Kardeşinizi seviyor musunuz? O benim çocuk istememe sebebim...

Erkek kardeşimle aramda 2 yaş var. Aslında yaşıt sayılırız ama büyürken brni küçük anne yapmaya çalıştılar onun tüm sorumluluğunu üstüme yıkmaya çalıştılar. Kardeşim çok problemli biridir normal değil kesinlikle. Bir yerde ben iletişimi kestim annem kendi doğurduğu çocuğun sorumluluğunu alsın bir zahmet yani.ok uzun yıllar kardeşim bana eziyet oldu annemde öyle izledi hiç ebeveynlik yapmadı. Şimdi hala bana söylenir annem, derdi oğlunun eziyetini üstüme atmak.

Bazi çocuklar başlarina bir sey gelene kadar akillanmiyor. Benim kardesimde bize çok çektirdi daha kucuk yasta adı çıktı. Bide hırsız evden çalip arkadaslarina veriyor. Biseyler alip evde sakliyor. Çok çok yalanci hani bisey yaptigini gozlerinle goruyorsun oda senin onu gordugunu bilsede itiraf etmiyor. Hani o kotu seyler olmasada. Evet gordugun dogru desede kizilmicak seylerde bile yalan soyliyor. Evden çalip erkek arkadaslarina veriyor. Ve mahallenin erkekleride onun yuzunden bizde onun ablasi deniliyoruz. Hani size soyle soylim hirsizlara evden biseyler calsin diye yardim bile etmisti. Asla ihtiyaci olan biseyi yok annemde babamda birlikte calisiyor durumumuz iyi çokta sıkmıyoruz. Okuldan kaçip geziyor arkadaslarina gidiyor. Hani okuldan sonra da gidebilirdi onu tutan kisi yok. Soyle soylim sanki bize laf getirmek icin elinden geleni yapiyor. Daha okulu bitmeden 17 yasinda evden kaçti (kocaya kaçmamis ) işe girmeye gittigi yerede annem babam öldü. Annem babam beni evden kovdu. Ismini baska birisi olarak tanitarak Giriyor. Onlarda pasportunu alarak babama ulaşiyor. Boyle sanarak babami ariyorlar. Tabi Boyle olunca etrafta sacma sapn dedikodu çikariyor birisinin ikincisi olarak varmis Kuma olarak diye kendisi Boyle bsy yok diyor. Ama çok yalanci oldugu icin ne kadar dogru bilmiyorz. Ama telinde faln babam kadar insanla sarilan fotosu var. Sonra biz bunu eve getirdik konusup yapma yaptigin yanliş diye Okey dedi geldi bir sure yasadi doktoro hocaya faln gosterdik. Sonra 2 3 ay sonra evdeki esyalari calip kaçmis ablamin telfonunu falan. Sonrasinda hiç ilginlenmedik artik napiyorsa yapsin dedik bizi okadar çok Zora soktu ki ara sira anneme msj atiyor benim için dua et sizin yuzunuze insanlarin yuzune bakmaya yuzum yok diye. Size yaptiklarinin çok azini anlattim. Ondan çok nefret ediyorum ki. Dedikodusu çikmis orspu olmus diye. Annemi bizi cok aglatti çok cektirdi bize bir Kara olarak kaldi. Bazi insanlar yuzune bile vuruyor. Insanlar çok acimasiz. Hani birisine varsa birisinin karisi olsa sokak or.sp su olacagina. Uzun oldu sadece kardes konusunu gorunce yazmak istedim.

Kardeşiniz sizinle kıyasladığı için bunalımda aslında siz ailenin ideal çocuğu o ise aykırı ve size benzemesi gereken yetersiz kişi. Ama bu sizin elinizde olan bişey değil. Bunun sebebi aileniz. Rol model siz olduğunuz için belki de suçluluk duygusu içinde acı çekiyorsunuz. Kardeş gerçekten hem çok güzel hemde bazen tabiri caizse insanın sırtında bi kambur olabiliyor. Bende kardeşim yüzünden çocuk istemiyorum. Benim kardeşim de hasta ve bu genetik bi durum olabiliyor çocuğumda da çıkar ve aynı şeyleri tekrar yaşarım korkusuyla çocuktan inanılmaz soğudum. Bunun için kendimden utanıyorum açıkçası, ama elimde değil çok ama çok zor günler yaşadık. Tekrar yaşarım korkusu beni hem evlilikten hemde çocuktan soğuttu. Yani aslında yalnız değilsiniz

