Kapsül gardırop

Canlar çok üstten üstten okudum, o yüzden genel yazacağım.
Üst ve alt parçadan biri bolsa diğerini dar tercih etmek, biri desenliyse diğerini düz tercih etmek, gardrobun büyük kısmını nötr renklerde basic parçalardan oluşturmak kombin yaparken işinizi kolaylaştırır.
Her sezon birkaç tane renkli/trendy parça eklersiniz, o sezon moda olduğundan bol bol kullanır onları eskitirsiniz, basicler kalır gardrobunuzda ve ertesi sezon yine birkaç trendy parça alarak durumu kurtarırsınız.
Kapsül gardrop konusuyla ve sadeleşmeyle ilgili 1 yıldır çabalıyorum, hala kapsül olmak için çok fazla kıyafetim var malesef.Ama en azından artık birşey alırken uzun yılar kullanabileceğim tarzda/renkte olmasına dikkat ediyorum, eskisinden çok çok az alılveriş yapıyorum.
Herkes için tek bir doğru yok malesef, yaşam tarzınıza/işinize/sosyal hayatınıza göre olması gereken parçalar değişiyor.Kendinize dürüst olun, geceleri pek dışarı çıkmıyorsanız gece kıyafetleri alıp durmayın mesela.Ya da spor yapmıyorsanız spor kıyafetleri alıp durmayın.Aynı şekilde işiniz gereği formal kıyafetler giymeniz gerekiyorsa casual parçaları, casual giyinmeniz gerekiyorsa formalleri abartmayın.Ayy çok güzelmiş, ayy indirimdeymiş deyip kullanmayacağınız şeyler almayın.Neye ihtiyacınız olduğunu belirleyip sadece onu arayın/alın.Beyaz/siyah/gri/haki/camel renklerden çok da şaşmayın.Aynı küçük siyah elbiseyi birkaç davette giyerseniz muhtemelen aynı elbise olduğunu kimse farketmez bile, ama canlı renk veya desenli olduğunda ömrünüzde 2 kez bile giyseniz ‘aa aynı elbise’ derler.

Benim saygin bir tarz olusturmam lazim. Cok gunluk giyiyorum. İs hayatina yonelik degil hic. Hep gunluk..
Neler yapmaliyim sizin bir tavsiyeniz vae mi
Blazerlar, gömlekler, stilettolar, kumaş etek ve pantolonlara yatırım yapın.
Beyaz/mavi/siyah gömlek,
Siyah/lacivert/camel blazer
Siyah/nude stiletto
Siyah/lacivert/gri etek ve pantolonlar hayat kurtarır.
Renk katmak isterseniz fularlar, 1-2 renkli bluz ekleyebilirsiniz.
Minik kibar kaliteli zamansız birkaç takı ve sade, kaliteli en az 1 gözlük-1çanta ve 1 saatiniz olmalı.

Bi çözüm öneriniz var mı peki? Şortlar ve etek için 2 tane tek renk tişört alıp kurtardım. Ama içimin gittiği çok şey var. Mesela bi kot şort alsam diyorum. Her yerde şort giyilmez bi de bol kesim pantolon alsam diyorum. Diyorumlar böööyle uzayıp gidiyo, alışverişe çıkmaktan korkuyorum :KK45: bi de ev kıyafetinde devrim yapmışım adeta. Onları ayıklarsam baya ferahlıcam...
Kot rengi incecik kumaştan kısa paça pantolonlar var ya, öyle birşey çok kurtarıcı olabilir(lyocell kumaş yanılmıyorsam).2 günlük, 2 gece giymelik şık elbise ilave edebilirsiniz.şortlarınızı gömlekle, tshirtlerinizi etekle kombinleyerek şıklaştırabilirsiniz.Camisoller de çok moda, hem casual hem şık kombinlerde kullanabilirsiniz.Orta boy blok topuklu sandaletler de hemen her kıyafetle güzel olacaktır.

Ben tam olarak yapmasam da yapmaya çalışıyorum. Hem çevreye ve insanlığa hem de bütçeme iyi geliyor. Modası bir dahaki sezona gececek parcalar ya da cok ucuz bir sürü sey almaktansa, daha klasik parcalar ve genelde tek renk olanlarını tercih ediyorum. Mesela benim şöyle bir listem var:
-Siyah jean
-Orta koyulukta jean
-Her hangi bi çeşit pantolon daha(su anda gri jean bu benim icin)
-En az birer tane siyah ve beyaz tshirt(bende 2ser tane var)
-Deri mont
-Kot mont
-Kot gömlek
-Beyaz bluz ( bende 2 tane var)
-Siyah ve beyaz sneakers
-booties
-gri,siyah ve beyaz kazak
Bu parçalarla yapamayacağım kombin yok açıkçası. Hepsi de birbirine cok uyumlu oluyo. Tabi aksesuarlar ve sallarla renklendiriyorum bu kıyafetleri.

