Kardeşlerin para istemesi

Hanımlar merhaba,

Eşimle sıfırdan kurduk her şeyimizi, düğüne ailelerin hiçbir katkısı olmadı, çalışıyoruz öderiz dedik, bir dünya da borca girdik hala ödüyoruz. 3 yıllık evliyiz, bir evladımız var. Ekonomik olarak da zorlandığımız bir dönemdeyiz. Eşimin iki bekar kız kardeşi var aile evindeler biri üniversiteye yeni geçti diğeri anaokulu öğretmeni olarak başladı yeni ama daha maaş almamış. Ara sıra para isterler abilerinden ama son dönemde canım iyice sıkılmaya başladı bu duruma, çünkü babalarıyla araları bozuk olduğu için abilerine sen bizim babamızsın dediklerini gördüm, ikisi birden para ister oldu. Ufak meblağlar da değil artık. Biz evliyiz ve bu durum bana hiç sorulmuyor. Bu isteklerin de sıklığı ve miktarı arttı. Az önce gördüm yine istemişler, eşim ayın onbeşi gelsin bakarız demiş. Geçiştirdi belki de bilmiyorum, ama elim mesaja gidiyor vallahi istemeyin artık bizim bir ailemiz var evladimin rızkını niye veriyoruz size diyesim geliyor, borç içindeyiz üstelik. Ne önerirsiniz ne yapmalıyım sizce ?
Yüklü Mebla derken ne kadar acaba,öğretmen olana değil de okuyana bütçeniz dahilinde gönülden verilebilir tabi zorlamayla olmaz

Çift maaşız onlara göre, babaları bile her konuşmasında bunu söylüyor.
Aldiklarini sonradan ödüyorlar mi peki yani borç olarak mı aliyorlar? 200-300 bunlarin lafi olmaz da. Daha yeni 2bin istediler diyorsunuz. Borç ödeyen bir aile için bu önemli bir para

Abiniz evli ve çocukluysa da mı isterseniz?
Benimki bekar o yüzden. Ama ben bekar olsam ve babam ihtiyaçlarımi karsilamazsa kimden isteyeyim ki ? En azından iş bulana kadar ister insan asıl ihtiyaç için tabiki. Ben iki bin istemem bu kardeşler abartmış. Kız kardeşim var babam yardımcı olmuyor abim harçlık veriyor mesela. Çok değil tabiki yüz iki yüz fazlasını bende hoş bulmuyorum. Özellikle evli ise zor

Aldiklarini sonradan ödüyorlar mi peki yani borç olarak mı aliyorlar? 200-300 bunlarin lafi olmaz da. Daha yeni 2bin istediler diyorsunuz. Borç ödeyen bir aile için bu önemli bir para
Ödediklerini hiç görmedim.

Ben de merhamet ediyorum inanın eşimle durumların böyle olduğunu bilerek severek evlendim ve kabullendim elbette baştan her şeyi, ama ben de ay sonu sürekli para hesabı yapmaktan yoruldum. Eşim beş altı çeyrek var bozdurup borç ödeyelim diyor, bir yandan da mesela bugün 2bin lira istediler eşimden. Düğünde bir çeyrek bile takmadı kayınpeder.
2 bini kızlar mı istedi kayınpeder mi? Kızlar istediyse eşiniz kızlar ben sizin her zaman arkanızdayım ama acil ihtiyaçlarım dışında böyle meblalar veremem, borçlarımız bu ara fazla diyerek dengeyi eşiniz sağlamalı. Eşiniz ailenizi bolluk içinde yüzüyor gibi göstermiş sanırım. Bazı erkekler asla borçları harçları olduğunu kök ailesine göstermiyor, nasılsa karım çeker diye. Anne babasına da yolluyorsa altınlardan gözünü çeksin. Nasılsa dağıtacak parası varmış

Aşırı empati yapa yapa bu günlere geldim, şimdi de çirkefleşmek istemiyorum çünkü nispeten başlarındayız evliliğin, 25 yıl sürecek bir gelin-gorumce savaşı başlatmak istemiyorum, yolu yöntemini bulamadım inanın.
Yani bu kadar çekingen olmanız ömür boyu sizi maddi ve manevi yük demek . Birinci siz gorumcelerle denk değilsiniz evdeki para sizin sizinle bu konuda bir savaşa girmeye zaten cesaret edememeleri gerekir . İkincisi eşinizden bu kadar çekinerek devam ederseniz hep daha fazlası istenecek kimse size anlayışlı olmayacak

