kalori sayımı yaparak zayıflayalım mı?

cydkns

kuzularimmmm
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2012
2.830
197
Herkese merhaba,

Ben yaklaşık olarak 11 gündür kalori sayarak diyet yapıyorum. kalori sınırım 1200. yediğim herşeyi ekliyorum, yemekleri de kendim oturup şu kadar yağ bu kadar patates bu kadar biber vs diye ekleyip, kaç kişi yediysek o rakama bölüyorum. 35 yaşındayım. 14 gün önce tartıldım, 87 kilo civarıydı -boyum 168- obez sınıfına resmi olarak terfi ettiğimi görünce kararımı kesinleştirdim. hedef kilom 65. şu anda 46 bedenim, 40-42 beden hedefindeyim. zaten yapılı biriyim, 38 beden sadece genç kızken olabildim. ona düşebileceğimi sanmıyorum ama 65 mantıklı görünüyor. 70 kiloya indiğimde -5 sene önce- çok incelmiştim, ama devam ettiremedim, sonra kendime bakmadım, hamile kaldım vs, sonucta rekor rakamıma ulaştım. diyet yapmadan önce yürüyüş yapmaya başlamıştım, ancak internette bulduğum bir applikasyonu akıllı telefonuma yükleyince motivasyonum arttı. her yediğimi yazıyorum, o topluyor, egzersiz de yapıyorsam onu da çıkarıyor. program ingilizce ama çok basit kullanımı, 20 kelime biliyorsanız biraz da kurcalarsanız öğrenebilirsiniz. ücretsiz bir program ama belki yasaktır, isteyen olursa adını özelden göndereyim.

ben diyet listelerine göre diyet yapamıyorum, dikte ettirilen şeyler motivasyonumu düşürüyor. bir de mantıksız geliyor sadece belli bir besin grubundaki yiyecekleri tüketmek. ben iki gün et yiyince 3. gün fenalık geliyor mesela. Allah o kadar çeşitli besini ne diye yaratmış değil mi :KK70: normal yediğim yemeklerimin miktarını azalttım, ekmeği çok azalttım, meyvelerden de çok tatlı olanlar dışındakileri yiyorum. ama hepsi 1200 kalorinin içinde. bazen dayanamayıp bir dilim kek yediğim oluyor, onu da ertesi gün telafi ediyorum, daha fazla yürüyorum. Şimdilik motivasyonum iyi gidiyor, umarım düşmez.

Bu arada henüz tartım yok, almayı da şimdilik düşünmüyorum. 2 hafta sonra tartılacağım bakalım ne kadar vermişim 1 ayda. sonra da yine 1 ay içinde tartılacağım. çünkü 2. ay metabolizma hızı yavaşlıyor, su kaybı da olmuyor. o zaman da motivasyonum çok düşüyor, ben bırakıyorum ya da cozutup azcık şundan azcık bundan diye yine başlıyorum yemeye. o nedenle şimdilik almaya niyetim yok, bi bakalım ne olacak.

Sitede kalori sayım sayfası var, ancak sayfa çok durgun. bir ayda 1 sayfa ilerlemiş, o nedenle ve de samimi olması açısından kendi günlüğümü tutmaya karar verdim. eğer benimle bu yolda ilerlemek isteyen olursa çok sevinirim. kilosu ya da beden kitle indeksi benimki gibi yüksek olan arkadaşlar varsa buyrun beraber yapalım diyetimizi. daha düşük kilolu arkadaşlar varsa onlar da hoşgeldi elbette. niyetim günlük yediklerimi listelemek, aktivitelerimi eklemek (ki genelde oldukça hareketsizim).

katılımlarınızı bekliyorum, sevgiler

öncelikle merhaba ve başlığın hayırlı olsun. Yazdıklarını okuyunca sanki beni anlattığını düsündüm. Ben de hep aynı şeyleri yemeyi sevmeyen biiriyim. 168 boyum ve 95 kiloyum. Biraz daha fazla kilom senden. Yolum uzun anlayacağın.emzirdiğim icin çok fazla yemekten de kısamıyorum doğal olarak. Umarım sen de ben de üstümüzdeki bu yükten kurtuluruz. Bi de o programı özelden yollarsan ben de hemen kalori hesaplarıma başlarım.

