Kapalı alan korkusu otobüse binemiyorum

esraliii

Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2023
126
30
24
Kızlar merhaba benim birçok konuda korkum var hepsine çözüm arıyorum bu konuda onlardan biri. 6-7 yıldır kapalı alan korkusu vardı bende ama son 2 yıldır çok fazla arttı. son 2 yıldır bir kere bile asansöre binmedim avmler otoparklar tüneller sinemalar otobüsler korkulu rüyam pencere olmayan biyere giremiyorum veya girdiğim her ortamda pencere arıyorum kapıya yakın bir yere oturuyorum çıkışı görmem lazım yani rahat olabilmem için. Sırf bu yüzden kpss sınavına giremedim ya sınav esnasında nefes alamazsam ölürsem rezil olurum korkusuyla bu gibi durumlardan hep kaçındım ama sımdı mecburi sekılde uzun yolculuk ıcın otobüse binmem gerekiyor (uçağa zaten binmek benim için imkansız) otobüse bindiğim zamanda boğulacak nefes alamacak gibi hissediyorum en ön koltuktan başka yere oturamam ama şöför sigara içsin camı açsın diye gözümü kırpmıyorum. Bayadır uzun yolculuk yapmamıştım ama sımdı yapmam gerekiyor napıcam bilmiyorum düşündükçe ölücek gibi hissediyorum.. psikolojik destek ıcın kaç kere gittim ilaç verip gönderdiler ilaç da kullanmak istemiyorum çok defa kullandım ama beni salaklastırmaktwn başka bi şey yapmıyor hatta bir yolculukta kullanırken daha da kötü olmuştum. Benden başka kimsede böyle bi durum korku var mı varsa da nasıl basedebilirim yardımcı olucak var mı acaba zor durumdayım 😔

Özel araçla gitme imkanın yok mu?

Sadece ilaç işe yaramaz ki. Çok ciddi boyutta bir korkun var, psikoterapi almalıydın. Ne tetikledi ne zaman başladı?
6-7 yıl önce üniversite sınavına hazırlanırken başlamıştı ama hıcbır sebep yokken birkaç yıl önce zirveye ulaştı

Kaç yaşındasınız? Ne zaman başladı? Terapi almalısınız ilaçla olmaz sadece

Kızlar merhaba benim birçok konuda korkum var hepsine çözüm arıyorum bu konuda onlardan biri. 6-7 yıldır kapalı alan korkusu vardı bende ama son 2 yıldır çok fazla arttı. son 2 yıldır bir kere bile asansöre binmedim avmler otoparklar tüneller sinemalar otobüsler korkulu rüyam pencere olmayan biyere giremiyorum veya girdiğim her ortamda pencere arıyorum kapıya yakın bir yere oturuyorum çıkışı görmem lazım yani rahat olabilmem için. Sırf bu yüzden kpss sınavına giremedim ya sınav esnasında nefes alamazsam ölürsem rezil olurum korkusuyla bu gibi durumlardan hep kaçındım ama sımdı mecburi sekılde uzun yolculuk ıcın otobüse binmem gerekiyor (uçağa zaten binmek benim için imkansız) otobüse bindiğim zamanda boğulacak nefes alamacak gibi hissediyorum en ön koltuktan başka yere oturamam ama şöför sigara içsin camı açsın diye gözümü kırpmıyorum. Bayadır uzun yolculuk yapmamıştım ama sımdı yapmam gerekiyor napıcam bilmiyorum düşündükçe ölücek gibi hissediyorum.. psikolojik destek ıcın kaç kere gittim ilaç verip gönderdiler ilaç da kullanmak istemiyorum çok defa kullandım ama beni salaklastırmaktwn başka bi şey yapmıyor hatta bir yolculukta kullanırken daha da kötü olmuştum. Benden başka kimsede böyle bi durum korku var mı varsa da nasıl basedebilirim yardımcı olucak var mı acaba zor durumdayım 😔
Asansör fobisi bende de vardı sonra ilerledi evde bile duramaz hale geldim sonrasında boguluyormuş hissi oluyordu üstüne gittim ancak öyle yendim üstüne git bırak korkuların senden korksun

Asansör fobisi bende de vardı sonra ilerledi evde bile duramaz hale geldim sonrasında boguluyormuş hissi oluyordu üstüne gittim ancak öyle yendim üstüne git bırak korkuların senden korksun
Avm ye kendimi zorlayarak giriyorum tünelden mecbur geçiyoruz tabi geçene kadar ölüyorum gibi ama asansöre hıc yaklasamıuorum bile

