Mutfak Püf Noktaları Kahvem kıvamlı olmuyor

Crazy-cat-lady

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2017
174
248
33
Merhaba. Ne kadar uğraşsam da kahvem kıvamlı olmuyor. Ölçüsünde değişiklikler uyguluyorum, suyun sıcaklığında değişiklikler yapıyorum, birinde karıştırıyorsam diğerinde hiç dokunmuyorum ama hepsinde kahve pişimi bittiğinde telve dibe çökünce sanki su yoğunluğunda bir kahve kalıyor. Tadından bağımsız, sadece kıvam açısından muzdaribim.

İçerken ağızda dolu dolu bir his vermiyor.

Bu konuda ne yaparsam kahvenin kıvamı daha iyiye gidebilir? İyi bir kahve yapmanın püf noktaları sizce nelerdir?

Şimdiden teşekkür ederim ☺️

Çok klise olacak ama Arcelik telve diyorum:dd
Ful kopuk harika kıvam yıllardır devam :KK53:
Cezvede de bir fincan icin cok doldurmadan 1 tatlı kaşığı yeterli oluyor orta ateste basta bir karıstır sonra arada karıstırmak lazım bir iki kere.Kaynamasına yakın kopukleri fincanlara takdim et bir tasım daha kaynat.🤌

Merhaba. Ne kadar uğraşsam da kahvem kıvamlı olmuyor. Ölçüsünde değişiklikler uyguluyorum, suyun sıcaklığında değişiklikler yapıyorum, birinde karıştırıyorsam diğerinde hiç dokunmuyorum ama hepsinde kahve pişimi bittiğinde telve dibe çökünce sanki su yoğunluğunda bir kahve kalıyor. Tadından bağımsız, sadece kıvam açısından muzdaribim.

Bu konuda ne yaparsam kahvenin kıvamı daha iyiye gidebilir? İyi bir kahve yapmanın püf noktaları sizce nelerdir?

Ben bı fincan için iki çay kaşığı kahve koyuyorum ilk başta karıştırıp ocağa koyunca asla dokunuyorum ve ocağın altı hep en kısıkda olur yavaş yavaş piser bide kahvenin markası da önemli aslında kahveyi hep yeni çektirip alırım bakkaldan yada marketten almam

Aldığınız kahve en önemli nokta. Taze olması lazım. Paket kahve alıyorsanız üretim tarihine bakıp yakın zaman olmasına dikkat edin. Saklarkende hava almamalı. Nemlenmemesi için içine bir küp şeker koyup öyle muhafaza ediyorum ben.

Fincana göre de atacağınız kahve miktarı da değişiyor. Mini fincan kullanıyorsanız bir tatlı kaşığı yeterli boyutuna göre atacağınız kahveyi ayarlamanız gerekiyor.

Ben önce kahve ve şekeri koyup suyunu öyle eklerim. Bir başında birde sona doğru karıştırırım başka da ellemem. Ateş kısık olmalı.

suyu koy 2 çay kaşığı dolu dolu kahveyi de koy karıştırmadan en kısık gözde pişir cnm .

Kaliteli bir kahve kullanmanız gerek. Soğuk suyla kahveyi iyice karıştırın ocakta kısık ateşte kaynamaya bırakın arada da karıştırın.
Afiyet olsun:kahve:

X