Kardeşlerin para istemesi

cicekveyaprak

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2023
11
20
30
Hanımlar merhaba,

Eşimle sıfırdan kurduk her şeyimizi, düğüne ailelerin hiçbir katkısı olmadı, çalışıyoruz öderiz dedik, bir dünya da borca girdik hala ödüyoruz. 3 yıllık evliyiz, bir evladımız var. Ekonomik olarak da zorlandığımız bir dönemdeyiz. Eşimin iki bekar kız kardeşi var aile evindeler biri üniversiteye yeni geçti diğeri anaokulu öğretmeni olarak başladı yeni ama daha maaş almamış. Ara sıra para isterler abilerinden ama son dönemde canım iyice sıkılmaya başladı bu duruma, çünkü babalarıyla araları bozuk olduğu için abilerine sen bizim babamızsın dediklerini gördüm, ikisi birden para ister oldu. Ufak meblağlar da değil artık. Biz evliyiz ve bu durum bana hiç sorulmuyor. Bu isteklerin de sıklığı ve miktarı arttı. Az önce gördüm yine istemişler, eşim ayın onbeşi gelsin bakarız demiş. Geçiştirdi belki de bilmiyorum, ama elim mesaja gidiyor vallahi istemeyin artık bizim bir ailemiz var evladimin rızkını niye veriyoruz size diyesim geliyor, borç içindeyiz üstelik. Ne önerirsiniz ne yapmalıyım sizce ?

Hanımlar merhaba,

Eşimle sıfırdan kurduk her şeyimizi, düğüne ailelerin hiçbir katkısı olmadı, çalışıyoruz öderiz dedik, bir dünya da borca girdik hala ödüyoruz. 3 yıllık evliyiz, bir evladımız var. Ekonomik olarak da zorlandığımız bir dönemdeyiz. Eşimin iki bekar kız kardeşi var aile evindeler biri üniversiteye yeni geçti diğeri anaokulu öğretmeni olarak başladı yeni ama daha maaş almamış. Ara sıra para isterler abilerinden ama son dönemde canım iyice sıkılmaya başladı bu duruma, çünkü babalarıyla araları bozuk olduğu için abilerine sen bizim babamızsın dediklerini gördüm, ikisi birden para ister oldu. Ufak meblağlar da değil artık. Biz evliyiz ve bu durum bana hiç sorulmuyor. Bu isteklerin de sıklığı ve miktarı arttı. Az önce gördüm yine istemişler, eşim ayın onbeşi gelsin bakarız demiş. Geçiştirdi belki de bilmiyorum, ama elim mesaja gidiyor vallahi istemeyin artık bizim bir ailemiz var evladimin rızkını niye veriyoruz size diyesim geliyor, borç içindeyiz üstelik. Ne önerirsiniz ne yapmalıyım sizce ?
Ben olsam vermem. Borcun harcın içinde ailemi zor geçindiriyorum bir de kardeşlerine yedireceğim. Herkes doğurduğuna baksın zahmet olmazsa. Asalak gibi başkalarının sırtından geçinmesinler. Tepkinizi gösterin.

Yahu ne yapmanız lazım en baştan tepki vermeniz lazımdı. Yok babamizsin bilmem ne duygu sömürüsü anaokulu öğretmeni maaşı düşük değil gelene kadar biraz kredi cekseydi akıllı kardeşi . Millet resmen başkasını sömürerek yaşamaya alışık . Ben olsam diye yorum yapamıyorum eşim onu babasinin evine yollayacağımi bildiği için asla yollayamazsdi. Ben kendi çocuğumdan kısıp elalemin eşek kadar çocuğuna para harcayamam her ay

Ben olsam vermem. Borcun harcın içinde ailemi zor geçindiriyorum bir de kardeşlerine yedireceğim. Herkes doğurduğuna baksın zahmet olmazsa. Asalak gibi başkalarının sırtından geçinmesinler. Tepkinizi gösterin.
Babalarıyla bir küs bir barışık yaşıyorlar, bence hepsinin işine geliyor baba elini cebine atmamış oluyor çocuklar da kolayca abiden alıyor. Görümcelerle konuşursam çok yüz göz olmuş olur muyum tek korkum eşimle ilişkim zedelenir mi....Hep görmezden geldim şimdiye kadar.

