uykunun mayasıdır,uyucak ki büyücek der.Bende keremin uykuyu pek sevmeyen bir bebek olduğunu az uyusa da mutlu olduğu sürece,uykusunun yettiğini söylerdim.Yine geçen hafta işten geldim oğlumun uykusu var ama çok aşırı uykusu gelmeden ve ağlama moduna girmeden kolay kolay uyumayan bi bebek.Kayınvalidem uyut dedi neyse zor da olsa ben uyUttum oğlumu beraber yattık 40 dk falan uyudu...Akşam oldu yemek yedik eşim işten geç gelcekti beklemedik onu..Ben keremi yıkadım,yıkamadan önce uykusu vardı ama yıkanınca biraz açıldı,kayınvalidem gene uyut çok uykusu var dedi.İnşallah uyur annecim dedim aldım oğlumu geçtim yatak odasına emzirdim,kucağımda salladım,ninni söyledim yok uyumuyor biliyorum uyumuycak çünkü normalde daha geç yatar,oğlumu beşiğinin içine koydum sallıyom ama bizimki bağırmaya başladı uyumak istemiyor..Tam o sırada kayınvalidem geldi ne oluyor dedi uyumak istemiyor dedim.Aldı yatağından oğlumu başka odaya gitti uyutmaya çalışıyor kerem çılık çılığa bağırmaya başladı..Tam o sırada zil çaldı eşim geldi.Kayınvalidem ; baban geldi şimdi hiç uyumazsın diye söylenmeye başladı.Bende kapıyı açmaya gittim kayınvalidem de arkamdan geldi.Bende o sırada düzgün bir şekilde annecim iyice uykusu gelmeden uyumuyor deminden beri yapmadığım kalmadı böyle zorlayarak hayatta uyumaz dedim.Eşimin yanında aldı oğlumu verdi elime ..İyi nasıl biliyorsan öyle yap dedi geçti içeriye suratı beş kArış..Eşim ne oldu diye sordu yok birşey diye cevap verdi.Ama eşime de tafra yapıyor..Sonra eşim süt götürdü içmemiş konuşmamış.Yatak odasına geçtiğimizde eşim sordu noldu diye anlattım bende hem kaka meselesini hem uyku meselesini...Birde kayınvalidem bana hep eşimin çok süslendiğini giydiğini beğenmeyip üstünü sabahları çıkardığını,saçlarını jölelediğini,parfüm sıktığını çok mertoseksüel olduğunu söyleyip duruyordu..Bende annecim o hep öyleydi zaten yeni değil ki derdim.Kayınvalidem de evlenmeden önce böyle değildi evlendikten sonra olmuş demek ki derdi.Bir gün gene resimlere bakarken bu kız diye sordu bende eşimin yanında çalışan kız dedim,göster bakıyım yanında çalışan şu kızları neden bu kadar süsleniyor bu dedi..Ben şok tabi ki gene bişey demedin.Kızları tanıdığımı ve çok iyi kızlar olduklarını söyledim.Yok zaten bişeye benzemiyorlarmış dedi..Bunları da eşime söyledim..Ya annem kafayı yemiş insan gelinine oğlu hakkında böyle şeyler der mi ya,abimlerinde burnundan getirmiş bebeklerine bakmaya gittiğinde onlarada aynısını yapmış.Kardeşim işten çıktı ya ona sıkılıyor hıncını bizden alıyor dedi...Bende ona hak veriyorum evini kocasını,çocuğunu bırakıyor sosyal bir hayatı vardı burda yalnız sıkılıyor anlıyorum ama bu böyle yapmasını gerektirmez dedim.Eşimde haklısın ne diyim boş ver takma kafana bişey derse he he de geç dedi...Sabah hala surat yapmaya devam edince eşim kayınvalideme;ya sen niye çocuk gibi surat yapıyorsun,ne var bu çocuk geç yatıyo zaten ister uyur ister uyumaz karışma bırak işten gelince kendi halletsin ister yatırsın ister yedirsin karışma,,çocuk gibi davranma demiş eşim.Kayınvalidem de benimle inatlaşıyor demiş eşime..Ben o gün işten geldim kayınvalidem sadece ne yediğini söyledi oğlumun sonra ben gidiyom dedi mahmur bir ifadeyle gitti.Balkondan arkasında baktık oğlumla her zaman arkasına bakardı bakmadı.Ondan sonraki günde sadece kerem ile ilgili konuştu yine kalırdı ama kalmadı evine gitti.Oğlum uyuyordu gene arkasına bakmadı ben balkondan geçirmek için çıktım,düzgünce konuşmaya çalıştım ama o mesafeyli sadce kerem hakkında konuştu..