benim de abim var 36 yaşında ben de 26 yaşındayım. aramız hiç iyi değil. ben büyüyünce benden nefret etmeye başladı. küçükken aileme hep siz beni sevmiyorsunuz sevseniz başka çocuk yapmazdınız derdi. bunu dediğinde ben küçüktüm abim lisedeydi. yine de beynime işlemiş. hiçbir şekilde nasılsın ne yaptın ne. ettin demez. konuşmayız da sadece kavga ediyoruz. evli çocuklu yine böyle. ama sevgilimle daha iyi anlaşıyor bazen üçümüz bir yerlere gidiyoruz. sürekli konuşup duruyorlar. hatta bensiz bile görüşüyorlar. ama benimle iletişimi sıfır.abim yüzünden değil kardeş dümdüz çocuk yapmak bile istemiyorum.

Bazi çocuklar başlarina bir sey gelene kadar akillanmiyor. Benim kardesimde bize çok çektirdi daha kucuk yasta adı çıktı. Bide hırsız evden çalip arkadaslarina veriyor. Biseyler alip evde sakliyor. Çok çok yalanci hani bisey yaptigini gozlerinle goruyorsun oda senin onu gordugunu bilsede itiraf etmiyor. Hani o kotu seyler olmasada. Evet gordugun dogru desede kizilmicak seylerde bile yalan soyliyor. Evden çalip erkek arkadaslarina veriyor. Ve mahallenin erkekleride onun yuzunden bizde onun ablasi deniliyoruz. Hani size soyle soylim hirsizlara evden biseyler calsin diye yardim bile etmisti. Asla ihtiyaci olan biseyi yok annemde babamda birlikte calisiyor durumumuz iyi çokta sıkmıyoruz. Okuldan kaçip geziyor arkadaslarina gidiyor. Hani okuldan sonra da gidebilirdi onu tutan kisi yok. Soyle soylim sanki bize laf getirmek icin elinden geleni yapiyor. Daha okulu bitmeden 17 yasinda evden kaçti (kocaya kaçmamis ) işe girmeye gittigi yerede annem babam öldü. Annem babam beni evden kovdu. Ismini baska birisi olarak tanitarak Giriyor. Onlarda pasportunu alarak babama ulaşiyor. Boyle sanarak babami ariyorlar. Tabi Boyle olunca etrafta sacma sapn dedikodu çikariyor birisinin ikincisi olarak varmis Kuma olarak diye kendisi Boyle bsy yok diyor. Ama çok yalanci oldugu icin ne kadar dogru bilmiyorz. Ama telinde faln babam kadar insanla sarilan fotosu var. Sonra biz bunu eve getirdik konusup yapma yaptigin yanliş diye Okey dedi geldi bir sure yasadi doktoro hocaya faln gosterdik. Sonra 2 3 ay sonra evdeki esyalari calip kaçmis ablamin telfonunu falan. Sonrasinda hiç ilginlenmedik artik napiyorsa yapsin dedik bizi okadar çok Zora soktu ki ara sira anneme msj atiyor benim için dua et sizin yuzunuze insanlarin yuzune bakmaya yuzum yok diye. Size yaptiklarinin çok azini anlattim. Ondan çok nefret ediyorum ki. Dedikodusu çikmis orspu olmus diye. Annemi bizi cok aglatti çok cektirdi bize bir Kara olarak kaldi. Bazi insanlar yuzune bile vuruyor. Insanlar çok acimasiz. Hani birisine varsa birisinin karisi olsa sokak or.sp su olacagina. Uzun oldu sadece kardes konusunu gorunce yazmak istedim.
Çok üzüldüm size de annenize babanıza da.Baxi insanlar böyle mı doğuyor ben de anlamıyorum.Ne yaparsan yap olmuyor.

Çok üzüldüm size de annenize babanıza da.Baxi insanlar böyle mı doğuyor ben de anlamıyorum.Ne yaparsan yap olmuyor.
Inanin size sadece ozet gectim. Daha neler yaptiki. Gercekten disaridan deniliyor boyle yapsan boyle soylesen o kisi duzelmezmi diye. Duzelmiyor icinde olmayinca anlamiyorsn.