Farkettiyseniz siz korkunuza taviz verdikçe yenisi ve daha güçlüsü eklenmiş.tedavi şart tabiki doktorunuzun yönlendirmesiyle adım adım bir şeyler basarabilirsiniz. Aklınız sürekli cam pencere aramakla meşgul etmeyin. Müzik dinleyin , kitap okuyun , nefes egzersizi yapın çok zor anlıyorum dilekolay çıkıyor ağızdan ama siz sürekli tetikte oldukça o korku sizden daha güçlü olacak.

Hayatta da böyle değil mi ? Birinden korktugunuzu hissetirdiginizde daha fazla üstünüze gelir , sizi bastırır , yeni korkular ,baskılar caresizlikler yükler üstünüze.

Benim böyle bi durumum olsa yavaş yavaş korkularımın üstüne giderdim. Tabi bunu terapi ile yapmak daha profesyonelce. Sadece ilaçla olmaz. Bunu tetikleyen şeyleri bulmalısınız. Korkular üstüne gittikçe güçsüzleşir.

Farkettiyseniz siz korkunuza taviz verdikçe yenisi ve daha güçlüsü eklenmiş.tedavi şart tabiki doktorunuzun yönlendirmesiyle adım adım bir şeyler basarabilirsiniz. Aklınız sürekli cam pencere aramakla meşgul etmeyin. Müzik dinleyin , kitap okuyun , nefes egzersizi yapın çok zor anlıyorum dilekolay çıkıyor ağızdan ama siz sürekli tetikte oldukça o korku sizden daha güçlü olacak.

Hayatta da böyle değil mi ? Birinden korktugunuzu hissetirdiginizde daha fazla üstünüze gelir , sizi bastırır , yeni korkular ,baskılar caresizlikler yükler üstünüze.
Kesinlikle öyle kaçtıkca yenisi eklendi görmezden gelmeye çalışıyorum ama illa ki beni yakalıyor tüm hayatıma dahil olmaya başladı her şeyden korkmaya başladım önceden rahatlıkla yaptığım şeyler aşırı korku veriyor artık üstelik daha çok gencim gezmeyı çok seven biriyim en çokta bunun önüne geçiyor mesela hayatım boyunca başka ülkeye gidemicem gibi kodlamışım buna göre kapatıyorum kendimi dışarıya karşı

Otobüse binerken muavine kapı açma dümesinin nerede olduğunu sor, kendini güvende hissettir sonra önlere biyere otur, sorun yapcak gibi hissedersen zaten kapiyi acabilirim cam kırma aparatinin nerde olduğunu da biliyorum falan diye kendini telkin et. Üstüne git korkunun yoksa geçmez

Cogunu yasadım ailemde 8 saatlık uzaklıktaydı o korkuyla o otobuse bıner gelırdım
Icım daralır carpıntı tutar nefes alamaz olurdum
Daglar arasına girdikce daha artardı elım kalbımde gıderdım
Bagrıma vurup dururdum
Kendımı baska bıseye verırdım

Ucaga onceden sevınle bındıgım halde ucaga bınemez olmustum
Bıkere sor durumda kaldım bınmem gerektı
Resmen kalp krızı gecırıyo gıbı olurdum
Elim devamlı kalbımde öldüm ölücem kafayı yerdım
Ama en azından 1 saat yasardım
Otobustede aynısını 8 saat yasardım
Bu yuzden ıcak daha mantıklı gelıyordu

Bıkeresınde ucakta en one koymuslar önümde bembeyaz duvar vardı kendımı kaybetcem sandım
Yerımı degıstım . Öyle boyle bıseyde olmadı bugune kadar

Ilac kullanmalısın bence ben zaman zaman ucaga bınersem kesin ölrüm dedıgım halde bındım yanı
Ben bınersem herkes bınerdı o derece korkardım

Avm ye gıremezdım
Alt otoparkına eşim girince arabadan cıkardım
O otopark tavanı üstüne geliyor gibiydi hemen kalbımı tutmaya başlardım
Çarpıntı gırer nefes alamazdım
Oda bellı zaman sürdü gecti

Asansore hala bılmedıgım yerde tek bınemem
Yada cok kucuk eskı asansore hıc bınemem
Her bındıgımde kata gelıp kabinin yerleşmesi durması ıcın gecen o surede kafayı yıyorum kaldım zannedıyorum

Ama bunlar zaman ıcınde geciyor gerı gelıyor yada başka korkulara dönüyor

Bi süre dişciye gidemedim

Sonra 20 likleri bile amelıyatlı dıkıslı cektırdım

Şimdi yine gidemıyorum .

