Kardeşinizi seviyor musunuz? O benim çocuk istememe sebebim...

Papatya129

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2014
2.034
2.465
Kızlar selam. Benim en büyük sorunum, geceleri uyutmayan bir derdim var: Kız kardeşim.
Şu an terapi alıyorum ve kardeşimi neden sevemediğimi konuşuyoruz ama bulamıyorum bir türlü. Tam olarak sevmemek de değil aslında. Kardeşimi seviyorum ama kardeşim bana bir "yük". Kardeşleriyle can ciğer olanları görünce çok şaşıyorum, ben hiç böyle hissedemiyorum kendimi zorlasam bile. Böyle hissedenler varsa konuşmak çok iyi gelir.

Ben 18 yaşında evden ayrıldım o daha 11 yaşındaydı. Üniversite okumaya gittim, sonra yüksek lisans için yurtdışına taşındım ve burada kaldım. Son 10 yıldır doğru düzgün eve girdiğim çıktığım yok, genelde tatillere vs giderim, sadece pandemide uzun süreli evde kaldım 10 ay kadar.

Kız kardeşimin çok ciddi kimlik bunalımı var. Kendisini erkek hissediyor, bol erkek kıyafetleri, boxer vs giyiyor. Gotik bir tarzı var, hep agresif, intihar eğilimi var, psikolojik tedavi aldırdık uzun süre antidepresanları ile intihar etmeye çalıştı hastanelik oldu midesi yıkandı. Ben çok başarılı bir çocuktum hani o komşunun övülen çocuğu. En iyi okulları kazandım, başarılarımla burs aldım, yurtdışına gelirken ailemden tek kuruş para almadım yine bursla geldim. Bence kardeşimin üzerinde benden dolayı bir başarı baskısı oluştu. Bununla başa çıkamadığını düşünüyorum çünkü lisede çok başarısızdı okulu bıraktı açık liseden zorla mezun ettik. Üniversiteye gitmeyi bile düşünmeyen, sadece para yiyerek evde yatan ve evin tek bir işine yardım etmeyen bir gence dönüştü.

Ben evden hep uzağım ama hep kardeşim yüzünden vicdan azabı çekerek yaşıyorum. Sürekli konuşmaya çalışıyorum, abladan çok bir arkadaş gibi yaklaşmaya çalışıyorum. Bu arada ailede bir tek beni sever, özellikle annemden nefret ediyor babamı ise cüzdan olarak gördüğü için daha ılımlı ona karşı. Ben hep onu desteklerim, cinsiyeti konusunda karışmamaları için annemleri ben ikna ettim (klasik anadolu ailesi ilk başta çok travmatik olaylar yaşandı). En son sevgilimle aldık karşımıza konuştuk üniversite sınavına girmesi için ikna ettik kardeşimi.

Ama her an bakın abartmıyorum her an, kalbimde bir ağrı ile yaşıyorum. En mutlu anlarımda aklıma kardeşim geliyor ve sanki bir gün intihar ederek ölecek gibi geliyor. Ya da uyuşturucuya falan bulaşacak gibi geliyor (ki şu an kardeşime bi ortamda biri uyuşturucu verse direkt dener böyle şeylere merağı çok.) Annemle babam, allah gecinden versin ama, öldüklerinde kardeşim başıma kalacak gibi geliyor. Nasıl başa çıkacağım ben bu çocukla diye düşünmekten uyuyamıyorum.

Sürekli kendimi dünyanın en kötü ablası olarak etiketliyorum. Bir olay var kafamdan atamadığım, safra kesesi ameliyatı olacaktı 2-3 sene önce, benim önceden her şeyi ödenmiş yurtdışı tatilim vardı, bu ameliyat son anda çıktığı için biletimi yakmayıp sevgilimi görmeye yurtdışına gitmiştim. Mesela bu olayı asla unutamıyorum sürekli vicdan azabı çekiyorum bununla ilgili neden yanına gitmedim diye.