Bunların dışında tabiki renkli tshirtlerim, kazaklarım ve baska pantolonlarım da var ama cok fazla değiller. Yukarıda saydıklarım bi dolabın olmazsa olmazları bence. Genelde güzel giyindigimi soylerler. Çünkü hepsi birbiriyle uyan parcalar ve duz renkler oldukları icin sacma sapan kombinler çıkmıyo. Sade ama uyumlu oluyorum.
Alışverişe olan isteğim azaldı çünkü dolabı açıp giyecek bir seyim yok yeaa benim olayım olmuyor artık. Ve bir sey alırken cok düşünerek alırım. Ben bunu kac farklı şekilde ve kac kere giyerim diye
Bunu ben mi yazmışım diye baktım vallahi😂 azıcık camel ve azıcık haki eklesek vallahi ben 😄 takip ettiğiniz, önereceğiniz blogger, youtuber var mı bana? Ben useless_dk yı çok beğeniyor ve takip ediyorum, incelemenizi öneririm.Sevgiler

Kapsül gardırobu uygulayan var mi?
Az esyayla cok kombin..
Ben kapsül gardırop hazirlamak istiyorum ama önce bi liste yapmam lazim..
Uygulayan varsa listesini paylasabilir mi ?
Canım ben işte üniforma giydiğim ve Antalya da yaşadığım için fazla casual gelebilir ama benim basic parçalarım şöyle:
Beyaz/siyah/gri/camel/haki/çizgili tshirt
Beyaz/siyah/gri/cizgili/haki kalın askılı top
Beyaz/siyah camisol
Beyaz/siyah blazer
Gri hırka/siyah boğazlı kazak/gri sweatshirt/çizgili uzun kollu tshirt/siyah-gri-camel basic triko, antrasit uzun kazak
Siyah/beyaz/açık mavi/koyu mavi jean
Siyah havuç paça kumaş pantolon
Siyah parka/haki bomber/kot ceket/ siyah ve bej deri ceket/ camel palto
Beyaz/çizgili/siyah/kot gömlek
Beyaz/siyah sneaker
Siyah bootie
Taba sandalet
Siyah ve nude topuklu
Siyah ve taba çanta
Gold gece çantası
Hasır plaj çantası
Siyah kemik ve gold aviator gözlük
Altın/rose ve gümüş takı-saat
Siyah ve taba kemer
Küçük siyah elbise (gece)
Küçük siyah elbise (günlük)
Beyaz küçük elbise (gece)
Beyaz küçük elbise (günlük)
Kot elbise
Kot etek
Haki uzun tulum
Siyah kısa tulum
Kot tulum
Kot/siyah/beyaz/haki günlük şort
Siyah/lacivert şort (dressy)
Siyah tayt
Haki yağmur çizmesi
Siyah/haki birkenstock
Siyah ve beyaz uzun tshirt(taytın üstüne kısa bişey giyeceksem içine giymek için)
Sanırım bu kadar kapsül olarak nitelediklerim.Hala önceden alınmış kıyamadığım bir kıyafet kalabalığı mevcut bunların yanısıra.

aynen öyle.. az eşya cok kombin..
ben öğrenci oldugum için ve yurttaki dolabıım küçük oldugu için bu gardrop da hem sade hemde daha ekonomik.. o yüzden yapan var mı dye actım ama yokmuş
Canım öğrenci olsam ne giyerdim:
Siyah tayt
Koyu lacivert skinny kot
Açık mavi mom jean
Siyah ve beyaz sneaker(yazın converse)
Kot ceket
Parka(kışlık, siyah veya haki)
Ekose gömlek(oduncu)
Beyaz/siyah/gri/baskılı tshirt
Cat tarzı bot veya asker botu(kış için)
Siyah boğazlı kazak(mom jeanle, veya gömlek/kazak altına giymeye,tshirt bile giyebilirsin üstüne)
Gri baskılı sweatshirt
Siyah sweatshirt
Boğazlı uzun kocaman antrasit kazak(tayt ve skinnyle)
Gri ve siyah basic kazak
1 camisole(sevdiğin renkte)
Özel günler için küçük siyah elbise ve rahat edebildiğin siyah topuklu ayakkabı
Gri hırka
Kot etek
Kot şort
Renkli şal, çanta

Son düzenleme:
Bunu ben mi yazmışım diye baktım vallahi😂 azıcık camel ve azıcık haki eklesek vallahi ben 😄 takip ettiğiniz, önereceğiniz blogger, youtuber var mı bana? Ben useless_dk yı çok beğeniyor ve takip ediyorum, incelemenizi öneririm.Sevgiler
Ay ben onu youtube da takip ediyorum. Hem tarzını hem de bazı youtuberlar gibi capsule yapıyorum diyip her sezon 20 tane yeni parça almamasını cok beğeniyorum.

X