Ben de kardeşimi bir zamanlar sevmezdim.Ergenlik yıllarında.Sacma sapan bir insana dönüşmüştü.Boyle kro kro konuşmalar, kavga dövüş.Liseden atıldi başka liseye kaydoldu.Her veli toplantisinda babam delirir beni arardı.Yerin dibine girermis.Universiteyi 3.senesinde kazandı.Onu da uzatti.Kardesimi iki şey kurtardı benim.Bir ailem asla ona olan inancını yitirmedi ve hep destek oldular.İki bıçaklandı ve ölümün kıyısından döndü.Sonra değişti.O kadar konuşmanim yapamadığıni bıçak darbelerin yapti.Guzel konuşan güzel düşünen biri oldu.Ben de üniversitede para istediğinde gönderirim hep.Kiyafet alışverişi felan yapardık.Konusurdum destek olurdum.Simdi de severim çok.Evlendi çalışıyor.

Sizin kardesinzin de en büyük sorunu hedefinin olmaması ve tembel olması.Uni okusa ya da bir işte çalışsa herşey normale doner.

Hayatin tokadını yiyecek bir şekilde ki düzelsin.Sizlik hicbirsey yok.Siz iyi bir ablasiniz.Ama sorumluluğun tamamını üzerinize alamazsınız.Sucluluk duygunuz nerden geliyor bilmiyorum ama burda kimse suçlu değil.

Benimde 2 kardeşim var, ikisiyle de görüşmüyorum. Hatta ikisini de sevmiyorum. Biri kafamda cep telefonu kırdı. Diğeri çocuğuma beddua etti. Bu insanları sevmek zorunda mıyım?
Siz kardeşinizin ebeveyn değilsiniz. O da yetişkin bir birey. Kendi başının çaresine baksın.
Bu dünyada kimse kimsenin yükünü çekmek zorunda değil.

Ben de kardeşimi bir zamanlar sevmezdim.Ergenlik yıllarında.Sacma sapan bir insana dönüşmüştü.Boyle kro kro konuşmalar, kavga dövüş.Liseden atıldi başka liseye kaydoldu.Her veli toplantisinda babam delirir beni arardı.Yerin dibine girermis.Universiteyi 3.senesinde kazandı.Onu da uzatti.Kardesimi iki şey kurtardı benim.Bir ailem asla ona olan inancını yitirmedi ve hep destek oldular.İki bıçaklandı ve ölümün kıyısından döndü.Sonra değişti.O kadar konuşmanim yapamadığıni bıçak darbelerin yapti.Guzel konuşan güzel düşünen biri oldu.Ben de üniversitede para istediğinde gönderirim hep.Kiyafet alışverişi felan yapardık.Konusurdum destek olurdum.Simdi de severim çok.Evlendi çalışıyor.

Sizin kardesinzin de en büyük sorunu hedefinin olmaması ve tembel olması.Uni okusa ya da bir işte çalışsa herşey normale doner.

Hayatin tokadını yiyecek bir şekilde ki düzelsin.Sizlik hicbirsey yok.Siz iyi bir ablasiniz.Ama sorumluluğun tamamını üzerinize alamazsınız.Sucluluk duygunuz nerden geliyor bilmiyorum ama burda kimse suçlu değil.

Çok şükür sizin imtihanınız bitmiş inşallah bizimki de biter. Üni okusa bi dert okumasa ayrı. Başka bir şehire giderse neye dönüşebilecrğini nelere bulaşabileceğini düşünmek istemiyorum. Uyuşturucu alkol vs allah korusun en büyük korkumuz.

Ben iyi bir abla mıyım bilmiyorum ama bunu sorgulatmayacak kendi çapında yuvarlanıp giden her çocuk gibi lise üni okuyup iş bulan bir genç kız olmasını dilerdim. Kollarındaki jilet izlerini gördükçe o kader üzülüyorum ki. Ahh ah

biri kız (33)
biri erkek (37) bi baltaya sap olamamış sıkıntılı. hayaller peşinde koşan 2 saçma sapan kardeş de bende var.
eşim hep sen bu aileden nasıl çıktın diyor😏
sevgileri ayrı. senelerce sırtımda taşıdım maddi manevi ki hala inmiş sayılmazlar. gerçi bu benim tercihim değil hayatıma sürekli problemleriyle musallat oluyorlar. ama artık cidden ruhumu sıkıyorlar. kardeşlik de bi yere kadar oluyor gerçekten.yani ben de onlardan aşırı büyük değilim ama hayatımı kimseye muhtaç olmadan idame ettiriyorum 15 yaşımdan beri. yok o ikisi ayrı dünya. sanırım canlarına bir şey gelmeden iletişimi kessem memnun olurum içten içe