Sadece anlatmak istedim... Muhtemelen linçler gelecek ama inanın o kadar umrumda değil ki. Sadece anlatmaya, anlaşılmaya ihtiyacım var. Ve belki beni daha iyi abla yapacak tavsiyelere...

Kızlar selam. Benim en büyük sorunum, geceleri uyutmayan bir derdim var: Kız kardeşim.
Şu an terapi alıyorum ve kardeşimi neden sevemediğimi konuşuyoruz ama bulamıyorum bir türlü. Tam olarak sevmemek de değil aslında. Kardeşimi seviyorum ama kardeşim bana bir "yük". Kardeşleriyle can ciğer olanları görünce çok şaşıyorum, ben hiç böyle hissedemiyorum kendimi zorlasam bile. Böyle hissedenler varsa konuşmak çok iyi gelir.

Ben 18 yaşında evden ayrıldım o daha 11 yaşındaydı. Üniversite okumaya gittim, sonra yüksek lisans için yurtdışına taşındım ve burada kaldım. Son 10 yıldır doğru düzgün eve girdiğim çıktığım yok, genelde tatillere vs giderim, sadece pandemide uzun süreli evde kaldım 10 ay kadar.

Kız kardeşimin çok ciddi kimlik bunalımı var. Kendisini erkek hissediyor, bol erkek kıyafetleri, boxer vs giyiyor. Gotik bir tarzı var, hep agresif, intihar eğilimi var, psikolojik tedavi aldırdık uzun süre antidepresanları ile intihar etmeye çalıştı hastanelik oldu midesi yıkandı. Ben çok başarılı bir çocuktum hani o komşunun övülen çocuğu. En iyi okulları kazandım, başarılarımla burs aldım, yurtdışına gelirken ailemden tek kuruş para almadım yine bursla geldim. Bence kardeşimin üzerinde benden dolayı bir başarı baskısı oluştu. Bununla başa çıkamadığını düşünüyorum çünkü lisede çok başarısızdı okulu bıraktı açık liseden zorla mezun ettik. Üniversiteye gitmeyi bile düşünmeyen, sadece para yiyerek evde yatan ve evin tek bir işine yardım etmeyen bir gence dönüştü.

Ben evden hep uzağım ama hep kardeşim yüzünden vicdan azabı çekerek yaşıyorum. Sürekli konuşmaya çalışıyorum, abladan çok bir arkadaş gibi yaklaşmaya çalışıyorum. Bu arada ailede bir tek beni sever, özellikle annemden nefret ediyor babamı ise cüzdan olarak gördüğü için daha ılımlı ona karşı. Ben hep onu desteklerim, cinsiyeti konusunda karışmamaları için annemleri ben ikna ettim (klasik anadolu ailesi ilk başta çok travmatik olaylar yaşandı). En son sevgilimle aldık karşımıza konuştuk üniversite sınavına girmesi için ikna ettik kardeşimi.

Ama her an bakın abartmıyorum her an, kalbimde bir ağrı ile yaşıyorum. En mutlu anlarımda aklıma kardeşim geliyor ve sanki bir gün intihar ederek ölecek gibi geliyor. Ya da uyuşturucuya falan bulaşacak gibi geliyor (ki şu an kardeşime bi ortamda biri uyuşturucu verse direkt dener böyle şeylere merağı çok.) Annemle babam, allah gecinden versin ama, öldüklerinde kardeşim başıma kalacak gibi geliyor. Nasıl başa çıkacağım ben bu çocukla diye düşünmekten uyuyamıyorum.

Sürekli kendimi dünyanın en kötü ablası olarak etiketliyorum. Bir olay var kafamdan atamadığım, safra kesesi ameliyatı olacaktı 2-3 sene önce, benim önceden her şeyi ödenmiş yurtdışı tatilim vardı, bu ameliyat son anda çıktığı için biletimi yakmayıp sevgilimi görmeye yurtdışına gitmiştim. Mesela bu olayı asla unutamıyorum sürekli vicdan azabı çekiyorum bununla ilgili neden yanına gitmedim diye.

