Kardeşim için ne yapmalıyım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayatı tanımıyor. Şımarık büyümüş. Elbette eleştiri kabul etmez,kızar,kapıları çarpar. Harçlığı kesin,verin bi sanayiye veya başka bir işe,patrondan azar işitsin,çalışmaktan her bi tarafı ağrısın,paranın nasıl kazanıldığını tatsın bi. Konuşmayla olmuyor bazen. Öğretmek gerekiyor.

Ne kadar düzeltilebilirse o kadar düzeltmeye çalışıyoruz. Kapasitesi olmadığını bilsem uğraşmam bile zaten.
Sıralamada ki başarının sayısal, sözel, eşit ağırlık yada dil olduğuna göre değişen bir durum
Mühendislik üst sınır 300.00, mimarlık vs. de 250.000 olduğu düşünülürse
200 bin sıralama sayısalda ise kötü değil bence.
İsim yapmış, imkanları ve öğretmen kadrosu iyi olan iyi bir özel üniversite de güzel bir bölüm okuyabilir.

Bu sene öğrenciler ÖSYM tarihinin en zor sınavına girdi ,böyle bir senede yaptıysa durum o kadar vahim değil.
Siz çok üstüne gitmeyin, durumunuz müsaitse isim yapmış butik bir dershane daha iyi olur.
Psikoloji eğitimi almış bir eğitim koçuyla çalışmasını da sağlayabilirsiniz.
Bu şekilde sınav motivasyonu ve ergenlik problemleri konusunda da destek almış olursunuz.
Eleştirmek ve agresif tavırlar yerine konunun önemini anlaması için yapıcı konuşmalar yapmaya çalışın.

Zaten yapmanız gerekeni siz de eşiniz de fazlasıyla yapıyorsunuz bence. Sadece bunları yaparken çok üstüne düşme hissini kendisine yansıtmayın. Çünkü bu durumda bir çocuk iyiden iyiye kendini dünyanın merkezi olarak görür ve şımarık tavırları size karşı da artarak devam eder.

Tartışmaya girmeden, "biz elimizden geleni yapıyoruz hayatın güzel olsun diye sadece ama belli bir yaşa geldiğinde kendi hayatınla başbaşa kalacaksın. O yüzden iyi niyetimizi böyle gereksiz sert tepkilerle değil anlamaya çalışarak değerlendirirsen hem bizi üzmemiş yıpratmamış olursun hem de kendin daha sakin ve huzurlu olursun "diye sakince ve sık sık belirtmekte fayda var

Söylediklerinizin karşılığında şöyle dedi, böyle cevap verdi kısmına fazlaca takılmayın bence. Sert mizaçlı bir ergenliğe baba tarafından aşırı şımartılmak da eklenince böyle olması doğal aslında. Söylediklerinizin dokuzu diğer kulağından çıkıp gitse biri aklında yer ediyor inanın.

Psikologa gitme konusunda sakince ikna edebilirseniz daha kolaylaşır durum. Bu konuyu sınav stresine girmemek için, başarıyı artırmak, daha huzurlu ve mutlu olmak için gibi kendisine faydalı ve cazip bir şekilde aktarın. Sen git gibi tepkilerine "elbette ben de ihtiyaç duyduğumda seve seve giderim. Artık herkes kendini daha rahat hissetmek için gidiyor zaten " diyerek karşılayın

Ve babanızla ayrı bir ortamda, kesinlikle kardeşinizin duyma ihtimali olmayan bir yerde iyice konuşun anlatın. Çünkü bu konuda büyük hatalı kişi baba! Anneniz tepki verdiğinde arka çıkması, her konuda gereksiz bir savunma ve el üstünde tutması tüm sorunlarınızın çok büyük ölçüde nedeni. Üniversitesiye girmesinin de çözüm olmadığını, bu psikoloji ile üni de yoldan çıkan, kötü ortamlar edinen, alkole uyuşturucuya saplanan bir çok insan olduğunu, yaşı büyüdükçe önüne geçemez, hatalarını düzeltemez hale geleceğinizi anlatın. Hatalarını anlatın babanıza, bunları yapmamasını önemle belirtin
Teşekkür ederim. Bu tarz bi yorum bekliyordum bende. Gerçekten anlatmak istediğimi çok iyi anlamışsınız. Kendisiyle defalarca konuştum zaten senin hayatın senin geleceğin için uğraşıyoruz hepimiz dedim. Özellikle son yazdığınız kısım aklıma takılan zaten. Hepimiz ünv okuduk. Böyle bi psikolojiyle ünvye gittiğinde alkol uyuşturucu vs kullanması onlara özenmesi kaçınılmaz olur. Babamlada konuştum defalarca ama babamda hiç bi zaman hata yaptığını kabul etmez

