Kanser ve Embriyo Dondurma

avrasya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2011
648
88
Arkadaşlar merhaba

Bir ay kadar önce kanser teşhisi aldım. Henüz tedaviye başlayamadım. Tedavi öncesi bir ay kadar vaktim var.

Eşimle henüz çocuk sahibi olmadığımız için embriyo dondurmayı düşünüyoruz.

Yumurta toplama, dölleme işlemleri nasıl yapılıyor?

Folikül sayım iyiymiş. Adetin ikinci günü gel ilaç verelim dediler fazla bilgi vermediler.
İlaç ne ilacı oluyor? İğne mi hap mı? Her yerde aynı ilaç mı kullanılıyor?
Yumurtanın toplanması için uygun zamanı doktor nasıl anlıyor? Kaçırma ihtimali var mıdır? Fazla vaktim olmadığı için ancak tek adet döneminde deneyebileceğim. Her gün kontrol etmelerini mi istemeliyim?
Kaç tane yumurta toplanırsa iyidir?
Embriyoları oluşturmak için Eşimi ne zaman çağıracaklar?
Eşimin sperm testinde hız hareketlilik vs iyi ama, morfoloji yüzde 1 normal çıktı. Normalleri ayırabiliyorlar mı?

Doktoruma neleri sormalıyım?

Oncelikle cok gecmis olsun cnm Allah sifa versin, yumurtalar fsh hormonu iceren igneyle evvela buyutuluyor, bu igne cesitli.markalar olabilir ama.icerik ayni, yumurta sayisi yasina bagli bir de pkos deilsen 10 civari cikar muhtemelen, tabiki fazlaligi deil kalitesi ve dollenip.devam etmesi.onemli, her ikisi sperm ve yumurta iyiyse donduracak 3-4 embriyon ciksa yeter, bir tanesi gebelik olusturmaya yetiyor dediim gibi kalite onemli, madem ki.folikul sayin iyi ve esinde de bisey yok iyi sonuclar alirsin, yumurta toplama hafif anesteziyle.yapilan cok.basit.bir islem, iyi bir dr secmissen toplama zamanini kacirmaz, basari orani iyi olan merkezleri arastirmani ve dr u da iyi secmeni.tavsiye ederim

Senin yumurta toplama gununde esin de sperm vericek, spermin morfolojisi onemli.deil.onlar.ztn iyileri secer, her gun kontrol.etmeye gerek yok, dediim gibi iyi ve deneyimli bir hekimse tahmini yanilmaz, beni tek bir kere muayene etti ve sonra bu tarihte toplama var dedi, hic yanilmadi

Oncelikle cok gecmis olsun cnm Allah sifa versin, yumurtalar fsh hormonu iceren igneyle evvela buyutuluyor, bu igne cesitli.markalar olabilir ama.icerik ayni, yumurta sayisi yasina bagli bir de pkos deilsen 10 civari cikar muhtemelen, tabiki fazlaligi deil kalitesi ve dollenip.devam etmesi.onemli, her ikisi sperm ve yumurta iyiyse donduracak 3-4 embriyon ciksa yeter, bir tanesi gebelik olusturmaya yetiyor dediim gibi kalite onemli, madem ki.folikul sayin iyi ve esinde de bisey yok iyi sonuclar alirsin, yumurta toplama hafif anesteziyle.yapilan cok.basit.bir islem, iyi bir dr secmissen toplama zamanini kacirmaz, basari orani iyi olan merkezleri arastirmani ve dr u da iyi secmeni.tavsiye ederim

Teşekkürler canım tavsiye edebileceğin bir doktor var mı?

Merhaba arkadaşım rabbim tez zamanda sağlığına kavuştursun inşallah :dua:
Ben de çocukluğumda geçirdim kanseri...

Adetin ikinci günü gidiyorsun iğne ve haplara başlanıyor ( her doktorun kullandığı ilaçlar farklı oluyor) yumurtaların yeterli olgunluğa ulaştığında eşinle birlikte gidiyorsunuz senin yumurtaların toplanıyor anestezi ile. Esinden de sperm alınıyor çeşitli metodlarla içindenene iyilerini seçiyorlar. benim esimin de morfolojisi kötüydü. Sonra döllenme aşaması ve döllendikden sonra da duruma göre 3. Veya 5. Günü dondurma işlemi gerçekleşir.

Yumurta sayısına çok takılma derim onemli olan sağlıklı olması. Benim 12 tane döllendi ama 3 tanesi sağlam kaldi. Kimisinin 4 tanesi dolleniyor 4 ü de sağlam oluyor.

Merhaba arkadaşım rabbim tez zamanda sağlığına kavuştursun inşallah :dua:
Ben de çocukluğumda geçirdim kanseri...