Gunluk liste yapmayi planliyorum demistim ya, basliyorum. Su anda abd de yasadigim icin sizden 7 saat gerideyim, o nedenle bugunun listesini ancak yapabiliyorum. Siz de ayni sekilde yaparsaniz birbirimizi destekler ya da yeri gelince elestirirz.

Sabah kahvalti gevregi ve tam yagli sut
Ara ogun yapamadim
Oglen kucuk bir peynirli sandvic ve yagsiz salata
Ara ogun 3 kayisi, bir avuc aycekirdegi
Aksam sehriye corbasi ve bir adet biber dolmasi
Birde arada 2-3 fincan sekersiz sutsuz kahve.
Bu arada 45 dk yuruyus yaptim

Aksama kadar yediklerim o kadar az kalorili oldu ki, aksam 500 kaloriye dayandim. Cok geldi tabi, midem kuculmus. Gunduz yediklerimi artirmam lazim. Hala 300 kalori icerdeyim. Aksam da yemek istemiyorum, nasil yappicam bilmiyorum.

Ama cok mutluyum, 1 ay once gobegime yapisan elbisem cuk oldu, acayip sevindim :KK8::KK8::KK8:

Ceyda hem arkanda hem yanındayım canım yaza kalmadan gider işalahhh o kilolar

Herkese merhaba,

Ben yaklaşık olarak 11 gündür kalori sayarak diyet yapıyorum. kalori sınırım 1200. yediğim herşeyi ekliyorum, yemekleri de kendim oturup şu kadar yağ bu kadar patates bu kadar biber vs diye ekleyip, kaç kişi yediysek o rakama bölüyorum. 35 yaşındayım. 14 gün önce tartıldım, 87 kilo civarıydı -boyum 168- obez sınıfına resmi olarak terfi ettiğimi görünce kararımı kesinleştirdim. hedef kilom 65. şu anda 46 bedenim, 40-42 beden hedefindeyim. zaten yapılı biriyim, 38 beden sadece genç kızken olabildim. ona düşebileceğimi sanmıyorum ama 65 mantıklı görünüyor. 70 kiloya indiğimde -5 sene önce- çok incelmiştim, ama devam ettiremedim, sonra kendime bakmadım, hamile kaldım vs, sonucta rekor rakamıma ulaştım. diyet yapmadan önce yürüyüş yapmaya başlamıştım, ancak internette bulduğum bir applikasyonu akıllı telefonuma yükleyince motivasyonum arttı. her yediğimi yazıyorum, o topluyor, egzersiz de yapıyorsam onu da çıkarıyor. program ingilizce ama çok basit kullanımı, 20 kelime biliyorsanız biraz da kurcalarsanız öğrenebilirsiniz. ücretsiz bir program ama belki yasaktır, isteyen olursa adını özelden göndereyim.

ben diyet listelerine göre diyet yapamıyorum, dikte ettirilen şeyler motivasyonumu düşürüyor. bir de mantıksız geliyor sadece belli bir besin grubundaki yiyecekleri tüketmek. ben iki gün et yiyince 3. gün fenalık geliyor mesela. Allah o kadar çeşitli besini ne diye yaratmış değil mi :KK70: normal yediğim yemeklerimin miktarını azalttım, ekmeği çok azalttım, meyvelerden de çok tatlı olanlar dışındakileri yiyorum. ama hepsi 1200 kalorinin içinde. bazen dayanamayıp bir dilim kek yediğim oluyor, onu da ertesi gün telafi ediyorum, daha fazla yürüyorum. Şimdilik motivasyonum iyi gidiyor, umarım düşmez.

Bu arada henüz tartım yok, almayı da şimdilik düşünmüyorum. 2 hafta sonra tartılacağım bakalım ne kadar vermişim 1 ayda. sonra da yine 1 ay içinde tartılacağım. çünkü 2. ay metabolizma hızı yavaşlıyor, su kaybı da olmuyor. o zaman da motivasyonum çok düşüyor, ben bırakıyorum ya da cozutup azcık şundan azcık bundan diye yine başlıyorum yemeye. o nedenle şimdilik almaya niyetim yok, bi bakalım ne olacak.