Sadece anlatmak istedim... Muhtemelen linçler gelecek ama inanın o kadar umrumda değil ki. Sadece anlatmaya, anlaşılmaya ihtiyacım var. Ve belki beni daha iyi abla yapacak tavsiyelere...
Benm benden 5 yas kucuk erkek ve 21 yas kucuk kiz kardesim var. Erkek kardesim cocuklugumdan beri benim sirtima yük. Annem.hep hasta oldugu icin hastanelerde gunlerini gecirirdi ben evde ona bakardim. O yaramazlik yapardi ben sonuclarina katlanirdim. Erkek diye ona daha ozenli davranilir tum imkanlar ona sunulurdu. Istenmeyen bi kizla evlendi. Uyusturucuya bulasti hapis yatti. Cikti. Hala hem kullanip hem satiyo. Anneme babama bisey olursa bu para diye beni bile satar. Mirasi birakalim diye etmedigini birakmayacaktir eminim. Ama bunu hayatimin gundeminde tutmuyorum. Benim bi erkek kardesim yok. Zaten konusmuyoruz 6 yildir. Yetiskin bi insan ve isterse anne babasi olmadiginda sokaklarda yatabilir. Ben ondan siyrildim vazgectim. Siz de birakin. Kendi hayatindan kendi sorumlu

Sizinki kardeş sevmeme değil ki, ondan ayrı yaşadığınız ve hep sizinle kıyaslandığı için vicdan azabı çekiyorsunuz olayın özeti bu bence.

Belki de ama bu vicdan azabı bana kötü hissettiriyor. Beni kötü hissettirdiği için de kardeşimden daha çok uzaklaşıyorum. En son Türkiye'ye gidişimde mesela hiç onunla bir şey yapasım gelmedi içimden. Sevgilimle tatile gittim. Bi ara günlüğünü masanın üzerinde bırakmış, bir baktım benimle ilgili şeyler yazmış sevgilimi bile daha çok önemsiyormuşum o bütün yıl beni beklemiş görmek için ben ise onunla değil de sevgilimle tatile gitmişim.

Sadece ve sadece bağ kurarak baş edebilirsin. Ebeveyn rolü değil abla arkadaş rı
Olü edinmen lazım. Aileye anlatmaduğı her şeyi sana anlatmasını seni onun yanında gçrmesini sağlamalısın başka yolu yok. O şekilde olursa bir senin sözünğ dinler bir sen uzakta tutabilrsin her şeyden bool bol iletişim ve bağ başka yolu yok. Bağ kurdukça senin de duyguların değişecek

Diğer insanların kardeşlerine hissettiği gibi hissedemezsiniz çünkü siz anne rolünü yüklenmiş gibisiniz. Bir annenin çocuğu için devamlı hissettiği yetersizlik ve kaygı halini gördüm sizde. Belki aranızdaki yaş farkında dolayı, belki ailenizin baş edemediği yerde hep sizi öne sürmesi sebep bilmiyorum. Kendinizi ondan Sorumlu gördüğünüz için böylesiniz.

Sadece ve sadece bağ kurarak baş edebilirsin. Ebeveyn rolü değil abla arkadaş rı
Olü edinmen lazım. Aileye anlatmaduğı her şeyi sana anlatmasını seni onun yanında gçrmesini sağlamalısın başka yolu yok. O şekilde olursa bir senin sözünğ dinler bir sen uzakta tutabilrsin her şeyden bool bol iletişim ve bağ başka yolu yok. Bağ kurdukça senin de duyguların değişecek

Aslında her şeyini bana anlatır. Ama o da kötü biliyor musunuz? Mesela benim yaşımda bir adamla konuşuyor internetten. Adam resmen reşit olmayan birinden ayak fotoğrafı falan istiyor. Bunları kimseyle paylaşamadığı için benimle paylaşıyor. Ben ne yapacağımı şaşırıyorum. Kızsam konuşma desem bir daha anlatmayacak. Gülsem geçsem yaptığını doğru sanacak. Zaten hiç söz dinlediği yok, ben babamdan çok korkardım babamdan bile korkusu yok koca adam palyaço oldu küçücük kızın elinde.

