Kardeşime doğumda da gelmeyin dedim

Utanma denen bir şey yok. Şimdi de sifona basıyor ama el yıkama yok. Geldiğinde leş gibi kokuyordu eşime söyle şuna duş alsın dedim eşim söyledikten üç gün sonra duş aldı. Bir insan duş alınca banyo sabun kokar dimi çıkınca. Bizim banyo ahır gibi kokuyor tövbe yarabbim
Valla hayatta cekmem, tataile mi gidiyorum eziyet mi? Siz kendiniz cekin sinirlari yoksa kimse sizi dusunmez. Herkes kendi bedava tatilinin ve konforunun derdinde.

Utanma denen bir şey yok. Şimdi de sifona basıyor ama el yıkama yok. Geldiğinde leş gibi kokuyordu eşime söyle şuna duş alsın dedim eşim söyledikten üç gün sonra duş aldı. Bir insan duş alınca banyo sabun kokar dimi çıkınca. Bizim banyo ahır gibi kokuyor tövbe yarabbim

Kardesinizin normal oldugundan emin misiniz? Sahsen eve almam ve esimin yaninda tatilde tutmam. Esinize de yazik

Ya ailem olsun diye görüşüyorum demissiniz de boylesi olmaz olsun. Ailenin faydasi vardir. Nasil desem hic bisey yapmasa bile ayni ortama girince mutlu olursun, ah kardesim geliyor diye sevinirsin. Siz dert tasa sahibi oluyorsunuz. Bence kararlarlarinizi tekrar gozdrn gecirin

Kardesinizin normal oldugundan emin misiniz? Sahsen eve almam ve esimin yaninda tatilde tutmam. Esinize de yazik
Eşim huylarının o kadar farkında değil ben biliyorum maalesef. Eşimle ilişkileri daha iyi zaten eşime söylüyor geleceği zaman ben eşimden öğreniyorum. Eşimin sualtı zıpkın avcılığı hobisi olduğunu biliyorlar biz martın yarısından itibaren her tatil her boşlukta yazlığa geliriz bunu bildiklerinden neredesiniz diye sormazlar bile

Eşim huylarının o kadar farkında değil ben biliyorum maalesef. Eşimle ilişkileri daha iyi zaten eşime söylüyor geleceği zaman ben eşimden öğreniyorum. Eşimin sualtı zıpkın avcılığı hobisi olduğunu biliyorlar biz martın yarısından itibaren her tatil her boşlukta yazlığa geliriz bunu bildiklerinden neredesiniz diye sormazlar bile
Araya bir sinir cizmeniz lazim, belli ki bedava yazlik tatil diye geliyor. Diger turlu bu adam sizinle iletisimde kalayim aman ailem olsun diye dusunmezdi. Siz de dusunmeyin, kimseye 5 yildizli otel konforu yasatmak zorunda degilsiniz. Gozleri o kadar donmus ki tatil diye, lohusa halinizle bile gelicekler.
Esinizle konusun mesafe koysun. Gerekirse siz de konusun kirilir uzulur diye dusunmeyin. Cunku karsinizda sifonu cekecek kadar bile sizi umursamayan bir insan var. Su tasimiyor tuvalete bir tusa basiyor alt tarafi.
Bana esiniz de pek yardim ediyor gibi gelmedi size bu arada, hep boyle her isi siz mi yapiyorsunuz?

Size hayatini bir sürü toksiklikten arindirmis biri olarak söylüyorum: Siz sınır cizmedikce her zaman ezilen taraf olursunuz. Kardesiniz bu yastan sonra zor degisir, ama siz cekmek zorunda degilsiniz heleki tatilde asla. Biz tatildeyken gelmeyin diyeceksiniz net bir sekilde. Esinizin de dinlenmeye hakki var. Biz de ailemize zaman ayiriyoruz, ama tatil konusunda katiyim. Ilk biz ve cekirdek ailem, sonra digerleri. Esiniz belli ku yumsak yüzlü ordan yürüyor. O yolu kesin

