Mutfak Püf Noktaları Kalamar/ Mürekkep baligi yenir mi??

_chocolate_

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2009
1.324
2
37
Selam arkadaslar. Gecen türk bakkalindan balik aldim, beyaz oval baligi görünce baska balikla karistirip hatta ayiklanmis oldugu icin sevinip aldim hemen.

Simdi cikarmak icin buzluktan cikardigimda üzerinde Kalamar yazdigini gördüm balik türlerinden anlamam ama internette baligin adini verip kendisini görünce fena halde migdem kalkti :bbo:

Benim merak ettigim sey dinimizce bu balik helal midir? Aranidza bu baliktan yiyen var mi hic ve tadi güzel midir? Almanlarin sürekli yedigi bir balik oldugunu anladim internetten ama türkce arama yapdigimda pek yararli birsey bulamadim.

sen yazınca benimde kafama takıldı bazı mezhepler onay vermiş örneğin şafi,hanbeli,maliki.
hanefi mezhebi ise onay vermemiş,kalamar,ıstakoz,karides,midye,kalamar vb. türlerin yenmesine.

ben cok severım her hafta da yerım cok lezzetı bır balıktır ,dın konusunu bılemıyecegım

dinimiz için sakıncalı mı diye sorduğunuz için cevaplıyorum, gene fetvacı dicekler ama neyse.
ahtapot kalamar gibi hayvanlar acı çektirilerek öldürüldüğü için hanefi mezhebinde yenilmesi uygun görülmez. belgesel izleyenler zaten bilir, tutarlar hayvanın bir kolundan yerden yere vurarak hayvanın kafası kanlar içinde kalır ve ölür sonra keserler o hale getirirler o hayvanları. ıstakozu da öle, direkt kaynar suyun içine atıyolar ölsün diye, sert kabuklu hayvan ya. balık da değil bunlar gayet bilinci açık hayvanlar (anlatamadım burayı idare edin)

öle yani. işe sırf din açısından bakmak iyi de, ben o belgeselde kafası parçalanmış ahtapotu gördükten sonra zaten yemem yani.

şurda ayrıntılı bilgi var, üşenmezseniz okuyun ben okuyamadım yatcam şimdi :S sebebini yazmamış ama dediğiniz gibi hanefi dışındakilere uygun, hanefi karşı. sebebi de benim yazdığım şey diye biliyorum, yine bakarız bi yerlerden olmadı

Sorularla İslamiyet | Kalamar yemek haram mı?

¤ decemBer ¤;11670400 .!.:
dinimiz için sakıncalı mı diye sorduğunuz için cevaplıyorum, gene fetvacı dicekler ama neyse.
ahtapot kalamar gibi hayvanlar acı çektirilerek öldürüldüğü için hanefi mezhebinde yenilmesi uygun görülmez. belgesel izleyenler zaten bilir, tutarlar hayvanın bir kolundan yerden yere vurarak hayvanın kafası kanlar içinde kalır ve ölür sonra keserler o hale getirirler o hayvanları. ıstakozu da öle, direkt kaynar suyun içine atıyolar ölsün diye, sert kabuklu hayvan ya. balık da değil bunlar gayet bilinci açık hayvanlar (anlatamadım burayı idare edin)

öle yani. işe sırf din açısından bakmak iyi de, ben o belgeselde kafası parçalanmış ahtapotu gördükten sonra zaten yemem yani.

Hiç yememiştim bunları, iyiki de yememişim, bana kalamarı çok methetmişlerdi şu dediklerini okuduktan sonra asla yemem...

