Kayınvalidede anahtar sorunu

Sizi anlıyorum bazı konularda haklı da buldum ama küslük olmadan o evden çıkmadan da konunuzun bir çözümü yok maalesef kızmaya devam edersiniz böyle. Desem ki size evlerini verdiler orası sizin yuvanız oldu anlarım ama maalesef kv kendi atını koşturuyor sizden çok. Evden çıkarsak da üzülürler diyorsunuz o zaman üzgünüm bi çözümü yok

keşke çıkabilsem şimdiden ilerde yaşlanınca bakarsın dimi oğlum kafasında öyle bişey yaparsak bizim gelmemizi gitmemizi istemiyorlar diye alınganlık gösterip eşimi sıkıştıracaklar küsecekler mutsuz olacaklar bu yüzden çıkamam elim kolum bağlı ben çıkmayı rahat etmeyi düşünmem mi derdim o değil bu bi yol değil benim için herkes birbirine girecek bunu yapamam
Peki nasıl bi çözüm bekliyorsunuz bizden? Tek çözümü reddediyorsunuz.

Evliliğin ilk yıllarında insan gerçekten bazı şeyleri düşünemiyor. Eşinizin ailesi size ev teklif ediyor , bunu çoğu insan evladına yapıyor. Bizim burada da imkanı olan çoğu aile bu imkanı sunuyor. Ama gidip illa da o evde kalmak için bir çaba harcayanı görmedim. Sizde bence böyle düşünmüş olacaksınız ki kabul ettiniz. Nereden bilecektiniz her canı sıkıldığında anahtarı ile gelip, sizde aylarca kalacağını.

Ayrıca arkadaşlar kv nin evine çöreklenmişsiniz demiş ama sanki zorla mı aldınız kv elinden ? Kendileri gönüllü olarak vermediler mi ? Verdilerse daha ne Hakkı görüyorlar kendilerinde. Siz başta anlayamadınız diyelim bu durumu. Eşiniz ile de kötü olmak istemediniz en başından. Ama artık bu bir dert olmuş bence eşiniz ile konuşmanın vakti gelmiş. Tatlı dille söyleyebilirsiniz. “Bende çalışıyorum , yoruluyorum en azından eve gelince bir kap yemek yapabilir mi annem , anneme ben desem yanlış anlar sen söyleyebilir misin ?”diyebilirsiniz.

Hiç olmadı kv ile konuşun. Bende artık evlendim evimin hanımı benim. Burada da yeni yeni bir düzen kurduk ve eşimle bu düzeni yürütmek istiyoruz diyip kendinizi ifade edin. Alınmazsa anlayışlı bir kayınvalideniz varmış deriz. Alınırsa ve küserse bu iyilik gösterileri palavraymış deriz.
+10000…

Evliliğin ilk yıllarında insan gerçekten bazı şeyleri düşünemiyor. Eşinizin ailesi size ev teklif ediyor , bunu çoğu insan evladına yapıyor. Bizim burada da imkanı olan çoğu aile bu imkanı sunuyor. Ama gidip illa da o evde kalmak için bir çaba harcayanı görmedim. Sizde bence böyle düşünmüş olacaksınız ki kabul ettiniz. Nereden bilecektiniz her canı sıkıldığında anahtarı ile gelip, sizde aylarca kalacağını.

Ayrıca arkadaşlar kv nin evine çöreklenmişsiniz demiş ama sanki zorla mı aldınız kv elinden ? Kendileri gönüllü olarak vermediler mi ? Verdilerse daha ne Hakkı görüyorlar kendilerinde. Siz başta anlayamadınız diyelim bu durumu. Eşiniz ile de kötü olmak istemediniz en başından. Ama artık bu bir dert olmuş bence eşiniz ile konuşmanın vakti gelmiş. Tatlı dille söyleyebilirsiniz. “Bende çalışıyorum , yoruluyorum en azından eve gelince bir kap yemek yapabilir mi annem , anneme ben desem yanlış anlar sen söyleyebilir misin ?”diyebilirsiniz.

Hiç olmadı kv ile konuşun. Bende artık evlendim evimin hanımı benim. Burada da yeni yeni bir düzen kurduk ve eşimle bu düzeni yürütmek istiyoruz diyip kendinizi ifade edin. Alınmazsa anlayışlı bir kayınvalideniz varmış deriz. Alınırsa ve küserse bu iyilik gösterileri palavraymış deriz.
kesinlikle ben böyle kendi başına buyruk edeceklerini bilemedim bilsem kabul eder miydim bekarken kışın geliyolardı eşimde bir ay kalıyolardı sonrası yok evlendikten sonra böyle oldular tabi önlerinde hizmet eden var ve eşimi kıskanıyolar şuanda tamamen ipleri bana vermek istemiyolar sadece kışın bir ay dediler hele ilk senem biri gidiyor biri geliyor kimse bunlarda yeni evliler demedi kendi menfaatini düşündü odası eski sadece evlenirken yataklarını değiştirdiler. Kendi geliyor anahtarı da var planlar yapıyor milleti gönderiyor kızı mesela demiş ki kocamla istanbula gitmek istiyoruz ama ev yok orda kayınvalidem de eliflere gidin demiş o da eşim orda rahat edemiyor artık gelin de var ya demiş kayınvalidemde olur mu kızım orası senin de evin deyip herkesi poh pohlama derdi dolap desen eski püskü eşyalarla dolabı kapağı açsam yere düşüyor her şey evlenirken de hiçbir şeyi götürmeye atmayı kıyamadı kendi gelinken eşyaları ya antika tarzı şunu da al deyince morali bozuluyor zaten kendi evi çör çöp ne varsa dolu atmaya kıyamıyor bir ton gereksiz eşyala dolu o yüzden odasındakileri de götürmüyor yer yok diye atmaya da kıyamıyor geçen dedim aradım anne sen bu eşyalarını al götür benim yorganlarım var koyacak yerim yok istersen bodruma koyayım dedim yok orda küflenir bazanın altına koysan deedi yok anne dedim oaralarda dolu iyi ben geldikçe alırım falan dedi gönülsüz çünkü diyorum ya benim düzenimi kurmam evi sahiplenmem rahatsız ediyor