Karışmam,eksiğim gediğim olursa da kocama yuklenirim.
Şu aşamada söylerseniz abiyle kardeşin arasına girmiş olursunuz ve kocanız size tavır alabilir.
Bırakın birseyiniz eksik kalsın,işte o zaman haklılığınızi ispatlayacak somut dayanağınız olur.

Son düzenleme:
Merhaba, zor bir durum içindesiniz. Çünkü okuyunca herkese biraz hak verdim. Çünkü anne baba belliki çocuklarının arkasında değil ki, siz de ne zorluklar çekmişsiniz. Yüksek ihtimalle kızlar da benzer zorluklar çekiyorlar. Yeni atananlar Eylül ayında göreve başlatılacak galiba. Yani ilk maaşını eylül 15te alır, o da güvenlik soruşturması vs yetişirse. Eşiniz dediğiniz gibi belki de geçiştirdi onları, bence kızları müsait bir zamanda yanınıza alıp usulünce durumunuzu anlatın bir abla olarak. Çevremde buna benzer durumlar olduğunda işe başlayan ardından çok destek de bulunmuştur yardım eden abla/abisine

Babalarıyla bir küs bir barışık yaşıyorlar, bence hepsinin işine geliyor baba elini cebine atmamış oluyor çocuklar da kolayca abiden alıyor. Görümcelerle konuşursam çok yüz göz olmuş olur muyum tek korkum eşimle ilişkim zedelenir mi....Hep görmezden geldim şimdiye kadar.
Düşünmeniz gereken bir aileniz var sizin de öncelik olarak. Eliniz bol olsa verin tabi ama durumunuz müsait değil onun için. Eşiniz muhatap olmalı yoksa sizin üzerinize gelebilirler. Eşinizle açık açık konuşun.

Hanımlar merhaba,

Şimdi bişey diyemedim. Bende kız kardeşime çok fazla para gönderiyorum. Kendisi çalışıyor. Yetişemediği durumda yolluyorum bin 2 bin ne gerekiyorsa. Hatta bugün kirasını yolladık 4 bin. Eşim yolladı. Yani yeri geliyor oda bize veriyor. Eğer karşılıklı olan birşey ise zararı yok ancak sürekli 1 taraf veriyorsa sıkıntılı

Bu insanlar ne kadar rahat ve yüzsüz yahu gerçekten aklım almıyor . Eşimi ani bir şekilde işten çıkardılar ve borclarimiz da var yani kendi ailem ve eşimin ailesi ihtiyacıniz var mı dediğinde direk hayır dedik . Ben kendi anne babama muhtaç olmak el açmak istemem okumuş öğretmen olmuş hala milleti sömürme derdinde . Birde show yapıyorlar sen babamizsin bilmem ne diye ömür boyu böyle gider tepki vermezseniz

Merhaba, zor bir durum içindesiniz. Çünkü okuyunca herkese biraz hak verdim. Çünkü anne baba belliki çocuklarının arkasında değil ki, siz de ne zorluklar çekmişsiniz. Yüksek ihtimalle kızlar da benzer zorluklar çekiyorlar. Yeni atananlar Eylül ayında göreve başlatılacak galiba. Yani ilk maaşını eylül 15te alır, o da güvenlik soruşturması vs yetişirse. Eşiniz dediğiniz gibi belki de geçiştirdi onları, bence kızları müsait bir zamanda yanınıza alıp usulünce durumunuzu anlatın bir abla olarak. Çevremde buna benzer durumlar olduğunda işe başlayan ardından çok destek de bulunmuştur yardım eden abla/abisine
Ben de merhamet ediyorum inanın eşimle durumların böyle olduğunu bilerek severek evlendim ve kabullendim elbette baştan her şeyi, ama ben de ay sonu sürekli para hesabı yapmaktan yoruldum. Eşim beş altı çeyrek var bozdurup borç ödeyelim diyor, bir yandan da mesela bugün 2bin lira istediler eşimden. Düğünde bir çeyrek bile takmadı kayınpeder.

