Kardeşim sizden akıl istiyor (deprem korkusu, okul işleri)

Ne yapsın?

• Okulu dondurup sınava çalışsın

OY: 3 6,4%
  • Korkusunu boşversin okula devam etsin

OY: 44 93,6%

• Ankete Katılan
    47

Louder

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
3 Ağustos 2012
4.876
14.137
Merhaba arkadaşlar. Çok sevdiğim kardeşim büyük bir kararsızlık yaşıyor ve bana ziyarete geldiği günlerde uykuları da kaçınca ona buradan akıl almayı teklif ettim. Kendisi 22 yaşında pırlanta gibi bir çocuk. Bu kararsızlık ona ciddi zarar vermeye başladı. Fikirlerinizi esirgemezseniz mutlu oluruz. Kendi yazdığı metni aşağı kopyalıyorum;

**

Arkadaşlar merhaba. Ben Dokuz Eylül Üniversitesinde inşaat mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Biliyorsunuz son depremlerden sonra uzmanlar televizyonda,sosyal medyada özellikle istanbul ve izmir için önemli uyarılarda bulunuyorlar. İzmir’de kötü zeminin olduğu bir semtte (bornova) oturan biri olarak İzmir’deki bu deprem potansiyeli beni ve ailemi korkutuyor normal olarak.

Ben de depremin ya da en azından depremde göçük altında kalma, ölme riskinin en az olduğu, aynı zamanda ailemin ve kız arkadaşımın da bulunduğu Ankara’ya geçiş yapmayı düşünüyorum. Bunun yolu da YKS’ye tekrar hazırlanıp (konuların büyük bir kısmının kaldırılması ve kalan konularda kendime çok güvenmem, yeterli vaktimin olması sınava çalışma sebeplerim) Gazi Üniversitesi İnşaat mühendisliğini tercih edip derslerimi saydırabildiğim kadar saydırmaktan geçiyor. Fakat bu konuda bazı tereddütlerim var. Bu tereddütlerin sebeplerinden bazıları :

1) Eğer YKS çalışmaya karar verirsem büyük bir ihtimalle şu an okuduğum bölümü dondurmam gerekecek. Çünkü derslerim gerçekten çok zor. Mühendislik okuyan arkadaşlar daha iyi bilir, online olsa bile bir tek kendisine zaman ayrılmasını isteyen dersler ( betonarme, çelik yapılar, yapı statiği,ulaştırma vs.). Okulumu dondurup sadece YKS odaklanırsam ve olur da bir şekilde Ankaraya geçiş yapamazsam (geçiş yapöak istediğim okulun sıralaması 145k) okulu dondurduğumla kalacağım, bir hiç için.

2) Üniversiteyi ailesiyle aynı evde okuyan arkadaşlar beni daha iyi anlayacaklardır. Aileyle, özellikle babayla geçinmek belli bir yaştan sonra pek kolay olmuyor. Gerçekten onunla yaşadığım süre boyunca psikolojik olarak çok zor zamanlar geçirdim, geçiriyorum.

3) 3 yıl geçirdiğim okulumu ,arkadaşlarımı , hocalarımı, alıştığım sistemi bırakmak zor geliyor.

4) Bu maddede yatay geçiş yapan, okul değiştiren arkadaşlar özellikle bilgilendirirse sevinirim. Okul değiştirip yeni bir sisteme, hocalara alışmak özellike 3. Sınıf olmuşken bir hayli zor olacaktır diye tahmin ediyorum

5) YKS ile Deü den Gaziye geçsem bile mutlaka saydıramadığım dersler olacaktır. Yani okulum mutlaka uzayacak. Okul değiştirmezsem 1.5 sene sonra mezun oluyorum.

Bütün bu sebepleri göz önünde bulundurup deprem potansiyelinin yüksek olduğu bir şehirden böyle bir yolla Ankara’ya geçiş yapmam mantıklı mı sizce? Şimdiden teşekkür ederim önerileriniz için.

Dişimi sıkar izmirde devam ederdim,son senesi kalmış,aile evi,her yönden İzmir.Nerede öleceğimiz belli değil maalesef.Az önce haberlerde hataydan başka şehire giden üniversite öğrencileri yolcu otobüsü kaza yapmış ölüler var,yani ecel ne zaman nerede geleceği belli değil:KK43: depremden kurtulup kazada ölmek de var

Son düzenleme:
İzmir'e okumaya devam ederdim ben olsam.
Abla bunu beğenmedi :p şaka bir yana, Maraş depremlerinden önce de hemen her gece “bu gece deprem olur enkaz altında kalırsam ne yaparım” diye ciddi sıkıntılar yaşıyor, sürekli düşünceli davranıyordu. Şimdi korkuları tavan yaptı haklı olarak. Bilemiyorum hangisi doğru karar

3.sınıfmış ve bu sene online bitecek.
1 sene kalıyor geriye maceraya gerek yok bence.
Yarım dönem online okuyacak, sonraki 1 sene izmir’de olacak. Böyle gazlarsam ve sonra orada depremden ötürü problem yaşarsa diye de çok korkuyorum açıkçası

