Kars///Sarıkamış

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.630
28.524
59
Kars, doğası ve mimarisi ile yaşam kültürünü günümüze taşıyan şirin ve görece minik Anadolu kentlerimizden biri. Bir seyahatimizde gözümüze çarpmıştı: Milattan önce 5. yüzyılın ortalarında tarihteki ilk şehir planlamacısı olarak da bilinen Miletli Hippodamus tarafından bulunmuş olan ızgara şehir planı ( Grid iron plan ) burada da kullanılmış. Bir başka deyişle Kars’ta sokaklar birbirlerini dik açı ile kesiyor.Gidenler bilir: New York ta aynı şekilde planlanmıştır. Ve bu yüzden adres bulmak çok kolaydır. Bir çok açıdan “ geri kalmış “ yaftası yapıştırılabilecek bu kentimizin sokaklarının böyle modern bir şehir planlamacılığı ile düzenlenmiş olması enteresan.

Kars’a 60 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış'ta ise renkler bir başka.

Kayak sezonunun en uzun sürdüğü Sarıkamış'ta, Sarıçam ormanlarının içinden geçen pistlerden kayarken duyacağınız heyecan ve beyazın yeşil ile uyumunu görecek, bu tabiat güzellikleri arasında sessizliğin sesini dinleme fırsatı bulacaksınız.Sarıkamış'ı diğer pistlerden ayıran en büyük özelliklerin başında bölgeye yağan karın cinsi ve doğal güzellikleri geliyor. Kayak sporu için oldukça elverişli ve dünyada sadece Alpler'de olan kristal kar Sarıkamış'ta bulunuyor.
Yılın büyük bir bölümünün güneşli geçmesine rağmen, kar ilk yağdığı günkü özelliğini kaybetmiyor ve kayakseverlere pırıl pırıl bir pistte güvenle kayma zevkini yaşatıyor.

Güvenle diyoruz çünkü Sarıkamış'ta bulunan kayak pistlerinde çığ tehlikesi yok, pistler sarı çam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgara karşı da korunaklı. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu kayak merkezinin en önemli özelliklerinden biri de saatte 2400 kişi kapasiteli, bilgisayar donanımlı telesiyej sistemi ile dünyanın üçüncü, Türkiyenin ise en büyük kayak tesisi olma özelliğini taşımasıdır.

2700 m yüksekliğindeki Cıbıltepe'de, tüm kayakseverler için uygun zorluk derecelerinde 5 pistin bulunduğu 2 etap yer alıyor.

Sarıkamış kış sporları merkezi olduğu kadar, doğa ile bütünleşip en iyi perfonmansı alabileceğiniz alternatif sporlar ve kamplar için de en elverişli yerlerden birisidir.

Güzel bir tatili, zamanda yolculuk ile birleştirmek için ; Meryem Ana Katedrali, Bakireler Manastırı, Çifte Beden Surları, İshak Paşa Sarayı, Kars Kalesi, Döner Kümbet, Keçel Kilise, Selçuklu Kervansaray, Kümbet Camii
( Havariler Müzesi), Allah-ü Ekber Dağları, Soğuksu, Acısu Keseli Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Fethiye Katedrali, Rus Çariçesi Katherina'nın köşkü, Ani Harabeleri, gibi eşşiz güzellikteki tarihi mekanları gezme fırsatı bulabilirsiniz
 
E

EU1

Ziyaretçi
UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
 
X