Karakterimden ödün verdim, söylediklerim başıma geldi. Şimdi...

El alem dediğimiz kan bağımız olmayan insanlarla aynı evin için girince düşman olarak ayrılmak çok muhtemel bir durum.
Keşke daha sizi havaalanında karşılamaya geldiklerinde kalabalık bi aile gördüğünüzde vazgeçseydiniz. Hatır kırmamak adına 1 gece kalırdınız sonra hal yoluna koyardınız. Akrabayla mıç mıç olmayım derken aralar bozulmasın derken ortalık iyice karışmış.

O kadin size patladigi an siz nasil sakin kalmissiniz nasil birde ustune ozur dilemissiniz ben okurken cinnet gecirecektim. Almanyada yasiyor ama medeniyet sifir. Sen onun eksiklerini gorme diye sana senin hayatini kotuleyen seninle ugrasan hayatinda bir yerlere varamamis kiskanc gerzegin teki. Bende avrupada yasiyorum ama bunun ülkeyle alakasi yok. Cahil insan sinirlerim zipladi.
Nasıl sessiz kalabildim bilmiyorum sanırım ilk defa böyle bir minnet altında kalmamdan dolayı oldu. Burada bir konu açılmış olsa derdim şunu şunu söylemeliydin diye ama kendim yaşayınca yapamadım.
Bir de ben böyle durumlarda konuşunca olmayacak şeyler de söyleyebiliyorum sinirle biraz ondan da korktum.

Kızın genel tavrı bu. Eşi de asla sesini çıkarmıyor. Annesinin babasının yanında böyle değildi ama. Ne zaman yalnız kalsak o zaman böyleydi. 3 ay orada kalmayacaktım zaten 3-4 haftaydı. Ben de pişmanım direkt otele gitmediğime.
Ya kendi aralarinda istedikleri gibi pispislasinlar hanim kizlarini da huyunu bile bile niye zorla misafir davet ediyorlar? Hadi ettiler bizde bir misafir agirlama kulturu vardir. Misafir haksiz olsa bile aman yavrum denir gerekirse sert cikilir ev halkindan kimseye misafir ezdirilmez. Biz oyle gorduk aileye de sastim ben. Bilmezler mi hic kizlarinin huyunu. Sanmiyorum bilmediklerini.

Karşındaki kişi cahil ve istediklerini yapamamış belki neistediğini bile yıllar önce unutmuş biri.
Onun gözünde dev olmuşsun o da bir arı misali sokmak istemiş olay bundan ibaret.

Eşinize anlatmanız iyi olmuş araya girmeyin bu da son görüşünüz olmuş olsun

Ya kendi aralarinda istedikleri gibi pispislasinlar hanim kizlarini da huyunu bile bile niye zorla misafir davet ediyorlar? Hadi ettiler bizde bir misafir agirlama kulturu vardir. Misafir haksiz olsa bile aman yavrum denir gerekirse sert cikilir ev halkindan kimseye misafir ezdirilmez. Biz oyle gorduk aileye de sastim ben. Bilmezler mi hic kizlarinin huyunu. Sanmiyorum bilmediklerini.
Belki farkında bile değillerdi, bilemiyorum. Kız üst kattaki odalarda kalıyor kocası ve çocuklarıyla, anne babası ve kardeşi alt katta. Girişleri aynı ve yeme içme bir. Ben de çoğu zaman yemeği bile orada yemediğim için onları çok az gördüm. Zaten sabah kalkıp gidiyordum, akşam da gelip onlarla üst katta bir iki saat oturup uyuyordum. O bir iki saatlik sohbetler zehir oldu gittikçe işte.
Ama mangal yapacağız erken gel, düğüne gideceğiz sen de gel, şuraya gidelim beraber vs. dediklerinde de hep kabul ettim ayıp olmasın diye. Meğer hiç gerek yokmuş yaranamazmışım.

Gece yazımı bitirip çıktığımda sinirle mutfakta beni bekliyordu. Bana ağzına geleni saydı. "Benim annem babam sana ne yaptı", "birlikte yaşamanın kurallarını bilmiyorsun", "bu kadar mı düşüncesiz olunur", "ben senin geleceğini son güne kadar bilmiyordum ama sana evimi, dolabımı mutfağımı açtım"
birlikte yaşamanın kurallarını bilen,emeğe hizmete saygının anlamını kavramış,misafirine sofrasını açarkenki mutlulukla tanışmış birinin cümleleri değil sizin duyduklarınız.bunlar o kişinin ezberlediği cümleler. yaşamının içinde değer bellediği anlam yüklediği durumlar olsaydı bu durumların içine muhakkak evinde ki misafire söylenmeyecek şeyldr olduğunuda bilirdi.sizin ondan farklı olan dunyanız ve dunya görüşünüz belliki bayanı rahatsız etmiş. kütüphanede geçirdiğiniz vakiti onunla eşinizin abisi vb konularda sıcak kahve eşliğinde gıybete çevirseydiniz sz dönerken arkanızdan su dökebilirdi. eşiniz bu durumdan rahatsızlık duymuş ve bundan arınmak istiyor.muhtemelen bahsedecektir abisine

El alem dediğimiz kan bağımız olmayan insanlarla aynı evin için girince düşman olarak ayrılmak çok muhtemel bir durum.
Keşke daha sizi havaalanında karşılamaya geldiklerinde kalabalık bi aile gördüğünüzde vazgeçseydiniz. Hatır kırmamak adına 1 gece kalırdınız sonra hal yoluna koyardınız. Akrabayla mıç mıç olmayım derken aralar bozulmasın derken ortalık iyice karışmış.
Çok haklısınız beynim nasıl durdu da o kadar zaman çalışmadı anlamıyorum. Maddi açıdan evet biraz zor olurdu ama her gün otelde de kalsam karşılayamayacak değildik. Bu lafları yemeye hiç değmezdi. Eşim de aynı şeyi söyledi zaten.