Bahsettiğin kişiler yetişkin olsa evde yan gelip yatsa asalak gibi ona buna yapışsa vermeyin derim. Ama ikisi de kardeşi ve öğrenci( öğretmen olanda daha çalışamamış) ne var abisi 3-5 yardım ediyorsa. Bu kadar cimri olursan bereketi olmaz maaşınızında. Hele de senin araya girip birşey demen hiç yakışı kalmaz

Son birkaç yıldır bir üniversiteliye burs verme ve bir bebeğin masraflarını üstlenme deneyimim oldu zengin falanda değilim ve inanılmaz bereket olduğuna inanıyorum paylaşma mevzuunda.. Hiç bir yerim eksilmedi aksine şanslı hissediyorum. Eşimin kız kardeşi okuyor olsa desteklerdim onu, siz vebalı gibi konuşmuşsunuz.. İnsan evlenınce ailesi yok olmuyor dengeli bir şekilde ilişkileri sürdürmek lazım. Bana yakışıksız geldi endişeniz. Sonuçta ikinizde çalışıyorsunuz insanın bir güven alanı olmalı insiyatif alabilmeli.. Eşinizin insiyatifi sizi neden rahatsız ediyor? Kendimiz yaptık demişsiniz düğünü vs fakat olması gerekende buydu.. Dediğim gibi dengede olduğu sürece problem yok.

Eşiniz vermeye devam ederse işten ayrılın evde keyif yapın. Tek maaşa düşün
Senelerce öyle bir baba travması yaşamışlar ki,birbirlerini kolluyorlar ama yeter artık da. Babalarının işine geliyor, son ziyaretimizde gözümün önünde kavga çıkardı sırf görelim diye. Kızlardan küçük olanda en ufak mahcubiyet de yok abi para yollasana diye yazıyor. Ben ücretsiz izne ayrilamadim borç yüzünden.

İşte olayı yanlış anlayan biri daha.Kocişiniz bir tane ama görümceler öcü. Farkına varmanız gereken şey eşiniz, sizin emeğinizi ve evladınızın rızkını kız kardeşleri keyif yapsın diye veren de o. Bir derdiniz varsa görümce ile değil eşiniz ile çözeceksiniz. Görümcenize birşey söylerseniz haklı olarak vereceği tek cevap sanane olur. Zira o onların abi kardeş ilişkisi. Aile bütçeniz de size sorumlu olan, sizi ve ailenizi düşünmesi gereken kişi eşiniz. Sanki eşinizi kandırlılacak çocuk gibi görmekten vazgeçin , sizi asıl maddi manevi sömürenin eşiniz olduğunun farkına varın. Ben sizin yerinizde olsam alır eşimi karşıma konuşurum. Baktım haksız olduğu bir konuda bana mesafe koyarak yüzsüzlük ediyor maddi manevi tavrımı ona göre koyarım. Madem millete para dağıtacak kadar çok parası var önce evini geç indirsin. Sizde maaşınızı evladınız ile kendinize harcayın. Şu eziklik ten kurtulun. Kocanız haklı olduğunuz bir konuda siz ile arasını açıyorsa zaten ortada iyi bir evlilik yoktur. Sadece siz maddi manevi sömürülmeye ses çıkarmadığınız için yürüyor dur. Siz kendi ailenize keyfinize göre ona sormadan üç bin iki bin dağıtın bakalım ne oluyor. Biran önce kendi öz saygınızı kazanmanızı ve haklı olduğunuz bir konuda kocanızı karşınıza alıp konuşabilmenizi dilerim.

Son düzenleme:
Kendimiz yaptık demişsiniz düğünü vs fakat olması gerekende buydu..
tamam işte anne babaları evlatlarına bakmaları lazım olması gereken de bu.
küçücük çocuğundan ayrılıp işe başlayan kadın var eşşek kadar görümceler çarşıya çıkacak diye yenge eşşek gibi çalışıyor

Senelerce öyle bir baba travması yaşamışlar ki,birbirlerini kolluyorlar ama yeter artık da. Babalarının işine geliyor, son ziyaretimizde gözümün önünde kavga çıkardı sırf görelim diye. Kızlardan küçük olanda en ufak mahcubiyet de yok abi para yollasana diye yazıyor. Ben ücretsiz izne ayrilamadim borç yüzünden.
Konuya çok yorum yaptım bu son yorumum çocuğunuzun hakkına çok giriyorsunuz yazık ya eşinizle araniz bozulmasın diye çok yanlış yapıyorsunuz

Valla benim paramı bana sormadan kardeşleri çarşıya çıksın diye vericek ha? Onun ağzını yırtarım. Ne münasebet gerçekten artık çok oldular. Yapmanız gereken önce eşinizle konuşmak. Eğer kardeşlerinle konuşmıcaksan ben konuşucam ama bu sefer tartışma çıkarsa karışmam demen lazım. Asla göndermeyin asla

X