Araya bir sinir cizmeniz lazim, belli ki bedava yazlik tatil diye geliyor. Diger turlu bu adam sizinle iletisimde kalayim aman ailem olsun diye dusunmezdi. Siz de dusunmeyin, kimseye 5 yildizli otel konforu yasatmak zorunda degilsiniz. Gozleri o kadar donmus ki tatil diye, lohusa halinizle bile gelicekler.
Esinizle konusun mesafe koysun. Gerekirse siz de konusun kirilir uzulur diye dusunmeyin. Cunku karsinizda sifonu cekecek kadar bile sizi umursamayan bir insan var. Su tasimiyor tuvalete bir tusa basiyor alt tarafi.
Bana esiniz de pek yardim ediyor gibi gelmedi size bu arada, hep boyle her isi siz mi yapiyorsunuz?
Eşime hiç yardımcı olmuyor desem haksızlık ederim yazlıkta biraz kendine göre takılıyor denize giriyor geçen sabah biraz sancım var gibiydi o topladı sofrayı rahatsızsam yardım eder ama ayağa kalkabiliyorsam çok akıl etmez ben rica edersem yapar. Gebeliğimin ilk dönemi sürekli kanamadan dolayı yatmıştım üç ay kadar eşim baktı yediğim meyveye kadar kesip getirdi. Şu an da eğilip kalkmayı gerektirecek şeyleri ondan rica ediyorum hamileliğimin başından beri her gün iğne vuruluyorum. Ailem bunu da biliyor. Görüyorlar eşim iğnemi yaparken. Ama dediğim gibi kimsenin düşündüğü yok bir şey dersen 500 km yol yapıp ziyaretime geliyorlar önemsiyorlar beni.

Öncelik sizsiniz burada yahu, kendinize acıyın biraz. Annesinin şımarık asalakcanı gelmiş, ablasına yamanmis bedava tatil için. Hem çocuğunuz var hem de 8 aylık hamilesiniz, böyle aile olmaz olsun.

En kısa zamanda keskin çizgiler çekmelisiniz. Doğumdan sonra misafir kabul etmiyoruz gibi, bu kadar. Basit ama keskin. Sizin evinizin içine eden (gerçek anlamda ve de), sizi bu yaşta bebek gibi peşinde koşturan, ardını toplatan birine sırf kardeşiniz diye taviz vermeyin. Ya kendine çeki düzen versin, ya da gölge etmesin. Kardeş değil safi zarar.

Yazlikta neden her isi siz yapiyorsunuz ver eline supurge supursun bulasiklari toplayin dersiniz yoplatirsiniz yapmiyorlarsa sizde yemek vs yapmazsiniz dpgum sonrasi hele ne alaka ne isleri var sizinle ilgilenemem evimde misafir istemiyorum bitti gitti
Hijyen alışkanlıklarını (daha doğrusu alışkın olmadıklarını) bildiğimden mutfağa girsin bile istemiyorum. Ben de doğum sonrası gelmeyin dedim zaten eşimi de uyardım o da konuşacaklar. İlk doğumumda da babama doğum haberimi verip sakın ona söyleme gelmesin demiştik babam söylemiş bu kalkıp gelmiş benim lohusa yatağına yatmıştı otobüste yattığı kıyafetleriyle ben de kovalamıştım bunu aylarca konuşmadık sonra ablam kovaladı beni diye anlatmıştı her yerde