Yazık sırf yemek zevki için, avlanmak ve kürk için hayvanların öldürülmesine karşıyım, zaten besin zincirinin olmazsa olmazları olmadığına göre o zaman ne gerek var :umursamaz:

O haram bu haram.Ne demişler dediğimi de ama yaptığımı yapma.Vallahi dine bakılırsa hiçbirşey caiz değil.Mesela sigara mekruh alkol haram.Ooooooo o kadar kişi içki tüketiyor ki.Kalamar yemezsin ama içki içersin ne tezat...zemuszemus

O haram bu haram.Ne demişler dediğimi de ama yaptığımı yapma.Vallahi dine bakılırsa hiçbirşey caiz değil.Mesela sigara mekruh alkol haram.Ooooooo o kadar kişi içki tüketiyor ki.Kalamar yemezsin ama içki içersin ne tezat...zemuszemus

kimse size dinin gereklerini uygulayın demiyo zaten. ama müsade edin de isteyen istediği gibi yaşasın.

kimse size dinin gereklerini uygulayın demiyo zaten. ama müsade edin de isteyen istediği gibi yaşasın.

Yani...
Haram olduğu için bunları yemeyen içki de tüketmiyordur herhalde...
:kahve:

isterse hem içki içip domuz eti tüketsin, insan istediği dini vecibeyi yerine getirmekte özgürdür. sen içki içiyon o zaman kalamar yemelisin demek saçma. coğrafya ödevini yapmayan öğrenciye matematik çalışmayı yasaklamak gibi. kişinin bileceği iş.

arkadaşım içkiyi falan neden karıştırıyosunki içmek yada içmemek herkesin kendi tercihi. arkadaşımız kalamarın harammı değilmi olduğunu öğrenmek istemiş sadece. eğer kalamar yada başka bi canlı sağlık açısından zararlıysa mutlaka haramdır dinimiz okadar güzel bi dinki yasakladığı herşey insan sağlığını tehdit ediyor.ben zararlı olup olmadığını bilmiyorum ancak bi ilahiyatçı arkadaşım haram olayına bu şekilde bakmak gerektiğini söylemişti..insan sağlığına zararlıysa haramdır.:enbuyukkk::enbuyukkk:

dine bakılırsa hiçbirşey caiz değil die de bişi yok ayrıca bunu da belirtelim yanlış yönlendirmeyelim kimseyi..sorun dinde değil sorun yanlış fetva veren cahil hocalarda malesef.dinimizde herşey açık ve net..

kalamar yenmez mi hiç yaaa cokacimcoook yemezsen yanında yat zaten,öyle muhteşem lezzetli ve besin değeri çok yüksek bir gıdadır.öldürülme şekline gelince evet ahtapot yerden yere çarpılarak öldürülüyor,kalamar ahtapota göre epey küçük bir hayvancık onun öyle öldürüldüğünü zannetmiyorum.Ülkemizde de dünyada da bir çok hayvanın öldürülme şekli aynıdır.Bunlar,hayvanların en az acı çekecekleri biçimdir.Senelerce insanlar bunları tecrübe ederek bulmuşlar.O zaman hiç bir hayvanı hatta bayramda kestiğimiz kurbanı da yememeliyiz.Her canlı öldürülürken illaki canı acır.Olaya böyle bakarsak vejeteryan olmamız gerekir

dakkalarca kafası yere vurularak can çektire çektire öldürmek var, bir de can damarını bir hamlede keserek öldürmek var. arada dağlar kadar fark var.

ha siz bilirsiniz yemek yememek size kalmış, ben sadece açık doğruları söylüyorum, görecelileri değil. ama siz yiyosunuz diye diğer herşeye kılıf bulmayınız. :umursamaz:

dakkalarca kafası yere vurularak can çektire çektire öldürmek var, bir de can damarını bir hamlede keserek öldürmek var. arada dağlar kadar fark var.

ha siz bilirsiniz yemek yememek size kalmış, ben sadece açık doğruları söylüyorum, görecelileri değil. ama siz yiyosunuz diye diğer herşeye kılıf bulmayınız. :umursamaz:

kesinlikle haklısın canım katılıyorum sana

konu dinle alakalı olduğu için, müsadenizle bir ayet kopyalıyorum:

“Size şunlar haram kılındı: Kendiliğinden ölen hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adına kesilen, -henüz canı çıkmadan yetişip şartına uygun tarzda kestikleriniz müstesna- boğulmuş, bir şey vurularak öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanmış, boynuzlanmış yahut canavar tarafından parçalanmış olup da ölen hayvanların etleri, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanların etleri ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler...”(Maide,5/3)

X