Kayın valide problemi!!!

Ne kadar saçmalık .Sende kocanda bır ıse gırsın calısın el ele verın .Eşinde pasıf anladıgım kadarıyla .
Fazlasıyla pasif. Çok yere başvurdum marketler de dahil ama asla dönüş yapan olmadı. Aslında benim dersim maddiyat değil hiç bir zararım olmamasına rağmen ne bir saygısızlık ne bir hakaret asla kendimizde ezdiren biri değilim. Vur kafasına al ekmeğini tarzında bir tavrım asla olmadı. Neden bunlar yaşatılıyor biri öz ve öz oğlu biride oğlunun sevdiği kadın insan hiç mi saygı duymaz bu neyin düşmanlığı benim derdim bu aslında.

İyi de kendine bir kariyer kurmamış, babasının işine güvenmiş kişi eşiniz,
Arkasında duracağım deyip durmayan kayınpederiniz.
İşi olmayan biriyle evlenen, bir dediklerini ikiletmeden koşa koşa altın bilezik ne varsa bozduran siz.
Şu durumda kayınvalidenin çorba yapmamasına takılmak en son şey olmalı.
Boş konularla uğraşmayın, enerjinizi bunlara vermek yerine iş ve meslek konusuna ve hayatınızı kurmaya yöneltirsin

Tabi ki mesele çorba değil corona oldum ve çok ağır geçirdim eşim yapmadığı için annesinden istedi ben oradaki acımasızlığa takıldım onu belirtmek istedim o artık bardağı taşıran son damlaydı zaten. Bilezikleri koşa koşa bozduranda bir dediklerini iki etmeyende malesefki eşimdi. Düşünsenize eşiniz istedikten sonra vermeseniz siz kötü olucaksınız o evin içindeki o huzursuzluğuda kaldıramazdım. Boş konular demişsiniz bundan dört ay öncesinde bende aynen böyle düşünürdüm ama kırsal kesinde yaşam ikili ilişkileri çok daha önemli kılıyor ve çok kafaya takmanıza sebep oluyor.iş ve meslek konusuna gelincede zaten gerçeklerle çoktan yüzleşip ikinci bir üniversite okumaya başladım bile elimden gelen şimdilik bu önüme bir iş imkanı çıkarsa tabini değerlendiricem.

bu durumda baska bir sehire tasinin hatta mumkunse esinin ailesinden uzak bir sehre. zaten eşin de olan bitenin farkindaymis. sen eşinle konuş. bu sekilde olmaz, bi yerden baslamamiz lazim falan deyin. hem yoksulluk hem de kaynana zulmü olunca o zaman sizin evliliginiz tehlikeye girer emin olun. benim esimin aldigi maaslari da babasi yemiş hep. eşim de hic birikim yapmamis. bi dunya borc biraktilar bize. esimin arabasi bile yok 9 yillik memur oldugu halde. bana cok baski yapti bileziklerini ver de araba alalim diye. 6 ay oldu evleneli, asla vermedim. cok baski yapinca babam devreye girdi. diyorum yani bekarken dusunseydin arabasizligin zorlugunu diye.