birlikte yaşamanın kurallarını bilen,emeğe hizmete saygının anlamını kavramış,misafirine sofrasını açarkenki mutlulukla tanışmış birinin cümleleri değil sizin duyduklarınız.bunlar o kişinin ezberlediği cümleler. yaşamının içinde değer bellediği anlam yüklediği durumlar olsaydı bu durumların içine muhakkak evinde ki misafire söylenmeyecek şeyldr olduğunuda bilirdi.sizin ondan farklı olan dunyanız ve dunya görüşünüz belliki bayanı rahatsız etmiş. kütüphanede geçirdiğiniz vakiti onunla eşinizin abisi vb konularda sıcak kahve eşliğinde gıybete çevirseydiniz sz dönerken arkanızdan su dökebilirdi. eşiniz bu durumdan rahatsızlık duymuş ve bundan arınmak istiyor.muhtemelen bahsedecektir abisine
İyi ki bir de o gıybet dedikodu tuzaklarına düşmemeyi o konuları açınca uzak durmayı bilmişim. Bir şey demiş olsam bütün aile duyardı herhalde şimdi.
Benim evinden gitmem onun misafirperverliğine bir hakaret olduğu için bunu da o kadar abarttı ki zaten sabah hazırlanırken bana kahve yaptı, ki oturup içerken onu dinleyeyim, kendisinin ne kadar iyi bir ev sahibi olduğunu anlatmaya devam etti, ve elbette benim yaşadığım hayatın yanlışlığını...

Bu kadının sizi kıskandığını ve yıpratmak istediğini hissettim yazınızda?Acaba eşinizle geçmişte bir ilişki ya da niyeti olmuş olabilir mi?

İyi ki bir de o gıybet dedikodu tuzaklarına düşmemeyi o konuları açınca uzak durmayı bilmişim. Bir şey demiş olsam bütün aile duyardı herhalde şimdi.
Benim evinden gitmem onun misafirperverliğine bir hakaret olduğu için bunu da o kadar abarttı ki zaten sabah hazırlanırken bana kahve yaptı, ki oturup içerken onu dinleyeyim, kendisinin ne kadar iyi bir ev sahibi olduğunu anlatmaya devam etti, ve elbette benim yaşadığım hayatın yanlışlığını...
Oha diyorum yine. bir de kahve yapip guzellemeler yaptiysa o ablanin devreler yanmis. Sallamazdim ben. Her cins insan var maalesef. Tecrube edinmis oldun hayata dair. Cok kaybin yok bence su an. Esin de abartmasin yine. Vaktinde kadinin yuzune konusulmasi lazimdi. Simdi cok cirkin olur bir sey soylemek.

Oha diyorum yine. bir de kahve yapip guzellemeler yaptiysa o ablanin devreler yanmis. Sallamazdim ben. Her cins insan var maalesef. Tecrube edinmis oldun hayata dair. Cok kaybin yok bence su an.
Bir gün öncesinde eltimi aramış beni şikayet etmiş hiç yanımıza çıkmıyor diye. Bana bunu kendisi söyledi. Ben söylerim çünkü ben her şeyimi herkese söylerim içim dışım birdir dedi. Ki ben "niye" bile demeden. Sonra ben malum evinden gitmemin açıklamasını yapmak zorunda olduğumdan ve dediklerimi asla kabul etmediğinden en sonunda "eşim o evde bir gece daha kalmayacaksın dedi bana" dedim. Ki onun arkasına saklanmayı da sevmem. O da bana ona söylememeliydin dedi. Yani bana saydırdıklarının aramızda kalacağından da emin. Nasılsa ben de ezik gibi hiç ses çıkarmıyorum...

O zaman kendini sizden çok aşağıda gördü ve yanına çekmeye çalıştı,durum bundan ibaret görünüyor,kıskançlıktan kaynaklanan agresiflikler...
Oysa bambaşka hayatlarımız var. Herkes aynı yolda gitmez ki. Onun bir evi var, iki çocuğu var. Ben kirada oturuyorum ve beş senelik evliyim ve çocuğum yok mesela. Bunları düşün dimi... Bunları dert ettiğimden değil ama kendisi de kendi artılarını görüp bu duygusunun önüne geçebilseydi keşke. Benim hayatımı yaşamak istiyorsa da o öyle "Türkiye'dekiler okumaya takmış" demekle olmuyor ki.

Oysa bambaşka hayatlarımız var. Herkes aynı yolda gitmez ki. Onun bir evi var, iki çocuğu var. Ben kirada oturuyorum ve beş senelik evliyim ve çocuğum yok mesela. Bunları düşün dimi... Bunları dert ettiğimden değil ama kendisi de kendi artılarını görüp bu duygusunun önüne geçebilseydi keşke. Benim hayatımı yaşamak istiyorsa da o öyle "Türkiye'dekiler okumaya takmış" demekle olmuyor ki.
İşte..Herkes olgunlaşmaz bu hayatta,70 yaşına da gelse pişmemiştir bazısı.Keşke prensiplerinizden ödün vermeden ilk baştan oteli tercih etseydiniz,bu tatsızlık da olmamış olurdu.

İnsan böyle birşey yaşadığında nasıl da pismanlik hissediyor Kendine kızıyor ama olmuş artık. Bu konuda tecrübe sahibi olmuş oldunuz. Ailenin yanında konusmuyor diyorsunuz ama aile de kızın cevresi de biliyordur kizin huyunu heralde az çok. Hani aranızdaki son konuşmalar duyulsa bile sizi bilen bilir bence

X