Bu olaydan sonra kayınvalidemin yaptığı diğer şeylerde beni rahatsız etmeye başladı mesela ablasının oğlunun düğününe gitcektik bana telefonda düzgün giyinin,keremide düzgün giydir dedi..Yine bişey demedim ama acayip bozuldum düğüne nasıl gidileceğini bilmiyormuşum gibi.DAha önce de komşunun kzının düğünü vardı o zamanda ben işten kayınvalidemlere gitmiştim üstümde kemerli bir pantolon ve badi vardı,kayınvalidem kokoştur sanki komşu kızı değil de çok daha yakını evleniyor gibi taşlı bir elbise giymiş ve orda da bana; sanki sen değilde ben gencim taşlu taşlu giyindim demişti...Bunun dışında balkonda saksılarımız var içine bişeyelr ektik ama kurudu, sağolsun kayınpederim saksıları güzelce yerleştirmiş kurumuş otları atmış,kayınvalidem kayınpederime at o sakasıları kötü duruyor derken duydum ve düzgünce eşim onalara bişeyelr eker kullanırız atma babacım sen onları dedim.Bu olayda da kızdım ama gene sesimi çıkarmadım..Saksı bile olsa benim evimden nasıl at der kayınpederime eşime söyledim ama boş ver dedi...

Birde geçtiğimiz bayramda ilk günü akşam üzeri gitcektik gündüz denize gittik eşim gece 12 lere kadar çalışmıştı ve son 1 ay tatil yapmamıştı işlerin yoğunluğundan.Kayıınpederim biliyordu gelceğimizi bişaiz aradı annen teyzene gitti yarın gelin diye.Bizde ertesi gün sabah havuza gittik arakadaşlarla akşam gideriz dedik kayınvalidemlere.Sabah havuzda kayınvalidem aradı bayramın ikinci günü nerdesiniz herkes geldi bi siz gelmediniz saymadınız vs döktürmüş eşimde kaçıyoz mu akşama gelcez noldu şimdi dedi sinirlenip kapattı...Hatta keşke bağırmasaydın bpoşver belki başka bişeye kızmıştır demiştim eşime..O gün gittiğimizde havuz dönüşü döktürdü kayınvalidem ,içeri girer girmez..İşte herkes gelmiş bi biz gelememişiz,bütün gün ev doluymuş yardım eden yokmuş,küçük kaynımın kız arkadadşı gelmiş mutfaktan çıkamamış...Sonra artık ben yaşlandım eskisi gibi değilim,milletin gelinleri sabahtan akşama kadar geliyor yardım ediyor, hadi ötekinin bebeği ufak (eltimi kastediyor ve zaten eltimi hiç sevmez,eltimde hayatta yardım etmez ve bebeği 1 aylık bizimki 6 aylıktı ozman )6 yıldır bişey görmedim ben bişeyde istemedim sizden dedi..siz bu saatte geldiniz madem gitceniz arife gelcektiniz hadi senin aklına gelmedi dedi eşime sonra bana döndü senin aklaına gelcek dedi..Bende döndüm hani son zamanlarda gelemedim ama ben yardıma ediyordum sana annecim dedim sadece.Eşimde çalışıyom gece 12 geldim tatil benimde hakkım geldik işte dedi...
Kaç sefer evine temizliğine gittim..Çalışmıyuorken günelri olurdu eve 20-25 kişi gelirdi mutfaktan hiç çıkmazdım ne zman yemeğe gitsek keza gene bulaşıkları yıkama spfrayı toplama vs.hep yardım ederdim eltim hiç bi işe elini sürmezdi.Ben bunları yapmış ona onaca kötü lafına rağmen tek söz söylememişken bunları yapması iyice kendinden soğuttu beni...

Bu arada mutfakta pilavı islatamam dan tutunda,makarnayı geç yapmamdan (kendisi -4-5 saat önceden yapar süzer koyar kenara, pilavıda öyle çok önceden ıslatır, bense herşeyi daha geç yaparım eşim gelmeden 2 saat önce girerim yemek yapmaya.Mutfakta bi keresinde salatayı yap koy hazır olsun demeye başladı bi kere bende ben böyle alıştım daha geç hazırlıyorum bekleyince ana yemek hariç diğer şeyleri sevmiyorum dedim ve salatayı kendi bildiğim saatte hazırladım o günden sonra artık karışamamya başladı yapış ediş saatime..Kılar çok doldum uzun oldu kusura bakmayın .Özünd eiyi bir insan ama işte bunları artık kaldıramıyorum .Sizce nasıl davranmalıyım bunları söyelmeliyimiyim yoksa konunun açılmasını mı beklemeliyim ben mi abartıyorum artık sinirlenmeye başladığım için...