Yani ozaman nasıl yaptım şuan cok mantıksız gelıyor
O koltukta nefes alamıyorum carpıntı baslıyor
En sonkı doktorda kanal tedavısı yapacaktı uzun suruyor kac kere bırakın kalkcam dıye bagırıp kalktım . Ölücem carpıntıdan duramıyorum
Her seferınde bı sekılde oturttular

Endoskopı olmam gerektı 4 sene 5 kere o yataga yattım tamam yaptırcam dedım
Yok herseferınde aglayarak kactım
Anestezıdende korkardım uyanmamaktan fılan
En son yapacak bısey yok dedım ölürsemde dıye dıye yattım hemen carpıntı baslıyor nolur sakınlestırıcı verın dedım hemen bıseyler yaptılar
Ben uyumusum
Oyleconıda bı sekılde yaptırdım

Emara gırmem gerektı gittim parasıyla özelde avık emar varmıs ona bıle gıremedım
Kac kez kalktım
En son gırdım ıkı dkkada bır ben cıkcam dıye bagırdım
Sglsun ordakıler benle başettiler müzik actılar
Her cıkacagım dedıgımde bagırdıgımda 30 sanıye fılan dedıler ben sanıye saya saya 12 dk kaldım orda

Ikı sezerysn dogum yaptım bu 15 yıl ıcınde
Onuda barkoz korkumdan belden uyusmalı oldum
Uyanık kalıncada daha kotü
Bırde sırtustu yatırıyorlar , o şekilde zaten carpıntıyı kalp atısını daha cok duyuyorsun
Yatarken bıle sırtustu yatamam yan yatarım
Amelıyat boyunca ben ölüyorum bana bişey yapın dıye bağirdim durdum
Hemsıreler kalbıme masaj yapın ben ölcem diye bagırıyordum yapıyolardı ondada belkı uyuttular

Artık doktordan yanlış ılac vermelerınden korkuyorum
Acılde kesınlıkle bana bısey yapmalarına ızın vermıyorum
Yanlış ilaç yaparlar dıye
Paroldan başka agrı kesıcı ıcmem

Devamlı hasta olurum ev eczane deposu gıbı kutu kutu ılac verıler
Ben cogunu kullanmam
Kullanmam gerekenıde alırım bır ıkı saat ölecekmiyim diye beklerim
Yada yan etkılerı ne olacak dıye kafayı yerım

Daha neler neler aklın almaz

Sımdı bır aya yakındır ılac tedavısı goruyorum inşallah gececek dıye umut edıyorum
Çünkü gercekten dişciye gitmem lazım
Öncelerı nasıl gıtmısım nasıl diş cektırmısım
Aklım almıyor ama yıne olur dıyorum

Sana tavsıyem oyle gecmez kesınlıkle ılac kullanmalısın

Size çok samimi sormak istiyorum, gerçekten doktora gittiniz mi? Hepsi ilaç verdi gönderdi yazdınız. Birisi bile teşhis koymadı mı, şundan bundan kaynaklanıyor, böyle yapacağız şu tedavi yöntemini deneyeceğiz vs demedi mi kimse? Eğer öyleyse ülkede sağlık sistemi diye bir şey kalmamış demektir.

İlaç kullanmak istemeyen biri daha :işsiz: o ilaçlar düzenli kullanılacak ki etki etsin.İlaç kullanmak zorundasınız bu şekilde hayat olmaz .Bir de muhakkak terapi

Cogunu yasadım ailemde 8 saatlık uzaklıktaydı o korkuyla o otobuse bıner gelırdım
Icım daralır carpıntı tutar nefes alamaz olurdum
Daglar arasına girdikce daha artardı elım kalbımde gıderdım
Bagrıma vurup dururdum
Kendımı baska bıseye verırdım