Kızlar selam. Benim en büyük sorunum, geceleri uyutmayan bir derdim var: Kız kardeşim.
Şu an terapi alıyorum ve kardeşimi neden sevemediğimi konuşuyoruz ama bulamıyorum bir türlü. Tam olarak sevmemek de değil aslında. Kardeşimi seviyorum ama kardeşim bana bir "yük". Kardeşleriyle can ciğer olanları görünce çok şaşıyorum, ben hiç böyle hissedemiyorum kendimi zorlasam bile. Böyle hissedenler varsa konuşmak çok iyi gelir.

Ben 18 yaşında evden ayrıldım o daha 11 yaşındaydı. Üniversite okumaya gittim, sonra yüksek lisans için yurtdışına taşındım ve burada kaldım. Son 10 yıldır doğru düzgün eve girdiğim çıktığım yok, genelde tatillere vs giderim, sadece pandemide uzun süreli evde kaldım 10 ay kadar.

Kız kardeşimin çok ciddi kimlik bunalımı var. Kendisini erkek hissediyor, bol erkek kıyafetleri, boxer vs giyiyor. Gotik bir tarzı var, hep agresif, intihar eğilimi var, psikolojik tedavi aldırdık uzun süre antidepresanları ile intihar etmeye çalıştı hastanelik oldu midesi yıkandı. Ben çok başarılı bir çocuktum hani o komşunun övülen çocuğu. En iyi okulları kazandım, başarılarımla burs aldım, yurtdışına gelirken ailemden tek kuruş para almadım yine bursla geldim. Bence kardeşimin üzerinde benden dolayı bir başarı baskısı oluştu. Bununla başa çıkamadığını düşünüyorum çünkü lisede çok başarısızdı okulu bıraktı açık liseden zorla mezun ettik. Üniversiteye gitmeyi bile düşünmeyen, sadece para yiyerek evde yatan ve evin tek bir işine yardım etmeyen bir gence dönüştü.

Ben evden hep uzağım ama hep kardeşim yüzünden vicdan azabı çekerek yaşıyorum. Sürekli konuşmaya çalışıyorum, abladan çok bir arkadaş gibi yaklaşmaya çalışıyorum. Bu arada ailede bir tek beni sever, özellikle annemden nefret ediyor babamı ise cüzdan olarak gördüğü için daha ılımlı ona karşı. Ben hep onu desteklerim, cinsiyeti konusunda karışmamaları için annemleri ben ikna ettim (klasik anadolu ailesi ilk başta çok travmatik olaylar yaşandı). En son sevgilimle aldık karşımıza konuştuk üniversite sınavına girmesi için ikna ettik kardeşimi.

Ama her an bakın abartmıyorum her an, kalbimde bir ağrı ile yaşıyorum. En mutlu anlarımda aklıma kardeşim geliyor ve sanki bir gün intihar ederek ölecek gibi geliyor. Ya da uyuşturucuya falan bulaşacak gibi geliyor (ki şu an kardeşime bi ortamda biri uyuşturucu verse direkt dener böyle şeylere merağı çok.) Annemle babam, allah gecinden versin ama, öldüklerinde kardeşim başıma kalacak gibi geliyor. Nasıl başa çıkacağım ben bu çocukla diye düşünmekten uyuyamıyorum.

Sürekli kendimi dünyanın en kötü ablası olarak etiketliyorum. Bir olay var kafamdan atamadığım, safra kesesi ameliyatı olacaktı 2-3 sene önce, benim önceden her şeyi ödenmiş yurtdışı tatilim vardı, bu ameliyat son anda çıktığı için biletimi yakmayıp sevgilimi görmeye yurtdışına gitmiştim. Mesela bu olayı asla unutamıyorum sürekli vicdan azabı çekiyorum bununla ilgili neden yanına gitmedim diye.