Merhaba kızlar artık ne yapacağımı bilmediğim için sıkıntımı sizinle paylaşmak istedim.
lütfen bana bir akıl verin..
Eşimle üniversitede tanıştık 3yıllık bir beraberlikten ve mezun olduktan sonra evlenmeye karar verdik. Eşimin annesi ilk tanışmamızdan beri, ona tek bir hatam ve saygısızlığım olmamasına rağmen bir türlü beni sevmedi. Ona rağmen artık nişanlıydık. Nişanlılık süresi ve ailemizde beni o kadar yordu ki anlatamam bir yıl nişanlı kaldım bir yılın altı ayı bana küs ne arar ne sorar asla gelinimdir diyip ilgilenmedi ne nişan alışverişine geldi ne düğün.Tek oğlu ve bende tek geleniyim ama hiç ilgilenmedi. Yaptığı tüm olumsuzluklara rağmen sevdiğim adam için sabrettim çok bitirmeye kalktım ama sevdiğim adama ve emeklerinize kıyamadım eşim çok çaba gösterdi bitmesin diye çok uğraştı. Onun sayesinde tüm olumsuzluklara rağmen artık evliydik. Ben ailemide bırakıp hiç bilmediğim bir şehre gelmiştim artık ve burda eşimden başka tanıdığım kimse yok. Eşimin babasının durumu çok iyi bunu özellikle belirtmek istiyorum. Şimdi anlatacaklarım ise asıl zoruma gidenler..
Bana yaptığı onca kötülüğe rağmen eşimin ailesidir dedim affettim asla surat asmadım tüm güler yüzlülügümle evimde ağırladın daha bir günlük evliyim annesini almaya gittik düğünde takılan bütün takıların hepsini alıp düğün masrafları için yapılan borçlar ödendi asla sesimi çıkarmadım eşimin vardır bir bildiği dedim elimizde bir kuruş paramız kalmadı bu arada eşimin işi yok. Babası mütahit ve babasının yanında iş oldukça günlüğü yüz liraya çalışıyor o da her zaman iş olmuyor. Kolumada gelinleri olarak sadece dört tane bilezik takmışlardı ben altın filan istememiştim zaten. Neyse sonra evliliğimizin Üçüncü günüde o dört bilezik istendi alınan eşyaları ödemek için onuda verdim. Hiç birşeyimiz kalmadı. Yaşadığımız yer kırsal bir yer ben mezun olduğum bölümün işini bulamıyorum eşimde aynı şekilde iş bulamıyor. Şimdi yeniden üniversite okumaya başladım. Sağlık bölünü yazıp tekrar okuyorum iş sahibi olabilmek için.
Şimdi kızlar olay şu evliliğimin on beş günü gayet iyiyiz sürekli benim evimde annesi ve babası yiyoruz içiyoruz aramızda hiç bir sorun yok. Bu arada balayına bile gidemedim o da içimde kaldı.Eşimle ailesi bir tartışma yaşadı . Annesi o kadar kötü oldu ki evimizden ayrılırken onu öyle görünce aklım kaldı merak ettim ve aradım bana ağıza alınmıycak hakaretler etti. Şok oldum benim onca iyi niyetim hepsi boşuna oysa daha iki hafta önce ailem onlara emanet ederek gitmişti. Telefonu suratıma kapattı ve o günden sonra ne arardı ne sordu evleneli dört ay oldu ne gelen var ne giden eşimin kız kardeşi bile benimle konuşmuyor ve kıza yaptığım hiç birşey yok bir kere evime gelmişliği bile yok kardeşinin. Şimdi ikimizde işsiziz elimizde kötü gün için bir birikim de kalmadı. Eşim babasının yanına günlüğü yüz lira ya çalışmaya gidiyor. Zoruma giden şu bir anne baba çocuğunu eşine nasıl böyle mahcup eder nasıl kötü kalpli insanlar var anlamıyorum ailemi özledim yanına gidemiyorum babası eşime çok masraflı oluyor demiş. Kendi kızı ve damadıyla da nerdeyse beraber yaşıyorlar diyebilirim. O kadar zoruma gidiyor ki bu durum daha ne kadar sabrederim bilmiyorum. Bu anlatımlarım sadece özet detaylara insem neler neler var.
kızlar sakın beni yanlış anlamayın asla maddiya önem veren biri değilim ama evlenir evlenmez bu kadar sıkı yılı bir hayatın içine düşeceğimi beklemiyordum. Biz o takılarla iş filan kurmayı düşünüyorduk eşim o kadar saf ki babasının ona iş kuracağını düşünerek verdi elimizde ne var ne yok şimdi başına vuruyo keşke vermeseydim diye. Amaç ne bilmiyorum. Banası dışardan bir çalışan neyse onada o muameleyi yapıyor kendimi geçtim gelinleri olarak ama zor zamanında bir anne bir baba nasıl bu kadar acımasız olabilir. Eşimin benden önce ki hayatı o kadar rahattı ki şimdi herşeyi suçlusu benmişim gibi hissediyorum. Sanırım amaçları şu benim evlenmeden önce ki hayatımda ekonomik problemlerim olmadığı için rahata alışık olduğumu düşünüp eşimi bırakmam için yapılıyor. Maddiyat değilde en çok bu yalnızlık ve kimsesizlik beni yoruyor hasta oldum yataktan kalkamadım eşim annesinden çorba yapmasınınistedi onu bile yapmadı oğlu aç kalmasın diye sadece ona kadar onun yiyebileceği bir yemek gönderdi o kadar ağladım ki insanın kendi ailesi gibi yok çok pişmanım kızlar ailemden uzakta artık gücüm kalmadı.
Lütfen bana akıl verin siz olsanız napardınız?
Sizde is bakin bence olan olmus takılara kafa yormayın rahata çıkana kadar eşinize destek olun sizle görüşmüyorlar diyede bu kadar dert etmeyin kendinize kendini begendirme çabasına falan girmeyin getirseler gelirler gelmezselerde sizde aramayın eşiniz muhatap olsun arayı dengede tutacak kişi siz degilsiniz

