Kafamdaki düşünceleri netleştirmem lazım

ladylena

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2019
1.308
1.254
Merhaba tüm büyüklerime ve varsa küçüklerime... Bilenler bilir üniversite sınavı sonuçlarım bekledigim gibi gelmemişti ve resmen kahrolmuştum. İstediğim bölümü okuyamayacağım diye. (Sosyoloji) Herkes eve kapanır ders çalışırken, ben yaprak bile açmadım.Gerçi keyfimden değil zorlu bi hayatım vardı aylarca hastanelerde süründüm. Ama yinede bir şeyler yapabilirdim düşüncesi çıkmıyor kafamdan.. İşte pişmanlık çok güçlü bir duyguymuş ders oldu bana.

Bir karar verdim. Daha fazla sene kaybetmeden önceki sınavda kazandığım ama gitmek istemediğim 2 yıllık örgün bölümüme devam edeceğim (tekstil ve moda)
Aynı zamanda ikinci üni olarak aöf’e kayıt olacağım sosyal hizmetlere.(2yıllık) Eğer iki bölümdede kalmadan geçersem, tekstilden mezun olurken aynı zamanda sosyal hizmetlerden mezun olacağım ardından DGS ye girip sosyal hizmetlerden sosyolojiye 3. Sınıftan başlayacağım. Hatta belki sosyoloji‘ye başladığımda yine açıktan bi 2yıllık üni’ye kayıt olabilirim mesela medya ve iletişim.
( Çift anadal yapıp sosyoloji okurken aynı zamanda psikoloji okuyayım diyede düşündümde kısa zamanda bitmesi imkansız. )

Sosyolojiden ve medya iletişimdende kalmadan geçersem, En azından hem birden fazla diplomam olur hemde ileride iş bulabileceğim alan sayısı ve iş imkanım genişlemiş olur diye düşünüyorum. Ve bunu 4 senede elde etmiş olurum dediğim gibi sene kaybım olmadan herhangi birinde kalmadan mezun olursam. Kendimi bu kadar çok garanti altına alma isteğimin nedeni Türkiye’nin şartlarını biliyorsunuz tek bi yerden mezun olup iş bulmak zor. Hedefim ileride kimseye muhtaç olmamak. Gözüm öyle yüksek maaşta değil sadece ileride kendi kendime yetebileyim kiramı ödeyebileyim tek derdim bu. Şuanda her şeyimi ailem karşılıyor ama ailemde bi yere kadar destek olabilirler. Ben sadece 5-10 yıl sonrasını değil 20-30 sene sonrasını bile düşünüyorum. Yaşlandıklarındada bende onlara vefamı kusursuz göstermeliyim.

Sizce verdiğim karar mantıklı mı?
Bunun dışında bir seçeneğim daha var o da üni sınavına tekrar girmek. Bunu yaparsam yine 1 sene boyunca evde pineklemek, yaşıtlarım okula giderken onlardan farklı hayat sürüp, sosyallikten uzak kalmak, en kötüsü bu duruma iyice alışmak ve okuldan iyice soğumak uzaklaşmak. Ve sınava çalışıp çalışamayacağımda belli değil kendimden emin değilim hem hayat ne getirir belli olmuyor hiç, mesela bu sene bunları yaşayacağımıda tahmin etmemiştim. O yüzden ipin ucunu yakalamışken böyle başlayarak devam edeyim diyorum. Sizinde fikirleriniz benim için önemli.

Not: önceki konumda destek olanlara çok teşekkür ederim fikirleriniz beni çok aydınlattı...

Allah sağlık, sıhhat versin bundan sonra. Gerisi gelir, azım var sonuçta :)
İnançlıysanız istihare yapabilirsiniz..

Dgs yi araştırdınız mı?
Ben 2 yıllık bitirdikten sonra 4 yıllığa geçiş yaptığınızda o lisansın 1. Sınıfından başlıyor diye biliyorum eğer yanlış bilmiyorsam.

Ayrıca bu kadar detaylı, birbirine bağlı, uzak gelecek planları yapmak sizi yorar 🙄 Biraz rahatlayın

Dgs yi araştırdınız mı?
Ben 2 yıllık bitirdikten sonra 4 yıllığa geçiş yaptığınızda o lisansın 1. Sınıfından başlıyor diye biliyorum eğer yanlış bilmiyorsam.