Sadece anlatmak istedim... Muhtemelen linçler gelecek ama inanın o kadar umrumda değil ki. Sadece anlatmaya, anlaşılmaya ihtiyacım var. Ve belki beni daha iyi abla yapacak tavsiyelere...
Siz onu seviyorsunuz hatta sevmekten öte kardeş sevgisi budur işte onun senin gibi normal bir hayatı olmadığı için uzuluyorsunuz sevgilinizi görmeye gitmeniz sevgilinize verdiğiniz değeri onun kardesinizin çok sevdiginizi gostermiyor sadece aşk heyecan bı anlık boşluk oluyor rabbim kardeşinizin acısını gostermesin o bu ölecek bana kalacak diye düşünmeyin sağutmayin kendinizi kardesinizden kendi dünyasında sorunları var o bundan dolayı herşeyi boşlamis siz hersekilde yanında olun onu topluma kazandirmaya bakın normale döndüğünde kendi ayakları üstünde duracaktır ve belkide en büyük arka çıkanın yıkılmayan duvarın olacaktir siz anlatırken duygulandım kardeş candır cigerden bir parçadır siz anlam veremesenizde cigeriniz kardeşiniz için yanıp tutusuyor

Evlat olsa sevilmez dedikleri böyle tipler cidden. Allah'ım sen koru evlatlarımızı. Gülmem şu sebepten: gerçekten mantık yok yani hani sıkan bı aile olsanız bu yüzden denir o da değilmiş bazılarının sebepsiz ve geçmeyen psikolojik sorunları var cidden

Bilemiyorum siz ne yaparsınız ama ben bu ülkeden kurtarmak adına bir şans verirdim kardeşime. Yurtdışındaymışsınız. Ev sizin hayat sizin baktınız orada da akillanmiyor defol git dersiniz döner Türkiye'ye. Bence bir şansı herkes hak eder .

Annesi değilsiniz bu kızın bu kadar üzmeyin kendinizi. Başarılı olmak sizin suçunuz değil ki oda başarılı olabilir. Vicdan azabı çekmeyin artık. Ayrıca söylediği kötü arkadaş konusunda uyarın ayak fotoğrafi isteyen pislik normal değil. Kız kardeşiniz hem erkek gibi hissedip hemde bir erkekle nasıl konuşuyor. Kendiyle çelişiyor. Uyarın. Yani herşey psikolojik mi bence şımarık bir kız

Öncelikle herkesin bir karakteri var bunu kabul etmekle başlar olay. Benzer şekilde benim de kardeşim ailenin asisi oldu, ben iyi kızı. Önceden çok kafaya takardım ama şimdi umursamıyorum. Yalnızca annem ve babamı üzmesi beni rahatsız ediyor arada. Eskisi gibi düşkün değilim ona mesela. Daha az derin bir ilişkimiz var. Hamile kaldı, bebek aldırdı, kürtaj için benden para aldı, geri ödemedi, müptela birileriyle takıldı bir dönem vs vs... Tüm bu b*kları yalnızcs ben biliyorum mesela. Başlarda uykularım kaçıyordu, şimdi alıştım. Her koyun kendi bacağından aslılır. Ha annemlerin çocuk yetiştirme biçiminden dolayı o bu şekilde oldu ama hepsi bu değil. Önemli bir mevzu var ki o da her insanın fıtratı farklı. Kardeşimiz diye hayatımızı ona adamak zorunda değiliz. O bizden ayrı bir birey. Ona bir şey de borçlu değiliz. Yardım isterse bir şekilde yardım eli uzatırız imkanlarımız dahilinde ama o kadar yani. Senin bir hayatın sıvar artık. Belki aile kuracaksın. Ömrünün sonuna kadar ona karşı vicdan azabı duyamazsın.