Son olanlar için kesinlikle haklısınız ama genel olarak iyi bir insandır dediğiniz için söylüyorum eşinizin dediği gibi belkide oğlunun iş durumlarından dolayı dolmuştur.

Şu an nasıl bu olaydan sonra daha önce yaptıkları da gözünüze gelmeye başlamışsa, kayınvalidenizde oğlunun iş durumunda bunalıp herşey gözüne gelmeye başlamış olabilir.

Bence bir süre tolere etmelisiniz. Bekleyin biraz kendine gelsin, hatta biraz alttan alın. Ben olsam konuşurdum neye canınız sıkkın ben sizin kızınızım dertleşelim biraz derim. Burada öyle kaynanalar okuyoruz ki sizinki sorun bile değil. Çünkü tavır takınırsanız olaylar dahada çıkmaza girebilir sonra ne yapsanız ara iyi olmaz. Ömür boyu huzursuz olacağınıza bir süre idare ediverin gitsin :KK9:

Çok zor bir durum biliyorum, ama yapacak birşey yok. En iyi kayınvalide bile kendinden soğutmayı başarıyor bu tarz davranışlarla. Bence uygun bir zamanda konuşmaya çalışın, ama anlayacağını da sanmıyorum. Ben genelde işler daha da sarpa sarmasın diye, birşey demiyorum, iletişimi azaltmaya çalışmak da başka bir yol olabilir.

gerekli gereksiz her ayrıntıya girdiğin için yazın baya uzun ve sıkıcı olmuş...
kendinde söylüosun kayınvalidem özünde iyi biridir die, şimdi şu yazdıklarını okuyunca, kayınvalidende kötü davranışlar yakalamaya çalışan ve geçmiş zamandan, kayınvalidenle ilgili tatsız şeyleri tek tek toplayıp ortaya getiren biri gibi gözüküyosun... bence büyütülecek bişey yok... her ailede olan şeyler bunlar... görmezden geleceksin bazen...

canım benim de bebeğime kayhınvalidem bakıyor bizde kalıyor o da.. o yüzden seni çok iyi anlıyorum.valla benim kaynanam de aynı senin ki gibi aslında kötü biri değil ama herşeye karışması insanı canından bezdiriyor..seni çok iyi anlıyorum ..valla ben önce çok sinirlenirdim her şeye karışıyor diye..ama artık hiç kötü olmuyorum...çocuk hakkında şöyla yap dediği zaman tamam diyorum ama yine kendi bildiğimi yapıyorum..o zaman bişey diyemiyor..sen de öyle yapmaya çalış biliyorum çok zor ama ...bizim ki de oğluna beni yakıştıramaz sürekli laf çarptırır ama ben takmayarak onu daha çok sinir ederim..yani kendi bildiğimi yaparım...amann konuşsun dursun sen bildiğini yap eline de koz verme gül geç başka türlü kafayı yersin valla umursamaz ol...

canım bende aynı evde yaşadığım için anlıyorum seni.
benimde çocuğuma bakıyor Allah razı olsun.
sorunlarına gelince, kayınvaliden seninle güç yarışına girmiş.
sende kendi evinde,onun değil kendi kurallarını sürdürmeye çalışıyorsun.
buda aranızda biraz sürtüşmeye neden olmuş.

annemin bana söylediği bir laf vardır çok hoşuma gider.
söylemeyen ağız, söyleyen ağızı yorar...
ben de ne zaman gerilsem ve bir laf gelse ağzıma
sürekli bu sözü söyleyip susuyorum.
her lafına karşılık bir laf söylersen ortalık kızışır,
haklı bile olsan haksız duruma düşersin.
yada şöyle yapabilirsin...
kayınvaliden çok kaka yapıyor,et tutmaz mı dedi.
evet anne çok yapıyor,endişelenip doktora sorduk,yapması daha iyi dedi dersin gibi.
aslında kendi fikrin ama başkasının(doktorun) fikriymiş gibi davran.
yada kayınvaliden yemeği,salatayı erkenden yap demiş.ben sevmiyorum demek yerine.
eşinin üstüne at.eşim sevmiyor dersin.
ayrıca rahatsız olduğun şeyleride eşine söylet.eşin kendi ağzından söylesin.

bir kere bişeyler batmaya başladı mı eskisi gibi olamıyorsun.
herşeyleri batmaya başlıyor.en ufak ayrıntılar bile gözüne görünmeye başlıyor...
o yüzden, özellikle kayınvalidenin sizde kaldığı bu günler de daha da gerilmemek adına
böyle yapabilirsin.