Madem onlar sizi yalnız bıraktı ben yerinizde olsam ordan taşınırdım. Mesafe neymiş görürlerdi. Ve bence de sizi yıldırma politikası bunlar. Hatta eşinizi seviyorsa ailen kendi annenlere yakın taşının da kıskançlıktan napacağını düşünüp dursun.

O mature kokana sana kafayı takmış ağzınla değil totonla bile kuş tutsan yaranamazsın.

Kocasını mi elinden aldın bilmiyorum ki? Bunca iyi niyeti haketmiyor.. fazla iyimser ve ezik kalmışsın.
Bir de eskiler ne derdi biliyor musun “aşk karın doyurmaz.”
Bu devirde işsiz güçsüz insanla evlenmek akıl kârı değil. Bazı şeyleri kurtarmaya sevgi yetmiyor maalesef.

Sen eşini çok sevip herşeye eyvallah çekmişsin de eşin seni çok sevdiği için anasını susturamamış. Tavır koymanın zamanı ne zaman gelecek bacım?

Maddi açıdan eş ailesine güvenip evlenmişsiniz anladığım kadarıyla.
Onlarda okumuş etmiş çiftsiniz diye düğünde takılana kadar almış sizden.
Tam anlamıyla iktidar mücadelesi, boyun eğdirme politikası.
Bunca zaman orada sabretmeye çalışmanız hata.
Taşının kendi işlerinizi yapın.
Bu da ders olsun ailelere bağımlı yaşanmaması gerektiğini anlamışsınızdır.
Ayrıca susarak boyun eğerek insanların sizi sevmesini sağlayamazsınız.
Hastalık sahibi olur çıkarsınız.
Son olarak kayın aile melek bile olsa kayın ailedir ona göre davranmak gerekir. Kendi aile sıcaklığını bulacak bir aileye denk gelmek çok zordur.
Beklentileri minimum tutun.
Siz artık iki kişilik bir ailesiniz kendi yağınızda kavrulmaya bakınız.