Evlat olsa sevilmez dedikleri böyle tipler cidden. Allah'ım sen koru evlatlarımızı. Gülmem şu sebepten: gerçekten mantık yok yani hani sıkan bı aile olsanız bu yüzden denir o da değilmiş bazılarının sebepsiz ve geçmeyen psikolojik sorunları var cidden
Evet gerçekten annemde babamd bizi ayirmaz. Sıkan aile olsaydilar bizde sıkılırdık biz niye boyle degiliz. Ayni koşullarda yasiyoruz. Aç kalmaz onu yeme giyme denilmez. Sadece amacimiz korumakti tabi bazi sınırlar koyuyoruz ztn o sınırlar her çocuk icin koyulan seyler. Yanlis kisilerle arkadas olma erkeklere kanma. Hirsizlik yapma kendi gelecegine zarar verme. Kaç kez şans verildi hiç birini degerlendirmedi. Dahada gozden dustu her seferinde. Keske sadece kendisine zarar verseydi. Ama bizde çok darbe aliyoruz. Mahalle herkes bir birini tanir. Çokta sevilen sayilan bir aileyiz. Eskiden kimin kizi denilince gururla soylerdim artik gerçekten gozlerimi kacirarak soyluyorum. Ona hakkim asla helal degil hamile halimle çok aglatmisti annemi çok aglatti. Hani melek yuzlu seytan denilir ya gercekten oyle çok guzel vucudu yuzu var kendiside çok naif arkadas canlisi insanlarla kolay arkadaslik yapan. Hani tanimasan boyle oldugunu bilmesen alici gozuyle bakarsin o kadar yani.

Kardeş denildiği zaman istemsizce gözlerim dolar
Bir abim var canım kanım
Annemin, babamın şu hayatta bana bıraktıkları en güzel miras
Annem iyiki doğurmuş onu
Dünya döndükçe hep var olsun
Onu çok çok çok seviyorum

Bir dert de bende var. Kız kardeşim de ben daha başarılıyım diye biraz kıyaslanan taraf oldu ama ailem hep ona destek oldu, özel hocalar dershaneler ben ise hep burslu gittim dershaneye. Liselere giriş sınavına da ben hazırladım onu fena olmayan bir anadolu lisesine girdi, öss de tıp okuduğum için biyolojiyi ben anlattım çalıştırdım iyi kötü bir puan yaptı sağlık bölümüne özelde gönderdi ailem. Bu süre boyunca ortaokulda ergenlik krizleri lise sonda devamsızlıktan kalmalar üniversitede bunalımlara girmeler. Ailem psikiyatristlere taşıdı durdu onlara üzülüyorum. En sonunda akıllandı dedim, yurtdışına gideceğim dedi annem istemedi ama kendi gitti. Sonra da ailemi suçladı benim gitmeme neden engel olmadınız diye. Şimdi de aşık olmuş depresyona girmiş garip sanrıları var, adamın kendisini izlediğini düşünüyor ne yapacağımı bilmiyorum. Durumu sadece babama anlatabildim, anneme daha söyleyemedik ailem üzülecek diye çok kötü oluyorum ve ben hamileyim bu halimle ağlamaktan mahvoldum, sürekli aklımda şizofreni mi erotomani mi oldu diye. Ya ailem ölünce ne olacak diye 😞

Son düzenleme:
Biz çok kardeşiz. Kardeşlerim olmasından çok memnunum. Sizin sorununuz kardeşiniz olması değil. Çekirdek ailenizde oldukça sorunlu birinin olması ve sizin kendinizi gereğinden fazla sorumlu hissetmeniz.
Ergen bir kız kardeşim var benden 20 yaş küçük. Klasik ergenlik sorunları, nesil çatışmaları yaşıyor annem ve babamla. Bir dönem ilaç ve terapi desteği aldı. O dönem ben de kendimi suçlu hissetmiştim. Ben onu daha iyi anlayabilirdim, destek olabilirdim, anne -babam aslında şöyle yapsaydı keşke vs vs
Ama ben ebeveynlik yapamam ki ona. O doğduğunda ben evden çoktan ayrılmıştım. Farklı şehir, farklı ülkedeyiz hatta şu anda. Benim de çocuğum var ve kendime çocuğuma yetmek bile çok zor benim için.
Altından kalkamayacağımız yükleri yüklenmemeliyiz. Biz anne baba değiliz. O çocukların iyilik halinin birincil sorumlusu değiliz.
Kaldı ki bizim kendi ebevenlerimizle ilişkimiz düzgün mü ki bir de kardeş-anne baba ilişkisini düzeltelim. Kendi adıma annem ya da babam kardeşimi üzdüklerinde kendi ergenliğimi/çocukluğumu gördükçe ben de tetikleniyorum. Hallettim sandığım şeyler canımı yakıyor bazen.
Ailem için elimden geleni yapmaya çalışıyorum ben ama önce kendimi düşünmeye çalışıyorum hem kendim hem de çocuğum için.

X