Eşime hiç yardımcı olmuyor desem haksızlık ederim yazlıkta biraz kendine göre takılıyor denize giriyor geçen sabah biraz sancım var gibiydi o topladı sofrayı rahatsızsam yardım eder ama ayağa kalkabiliyorsam çok akıl etmez ben rica edersem yapar. Gebeliğimin ilk dönemi sürekli kanamadan dolayı yatmıştım üç ay kadar eşim baktı yediğim meyveye kadar kesip getirdi. Şu an da eğilip kalkmayı gerektirecek şeyleri ondan rica ediyorum hamileliğimin başından beri her gün iğne vuruluyorum. Ailem bunu da biliyor. Görüyorlar eşim iğnemi yaparken. Ama dediğim gibi kimsenin düşündüğü yok bir şey dersen 500 km yol yapıp ziyaretime geliyorlar önemsiyorlar beni.
Bana sizi ziyaretten cok yazliginiza geliyorlar gibi geldi, bunu bir degerlendirin derim ben. Kesinlikle uzun sureli kabul etmeyin bu insanlari yaniniza. Ozellikle bu karni burnunda halinizle. Eger gelirseler de hizmet edicem diye kendinizi paralamayin. Onceliginiz bebeginiz ve kendi sagliginiz olsun. Sonucta bu insanlar uc erkek bir evde yasayip hayatlarini idare ettirebiliyorlar degil mi? Neden sizin evinizde de bunu yapamiyorlar?

Selam kızlar. Benim iki erkek kardeşim var aynı anne babadan. Biri 29 biri 21 yaşında. Büyük olan kardeşimle aramda bir yaş var ben 30 yaşındayım. Büyük olan bu kardeşimle ilgili ciddi travmalarım var. Annem biraz kız erkek evlat ayıran biriydi ona göre kız hizmetçi olmalı erkek kardeşinin kocasının babasının her işini yapmalı asla ses çıkarmamalı. Kardeşimi de böyle yetiştirdi. Bekarlık dönemimizde sifonu bile çekmezdi ben kızdığımda ise sen kızsın ablasın çekirver bağırıp durma derdi pis çamaşırını evin ortasına atar ben söylenince annem sen kaldıracaksın diyip üstüme yürüyüp hatta döverdi beni zorla onun odasını toplattırırdı. Velhasıl başka sebeplerden annemle görüşmüyoruz. Hiçbirimiz. Kardeşlerim bana gelip gidiyor. Küçük olanla bir sorunum yok o annemle büyümediği için zaten büyüğü gibi değil o bana geldiğinde asla yük olmaz üzerimden yükümü alır bulaşıklarımı yerleştirir makine çalıştırır serer benim söylemem bile gerekmez hatta giderken nevresimlerini bile çıkarır koyar makineye öyle gider. Büyük olan ise hayatı boyunca bir sorumluluk yüklenmediğinden sorumluluk nedir bilmez. Hijyene asla önem vermez. Bayramlarda ve iki üç ayda bir bana gelir. Yaşadığımız yer arası 500 km olduğundan kalmak için gelir. Her geldiğinde biliyorum ki üç günden fazla sürerse benim eski travmalarım gün yüzüne çıkıyor. En fazla üç gün dayanabiliyorum dördüncü günden sonra her şeyine kurulmaya başlıyorum. 8 yaşında bir oğlum var ve sekiz aylık hamileyim. Bu bayram yazlığa geldik üç katlı ev. Gelmeden önce temizlettirdim evi. Bir eşofman giymiş mesela, içinden siyah siyah ip yumakları dökülüyor ama öyle böyle değil. İlkten anlamadım bunlar nereden çıkıyor dedim he benim eşofmandan dökülüyor diyor. Süpürgeyi aldım tüm evi süpürdüm giymeye devam ediyor ama. Çıkarmıyor da. Ertesi gün ev yine aynı bu sefer eşime söyledim o çağırdı gel topla diye iki üç yerden alır gibi aldı gitti oturdu. Ben yine süpürge ile ortalığı süpürdüm. Söylenmeme rağmen asla umurunda değil. Tüm gün bulaşık topluyorum her yerde tabak bardak asla ama asla mutfak toplu kalmıyor sanırsın on kişiyiz. Sözde tatile geliyorum her bayram aynı şey sabahın köründe kalk kahvaltı hazırla sofra kur herkes yesin çayını alsın dağılsın topla yıka yerleştir süpür bir de denize girilebilecek bir hava varsa mayo ve havlu topla arada kuruyemiş meyve çay kahve fasılları öğlen yemeği akşam yemeği. Babamlarla da geldiği zaman aynı bazen bir kız kardeşim olsun isterdim bir hizmetçi gibiyim sanki herkesin benden beklentisi var 8 aylık hamileyim ve ağır geçiyor kendime bile tahammülüm yok. Önümüzdeki ay doğum var bana bir dahaki ay geleceğiz diyor. Yani doğumda babama ya da erkek kardeşlerime ne ihtiyacım var değil mi? Sezeryan doğum yapacağım emzirmem gerekecek ağrım sızım olacak kanamam olacak bir tane daha bakmakla yükümlü olduğum evladım var bir kaç arkadaşım komşum hariç kapımı çalacak insanım yok. Gelmeyin dedim. Yarım ağızla gider otelde kalırız diyor. Tabi otelcilik hizmeti veremeyeceğim ya. Sözde cumartesi dönecekti kalktı gitti az önce 6 gündür bizdeydi. Böyle olunca gidince de vicdan azabı çekiyorum ama ne yapayım kimse beni düşünmüyormuş gibi geliyor.
Ne dediniz de kalktı gıttı?

