Kapalı alan korkusu otobüse binemiyorum

Size çok samimi sormak istiyorum, gerçekten doktora gittiniz mi? Hepsi ilaç verdi gönderdi yazdınız. Birisi bile teşhis koymadı mı, şundan bundan kaynaklanıyor, böyle yapacağız şu tedavi yöntemini deneyeceğiz vs demedi mi kimse? Eğer öyleyse ülkede sağlık sistemi diye bir şey kalmamış demektir.
Devlette oyle genelde. Sans biraz doktoruna bagli. Ozel muayenehanesine bile gitseniz tedavi etmeye cok da istekli olmayabilir. Ozellikle aksam vakti gittiginizde sizi dinleyecek kafalari kalmiyor bile 😅

Yok ara ara bıkac ay ılac kullandım bıraktım
Şimdi 1 aydır kullanıyorum
Psıkoterapı fılan yapan yok devlete gıdıyorum
Ozeller seansı 2 2,5 binden agzını açıyor
Böyle yaşarım daha iyi 😅
Cok pahaliymis. En iyisi kendinin doktoru olmak is gucten zaman kalirsa tabii😅

Benim böyle bi durumum olsa yavaş yavaş korkularımın üstüne giderdim. Tabi bunu terapi ile yapmak daha profesyonelce. Sadece ilaçla olmaz. Bunu tetikleyen şeyleri bulmalısınız. Korkular üstüne gittikçe güçsüzleşir.
Kabul edip çözüm bulmaya çalışmak çözümün yarısına gelmişsin demektir diyorlar ben ortada kalıyorum her seferinde 😒

Otobüse binerken muavine kapı açma dümesinin nerede olduğunu sor, kendini güvende hissettir sonra önlere biyere otur, sorun yapcak gibi hissedersen zaten kapiyi acabilirim cam kırma aparatinin nerde olduğunu da biliyorum falan diye kendini telkin et. Üstüne git korkunun yoksa geçmez
Gözüm hep cam kırma aparatında camda en önden başka biyere oturamam zaten sanırım bide milletin bu durumu anlamasından korkuyorum muavine sorsam güler mi falan diye

Sen hamilelilikten korkuyordun değil mi? Sen bence ilaçla birlikte terapi almayı denemelisin. Hepimiz korkarız kazadan,beladan, ameliyattan vs. Ama seninki sürekli ve uçlara kaymaya başlamış
Evet birçok korkum var hepsini uç noktada yaşıyorum resmen cogaldıkca çoğalıyor

Size çok samimi sormak istiyorum, gerçekten doktora gittiniz mi? Hepsi ilaç verdi gönderdi yazdınız. Birisi bile teşhis koymadı mı, şundan bundan kaynaklanıyor, böyle yapacağız şu tedavi yöntemini deneyeceğiz vs demedi mi kimse? Eğer öyleyse ülkede sağlık sistemi diye bir şey kalmamış demektir.
Panikatağın var kapalı alan korkun var vs tarzı yüzeysel yorumlar yaptılar sonucunda hep ilaç verildi hatta son gidişlerimde sadece ilaç istediğimi söylüyordum direkt yazıyorlardı durumunu anlatıp önemsenmediğini görünce insan tedaviyi de çözüm olarak göremiyor

İlaç kullanmak istemeyen biri daha :işsiz: o ilaçlar düzenli kullanılacak ki etki etsin.İlaç kullanmak zorundasınız bu şekilde hayat olmaz .Bir de muhakkak terapi
İlaçlar kesmiyor yani aylarca kullandığım oldu sadece genel anlamda sakinlik veriyo terapi denemedim hiç onuda deneyecegım

Cogunu yasadım ailemde 8 saatlık uzaklıktaydı o korkuyla o otobuse bıner gelırdım
Icım daralır carpıntı tutar nefes alamaz olurdum
Daglar arasına girdikce daha artardı elım kalbımde gıderdım
Bagrıma vurup dururdum
Kendımı baska bıseye verırdım

