Kardeşe ne takılır?

Bir şey takılmıyorsa nişanda en azından pastaya destek olayım diye düşündüm ya da nişan dekoruna. O bir şey takmadı yeni mezundu
Gerek yok bence. Yani çok kafir kıymet bilen bir tipe benzemiyor. Yeni mezunda olsa çam sakızı çoban armağanı bir şey yapabilirdi.

İki hafta sonra kız kardeşimin nişanı var. Kız kardeşe bir şey takılır mı nişanda? Ne yapmam lazım acaba yoksa masraflara mı destek olsam? Pasta yaptıracak annemgil. Onu ben mı yaptırsam?

Bir de kardeşim ben evlenirken çok uyuz davranmıştı. Kuaföre bile çıkıp benimle gelmedi. Manevi destek olmadı, yani hani bunun için tutup da bir şey demedim ama şimdi düşününce içimden bir şey yapmak gelmiyor onun için. Kuaföre randevu almış, dedim çocuklar var ben gelemem. Gerçekten de nişan evde ve çocukları bırakacak kimsem yok yani anneme bırakamam.

Of vallahi gerildim ya ne yapayım bana akıl verin.
Masraflara destek bile olsanız bence Nisanda birşey takmanizvgerekir. Kardeş bu. Ben çeyrek altın yerine hatırası kalacak kolye gbi birşey takın derim

Her yerin adetleri farklı olabilir bizim ailemize göre yazıyorum.
Bizde bekar,öğrenci olan kardeş,yeğen,kuzen birşey takmaz.Kuzenler adına teyze dayı vs takar.Kardeş bekar ve çalışmıyor ise anne baba hediye alır verir öyle takar.
Ben yapmadım ama söz nişanda ayrı ayrı da olsa anne babalar hariç herkes para ve çeyrek takarken düğünde bilezik,erkek için saat vs takılır.
Bana soracak olursanız kardeşim erkek ama ben evlenirken küçüktü annemin de durumu müsait değildi onun adına birşey takılmadı ama bugün evlense elimdekini zorlar en iyisini takarım.
2 çocuğum var eşim, kayınvalide vs birine gün içinde ilgilensin diye bırakır koştururum muhakkak ama bir yolunu bulurum.
Bu aranızdaki ilişki ve maddiyat ile ilgili aslında.

Söz nişan birlikte olmuştu benim ablam bana çeyrek taktı. Düğünümde de neredeyse on grama yakın bilezik.
Bu sizin maddi imkanınıza göre değişecek bişey ama düğünde böyle bir hediye düşünüyorsanız nişan için çeyrek yeterli olur diye düşünüyorum.
Kardeş bu, siz evlenirken belki de küçüktü bazı seyleri tam akıl edemedi buna kinlenip onun özel gününde eskiden davrandığı gibi davranmak bana abes geliyor. Siz size yakışacak gibi davranın eskiyi mazide bırakın.

canım evlatların varmış durumun neye elveriyorsa o yapılır illa büyük bişeye gerek yok nişanda takılar kızda kalır zaten ben mutfak eşyası eksiği neyse onu alırdım mesela nerdeyse çeyrek gram fiyatında onlarda malum

İki hafta sonra kız kardeşimin nişanı var. Kız kardeşe bir şey takılır mı nişanda? Ne yapmam lazım acaba yoksa masraflara mı destek olsam? Pasta yaptıracak annemgil. Onu ben mı yaptırsam?

Bir de kardeşim ben evlenirken çok uyuz davranmıştı. Kuaföre bile çıkıp benimle gelmedi. Manevi destek olmadı, yani hani bunun için tutup da bir şey demedim ama şimdi düşününce içimden bir şey yapmak gelmiyor onun için. Kuaföre randevu almış, dedim çocuklar var ben gelemem. Gerçekten de nişan evde ve çocukları bırakacak kimsem yok yani anneme bırakamam.

Of vallahi gerildim ya ne yapayım bana akıl verin.
Benim isteme söz nişan aynı gün oldu ama ablam bir hafta önce evlendiği için bekar evimizi kapatmıştık o da balayındaydı yani yoktu istemede. Ama düğünde bilezik taktı abim de o da 10ar gram. Yeğenlerimize çeyrek takabildik ancak. Oğlanlara sünnette ne takarım bilmiyorum teyze hala olarak ama kız yeğenlerime ahtım var en az 10 gr altın takacağım. Eşime de dedim borç alır gene takarım kız yeğenlerime. Kız çocuklarını gerçekten çok çok sevdiğimi belli ettim sanırım. Neyse eşimin kız kardeşi evlenirken sözde çeyrek nişanda ona ve eşine altın saat düğünde kolye yaptırdık zamanında. Malesef o evliliği çok kısa sürdü ex kayınvalide bijuteri takıları bile aldı götürdü. 2. Evliliğinde yurt dışındaydık düğünde takamadık sonra verdik (söz nişan olmadı)

Yani şöyle şu an zaten ücretsiz izindeyim, içimden tabi ki ailemin masraflarına destek olmak geliyor ama maddi olarak zorluyor beni. Bir şey alasım yok demeyelim de işte maddi olarak kötü olduğum bir dönem diyelim.

Sanki biraz kiskanclik var gibi geldi.
Sen kac yasindasin, kac yasinda evlendin, kardesin kac yasinda?

Insan bütcesine Göre takar, hazirliklara masraf etmek Baska taki takmak Baska.

X