Ben de merhamet ediyorum inanın eşimle durumların böyle olduğunu bilerek severek evlendim ve kabullendim elbette baştan her şeyi, ama ben de ay sonu sürekli para hesabı yapmaktan yoruldum. Eşim beş altı çeyrek var bozdurup borç ödeyelim diyor, bir yandan da mesela bugün 2bin lira istediler eşimden. Düğünde bir çeyrek bile takmadı kayınpeder.

2 bin lirayi ay sonunu getiremediklerinden mi yoksa keyif icin mi istiyorlar. Asil soru o

Eşinizle konuşup halletmeniz lazım.Görümcelerle yüz göz olmadan. Akıllıca davranın politik olun,eşinize geçerli argumanlar sunun.

Bunun bir sonu yok çünkü alıştılar mı ister de isterler. Hele üniversiteye yeni başlayan tüm okul hayatı ve iş bulana kadar yük olacak size.

Gittikçe de miktar da artacak.Ne münasebet anaları babaları var. Para lazımsa babalarıyla iyi geçinsinler.

Abilerinin şuan sıkışık durumda olduğunu bilmiyor mu bu kardeşler anlamadım

Hanımlar merhaba,

Siz borç içindeyken parasını bu şekilde kardeşlerine vermesi doğru değil. 3 yıllık evliyseniz, çocuğunuz daha bebektir, ve çocuğun her şeyi masraf, kıyafeti, ayakkabısı vs, hepsi sürekli yenisinin alınması gereken şeyler.

İki kardeşte aile evindeler. Temel ihtiyaçları karşılanıyor. Borç içinde küçük çocuğu olan abilerinden istedikleri para hayati ihtiyaç olan para değil. Üniversiteye geçen hadi daha 18 yaşında bunun çalışması zor, ee diğeri en az 23-24 yaşındadır. Bugüne kadar madem ihtiyacı var paraya işe girip çalışsaymış.

Ha şöyle bir şey var, abisi keyfine 200-300 verir ama 2000 çok fazla baya büyük para ailesiyle yaşayan için.

Ben olsam önce eşimle konuşurdum, sonra da kızlarla konuşurdum. Gerekirse beni kötü bilsinler umrumda olmaz. Önemli olan benim evimin huzuru. Kimsenin keyfi harcaması için kendi ailemin huzurunu bozmam.

Şimdi bişey diyemedim. Bende kız kardeşime çok fazla para gönderiyorum. Kendisi çalışıyor. Yetişemediği durumda yolluyorum bin 2 bin ne gerekiyorsa. Hatta bugün kirasını yolladık 4 bin. Eşim yolladı. Yani yeri geliyor oda bize veriyor. Eğer karşılıklı olan birşey ise zararı yok ancak sürekli 1 taraf veriyorsa sıkıntılı
Ben de sizin gibi düşünüyorum ki bu kız kardeşlerin henüz hiçbiri para kazanamıyor. Geçen ay kardeşime yaklaşık kenarımda duran 16 bini verdim kiiii benim yanımda okudu, tüm masraflarını vs ben karşıladım. Evlendiğimde bekar evimden bir iğne bile almadan ona bıraktım, ki bir ev düzmek ne kadar masraflıdır bilirsiniz. İşe başladığında da ilk 2-3 maaşını bana getirmişti. C cicekveyaprak belki sizinkiler de öyle olur, zamanla size destek olurlar.

X