Sıralamada ki başarının sayısal, sözel, eşit ağırlık yada dil olduğuna göre değişen bir durum
Mühendislik üst sınır 300.00, mimarlık vs. de 250.000 olduğu düşünülürse
200 bin sıralama sayısalda ise kötü değil bence.
İsim yapmış, imkanları ve öğretmen kadrosu iyi olan iyi bir özel üniversite de güzel bir bölüm okuyabilir.

Bu sene öğrenciler ÖSYM tarihinin en zor sınavına girdi ,böyle bir senede yaptıysa durum o kadar vahim değil.
Siz çok üstüne gitmeyin, durumunuz müsaitse isim yapmış butik bir dershane daha iyi olur.
Psikoloji eğitimi almış bir eğitim koçuyla çalışmasını da sağlayabilirsiniz.
Bu şekilde sınav motivasyonu ve ergenlik problemleri konusunda da destek almış olursunuz.
Eleştirmek ve agresif tavırlar yerine konunun önemini anlaması için yapıcı konuşmalar yapmaya çalışın.
Sayısalda 200 bin yaptı. Zaten kendi bulunduğum şehirde fen lisesinden mezun türkiyede ilk 1000e girmiş insanlara sorarak yazdırdık dershaneye onların önerdiği dershaneyi seçtik. Çok doğru söylüyosunuz eğitim koçu için bakınıyordum bende şu sıra zaten

Teşekkür ederim. Bu tarz bi yorum bekliyordum bende. Gerçekten anlatmak istediğimi çok iyi anlamışsınız. Kendisiyle defalarca konuştum zaten senin hayatın senin geleceğin için uğraşıyoruz hepimiz dedim. Özellikle son yazdığınız kısım aklıma takılan zaten. Hepimiz ünv okuduk. Böyle bi psikolojiyle ünvye gittiğinde alkol uyuşturucu vs kullanması onlara özenmesi kaçınılmaz olur. Babamlada konuştum defalarca ama babamda hiç bi zaman hata yaptığını kabul etmez
Rica ederim. Şunları tekrar vurgulamak isterim
Babanızın hata yapıyor olduğunu kabul etmesi önemli değil. Bunları yapmaktan bir an önce vaz geçmesi önemli.

Aynı şekilde sizin defalarca konuşmuş olduğunuzu zaten tahmin ediyoruz. Söylemek istediğim tepkisine gerek olmadığını çünkü onu sevdiğiniz için geleceğinin güzel olmasını, bu konuda kendisine doğru yolu göstermeye çalıştığınızı sevgiyle ve sabırla tekrarlamanız

Psikolojik yardım ve diğer konulara yukarıda zaten değinmiştim. Küfürlü konuşmalar filan zamanla düzeliyor. Gençlerin maalesef bunu bir çeşit birbirlerine erişkinlik ispatı, güven ispatı gibi gördükleri dönemde ve ortamdalar. Büyüdükçe ve büyümenin argo konuşma olmadığını anladıkça düzeliyorlar çoğu zaman

Rica ederim. Şunları tekrar vurgulamak isterim
Babanızın hata yapıyor olduğunu kabul etmesi önemli değil. Bunları yapmaktan bir an önce vaz geçmesi önemli.

Aynı şekilde sizin defalarca konuşmuş olduğunuzu zaten tahmin ediyoruz. Söylemek istediğim tepkisine gerek olmadığını çünkü onu sevdiğiniz için geleceğinin güzel olmasını, bu konuda kendisine doğru yolu göstermeye çalıştığınızı sevgiyle ve sabırla tekrarlamanız

Psikolojik yardım ve diğer konulara yukarıda zaten değinmiştim. Küfürlü konuşmalar filan zamanla düzeliyor. Gençlerin maalesef bunu bir çeşit birbirlerine erişkinlik ispatı, güven ispatı gibi gördükleri dönemde ve ortamdalar. Büyüdükçe ve büyümenin argo konuşma olmadığını anladıkça düzeliyorlar çoğu zaman
Çok doğru söylüyorsunuz. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim kesinlikle. Çok teşekkür ederim tekrar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X