Sitede kalori sayım sayfası var, ancak sayfa çok durgun. bir ayda 1 sayfa ilerlemiş, o nedenle ve de samimi olması açısından kendi günlüğümü tutmaya karar verdim. eğer benimle bu yolda ilerlemek isteyen olursa çok sevinirim. kilosu ya da beden kitle indeksi benimki gibi yüksek olan arkadaşlar varsa buyrun beraber yapalım diyetimizi. daha düşük kilolu arkadaşlar varsa onlar da hoşgeldi elbette. niyetim günlük yediklerimi listelemek, aktivitelerimi eklemek (ki genelde oldukça hareketsizim).

katılımlarınızı bekliyorum, sevgiler

ceydammm topikdaşımmmm , hayırlı olsun yeni topiğin ....bol bol yeni topikolar ve bol bol motivasyon diliyorum :KK16::KK16::KK16:

kalorileri saymayı bilmiyorum ama ben de varım :nazar::nazar::nazar:

topiğin hayırlı olsun canım arkandayız bende kilo vermek istiyorum şu an 67 yim 60 olmak istiyorum

ceyda hayırlı olsun bende ağustos annesiyim kalori sayımıyla 8 kilo verdim hemde herşeyi yiyorum ama bu yöntem çok güzel doğru yoldasın

Bende 1.68 boyunda 78 kiloyum ... diyetsyene gittm 1400 kalorilik diyete basladim ... Birbirimize destek olalim :)

Sende hosgeldiiin.:KK3:
Gunluk kalori limitin nedir, bir de biraz kendinden bahsedermisi lutfen?

merhaba, benim limitim 1200-1300 arası bu şekilde ayda yaklaşık 3 kilo veriyorum, şu an 81 kiloyum 11 gün önce 82,5 tum. 25 yaşındayım, çalışmıyorum evdeyim, geçen ay spora başladım ama şimdi gitmiyorum aöf sınavlarını atlatayım bi belki başlarım bu arada bebek de istiyorum 2 aydır, kafam biraz karışık yani hem bu kiloyla hamile kalmaktan korkuyorum hem de artık olsun diyorum. 4,5 senelik evliyim, hayırlısı artık olursa da doğumdan sonra veririm diye düşünüyorum, bu arada 3 senedir hipotroidle mücadele ediyorum, 1 senede 20 kilo aldım bu yüzden, tedavim başladıktan sonra kilo almam azaldı ama kilo vermem için diyet yapmam gerekiyor, bi site buldum kalori hesaplaması yapıyor ve kaydediyor,aldığın kaloriye göre kaç kilo vereceğini gösteriyo burda adını vermek doğru mu bilmiyorum? :18: :KK1:

merhaba, benim limitim 1200-1300 arası bu şekilde ayda yaklaşık 3 kilo veriyorum, şu an 81 kiloyum 11 gün önce 82,5 tum. 25 yaşındayım, çalışmıyorum evdeyim, geçen ay spora başladım ama şimdi gitmiyorum aöf sınavlarını atlatayım bi belki başlarım bu arada bebek de istiyorum 2 aydır, kafam biraz karışık yani hem bu kiloyla hamile kalmaktan korkuyorum hem de artık olsun diyorum. 4,5 senelik evliyim, hayırlısı artık olursa da doğumdan sonra veririm diye düşünüyorum, bu arada 3 senedir hipotroidle mücadele ediyorum, 1 senede 20 kilo aldım bu yüzden, tedavim başladıktan sonra kilo almam azaldı ama kilo vermem için diyet yapmam gerekiyor, bi site buldum kalori hesaplaması yapıyor ve kaydediyor,aldığın kaloriye göre kaç kilo vereceğini gösteriyo burda adını vermek doğru mu bilmiyorum? :18: :KK1:

zayıflama takımındayken de bi siteye üye olmuştuk hiç girip yemek eklemedima am ,fittingo muydu öyle bişey..