Merhaba kızlar artık ne yapacağımı bilmediğim için sıkıntımı sizinle paylaşmak istedim.
lütfen bana bir akıl verin..
Eşimle üniversitede tanıştık 3yıllık bir beraberlikten ve mezun olduktan sonra evlenmeye karar verdik. Eşimin annesi ilk tanışmamızdan beri, ona tek bir hatam ve saygısızlığım olmamasına rağmen bir türlü beni sevmedi. Ona rağmen artık nişanlıydık. Nişanlılık süresi ve ailemizde beni o kadar yordu ki anlatamam bir yıl nişanlı kaldım bir yılın altı ayı bana küs ne arar ne sorar asla gelinimdir diyip ilgilenmedi ne nişan alışverişine geldi ne düğün.Tek oğlu ve bende tek geleniyim ama hiç ilgilenmedi. Yaptığı tüm olumsuzluklara rağmen sevdiğim adam için sabrettim çok bitirmeye kalktım ama sevdiğim adama ve emeklerinize kıyamadım eşim çok çaba gösterdi bitmesin diye çok uğraştı. Onun sayesinde tüm olumsuzluklara rağmen artık evliydik. Ben ailemide bırakıp hiç bilmediğim bir şehre gelmiştim artık ve burda eşimden başka tanıdığım kimse yok. Eşimin babasının durumu çok iyi bunu özellikle belirtmek istiyorum. Şimdi anlatacaklarım ise asıl zoruma gidenler..
Bana yaptığı onca kötülüğe rağmen eşimin ailesidir dedim affettim asla surat asmadım tüm güler yüzlülügümle evimde ağırladın daha bir günlük evliyim annesini almaya gittik düğünde takılan bütün takıların hepsini alıp düğün masrafları için yapılan borçlar ödendi asla sesimi çıkarmadım eşimin vardır bir bildiği dedim elimizde bir kuruş paramız kalmadı bu arada eşimin işi yok. Babası mütahit ve babasının yanında iş oldukça günlüğü yüz liraya çalışıyor o da her zaman iş olmuyor. Kolumada gelinleri olarak sadece dört tane bilezik takmışlardı ben altın filan istememiştim zaten. Neyse sonra evliliğimizin Üçüncü günüde o dört bilezik istendi alınan eşyaları ödemek için onuda verdim. Hiç birşeyimiz kalmadı. Yaşadığımız yer kırsal bir yer ben mezun olduğum bölümün işini bulamıyorum eşimde aynı şekilde iş bulamıyor. Şimdi yeniden üniversite okumaya başladım. Sağlık bölünü yazıp tekrar okuyorum iş sahibi olabilmek için.
Şimdi kızlar olay şu evliliğimin on beş günü gayet iyiyiz sürekli benim evimde annesi ve babası yiyoruz içiyoruz aramızda hiç bir sorun yok. Bu arada balayına bile gidemedim o da içimde kaldı.Eşimle ailesi bir tartışma yaşadı . Annesi o kadar kötü oldu ki evimizden ayrılırken onu öyle görünce aklım kaldı merak ettim ve aradım bana ağıza alınmıycak hakaretler etti. Şok oldum benim onca iyi niyetim hepsi boşuna oysa daha iki hafta önce ailem onlara emanet ederek gitmişti. Telefonu suratıma kapattı ve o günden sonra ne arardı ne sordu evleneli dört ay oldu ne gelen var ne giden eşimin kız kardeşi bile benimle konuşmuyor ve kıza yaptığım hiç birşey yok bir kere evime gelmişliği bile yok kardeşinin. Şimdi ikimizde işsiziz elimizde kötü gün için bir birikim de kalmadı. Eşim babasının yanına günlüğü yüz lira ya çalışmaya gidiyor. Zoruma giden şu bir anne baba çocuğunu eşine nasıl böyle mahcup eder nasıl kötü kalpli insanlar var anlamıyorum ailemi özledim yanına gidemiyorum babası eşime çok masraflı oluyor demiş. Kendi kızı ve damadıyla da nerdeyse beraber yaşıyorlar diyebilirim. O kadar zoruma gidiyor ki bu durum daha ne kadar sabrederim bilmiyorum. Bu anlatımlarım sadece özet detaylara insem neler neler var.
kızlar sakın beni yanlış anlamayın asla maddiya önem veren biri değilim ama evlenir evlenmez bu kadar sıkı yılı bir hayatın içine düşeceğimi beklemiyordum. Biz o takılarla iş filan kurmayı düşünüyorduk eşim o kadar saf ki babasının ona iş kuracağını düşünerek verdi elimizde ne var ne yok şimdi başına vuruyo keşke vermeseydim diye. Amaç ne bilmiyorum. Banası dışardan bir çalışan neyse onada o muameleyi yapıyor kendimi geçtim gelinleri olarak ama zor zamanında bir anne bir baba nasıl bu kadar acımasız olabilir. Eşimin benden önce ki hayatı o kadar rahattı ki şimdi herşeyi suçlusu benmişim gibi hissediyorum. Sanırım amaçları şu benim evlenmeden önce ki hayatımda ekonomik problemlerim olmadığı için rahata alışık olduğumu düşünüp eşimi bırakmam için yapılıyor. Maddiyat değilde en çok bu yalnızlık ve kimsesizlik beni yoruyor hasta oldum yataktan kalkamadım eşim annesinden çorba yapmasınınistedi onu bile yapmadı oğlu aç kalmasın diye sadece ona kadar onun yiyebileceği bir yemek gönderdi o kadar ağladım ki insanın kendi ailesi gibi yok çok pişmanım kızlar ailemden uzakta artık gücüm kalmadı.
Lütfen bana akıl verin siz olsanız napardınız?
Kusura bakmayın ama siz çalışmıyorsunuz eşinizin işi yok. Kv kp in varlığına güvenerek mi evlendiniz ?