Yanlıs anlamayın asla suclama sorusu degıl

Ne oldu da birden kalktı gitti boyle yuzsuz biri. Ondan soruyorum

Bana sizi ziyaretten cok yazliginiza geliyorlar gibi geldi, bunu bir degerlendirin derim ben. Kesinlikle uzun sureli kabul etmeyin bu insanlari yaniniza. Ozellikle bu karni burnunda halinizle. Eger gelirseler de hizmet edicem diye kendinizi paralamayin. Onceliginiz bebeginiz ve kendi sagliginiz olsun. Sonucta bu insanlar uc erkek bir evde yasayip hayatlarini idare ettirebiliyorlar degil mi? Neden sizin evinizde de bunu yapamiyorlar?
Evet haklısınız ben de böyle düşündükçe kuruluyorum küçük kardeşimi biraz tenzih ediyorum zaten evde de babam ve büyüğü ona yükleniyorlar o da biraz benim erkek versiyonum bunların arkasını toplayan o. Geçen sefer geldiğinde (büyük olan) her çay dolduruşunda her kahve yapışında otelde imiş gibi farklı bardak kullanıyordu. Söylenmeye başladım tezgahta on beş bardak vardı tek kişiden çıkma. İşte böyle böyle beni tetikliyor. Küçükken de annemin bana toplatacağını bildiğinden inadına yapardı bunu ve karşıma geçip gülerdi. Şimdi kasten bir şey yapmasa bile bana öyle geliyor. Soruyorum ona kendi evinde mesela ikinci kez kahve yapacaksan farklı bir bardak mı alıyorsun yoksa aynı bardağa mı koyuyorsun diye aynısına koyuyorum diyor. Neden burada öyle yapmıyorsun diyorum, aklıma gelmedi diyor. Ben söylenip surat asınca da bir bardak makineye yerleştirirken söylenen tembel kadın oluyorum. İşte böyle.

Ne dediniz de kalktı gıttı?

Yanlıs anlamayın asla suclama sorusu degıl

Ne oldu da birden kalktı gitti boyle yuzsuz biri. Ondan soruyorum
Sözde sıkılmış ben dediğim gibi biraz kuruluyordum günlerdir surat asıyordum çünkü ben iyi oldukça süreç daha da uzayacak biliyordum gitsin diye açıkçası çok yüz göz olmuyordum ayrı yerde oturuyordum mesela sabahki doğum muhabbeti de üstüne eklendi ben biraz sert bir şekilde gelmeyin diyince korkma sana yük olmayız otelde kalırız gibi yarım ağızla konuştu sonra kalktı gitti. He bir de az önce eşimle konuşurken duydum eşim işte neredesin yol nasıl diye aradı işte ben daha kalırdım da sen beni anlıyorsun benim yaşadıklarımı sen de yaşıyorsun diyor eşime :)