Safra kesesi ameliyatında yanında olamadınız diye kendinizi kötü hissetmeyin. Çok büyük bir şey değil

Anne babanız istemiş doğurmuş. Tüm sorumluluk onlarda. Sırf sizin kardeşiniz diye hiçbir zorunluluğunuz ve sorumluluğunuz yok

Çok haklısınız. Babam çocuk yetiştirmede anneme hiç yardım etmiyor. O da ev geçindirme derdinde bütün gün çalışıyor. Adam eve gelip kafa rahatlığı istiyor ve haklı ama bu sefer de her şey annemin üzerine kalıyor. Ben de elimi eteğimi çekince annem sinir krizlerine giriyor "Biz aile değil miyiz neden kimse bana yardım etmiyor, çok yalnız hissediyorum" diye.

Bu yazdıklarınız sonucu linç beklemeniz ilginç geldi bana.
Aslında yazdıklarınız çok insani ancak bu bunalma halinin bile yanlış olduğunuzu düşünüyor gibisiniz.
Sanki bu hisleriniz için siz kendinizi içten içe zaten suçluyorsunuz ve bizim de sizi suçlamamızı istiyorsunuz.
Belki böylece kendinizde "kötü" olarak etiketlediğiniz davranış teyitlenmiş olacak gözünnüzde.
Bence terapiye devam edin, çünkü siz kardeşinizin ebeveyni değilsiniz.
Belki kardeşinizi de terapi almaya iknaedebilirsiniz.
Ancak bunun dışında sizin yapabilceğiniz fazla bir şey yok maalesef.

Son düzenleme:
Bu yazdıklarınız sonucu linç beklemeniz ilginç geldi bana.
Aslında yazdıklarınız çok insani ancak bu bunalma halinin bile yanlış olduğunuzu düşünüyor gibisiniz.
Sanki bu hisleriniz için siz kendinizi içten içe zaten suçluyorsunuz ve bizim de sizi suçlamamızı istiyorsunuz.

Bu olaydaki iki ucu b*klu değnek herkes elinden geleni yapıyor aslında. Babam ev geçindirme derdinde, annem kendi doğrularıyla çocuk yetiştirme derdinde, kardeşim psikolojik sorunları yüzünden suçlanamaz. E ben de ebeveyn değilim ablayım sorumlu değilim okay.
Biz bu işin içinden nasıl çıkacağız o zaman? Sanki bir suçlu bulunsa sorun da çözülecek gibi hissediyorum sanırım ondan dolayı linç bekledim.

Onu sevmeme duygusu değil bu. Sizin kadar tabiri caizse “doğru” insan olmadığı için ona acıyorsunuz. Keşke utanmasanız ondan, kendi haline bıraksanız. Şahsen ablam bana böyle acıyıp kendi egosunu tatmin edeceğine ne halim varsa görmeyi tercih ederim.

Of çok benzer bir durum var kardeşimle aramda hatta cok daha problemli birisi. Artık 33 yaşındayım sıfır vicdan azabı ve sorumluluk hissi var şu an bende. Bu konuma gelene kadar çok üzüldüm çok sorumluluk aldim, cok konustum, cok fedakarlik yaptim ama şimdi düşünüyorum da ölse bile çok da umrumda olmadığı gibi muhtemelen biraz da rahatlarım. Bazı insanlar diğerlerine dert olsun diye varlar.

X