Onların takıları almaları zaten terbiyesizlik ama bir de şöyle bir gerçek var. Onlar sizi baştan beri istememiş siz bile bile evlenmişsiniz. Hem de eşinize ve size bakacaklarını sanarak. Yoksa iki tane işsiz insan evlenmez.

Bana kalırsa erkek tarafının durumunun iyi olması nedeniyle evlenmişsiniz gibi bir durum var. Belki de baştan beri bunu hissettiler. O yüzden istemediler bu evliliği

Sizin bu kocayla isiniz coooook zor. Saf mi desem ne desem? Bence degil ama o degil siz safsiniz. Babasi resmen sag gosterip sol vurmus isin basina masina gecirmemis. Altinlari da almis size is kuracagim demis ya da siz oyle ummussunuz. Kv zaten evlerden ırak bir tip. Kocaniza buradan gidip bi duzen kuralim diyormussunuz ama paşa beyin anasinin babasinin dizinin dibinden ayrilasi yok. Siz bir ses cikarin bakin ne oluyor o zaman gorursunuz.

Kayınvalide baştan tavrını koymuş meseleye.
Acaba oğullarının işi gücü olmadan mezun olur olmaz hiç sorumluluk almadan böyle bir evlilik yoluna girdiği için mi kızdılar?
Kv sizi hiç ayrıca kenara çekip uyardı mı merak ediyorum. Kızım çalışmıyorsunuz ikiniz de nasıl geçineceksiniz plan yaptınız dedi mi? Bunu yapsa biraz daha dürüst oynamış olabilirdi ama yine de o süreçte ne yaşandı bilemeyiz.
Sizin aileniz nasıl izin verdi mezun olur olmaz evlenmeniz?
Kızım seni okuttuk o kadar bi elin ekmek tutsun. İşe gir 2-3 sene çalış paranı kazan tadını çıkar demediler mi. Yoksa kv kp durumu iyi size bakar evlen kızım yuvanı kur yerini bil mi dediler?
Peki siz? Neye güvenip de bilmediğiniz iş imkanımolmayan bir şehre cebinizde 5 kuruşsuz gelin gittiniz üniversite okumuş halinizle?
O kadar çok hata var ki burada. Nereden tutsam elimde kalıyor.
Gencecik insanlarsınız. Taşı sıksanız suyunu çıkarırsınız. Bu yaşta kv kp suçlayıp altınlara yanmak neden?
Gidin o şehirden. İş imkanı olan bir yerlere gidin eşinizle. Ne iş olsa yapın artık. borca harca girin bir süre. sıfırdan hayatınızı kurun kendi ayaklarınız üzerinde durun. Herkes nasıl ayakta duruyorsa siz de onu yapın. Kimsenin zengin kv kpsi yok. Bunu yapmadığınız sürece hayatınız size maddi imkan sunmayan birilerine şikayetle geçecek. Kendinize bunu yakıştırıyor musunuz?