Evet haklısınız ben de böyle düşündükçe kuruluyorum küçük kardeşimi biraz tenzih ediyorum zaten evde de babam ve büyüğü ona yükleniyorlar o da biraz benim erkek versiyonum bunların arkasını toplayan o. Geçen sefer geldiğinde (büyük olan) her çay dolduruşunda her kahve yapışında otelde imiş gibi farklı bardak kullanıyordu. Söylenmeye başladım tezgahta on beş bardak vardı tek kişiden çıkma. İşte böyle böyle beni tetikliyor. Küçükken de annemin bana toplatacağını bildiğinden inadına yapardı bunu ve karşıma geçip gülerdi. Şimdi kasten bir şey yapmasa bile bana öyle geliyor. Soruyorum ona kendi evinde mesela ikinci kez kahve yapacaksan farklı bir bardak mı alıyorsun yoksa aynı bardağa mı koyuyorsun diye aynısına koyuyorum diyor. Neden burada öyle yapmıyorsun diyorum, aklıma gelmedi diyor. Ben söylenip surat asınca da bir bardak makineye yerleştirirken söylenen tembel kadın oluyorum. İşte böyle.
Anlattiginiz seyler hic yabanci gelmiyor gercekten. Ataerkil yetistirilmenin sonuclari. Adamin genlerine hizmetci olarak kodlanmissiniz anneniz sagolsun. Bunu bu saatten sonra degistiremezsiniz. Ancak sinirlarini cizebilirsiniz. Kardesinizin bu yasa gelip de hala bu mantikla yasamasi onun halt etmisligi bu arada. 30 yasina gelip hala bir birey olamamis, kendi hayatini idame ettirmekten aciz erkeklerden tiksiniyorum.

Pardon da ameliyatlı ablasının evinde ne işi olacakmış? Eniştesinden hizmet bekliyor herhalde utanmadan. Sizin yatakta olacağınız yüzde yüz eee o zaman? Otelcilik hizmetini kocanız sağlayacak diye umuyorsa hiç utanması da yok. Bu arada yine iyi kocanız varmış maşallah, ben cins bir kadınım mesela kocamın kokan hijyensiz bir kardeşi olsa eve sokmazdım. :KK53:
Kendi hijyenini bile sağlayamayan biri yeni doğum yapmış kadının yanında ne işi olacak? Hayır bir de erkek, kadın olsa bir işe yarardı belki.
Çok manasız yani, kendini eğlemeye geliyor herhalde. Bir de ha deyince nasıl çıkıp çıkıp gelebiliyor? İşi gücü yok mu? İzin falan nasıl alıyor?

Affedersiniz ama kardeşiniz tam bir asalak ne kendi huzurunuzu bozun ne eşinize, çocuğunuza ve kendinize harcayacağınız zamandan bu insan için harcayıp da israf etmeyin. Bir kere adamın mayası kötü ya bence işlemiş yani farkında olmadan dahi kötülük yapıyor bencilin teki çok sinirlendim. Çünkü benim çevremde de böyle insanlar var ve siz her halükarda suçlu olursunuz, söylerseniz her halükarda kompleksli, takıntılı, manyak ilan edilirsiniz ama öyle değil işte insanlar sifona basmaktan aciz, tuvalete girdikten sonra elinin suya tutup çıkıyor pek çoğu sabun kullanmaktan aciz veya su içtiği bardağı ters çevirip geri rafa koyan var ya mecbur muyum kardeşim ben bunu yaşamaya çok öfkelendim beni de tetiklediniz şu an🙈 yazlığa geleceği zaman misafirlerimiz var gelmeyin deyin iki üç komşuyu çağırın bir saat ağırlayın yalan da olmasın sonra ailenizle tatil yapın ve lütfen kendinize de bu kadar yüklenmeyin çünkü değmiyor. Eşinize, çocuğunuza da sorumluluklar verin babanıza kardeşlerinize de sorumluluklar verin hiç olmadı evi çok kirletiyoruz yetişemiyorum madem beraber yapıyoruz tatili geldiniz ve kullanıyoruz temizlik için gelen kadının parasını yarısını verin deyip onlardan alın