Ucaga onceden sevınle bındıgım halde ucaga bınemez olmustum
Bıkere sor durumda kaldım bınmem gerektı
Resmen kalp krızı gecırıyo gıbı olurdum
Elim devamlı kalbımde öldüm ölücem kafayı yerdım
Ama en azından 1 saat yasardım
Otobustede aynısını 8 saat yasardım
Bu yuzden ıcak daha mantıklı gelıyordu

Bıkeresınde ucakta en one koymuslar önümde bembeyaz duvar vardı kendımı kaybetcem sandım
Yerımı degıstım . Öyle boyle bıseyde olmadı bugune kadar

Ilac kullanmalısın bence ben zaman zaman ucaga bınersem kesin ölrüm dedıgım halde bındım yanı
Ben bınersem herkes bınerdı o derece korkardım

Avm ye gıremezdım
Alt otoparkına eşim girince arabadan cıkardım
O otopark tavanı üstüne geliyor gibiydi hemen kalbımı tutmaya başlardım
Çarpıntı gırer nefes alamazdım
Oda bellı zaman sürdü gecti

Asansore hala bılmedıgım yerde tek bınemem
Yada cok kucuk eskı asansore hıc bınemem
Her bındıgımde kata gelıp kabinin yerleşmesi durması ıcın gecen o surede kafayı yıyorum kaldım zannedıyorum

Ama bunlar zaman ıcınde geciyor gerı gelıyor yada başka korkulara dönüyor

Bi süre dişciye gidemedim

Sonra 20 likleri bile amelıyatlı dıkıslı cektırdım

Şimdi yine gidemıyorum .

Yani ozaman nasıl yaptım şuan cok mantıksız gelıyor
O koltukta nefes alamıyorum carpıntı baslıyor
En sonkı doktorda kanal tedavısı yapacaktı uzun suruyor kac kere bırakın kalkcam dıye bagırıp kalktım . Ölücem carpıntıdan duramıyorum
Her seferınde bı sekılde oturttular

Endoskopı olmam gerektı 4 sene 5 kere o yataga yattım tamam yaptırcam dedım
Yok herseferınde aglayarak kactım
Anestezıdende korkardım uyanmamaktan fılan
En son yapacak bısey yok dedım ölürsemde dıye dıye yattım hemen carpıntı baslıyor nolur sakınlestırıcı verın dedım hemen bıseyler yaptılar
Ben uyumusum
Oyleconıda bı sekılde yaptırdım

Emara gırmem gerektı gittim parasıyla özelde avık emar varmıs ona bıle gıremedım
Kac kez kalktım
En son gırdım ıkı dkkada bır ben cıkcam dıye bagırdım
Sglsun ordakıler benle başettiler müzik actılar
Her cıkacagım dedıgımde bagırdıgımda 30 sanıye fılan dedıler ben sanıye saya saya 12 dk kaldım orda

Ikı sezerysn dogum yaptım bu 15 yıl ıcınde
Onuda barkoz korkumdan belden uyusmalı oldum
Uyanık kalıncada daha kotü
Bırde sırtustu yatırıyorlar , o şekilde zaten carpıntıyı kalp atısını daha cok duyuyorsun
Yatarken bıle sırtustu yatamam yan yatarım
Amelıyat boyunca ben ölüyorum bana bişey yapın dıye bağirdim durdum
Hemsıreler kalbıme masaj yapın ben ölcem diye bagırıyordum yapıyolardı ondada belkı uyuttular

Artık doktordan yanlış ılac vermelerınden korkuyorum
Acılde kesınlıkle bana bısey yapmalarına ızın vermıyorum
Yanlış ilaç yaparlar dıye
Paroldan başka agrı kesıcı ıcmem

Devamlı hasta olurum ev eczane deposu gıbı kutu kutu ılac verıler
Ben cogunu kullanmam
Kullanmam gerekenıde alırım bır ıkı saat ölecekmiyim diye beklerim
Yada yan etkılerı ne olacak dıye kafayı yerım

Daha neler neler aklın almaz

Sımdı bır aya yakındır ılac tedavısı goruyorum inşallah gececek dıye umut edıyorum
Çünkü gercekten dişciye gitmem lazım
Öncelerı nasıl gıtmısım nasıl diş cektırmısım
Aklım almıyor ama yıne olur dıyorum

Sana tavsıyem oyle gecmez kesınlıkle ılac kullanmalısın
Cok gecmis olsun. Psikoterapi yapti mi doktorunuz?

X