Karabük Safranbolu'da Yaşam

NurSena98

Üye
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2019
9
3
25
Merhaba arkadaşlar, ben ve eşim doğma büyüme İstanbul'dayız. Son zamanlarda artık bu kasvetten, kalabalıktan, trafik, deprem korkusu falan derken başka şehre taşınmaya karar verdik. Ve hem ikimizinde en sevdiği şehir hemde eşimin aslen memleketi olduğu için Safranboluya karar verdik. Ama şimdi nasıl olur sonuçta İstanbul gibi çok büyük ve gelişmiş bir şehirden daha mütevazi bir şehir de yaşamak, bilmiyorum sıkılır mıyım? İnsanları nasıl çevresi nasıl? Evet gezmek için çok güzel bir yer ama dediğim gibi yaşamak da öyle güzel mi? İş olanakları nasıl?

Merhaba arkadaşlar, ben ve eşim doğma büyüme İstanbul'dayız. Son zamanlarda artık bu kasvetten, kalabalıktan, trafik, deprem korkusu falan derken başka şehre taşınmaya karar verdik. Ve hem ikimizinde en sevdiği şehir hemde eşimin aslen memleketi olduğu için Safranboluya karar verdik. Ama şimdi nasıl olur sonuçta İstanbul gibi çok büyük ve gelişmiş bir şehirden daha mütevazi bir şehir de yaşamak, bilmiyorum sıkılır mıyım? İnsanları nasıl çevresi nasıl? Evet gezmek için çok güzel bir yer ama dediğim gibi yaşamak da öyle güzel mi? İş olanakları nasıl?
İnsanlar,çevre, komşuluklar hala işlektir. İnsanları samimidir, ulaşımı çok kolaydır, tüm il içinde rahatlıkla kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Gezecek görecek yerleri çoktur. Üniversite ve yoğun öğrenci sayısı sebebiyle geceye kadar açık olan pek çok mekan mevcuttur. Fabrikaya uzak mahallelerınde buna Safranbolu’da dahil havası temizdir. Seçeceğiniz mahallede önemlidir. Üniversiteye yakın mahalleler daha kalabalık uzak olanlar daha sakindir. Yalnız iş olanakları mesleğinize göre değişir. Tabiki büyük bir şehir kadar iş olanağı olmayabir. Hakkınızda hayırlısı olsun ☺️

Güzel bir şehir..
İnsanları iyidir kötüdür diye genelleme yapmaktan pek hoşlanmam her yerin iyisi kötüsü vardır elbet, İlk zamanlar yeni bir şehir yeni bir deneyim olacağı için sıkılmazsınız. Daha sonra belki İstanbul'u özlersiniz ama orada kalmak çok daha karlı olacaktır manen ve madden

Eşim askerliğini orada yapmıştı biz sevmiştik küçük ama gezilecek yerleri çok insanları samimi cafeleri mekanları da var hava alınacak sohbet edilecek yerleri çok üniversitelilerin yoğunluğu fazla alışveriş merkezi yoktu pek ufak vardı onu hatırlıyorum. Geçen yaz gezmeye yine gittik turistlik bayağı kalabalık bir şehir aslında 6-7 kere gittim rahat ben severim yeri bizde ayrıdır Safranbolunun ama yerleşmek için düşünmezdim herhalde İstanbuldan kaçsam kaçsam Çanakkaleye ya da İzmire kaçardım Muğla da olabilir hem iş imkanları daha iyidir sanki :KK45:

Safranbolu da 4 gün kaldım gezmek için gitmiştik.. yeni Safranbolu bana skşk dar yoğun geldi çok.. ama eski safranboluyu çok sevdim bicok yere de yakın. Esnafı gerçekten çok cana yakın 🙈 yaşanır mı dersen tam bilemem tabiki.

İnsanlar,çevre, komşuluklar hala işlektir. İnsanları samimidir, ulaşımı çok kolaydır, tüm il içinde rahatlıkla kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Gezecek görecek yerleri çoktur. Üniversite ve yoğun öğrenci sayısı sebebiyle geceye kadar açık olan pek çok mekan mevcuttur. Fabrikaya uzak mahallelerınde buna Safranbolu’da dahil havası temizdir. Seçeceğiniz mahallede önemlidir. Üniversiteye yakın mahalleler daha kalabalık uzak olanlar daha sakindir. Yalnız iş olanakları mesleğinize göre değişir. Tabiki büyük bir şehir kadar iş olanağı olmayabir. Hakkınızda hayırlısı olsun ☺️
Amin teşekkür ederim güzel yorumunuz için

Siz hangi alanda çalışmak istiyorsunuz?

Şehir merkezine göre iş bulmak biraz sıkıntılı olabilir çünkü orasi ilçe. İnsanları cok tatli cana yakın misafirperver insanlar.
Yılda bir kez mutlaka gideriz cok seviyoruz eşimle. Ama yasam biraz sıkıntılı olabilir. Ulaşım Çok kolay gezip görülecek yerleride fazla. Bartina gidersiniz karabük merkeze gidersiniz ama buyuksehirden sonra orada yaşamak nasil olur bilemedim zorlanabilirsiniz biraz

Kayın aile orda mı :KK43: ben de gitmek istiyorum memlekete ama kayın aile korkusundan gidemiyorum çünkü biliyorum gidersem her iş için arayacaklar huzur kalmayacak

sikilirsaniz bir haftasonu istanbula kacarsiniz, sonra iyi ki tasinmisim diyerek geri donersiniz.

ben Istanbulu cok severim, ama yasam cok zor, bir iki yil yasamak cok guzel bir deneyim, ama uzun vadede yerlesmek dogru gelmiyor artik bana.