Adetin ikinci günü gidiyorsun iğne ve haplara başlanıyor ( her doktorun kullandığı ilaçlar farklı oluyor) yumurtaların yeterli olgunluğa ulaştığında eşinle birlikte gidiyorsunuz senin yumurtaların toplanıyor anestezi ile. Esinden de sperm alınıyor çeşitli metodlarla içindenene iyilerini seçiyorlar. benim esimin de morfolojisi kötüydü. Sonra döllenme aşaması ve döllendikden sonra da duruma göre 3. Veya 5. Günü dondurma işlemi gerçekleşir.

Yumurta sayısına çok takılma derim onemli olan sağlıklı olması. Benim 12 tane döllendi ama 3 tanesi sağlam kaldi. Kimisinin 4 tanesi dolleniyor 4 ü de sağlam oluyor.

Senin yumurta toplama gununde esin de sperm vericek, spermin morfolojisi onemli.deil.onlar.ztn iyileri secer, her gun kontrol.etmeye gerek yok, dediim gibi iyi ve deneyimli bir hekimse tahmini yanilmaz, beni tek bir kere muayene etti ve sonra bu tarihte toplama var dedi, hic yanilmadi

Çok teşekkürler siz nereye gitmiştiniz doktora

Yapilamaz cnm.sanirim.cunku ignelerden adetin duzeni biraz bozulabiliyor, en azindan etkisi gecsin de oyle yapiyorlar heralde, belki iki adet falan ara verilip yapilabilir, bir kerede toplananlar sana yetecektir cnm insallah

Teşekkürler canım. İnşallah.

Bir defada kaç embriyo transfer ediliyor?

O zaman çözüldüğünde dondurulduğu güne göre yerleştirecekler herhalde. Tabii o günleri görebilirsek inşallah
Cok sayida embriyon olusursa 3.gun dondurup cozulunce 5.gune gitmesini.bekleyebilirler veya yine cok sayida embriyon varsa dondurmadan evvel 5.gune gitmelerini bekleyip oyle dondurabilirler hepsini, 5.gun embriyosu tutunma.sansi daha yuksek embriyo.olarak goruluyor, bazi labaratuvarlar embriyolaro 5.gune goturme konusunda iyi deil.cunku embriyonun 5 gun lab ortaminda yasayabilmesi.cok iyi lab kosullari gerektiriyormus, o yuzden 5.gun transferi yapan merkezlerden secebilirsin.cnm daha iyi olur

Cok sayida embriyon olusursa 3.gun dondurup cozulunce 5.gune gitmesini.bekleyebilirler veya yine cok sayida embriyon varsa dondurmadan evvel 5.gune gitmelerini bekleyip oyle dondurabilirler hepsini, 5.gun embriyosu tutunma.sansi daha yuksek embriyo.olarak goruluyor, bazi labaratuvarlar embriyolaro 5.gune goturme konusunda iyi deil.cunku embriyonun 5 gun lab ortaminda yasayabilmesi.cok iyi lab kosullari gerektiriyormus, o yuzden 5.gun transferi yapan merkezlerden secebilirsin.cnm daha iyi olur
Anladım canım çok çok sağol tekrardan yardımın için

Merhaba

Gelişmeleri yazacağımı söylemiştim, yazıyorum:

22 nisan 2017 adetimin ikinci günü tedaviye başlandı
30 nisan dahil 9 gün boyunca yarımşar dozdan 4.5 kutu gonal f 450 kullandım
25,26,27,28,29,30,1 inde 7 kutu orgalutran 0.25 ve 1 mayıs akşam 21:30 da 1 kutu ovitrelle kullandım.
2 mayıs ta iğne yapmadım.
3 mayıs çarşamba günü yumurtalar toplandı.

İşlem benim için gayet rahat geçti (genel anestezi ile) öncesinde de ağrım yoktu sonrasında da çok hafif regl ağrısı gibi ağrım oldu ve bir güne geçti.

13 yumurta toplandı
12 si olgun imiş
10 u döllendi mikroenjeksiyon ile

Üçüncü Gün 6 mayıs'ta embriyolojiden aradılar ve dediler ki: 10 embriyo da bölünmeye devam ediyormuş. 6 tanesi güzel gidiyormuş. 4 tanesi dünden beri biraz yavaşlamış. Beşinci gün kalitelerini değerlendirip yeterince büyük olanları donduracağız, Yeterince büyük olmayanları salıya kadar bekletip eğer yeterince büyürlerse salı donduracağız dediler. Büyümezse onlar iptal olacak dediler.

Bıgün beşinci gündü, onlar beni aramayınca ben aradım.
3 embriyo dondurulmuş, biri tek başına, diğer ikisi birlikte dondurulmuş.

Diğerleri büyümeyi bırakmış. Sanırım bu onlardan umudu kesmek anlamına geliyor.

Şahnaz cım merhaba
5. Güne kadar tuttular 3 embriyo donduruldu

X