İşte deprem bugün de olabilir 50 sene sonra da olabilir uzmanlar sadece ihtimal bazında konuşuyor.İstanbul depremi için bile 2029 a kadar %70 ihtimalle olacak deniyor.2030 da da olabilir 2050 yılında da olabilir.Önemli olan binaların sağlam olması.Ayrıca son depremler Ankara da hissedildi.Gece deprem Maraşta olduğunda Ankarada uyanıp sokağa çıkan insanlar var.Allah hepimizi korusun tek diyeceğim bu

İşte deprem bugün de olabilir 50 sene sonra da olabilir uzmanlar sadece ihtimal bazında konuşuyor.İstanbul depremi için bile 2029 a kadar %70 ihtimalle olacak deniyor.2030 da da olabilir 2050 yılında da olabilir.Önemli olan binaların sağlam olması.Ayrıca son depremler Ankara da hissedildi.Gece deprem Maraşta olduğunda Ankarada uyanıp sokağa çıkam insanlar var.Allah hepimizi korusun tek diyeceğim bu
Bulunduğu binalar pek güvenli binalar değilmiş, bu da rahatsız ediyor ne yazık ki. İnşallah en doğru kararı verir :KK43:

Bence ecel nerde olursa olsun bulur insanı. Önemli olan bina güvenliği. Kimseyi yönlendirmek istemem, bence siz de fikrinizi söyleyin çekilin, kendisi yorumları okuyup karar versin ancak ben olsam iyi zeminli bir semtte sağlam raporu olan bir ev bulup okulumu bitirmeye bakarım bir an eveli. Sonra staj olanağı için Ankara’ya yoğunlaşırdım.

Merhaba arkadaşlar. Çok sevdiğim kardeşim büyük bir kararsızlık yaşıyor ve bana ziyarete geldiği günlerde uykuları da kaçınca ona buradan akıl almayı teklif ettim. Kendisi 22 yaşında pırlanta gibi bir çocuk. Bu kararsızlık ona ciddi zarar vermeye başladı. Fikirlerinizi esirgemezseniz mutlu oluruz. Kendi yazdığı metni aşağı kopyalıyorum;

**

Arkadaşlar merhaba. Ben Dokuz Eylül Üniversitesinde inşaat mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Biliyorsunuz son depremlerden sonra uzmanlar televizyonda,sosyal medyada özellikle istanbul ve izmir için önemli uyarılarda bulunuyorlar. İzmir’de kötü zeminin olduğu bir semtte (bornova) oturan biri olarak İzmir’deki bu deprem potansiyeli beni ve ailemi korkutuyor normal olarak.

Ben de depremin ya da en azından depremde göçük altında kalma, ölme riskinin en az olduğu, aynı zamanda ailemin ve kız arkadaşımın da bulunduğu Ankara’ya geçiş yapmayı düşünüyorum. Bunun yolu da YKS’ye tekrar hazırlanıp (konuların büyük bir kısmının kaldırılması ve kalan konularda kendime çok güvenmem, yeterli vaktimin olması sınava çalışma sebeplerim) Gazi Üniversitesi İnşaat mühendisliğini tercih edip derslerimi saydırabildiğim kadar saydırmaktan geçiyor. Fakat bu konuda bazı tereddütlerim var. Bu tereddütlerin sebeplerinden bazıları :

1) Eğer YKS çalışmaya karar verirsem büyük bir ihtimalle şu an okuduğum bölümü dondurmam gerekecek. Çünkü derslerim gerçekten çok zor. Mühendislik okuyan arkadaşlar daha iyi bilir, online olsa bile bir tek kendisine zaman ayrılmasını isteyen dersler ( betonarme, çelik yapılar, yapı statiği,ulaştırma vs.). Okulumu dondurup sadece YKS odaklanırsam ve olur da bir şekilde Ankaraya geçiş yapamazsam (geçiş yapöak istediğim okulun sıralaması 145k) okulu dondurduğumla kalacağım, bir hiç için.

2) Üniversiteyi ailesiyle aynı evde okuyan arkadaşlar beni daha iyi anlayacaklardır. Aileyle, özellikle babayla geçinmek belli bir yaştan sonra pek kolay olmuyor. Gerçekten onunla yaşadığım süre boyunca psikolojik olarak çok zor zamanlar geçirdim, geçiriyorum.

3) 3 yıl geçirdiğim okulumu ,arkadaşlarımı , hocalarımı, alıştığım sistemi bırakmak zor geliyor.

4) Bu maddede yatay geçiş yapan, okul değiştiren arkadaşlar özellikle bilgilendirirse sevinirim. Okul değiştirip yeni bir sisteme, hocalara alışmak özellike 3. Sınıf olmuşken bir hayli zor olacaktır diye tahmin ediyorum

5) YKS ile Deü den Gaziye geçsem bile mutlaka saydıramadığım dersler olacaktır. Yani okulum mutlaka uzayacak. Okul değiştirmezsem 1.5 sene sonra mezun oluyorum.