Cok cok Istanbul asiklari var, onlar gercekten baska sehirde mutlu olamiyorlar, Istanbulun kargasasini bile ozlediklerini soyluyorlar, oyle biri iseniz tabi durum baska.

Her şeyi iyidir hoştur ama büyük şehir aşığı biriyseniz yapamazsınız baştan söyleyeyim. Ama ben küçük bir şehirde kafamı dinleyerek, oldukça sakin bir hayat sürmek istiyorum diyorsanız buyrun gelin. Safranbolu, Karabük merkezin içinde sayılır. En fazla 20 dakikada ulaşırsınız yani, bu yüzden il ve ilçeyi ayrı olarak düşünmeyin. İki tane büyük AVM var merkezde. Onun haricinde çarşısı geniş, her yer cafe restoran. Ama gelgelelim açık alan aktivite alanımız pek yok, ki corona sürecinde beni en çok zorlayan şey oldu bu. Doğma büyüme buralıyım. Daha ayrıntılı sorularınız varsa özelden yanıtlayabilirim.

Siz hangi alanda çalışmak istiyorsunuz?
Şöyle ki eşim aşçı yardımcılığı, tezgahtarlık gibi işleri yapar deneyimli. Bana gelince ben liseden mezun oldum daha sonrasında giyim mağazasında ve kırtasiye de çalıştım. Çok deneyimim yok ama her türlü işi yaparım. Öğrenirim hemen. Ama insanlar deneyime baktığı için bir türlü iş bulamıyorum.

Kayın aile orda mı :KK43: ben de gitmek istiyorum memlekete ama kayın aile korkusundan gidemiyorum çünkü biliyorum gidersem her iş için arayacaklar huzur kalmayacak
Benim kaynanamlarda burda aynı mahallede yaşıyoruz. Çok şükür bir sorunumuz yok. Oraya gidince onlar olmayacaklar. Bazı akrabalarımız olacak orda ama sorun değil benim için ☺️

Her şeyi iyidir hoştur ama büyük şehir aşığı biriyseniz yapamazsınız baştan söyleyeyim. Ama ben küçük bir şehirde kafamı dinleyerek, oldukça sakin bir hayat sürmek istiyorum diyorsanız buyrun gelin. Safranbolu, Karabük merkezin içinde sayılır. En fazla 20 dakikada ulaşırsınız yani, bu yüzden il ve ilçeyi ayrı olarak düşünmeyin. İki tane büyük AVM var merkezde. Onun haricinde çarşısı geniş, her yer cafe restoran. Ama gelgelelim açık alan aktivite alanımız pek yok, ki corona sürecinde beni en çok zorlayan şey oldu bu. Doğma büyüme buralıyım. Daha ayrıntılı sorularınız varsa özelden yanıtlayabilirim.
Çok teşekkür ederim bilgiler için. Yani iş konusu bizim için şuan önemli, eşim için de benim içinde iş bulmamız lazım. Ev çok var baktığım kadarıyla, ama iş sınırlı.

Gezme amaçlı gitmiştik çok güzel sevimli bi yer. Ama istanbul gıbı kalabalığa alışan bırı ıcın zor gelebilir. Istanbul'da oturuyorum bende şahsen ben yaşayamam orada sadece gezmek ıcın gidilir.

Çok teşekkür ederim bilgiler için. Yani iş konusu bizim için şuan önemli, eşim için de benim içinde iş bulmamız lazım. Ev çok var baktığım kadarıyla, ama iş sınırlı.
İş bulmadan gitmeyin derim o zaman önce işinizi ayarlayın hatta önce eşiniz işini hazırlasın gitsin bir ortama baksın.

Safranboluya gitmedim daha önce ulasım rahat olabilir ama kira, alışveriş vs bunlar nasıl uygun mu pahalımı bunlarıda hesaplayın.

Ben oraya gezmeye gittiğimde bile sıkılmıştım. Doğma büyüme İstanbulluyum. 2 senedir başka şehirdeydim görev için , iyi hoş trafiği yoktu , sakin, öyle çok küçükte değildi gelişmişti ,yaşam kolaydı vs ama İstanbul gibi hiçbir şehir olamaz geri döndük nihayet

Bende karabukluyum ama is dolayisiyla başka şehirde yaşıyorum ve memleketimi cok özlüyorum insanları iyidir sicakkanlidir.. ben sahsen büyüksehirleri ve kalabalığı sevmiyorum turkiyede yasayamayacagim 2 şehir var İstanbul ve Ankara bir haftadan fazla kaldım mi depresyona giriyorum..karabuke gelirseniz bartinda Amasra inkumu guzelcehisar sahilleri var Kastamonu yakin bolu Çankırı Zonguldak calismadiginiz günlerde günü birlik gidip gelebileceginiz cok yer var..is imkani nasıldır bilmem üniversiteler açıkken kalabalik bir şehir oluyor

X