Sözde sıkılmış ben dediğim gibi biraz kuruluyordum günlerdir surat asıyordum çünkü ben iyi oldukça süreç daha da uzayacak biliyordum gitsin diye açıkçası çok yüz göz olmuyordum ayrı yerde oturuyordum mesela sabahki doğum muhabbeti de üstüne eklendi ben biraz sert bir şekilde gelmeyin diyince korkma sana yük olmayız otelde kalırız gibi yarım ağızla konuştu sonra kalktı gitti. He bir de az önce eşimle konuşurken duydum eşim işte neredesin yol nasıl diye aradı işte ben daha kalırdım da sen beni anlıyorsun benim yaşadıklarımı sen de yaşıyorsun diyor eşime :)
Benim kardeşim eşime böyle laf edecek, eşim de cevabını vermek yerine bana bunu anlatacak😂 3.dunya savaşı çıkar, o eşimin anasından emdiği sütü burnundan getiririm

Pardon da ameliyatlı ablasının evinde ne işi olacakmış? Eniştesinden hizmet bekliyor herhalde utanmadan. Sizin yatakta olacağınız yüzde yüz eee o zaman? Otelcilik hizmetini kocanız sağlayacak diye umuyorsa hiç utanması da yok. Bu arada yine iyi kocanız varmış maşallah, ben cins bir kadınım mesela kocamın kokan hijyensiz bir kardeşi olsa eve sokmazdım. :KK53:
Kendi hijyenini bile sağlayamayan biri yeni doğum yapmış kadının yanında ne işi olacak? Hayır bir de erkek, kadın olsa bir işe yarardı belki.
Çok manasız yani, kendini eğlemeye geliyor herhalde. Bir de ha deyince nasıl çıkıp çıkıp gelebiliyor? İşi gücü yok mu? İzin falan nasıl alıyor?
Babamla çalışıyor zaten başkası işe almaz babama hastayım diyip istediği zaman işten sıyırabiliyor ya da ablama gidiyorum diyor geliyor

Affedersiniz ama kardeşiniz tam bir asalak ne kendi huzurunuzu bozun ne eşinize, çocuğunuza ve kendinize harcayacağınız zamandan bu insan için harcayıp da israf etmeyin. Bir kere adamın mayası kötü ya bence işlemiş yani farkında olmadan dahi kötülük yapıyor bencilin teki çok sinirlendim. Çünkü benim çevremde de böyle insanlar var ve siz her halükarda suçlu olursunuz, söylerseniz her halükarda kompleksli, takıntılı, manyak ilan edilirsiniz ama öyle değil işte insanlar sifona basmaktan aciz, tuvalete girdikten sonra elinin suya tutup çıkıyor pek çoğu sabun kullanmaktan aciz veya su içtiği bardağı ters çevirip geri rafa koyan var ya mecbur muyum kardeşim ben bunu yaşamaya çok öfkelendim beni de tetiklediniz şu an🙈 yazlığa geleceği zaman misafirlerimiz var gelmeyin deyin iki üç komşuyu çağırın bir saat ağırlayın yalan da olmasın sonra ailenizle tatil yapın ve lütfen kendinize de bu kadar yüklenmeyin çünkü değmiyor. Eşinize, çocuğunuza da sorumluluklar verin babanıza kardeşlerinize de sorumluluklar verin hiç olmadı evi çok kirletiyoruz yetişemiyorum madem beraber yapıyoruz tatili geldiniz ve kullanıyoruz temizlik için gelen kadının parasını yarısını verin deyip onlardan alın
Evet tam olarak dediğiniz gibi kompleksli, takıntılı, manyak ve tembelim. İnsan sevmiyorum. Ev toplamak çok zoruma gidiyor. Çünkü bunlar benim görevim ve severek yapmalıyım herkes ağzıma bile etse ses çıkarmamalı surat asmamalı yemek yapan bir sosyal medya fenomeni gibi sırıtarak tüm işleri yapmalıyım ne de olsa dinlenmek onların hakkı öyle değil mi :)

X