Bütün bu sebepleri göz önünde bulundurup deprem potansiyelinin yüksek olduğu bir şehirden böyle bir yolla Ankara’ya geçiş yapmam mantıklı mı sizce? Şimdiden teşekkür ederim önerileriniz için.
Dişimi sıkıp İzmir de okulumu bitirirdim 🥺

Bulunduğu binalar pek güvenli binalar değilmiş, bu da rahatsız ediyor ne yazık ki. İnşallah en doğru kararı verir :KK43:
Bizim bulundugumuz bölge kayalık ve çoğu depremi hissetmiyoruz yeni yeni cok bina var ev değistirebilir bornova taraflarını maalesef bende beğenmiyorum o büyük depremde evet iyi sallandık ama binamıza hiç birsey olmadı sükür 🙏🏻 asansöre yakın oturuyorum üçyol ile karataş arasında heryer yokuş ama sağlam

Bence maceraya gerek yok, izmirden bitirsin. Ne zaman ne olacağı belli olmaz.
Ankara’ya geçiş planı tamamen macera mı gerçekten, böylesine korku yaşarken :KK43: maraş depremlerinden önce de ciddi şekilde korkuyordu kardeşim. Onu gaza getiririm ve izmirde kötü bir deneyim yaşar diye çok geriliyorum, ablası olarak nasıl tavır almalıyım acaba

Abla bunu beğenmedi :p şaka bir yana, Maraş depremlerinden önce de hemen her gece “bu gece deprem olur enkaz altında kalırsam ne yaparım” diye ciddi sıkıntılar yaşıyor, sürekli düşünceli davranıyordu. Şimdi korkuları tavan yaptı haklı olarak. Bilemiyorum hangisi doğru karar

Şu an online zaten. Bölüm ne kadar zor da olsa hem derslerine devam etsin hem de temel bilgisiyle üniversite sınavına bi girsin bakalım.
Sıkıntıları, kaygıları devam ederse bence bi psikolojik destek almakta fayda var.
Maalesef bu ülkenin gerçeği deprem.
Fay hatlarının neredeyse hiç geçmediği en güvenli bölgede yaşıyorum derken yaşanan depremleri hissettik, merkez üssü yaşadığımız şehir olan bir deprem bile oldu son günlerde.
Bunları da hesap edince deprem olacak diye diğer şehirlerde iş bulmak, erkekse askerlik vs... Sürekli her yeri kontrol altında tutamayız.

Bizim bulundugumuz bölge kayalık ve çoğu depremi hissetmiyoruz yeni yeni cok bina var ev değistirebilir bornova taraflarını maalesef bende beğenmiyorum o büyük depremde evet iyi sallandık ama binamıza hiç birsey olmadı sükür 🙏🏻 asansöre yakın oturuyorum üçyol ile karataş arasında heryer yokuş ama sağlam
Kardeşim yurtta kalıyor ve babam bu korkusu konusunda destekleyici davranıp iyi bir binadan ev tutması konusunda arka çıkmıyor. Yurda yönlendiriyor sürekli. Fakültesinin binası da hocalarının söylediğine göre asla sağlam değilmiş. Böyle olunca da sürekli bir korku hali oluyor :KK43:

**

Mantıklı değil. Alttan alta aslında inşaat muhendisligini bırakmayı planliyorsa olabilir. Ancak sadece deprem korkusu ile bu derece zaman kaybettirecek kararlar almaktansa bir sene sonra o okul zaten bitecek.

Bittikten sonra gidip Ankara'da direkt iş bulunabilir.

Bence psikiyatre gitsin, anksiyiyesi için ilaç kullansin. 3. Sinifi bitmek üzereyken hem de güzel bir okulda güzel bir bölüm okurken belki olacak bir depremde belki göçük altında kalırım korkusuyla sıfırdan üniveristeye hazırlanıp tekrar okumak akil karı mi??
Ayrıca İzmir depreminde ölen çocuk ve ananesi o binada oturmuyordu bile, dişçiye gelmişlerdi. Yani kardeşiniz ne kadar kendine saray yapıp içine de otursa kaderinde göçük altında kalmak varsa okul işleri icin, arkadaşlarıyla görüşmek icin, eşinin dostununun düğünü icin, tatil için vs gittiğinde yine o şehirde göçük altında kalır .
Böyle anksiyiyeler ile yaşamaktan geri kalmasın. Doktor fikrimi ciddi ciddi düşünün. Benim de agorafobim vardı , yaşam kalitemi etkiliyordu. Otobüse falan binemezdim. Gittim, tedavimi oldum, ilacımı kullandım duzeldim. Kaygı bozukluğu telkinle falan geçmez. Bu kadar uç şeyleri düşünüyorsa bence ilaç kullanmalı
Ayirca madem zemini kötü yerde oturduğu için hayatının birkaç senesini vermeyi göze almış, e o zaman başka yerde otursun 😂 ne bileyim,uzak ilçede iki arkadaş bolussunler kırayi, her gün otobusle gelsin okula

X