Kafam karıştı. Eşim saklamış

of ailecek psikolojik rahatsızlıkları var demek ki. bu arada bipolar kardeşim var ilacının birtanesi şizofreni tedavisinde kullanılan bir ilaç. ama bu şizofren olduğu anlamına gelmez. bipolardır o ilaç bipolara da iyi geliyordur o yüzden yazılmıştır. ki çok da sakinleştiriyor diğer türlü o ilacı almadığında kalan 2 ilacını alıyor ve yine sorun yaşıyordu. o ilacı içmeye başladığında sakinleşmişti.
Kvnim annesi de şizofrenmiş. Tabi onu da yıllar sonra öğrendim 😬 tam görümcemle farklılıkları da var. Bilemedim.

Yapamam.Önce can sonra canan derim
Belliki istemiyorsunuz zordur psikolojik rahatsızlıklar evin tüm düzenini üstelik sizin tüm psikolojinizi bozar.Herkese göre değil.Bu nedenlede sizi kinamam haddim değil.Esiniz anlarsa anlatin anlamazsa böyle yaşamak zorunda değilsiniz ben daha çok sorun çıkacak belli diyorum.Gerekeni yapın

Evet biliyorum. Psikiyatristten bilgi aldım. Eşimin de gitmesini istedim. O içine kapandı. Evden çıkmıyor ve hafta sonu uyuyarak geçiriyor.

Ama doktor da okb hariç birşey bulamaz. Sanrıları yok. Sadece takıntıları var. Kv yada görümcem gibi değil. Ama Olmayacağının garantisi yok farkındayım.
Nasıl bir aileyle evlenmişsiniz, üzüldüm gerçekten..

Bunlar çok ciddi hastalıklar hem kişi için hem de yakınları için hayatı son derece etkileyen rahatsızlıklar ve gizleyen kişi kim olursa olsun affetmezdim.

Böyle bir sebebi sunduğunuz da ayrılan çiftlerin çocuklarıyla gözetim altında görüşmesi sağlanıyor, bunu talep edebilirsiniz, ki size de saldırmış zamanında.

Nasıl bir aileyle evlenmişsiniz, üzüldüm gerçekten..

Bunlar çok ciddi hastalıklar hem kişi için hem de yakınları için hayatı son derece etkileyen rahatsızlıklar ve gizleyen kişi kim olursa olsun affetmezdim.

Böyle bir sebebi sunduğunuz da ayrılan çiftlerin çocuklarıyla gözetim altında görüşmesi sağlanıyor, bunu talep edebilirsiniz, ki size de saldırmış zamanında.
O zaman keşke polis çağırsaydım. Olayın durumunu anlayamadım. Bebek kucağımdaydı, düşebilirdim de... Teşekkürler aklımda olsun. Eşimin tanıdığı da çok. Eşimi gözden çıkardım mı kafam netleşecek...
Ve çocuğu da...
O benim takibimde. Çok şükür bilinçli bir anneyim. İrtibatta olduğum psikiyatrist var. Ona danışıyorum. Çoğu kez rahatlatıyor... İlla olmak zorunda değil demişti. Ama bu kadar çok hasta olunca korkmamak elde değil...

Bence her zaman beraber yaşamayın...İlacını alma bilinci de varsa yalnız yapabilir..Eşiniz sık sık yoklasın arada size de gelip kalabilir..Hastalık ailede var diye illaki eşinizde de çıkacak diye bir şey yok sadece riski normal insanlara göre daha fazla olur

Benim yengem şizofreniydi.
Kaç kere intihar etti 3. 4. Kattan atladı .
Bizi şeytan olarak gördüğünü bizi öldürmesi gerektiği şeklinde komutlar alıyormuş öyle diyordu çocuktum bi de nasıl korkardım aklıma geldi o günler.
Onun abileri kız kardeşi de şizofreniydi. Malesef genetik....
Eşiniz çok suçlu genetik olan bir hastalıkta çocuk yapma cesaretini nerden almış gerçekten inanılır gibi değil.

Eski eşimin ailesi de sülale boyu bipolar, şizofren falandı. Kendisi de hastaydı. Ben baş edemedim. Sizin de edebileceğinizi sanmam. Hangi ilacı kullanıyor?

çok üzüldüm duruma ben sizin yerinizde olsam eve kabul ederdim ama evde ona özel bir oda sağlamak koşuluyla tabii

Antipsikotik kullanan her hasta şizofren değildir bipolar okb ağır depresyonda da kullanılır. Eğer kayınvalideniz şizofreni ise gerçekten eşinizde olma ihtimali %13 ve genelde erkeklerde 15-25 yaş arası ortaya çıkıyor şimdiye kadar çıkmadıysa ihtimal düşer. Benim dayım paranoid şizofreni ama zararsız, kız kardeşim yaşadığı ağır stres sonrası şu an psikotik özellikli major depresyon yaşıyor başta şizofreni sandık sanrıları olunca. Ama psikotik depresyon de şizofreni ya da psikotik belirtli depresyona genetik yatkınlık yaratıyormuş 🥹 Ben de kardeşimin durumunu doğuma yakın öğrendim ikinci çocuğu yapmaya korkuyorum.

IMG_2368.jpeg

Antipsikotik kullanan her hasta şizofren değildir bipolar okb ağır depresyonda da kullanılır. Eğer kayınvalideniz şizofreni ise gerçekten eşinizde olma ihtimali %13 ve genelde erkeklerde 15-25 yaş arası ortaya çıkıyor şimdiye kadar çıkmadıysa ihtimal düşer. Benim dayım paranoid şizofreni ama zararsız, kız kardeşim yaşadığı ağır stres sonrası şu an psikotik özellikli major depresyon yaşıyor başta şizofreni sandık sanrıları olunca. Ama psikotik depresyon de şizofreni ya da psikotik belirtli depresyona genetik yatkınlık yaratıyormuş 🥹 Ben de kardeşimin durumunu doğuma yakın öğrendim ikinci çocuğu yapmaya korkuyorum.
Olma olasılığı yüksek." Kötüyüm bende hastayım. Ablandan daha fazla diyordu..." İntihar teşebbüsleri var. Demediğim şeyleri söylediği durumlar var. Yalan gibi değil gerçekmiş gibi. Bi sorun olmadığı halde saldırmışlığı var. Torunu kucağımdayken... Aklı başında biri yapmazdı. Birşey söyledin ondan diyordu. Ki ağzımı açmamıştım.

Allah kolaylık versin size de. Eşimde sorun yok şükür. Tanıyı bilmiyorum diyo.

Olma olasılığı yüksek." Kötüyüm bende hastayım. Ablandan daha fazla diyordu..." İntihar teşebbüsleri var. Demediğim şeyleri söylediği durumlar var. Yalan gibi değil gerçekmiş gibi. Bi sorun olmadığı halde saldırmışlığı var. Torunu kucağımdayken... Aklı başında biri yapmazdı. Birşey söyledin ondan diyordu. Ki ağzımı açmamıştım.
Şizofrenide %80 işitsel halüsinasyon sık görülür böyle bir durumu var mı?

X