Ayrıca bu kadar detaylı, birbirine bağlı, uzak gelecek planları yapmak sizi yorar 🙄 Biraz rahatlayın

Araştırdığıma göre 3. Sınıftan başlatıyor. hatta normalde adalet okuyup hukuğa geçecektim mesela bunu yapınca 1. Sınıftan başlatıyormuş bu yüzden bu fikrimden vazgeçtim. Haklısınız başım ağrıyor resmen düşünmekten artık, gelecek kaygısı çok kötü bir şey... Verdiğim bu kararla bir nebze olsun rahatladım. Belki 1. Ve 2. Sınıf derslerini alttan almam gerekceği icin 1 sene bu dersleri verdikten sonra 3’ten başlayabilirim veya çakışmazsa veya imkan varsa 3.teykende almam gereken dersleri alttan alabilirim. Yani en kötü 1 sene fazladan gitmiş olurum. Ama direkt 1. Sınıftan başlamama gerek yok diye biliyorum arastırmalarıma gore. Yinede dediğinizi dinleyip 3. Sınıftan başlatıp başlatmadıgını daha detaylı araştıracağım teşekkür ederim

Elbette elinden geleni yap ama fazla kaygılısın. Bu sana zarar verebilir. Gerekeni yap ve akışına bırak..

Emin ol yeri geliyor 2 yıllık üniversite mezunları 4yıllık üniversite mezunlarından daha kolay iş buluyor.

Çok yakınımdan olan bir örnek vereyim..
X arkadaşım elektrik-elektronik mühendisi ve aynı zamanda endüstri mühendisliği(yanlış hatırlıyor olabilirim) üzerine yüksek lisans yaptı. İngilizcesi var ama işsiz...
Y arkadaşım liseyi yarıda bıraktı. Evlendi ve cocuğu oldu. Eşinden ayrılmaya karar verdi ve bu süreçte liseyi açıktan bitirdi. Şuan hepimizin bildiği iyi bir fabrikada iyi bir maaş ile çalışıyor.

Yine tekrarlıyorum yanlış anlaşılmasın 4 yıla tamamlayabiliyorsan yap ama olmama ihtimali seni yıpratmasın.
Umarım bütün yapmak istediklerini yapabilirsin canım😊

Dgs yi araştırdınız mı?

1. Sınıftan başlamıyorsunuz. 2 yıllık bölümde aldığınız derslerin çoğundan muaf oluyorsunuz. 1. Ve 2. Sınıftan kredisi tutmayan bir iki dersten muaf olunmuyor sadece. Onun dışında 3. Ve 4. Sınıf dersleri alıyorsunuz.

Bu kadar gelecek kaygisi yasarken bence sectiginiz bolumler zaten yanlis.Bugun sosyoloji mezunlari 2 yillik sosyal hizmet okuma derdinde 4 yilliga tamamlayip asdeplere basvuru yapiyorlar ki onalarinda alimi durduruldu.Sizin durumunuzda birine yapacagim en net bolum tavsiyesi cocuk gelisimi olur.2 yillik okuyup yine aciktan kolaylikla 4e tamanlarsiniz boylelikle risk almamis olursunuz hem atamalari suan icin diger bolumlere gore daha iyi hem de ozelde de kendinizi gelistirdiginizde is bulma imkaniniz oldukca fazla.Dgs ile orgun egitimde devam etmek cok da kolay degil.ilgilendiginiz okuldan belki 1 belki 2 kontenjan acilacak belkide hic 100 kisi alinirken girilemeyen bir siralamayi 1 2 kisi icin zorlamak anlamsiz.

Kendin demişsin cnm ilerde işim olsun maaşım olsun dye, sence sosyoloji okumak bunu karşılar mı bu tarz bölümler de elle tutulur birşey elde etmen çk zor ayrıca dgs olayını geç kontenjan çok çok az, bi hayal yani. Ayakların yere bassın lütfen

bir yıl bekleyeceksiniz hem de sosyoloji için çok mantıksız
sosyolojinin iş alanı bir kere çok dar, hatta ne yapabilirler bir fikrim bile yok.
moda ve tekstil ondan 10 kere daha fazla iş olanağına sahip bir bölüm tabi ki oraya hemen başlayın bence.
bence sosyoloji felsefe ya da çeşitli yan dallı -arekoloji gibi- bölümler tabi ki insanın hayali olabilir ama biraz zengin, durumu iyi en azından çalışmaya ihtiyacı olmayan insanlar için olan bölümler. Sizin bir geçim sıkıntınız varsa biraz iş odaklı düşünmeniz gerekiyor.
zaten ne istediğinizi tam bilemiyorsunuz da bir sosyoloji bir medya bir psikoloji ama hangisi?
psikolojinin zaten puanları yüksek.

bence en mantıklı karar zaten şu an hali hazırda gireceğiniz bölüm. ben olsam -tamamen şahsi fikrim- bu yolda devam ederdim.

X