Ucaga onceden sevınle bındıgım halde ucaga bınemez olmustum
Bıkere sor durumda kaldım bınmem gerektı
Resmen kalp krızı gecırıyo gıbı olurdum
Elim devamlı kalbımde öldüm ölücem kafayı yerdım
Ama en azından 1 saat yasardım
Otobustede aynısını 8 saat yasardım
Bu yuzden ıcak daha mantıklı gelıyordu

Bıkeresınde ucakta en one koymuslar önümde bembeyaz duvar vardı kendımı kaybetcem sandım
Yerımı degıstım . Öyle boyle bıseyde olmadı bugune kadar

Ilac kullanmalısın bence ben zaman zaman ucaga bınersem kesin ölrüm dedıgım halde bındım yanı
Ben bınersem herkes bınerdı o derece korkardım

Avm ye gıremezdım
Alt otoparkına eşim girince arabadan cıkardım
O otopark tavanı üstüne geliyor gibiydi hemen kalbımı tutmaya başlardım
Çarpıntı gırer nefes alamazdım
Oda bellı zaman sürdü gecti

Asansore hala bılmedıgım yerde tek bınemem
Yada cok kucuk eskı asansore hıc bınemem
Her bındıgımde kata gelıp kabinin yerleşmesi durması ıcın gecen o surede kafayı yıyorum kaldım zannedıyorum

Ama bunlar zaman ıcınde geciyor gerı gelıyor yada başka korkulara dönüyor

Bi süre dişciye gidemedim

Sonra 20 likleri bile amelıyatlı dıkıslı cektırdım

Şimdi yine gidemıyorum .

Yani ozaman nasıl yaptım şuan cok mantıksız gelıyor
O koltukta nefes alamıyorum carpıntı baslıyor
En sonkı doktorda kanal tedavısı yapacaktı uzun suruyor kac kere bırakın kalkcam dıye bagırıp kalktım . Ölücem carpıntıdan duramıyorum
Her seferınde bı sekılde oturttular

Endoskopı olmam gerektı 4 sene 5 kere o yataga yattım tamam yaptırcam dedım
Yok herseferınde aglayarak kactım
Anestezıdende korkardım uyanmamaktan fılan
En son yapacak bısey yok dedım ölürsemde dıye dıye yattım hemen carpıntı baslıyor nolur sakınlestırıcı verın dedım hemen bıseyler yaptılar
Ben uyumusum
Oyleconıda bı sekılde yaptırdım

Emara gırmem gerektı gittim parasıyla özelde avık emar varmıs ona bıle gıremedım
Kac kez kalktım
En son gırdım ıkı dkkada bır ben cıkcam dıye bagırdım
Sglsun ordakıler benle başettiler müzik actılar
Her cıkacagım dedıgımde bagırdıgımda 30 sanıye fılan dedıler ben sanıye saya saya 12 dk kaldım orda

Ikı sezerysn dogum yaptım bu 15 yıl ıcınde
Onuda barkoz korkumdan belden uyusmalı oldum
Uyanık kalıncada daha kotü
Bırde sırtustu yatırıyorlar , o şekilde zaten carpıntıyı kalp atısını daha cok duyuyorsun
Yatarken bıle sırtustu yatamam yan yatarım
Amelıyat boyunca ben ölüyorum bana bişey yapın dıye bağirdim durdum
Hemsıreler kalbıme masaj yapın ben ölcem diye bagırıyordum yapıyolardı ondada belkı uyuttular

Artık doktordan yanlış ılac vermelerınden korkuyorum
Acılde kesınlıkle bana bısey yapmalarına ızın vermıyorum
Yanlış ilaç yaparlar dıye
Paroldan başka agrı kesıcı ıcmem

Devamlı hasta olurum ev eczane deposu gıbı kutu kutu ılac verıler
Ben cogunu kullanmam
Kullanmam gerekenıde alırım bır ıkı saat ölecekmiyim diye beklerim
Yada yan etkılerı ne olacak dıye kafayı yerım

Daha neler neler aklın almaz

Sımdı bır aya yakındır ılac tedavısı goruyorum inşallah gececek dıye umut edıyorum
Çünkü gercekten dişciye gitmem lazım
Öncelerı nasıl gıtmısım nasıl diş cektırmısım
Aklım almıyor ama yıne olur dıyorum