Ceyda hem arkanda hem yanındayım canım yaza kalmadan gider işalahhh o kilolar
tatloşum sağol canım, senin ihtiyacın kalmadı artık ya, önce başlayaydım eyiydi :KK70: ben anca başladım valla, umarım kötü gitmez. bi de topik açtım iyi mi :KK1:
tatloşum ya, program ingilizce ama bi sürü türkçe yemek de var iyi mi. programı çözünce yemekleri direk ordan da bulabiliyosun, illa benim gibi hesaplaman gerekmiyo. ben güvenemedim 2-3 seyi ekledim, ama sonra larşılastırınca baktım baya doğru yazmışlar kalorileri.
Ceydam topik hayirli ugurlu olsun hedeflere hemen ulasalim insaallah:KK16:
Teşekkür ederim canım, aşure mi yapıyodun sen :KK24:
ceydammm topikdaşımmmm , hayırlı olsun yeni topiğin ....bol bol yeni topikolar ve bol bol motivasyon diliyorum :KK16::KK16::KK16:
kalorileri saymayı bilmiyorum ama ben de varım :nazar::nazar::nazar:
ya aslında alışınca çok kolay, 2 günde sık yediklerini öğreniyosun zaten. evde aslancan bile öğrendi bu ekmek 90 kaloriymiş fazla yememek lazım filan diyo :)
senin de fazla ihtiyacın yok ki irisim, ama gel, birbirimize destek oluruz.
topiğin hayırlı olsun canım arkandayız bende kilo vermek istiyorum şu an 67 yim 60 olmak istiyorum
oo sahane canım, gel sende. akıllı telefonun varsa oraya program indirince daha kolay oluyor. istersen mesaj atatyım dicem de heralde yasak diildir ya yazıyım buraya nolcak. programın adı myfitnesspal.
Hayirli olsun :))
sana guveniyoruzzz :))
güvenini boşa çıkarmam işallah papatyamm:KK16:
ceyda hayırlı olsun bende ağustos annesiyim kalori sayımıyla 8 kilo verdim hemde herşeyi yiyorum ama bu yöntem çok güzel doğru yoldasın
hatırlaıyorum canım seni, harikasın valla. 8 kilo süper. devam ediyorsun değil mi?
Bende 1.68 boyunda 78 kiloyum ... diyetsyene gittm 1400 kalorilik diyete basladim ... Birbirimize destek olalim :)
boylarımız aynı :)
destek olalım evettt, birlikten kuvvet doğar :KK19:
oo şahanesin valla. bebek konusunu bilemedim, tercih meselesi. ben de öyle dedim ama hiç veremedim, 3-5 kilo kaldı 2 doğumun herbirinden. geri kalan kilolar da kendi yalış beslenmem yüzünden bebeklerin bi suçu yok yani. :)
ama hamile kalıcaksan düzenli de beslenmen lazım, sadece hamile kaldığın zaman değil, öncesindeki 6 ay mıydı 1 yıl mıydı, ozaman da düzgün beslenmek gerekiyor diye biliyorum. kolay gelsin canım, başarılar :KK70:

evet devam ediyorum 15 ay sonra hamile kaldığım kilodayım eski kıyafetlerime girebiliyorum çok mutluyum ama bırakmak yok

evet canım ya, bırakmamak lazım. peki hedefin ne. ne kadar daha kilo vermek istiyorsun? ayrıcaaa, kalori limitin ne, ne kadar zaman oldu başlayalı ve ayda ortalama kaç kilo verdin?
çok sordum ama tecrubeyi bulunca kaçırmayayım dedim :)

bişe sorsam, ben bu sefer de yiyemiyorum, bakıyorum aksama kadar hepi topu 500 kalori almışım almamışım. e metabolizmayı da yavaşlatmayın diyolar ya, yemek de lazım. ama çok zor geliyo, tatlı bişeyler yesem tamamlarım eksiği de onu da yemek istemiyorum, bu sefer önünü alamam diye. sana hiç oldu mu böyle, nasıl hallettin?

Son düzenleme:
X