Son düzenleme:
zaten bir kere bir olayı gözüne battı mı, gerisi de gelir ama yine de evet bir konuşmayı dene istersen
madem keyıflı,kokoş bir hatun.giyin sende al biyere götür yada sana geldiğinde tatlı tatlı konuş
üzüldüğünü,böyle olmak ıstemediğini söyle
hala aynı şekilde davranmaya devam eder yada uzlaşmaya razı olmazsa
mecbur sende mesafe koyacaksın artık,yapacak bişey yok...

Belli ki kendi halinde birisin kv gibi laf sokmak yerine daha seviyeli konuşup halletmeye çalışmışsın sıkıcı durumları. Bence konuyu sen açarsan üste çıkar sende biraz mesafe koy ilişkinize. şunu bil ki senin yanında diğer eltini çekiştiriyorsa sen yokkende aynısını yapar. kv hiç bir zaman anne gibi olamaz. Seni kışkırtmaya çalışıyor belli bu iş yerindeki kızları filan aklına sokmaya çalışıyor.

Benim kv de de yaptı bunu hemde düğün cd mizi izlerken oynayan kızları gösterip bunların hepsi oğluma çok dolandıydı dedi hiç cevap vermedim odayı terk edip eşime anlattım eşim yerin dibine girdi annem bunadı heralde dedi bende bunamadı bizi kötü görüp ay bu kız oğlumu üzüyor demek istiyor edim ve tek sebep onun kayınvalide benim gelin olmam başka sebebe gerek yok :)

Son düzenleme:
Çok muhabbet,tez ayrılık getirir derler.
Bu kadar çok birarada olunca,ister istemez bir bıkkınlık oluyor.Bir kez sinirine dokununca,her hareketi batıyor.

Bence büyük bir sorun yok.Yani kayınvalidenin yaptıklarını annen yapsa,aman anneee der geçersin :)

Keşke gece kalma olayına girmeseydiniz.45 dakika yol,çok sayılmaz.Üstelik işten çok erken dönüyormuşsun.

valla cocugunuza bakiyor ise herseyede karisir
cünkü o bir bakici degil ayni azamanda babaannne
ayrica cocuk bakmak kolay is degil
bence cocugunuzu krese verin ne kadar kücük olursa olsun
kafaniz rahat olsun

kafaniz rahat olsun

ben de size katılıyorum çünkü hemen hemen konu sahibiyle benzer durumdayız ..ayrıca evde üçüncü bir kişi kendi anneniz bile olsa olmuyor..gerçekten kreşe verip rahat etmek en güzeli herhalde...çalışan bayanların da böyle bir sorunu var işte o yüzden ev hanımı olmak güzel ya..aman ne bileyim

kafaniz rahat olsun

ben de size katılıyorum çünkü hemen hemen konu sahibiyle benzer durumdayız ..ayrıca evde üçüncü bir kişi kendi anneniz bile olsa olmuyor..gerçekten kreşe verip rahat etmek en güzeli herhalde...çalışan bayanların da böyle bir sorunu var işte o yüzden ev hanımı olmak güzel ya..aman ne bileyim

zaten iş yerimin kreşine başvurdum ama oğlumun aylarında 6 bebek olmadan sınıf açılmıyor.bekliyorum ne zaman açılacak diye, zannedersem ocak yada şubatta açılır..Kayınvalidemin kalmasını ben istemedim o kalmak istedi gelip gitmek zor olur diye..Yağmur olmadığı zamanlarda bence de gidebilir evine ama bilmiyorum belki yol yoruyordur ondan gidemiyordur..Aslında oda çok sıkılıyor bizde ama bilmiyorum.inş kreşten bir an evvel haber gelir...

Yaşlı insanların en kolay bebek bakma yöntemi uyutmaktır. Bebekler bol bol uyusunlar ki onlarda rahat etsinler.

Bu neden bebeğin uykusuna takmış durumda olabilir mi ?

sen onun için özünde iyi biri diyorsun,bence o da senin hakkında öyle düşünüyordur
ikiniz de birbirinize genel olarak iyi davranmışsınız
ama bu kadar sene içinde yavaş yavaş dolmuşsunuz.
birlikte yaşamak da tuz biber olmuş.
şimdi düşününce o da bir insan,bebeğine bakıyor ama parayla tutulan bir bakıcı değil ki babaanne aynı zamanda.
bazı şeylere karışmayı haklı görüyor kendince demek ki.
ama tabi sınırları zorlamadan yapmalı bunu.