Sana tavsıyem oyle gecmez kesınlıkle ılac kullanmalısın
Yazmadığım şeylerden bahsetmişsiniz bende dişçiye gidemiyorum korkudan 🥲 emara hiç girmedim mecbur olduğum şeylerden kaçtım sürekli otobüse bindiğimde böyle nefessizlikten ölücekmişim kimse farketmicekmıs gibi geliyor çok kolay bir şey aslında çok zor geliyor. Gidiceğim yolculuk 14 saat 🥲 yaşamış biri olarak öneriniz var mı yolculukta yoksa hala aynı yaşıyor musunuz

Devlette oyle genelde. Sans biraz doktoruna bagli. Ozel muayenehanesine bile gitseniz tedavi etmeye cok da istekli olmayabilir. Ozellikle aksam vakti gittiginizde sizi dinleyecek kafalari kalmiyor bile 😅
Arkadaşım psikolog onada bi danışmak istedim tedaviyi nasıl yapıyorsunuz benim gibi hastalarda diye asansör korkun varsa örneğin adım adım ilerliyoruz diyor ilk asansörün önünde bekliyoruz sonra içine girip çıkıyoruz sonra bir kat çıkıp iniyoruz bana böyle ödev verdi ki normal danışanlarınada veriyormuş. Gene yapamadım yani para verince insanın yapası geliyor mu bilmem de 😂

Profesyonel destek almalısınız. Böyle hayat geçmez. Zulüm kendinize resmen.
Aynen öyle. ama konuşmak bende ise yaramıyor ki sorunun zaten farkındayım hatta hastalığın tüm ayrıntılarına kadar farkındayım o an ölmiceğimi de biliyorum mantık olarak her şey mantığımda ama o an geldiğinde yapamıyorum

Doktorların sadece ilaç verip göndermesi çok tuhaf geldi bana. Devlet hastanesinde mi gittiniz? Terapi almadınız mı hiç?

Doktorların sadece ilaç verip göndermesi çok tuhaf geldi bana. Devlet hastanesinde mi gittiniz? Terapi almadınız mı hiç?
Devlete de gittim özele de ikisinden de sonuç alamadım. Devlet ilaç yazıyor özel konuşma üzerine zaten genelde. Enerjiyle ilgilenen bir doktora da gittim bi faydasını görmedim yani

Arkadaşım psikolog onada bi danışmak istedim tedaviyi nasıl yapıyorsunuz benim gibi hastalarda diye asansör korkun varsa örneğin adım adım ilerliyoruz diyor ilk asansörün önünde bekliyoruz sonra içine girip çıkıyoruz sonra bir kat çıkıp iniyoruz bana böyle ödev verdi ki normal danışanlarınada veriyormuş. Gene yapamadım yani para verince insanın yapası geliyor mu bilmem de 😂
Siz soyleyince hatirladim. Bir cizgi romanda da boyle yapiyordu. Maruz birakma terapisi deniyormus korkulari yenmek icin. Ama bu korkular neden olusuyor kaynagi bulmak lazim degil mi acaba?

Siz soyleyince hatirladim. Bir cizgi romanda da boyle yapiyordu. Maruz birakma terapisi deniyormus korkulari yenmek icin. Ama bu korkular neden olusuyor kaynagi bulmak lazim degil mi acaba?
Aynen siz söyleyince aklıma geldi maruz bırakma deniyor. Kaynağını bulmak lazım bencede ama gittiğim doktor bana direkt küçükken bir şey mi yaşadın yakın zamanda birini kaybettin mi vs diye soru soruyor direkt cevap vermem bekleniyor 🙄

Devlete de gittim özele de ikisinden de sonuç alamadım. Devlet ilaç yazıyor özel konuşma üzerine zaten genelde. Enerjiyle ilgilenen bir doktora da gittim bi faydasını görmedim yani

Yani çok garip. Doktordan başka çözümü yok çünkü bu durumun. Tekrar tekrar başka doktorları, başka tedavi yöntemlerini denemeniz lazım

X