Bence kendi ayaklarınız üzerinde durun. Şehir değiştirin. İş bulun ailesine ve işlerine muhtaç olmayın. Onlar ağlasın. Yoksa siz daha çok ağlarsınız.

Açk olayım başlığa kayınvalide yazmışsnz ama hatanın büyüğü sizde. Bknz,
_İşsiz adamla evlenmek,
_Takıları vermek,
_Altınları vermek,
_Herşeye susmak...
Eşnz de siz de bir işe girip çalşn kimseye tamah etmeyin..

Katıldım

Bir de bunun üstüne eşime çorba mı yap dedi gidip

İki üç liraya hazır çorba alsaydı süre ekmek doğrasaydı da annesine gitmeseydi eşime çorba yap diye

Sizi istemeyebilirler

Bu sorun değil sorum eşinizin hala evin küçük oğlu modu

Balayına gidemedik çünkü eşin planlamamış

İşi geliri vs baba ile konuşmamış

Piyasa kötü amenna ama ben bu şehirde ne iş yaparım diye araştırmadan gitmişsiniz

Durumları iyi zaten, tek oğulları diye evlenmişsiniz

Bence kv kp eşinize zamanında bizden bir şey bekleme demişlerdir de o söylemiyor

Olağan şartlarda durumları iyi olan aile taktığı bileziği eşya borcuna vermek için aldığında oğlu neden der ya da önceden konuşulmuştur

Kv kp kinlenmeyin sorumlu eşiniz

Eşinize ya gidelim bu şehirden yada ben annemin evine gidecem deyin. Boşanmakta evlenmek kadar doğal ki çocuk olunca çocuk için boşanamayacaksın bu defa. Kocan pasifse sen aktif olacaksın biraz daha. İpleri eline al😍 kendi tarafından senden yaşta büyük birinden de yardım iste

Madem hiç birseyiniz yok bu arada sakın çocuk yapma alın başınızı gidin başka şehre başka ülkeye iki sevgili gibi maceraya atılın gitsin onlarda kalsın vicdansızliklariyla

Fabrikalarda işci alımları oluyor eşinle birlikte başvur özelden mesaj atarsan daha ayrıntı yazarım...ikinkzde çalışırsınız asgari ücrete 2850 mi ne oldu asgari ücret çarpı *2 = 5600 kusur e gecinirsiniz para biriktirirsiniz bir yandan kpss mi ne yapacaksaniz hazırlanirsiniz vs ..krediye felan girmezseniz geçinir gidersiniz ...sonrada hayalleriniz için çabalarsiniz...eşinize de net olun ..sana kendi aileni sil diyemem ama benim için artık senin ailen yok ben elimden geleni yaptım bana yaptıklarını görüyorsun ..gel gidelim başka şehre hem aşkımızı yaşayalım hem hayat arkadaşı olalım

Benim tüm konuda aklıma takılan kimse çalışmıyor evinizde de 1 ay nasıl geçiniyorsunuz?
Bir de 15 gün sizde yemek yiyorlarmış
Çalıştığım halde 15 gün misafir ağırlamak bütçemi zorlar.
Günlük yüz lirayla geçim beklemek bilemedim nasıl oluyor

Konunuza gelince de aşktan gözünüz kör olmuştu herhalde ki ikiniz de çalışmıyorken evlenmeye cesaret ettiniz.
Hatanın en büyüğü oradan başlıyor
Kimse birbirine sormadı mı biz neyle geçineceğiz ne yiyip ne içeceğiz diye?
Siz şu an maddi olarak eş ailesine bağımlısınız zaten
Kendi ayaklarınızın üstünde duramıyorsunuz
O yüzden her türlü kötü muameleye maruz kalıyorsunuz
İkiniz de çalışıyor olsaydınız eş ailesiyle hiç işiniz olmayacaktı bile belki
Çok tepeniz atarsa görüşmezdiniz
Şimdi görüşmeseniz nasıl geçineceksiniz?
Konunun özeti benim için para kazanıp evlenmenin önemi oldu
İki gönül bir olunca samanlık seyran olamamış

X