Allah yardımcın olsun ne deyim.en iyi kayınvalide bunu yaparsa gerisine ne denir bilmem.

Madem aranız önceden çok iyiydi, çok iyi bir k. validem var diyorsanız şimdide biraz anlayışlı olmalısınız.
Çocuğunuza bakıyor kendi hayatını evini bırakarak.
Tabiki çocuğunuz üzerinde söz hakkına sahip olmak ister birazcık.

Beraber yaşamanın zorluklarını yaşamışsınız, bu çok normal fakat kendi istediği için değil, sizin ihtiyacınız için o evde bunu unutmadan ona yaklaşırsanız yaptıkları gözünüze batmaz.
Farzedin ki sizin kendi anneniz size böyle yorumlar yapıyor, aynı karşılığı verir miydiniz ? Daha sakin cevap verirdiniz diye düşünüyorum.
Bu olaydan sonra diğer anlattığınız olayların hepsi çok basit durumlarmış. Aslında birşey yapmamış.
Sizinde dediğiniz gibi öncenin verdiği kırgınlıktan kaynaklanmış.
Birde unutmayın siz nasıl kırgınsanız o da kırgın, yani hareketleri değişebilir tabiki.
Eşinizede herşeyi anlatmayın bence.

Aranızı düzeltmeye bakın geçmiş günlerin hatrına. Ona tatlı dille yanlış anlaşıldığınızı söyleseniz daha hoş olur.

zaten iş yerimin kreşine başvurdum ama oğlumun aylarında 6 bebek olmadan sınıf açılmıyor.bekliyorum ne zaman açılacak diye, zannedersem ocak yada şubatta açılır..Kayınvalidemin kalmasını ben istemedim o kalmak istedi gelip gitmek zor olur diye..Yağmur olmadığı zamanlarda bence de gidebilir evine ama bilmiyorum belki yol yoruyordur ondan gidemiyordur..Aslında oda çok sıkılıyor bizde ama bilmiyorum.inş kreşten bir an evvel haber gelir...

kızlar ben de 7,5 aylık hamile bir bayanım. size özetle durumumu anlatmak isterim. Ben kendi annemle yakın oturuyorum, kayınvalidem ise başka şehirde yaşıyor. Ve biz annemle anlaştık, çocuğa bakacak, gelip gidecek ya da biz çocuğu ona götürüp alacağız.. ama gelin görün ki torun haberini aldıklarından beri hem kayınvalidem hem de kayınpederim bizde kalmayı planlıyorlar.. her lafın başında bi odayı bize yapın diyorlar,kendi aralarında şöyle yaparız böyle yaparz planlar.. inanın öyle bunaldım ki.. çok iyi insanlar bu güne kadar hiç bir kötülüklerini görmedim. ancak bu sürekli birlikte yaşama fikri beni öyle sıkıyor ki.. inanın doğumdan sonra nasıl bir hayatımız olacak diye düşünmekten hamileliğimi stres içinde geçiriyorum..

ben sonuçta planımı yapmışım, çocuğa annem bakacak, ve çocuğumuz olduktan sonra da akşam işten geldiğimde evde bi sürü insan görmek istemiyorum. eşim ve çocuğumla başbaşa olmak istiyorum ve bu benim en doğal hakkım olmalı.. ama kayınvalidemlerin planları farklı.. zaten kayınvalidem bize çok sık gelir ve kalır, bu yaz benim kafamda bu sıkıntılar olduğundan onlara biraz surat yaptım, bize geldiklerinde ister istemez mesafeli davrandım.. onlarla birlikte yaşamak istemediğimi anlasınlar istediğim için...

amaa işler daha da kötü oldu.. eşim ailesine surat yaptığım için bana tavır aldı. Bence annem bizde kalabilir demeye başladı.. inanın şu an ne yapacağımı bilmiyorum! insanların bu saygısızlıklarından, kayınvalidelerin evlilikleri istedikleri gibi yönetmeye çalışmalarından bıktım.. geçen akşam arıyorlar, evlerini toruna göre düzenlemişler onu anlatıyorlar, yazın biz gidip sürekli orda kalıcaz ya.. ben de dedim eşime bizim orda kalacğaımız 1 hafta, lütfen kimse düzenini değiştirmesin. inanabiliyor musnuz ya..

işte durumlar böyle.. ne yapmalıyım sizce.. doğumdan sonra bizde kalırlarsa açık açık konuşmayı dşünüyorum. bu konuşma eşmle aramı açacak onu da biliyorum ama ne yapmalıyım..?

X