Evde kendilerine ait bir oda olmasini nasil kabul ettiniz? Yoksa fikriniz sorulmadi mi? O odayi onlar yokken kullanabiliyor musunuz?
Flört ederken söylemişler. Daha doğrusu "annem bişey istedi söyledi ama ne olduğunu sana şimdi söyleyemem" demiş kocası. Sıkıştırınca söylemiş annem kışın gelip 1 ay kalacak diye. Konu sahibi de ses etmemiş, üstüne ailesi evdeki yataklarını değiştirmişler daha sonra da anahtar istemişler. Bu aşamaya kadar kimse bir şeye itiraz etmemiş.
Bu koca için bana aşırı düşkün diyor konu sahibi. Annesinin her dediğini kabul etmiş yapmış, hatta bir kere yarım ağız gelmeyin etmeyin deyince annesi küsmüş, adam da çok üzülmüş. Düşkün evet ama konu sahibine değil, annesine.

Flört ederken eşiniz zaten size söylemiş anne babasının gelip kalacağını, bir daha bu konuyu konuşmanız gerekmiyor eşiniz söylemiş siz belki sessiz kaldınız belki olur dediniz bilemiyorum, eşiniz elocansoruyor itiraz etmediğine göre kabul etti diye düşünmüş bir daha da bahsini açmamış, çoğunlukla erkekler kadınlar gibi bir meseleyi defalarca masaya yatırmaz, bir kere söyler itiraz gelmediyse ya da sessiz kalındıysa kabul etmiş sayar, ki evlerini size verirken de ufaktan çıtlatmışlardır, evin bir odasını kendi odaları olarak tutmaları bunun göstergesi, siz de itiraz etmemişsiniz, kayınvalideniz evinizde kendi anne babasına bakmanın dahi planını yapmış, bu planları eşiniz de biliyordur.

Siz kayınvalidenize kızıyorsunuz ama daha flört ederken eşiniz size ailesinin isteğini söylemiş, siz ya yeteri kadar itiraz etmemişsiniz veya sessiz kalmışsınız, onların evinde oturmayı kabul ettiğinizde eş ailesinin şartlarını da kabul ettiğinize dair imzayı atmış olmuşsunuz.
Böyle şeyler zaten daha sevgiliyken konuşulur, herkes şartlarını ortaya koyar, erkeğin ve kadının şartları birbirine uymuyorsa ayrılırlar, sorun kayınvalidenizde değil kadın baştan beri kartlarını açık oynamış.

Şimdi diyorsunuz ki evden çıkarsak ailesi küser eşim üzülür, flört ederken eşinizin sonra söylerim deyip sizi oldu bittiye getireceği, ısrarınız üzerine söylediği ailesinin sizde kalma konusuna keskin ve net ifadelerle itiraz edecektiniz, size bu evde oturursunuz dediklerinde kendilerine yatak odası ayırdıklarında itiraz edecektiniz, bu konularda siz hatalısınız, size her şey baştan söylenmiş gözünüzün önünde de uygulanmış.

Eşinizin sizin yanınızda olduğunu sanıyorsunuz, annesine 2 çift laf edip sonra alttan alıyor, sizi de ailesini de idare ediyor, yanınızda olan eş ailesine gerçekten rest çeken biri olsaydı ya o evden çıkardı ya da evin kilidini değiştirirdi.
kışın bir aya geleceklerini söyledi ayda bir gelip yan gelip yatacağını benim de herşeye koşturacağımı hizmet edeceğimi ve misafir kabul edeceğini biz yokkende geleceklerini söylemedi

Kayın ailenin evinde oturanı duydum da böyle odası olanı duymamıştım.
Bu düzeniniz baştan saçma.
Şile'deki evi yazlık, sizinkini kışlık kullanıyor olabilirler mi? 2 evde yaşıyor gibi davranıyorlar.

Eşinizle konuşun.
Odalarını bozma ihtimaliniz mümkün değilse evden çıkın.
Kirada oturun.
Maddi manevi durumlarınızı bilemem, kiralar uçtu falan ama makul de olsa kira veremeyecek insan da evlenmesin bir zahmet.
Huzurunuz özgürlüğünüze bağlı.

kışın bir aya geleceklerini söyledi ayda bir gelip yan gelip yatacağını benim de herşeye koşturacağımı hizmet edeceğimi ve misafir kabul edeceğini biz yokkende geleceklerini söylemedi

Siz ne bekliyordunuz ki? Özellikle söylemesi mi lazımdı anlamanız için? Kadın kendi evine geliyor misafir de kabul eder yan gelir yatar da.

Siz ne bekliyordunuz ki? Özellikle söylemesi mi lazımdı anlamanız için? Kadın kendi evine geliyor misafir de kabul eder yan gelir yatar da.
Yok artık daha neler… kız nerden bilsin böyle görgüsüz olduklarını. Evimizde oturun, bir odası bize kalsın arasıra geliriz demek bu değil ki. Ev hibe ettiler diye canlarını alacak halleri yok, oğlana ev vermek gençleri pişman etmeyi gerektirmiyor. Konu sahibi hemen o evden çıkmalısın. ya da eşine söyle bunların ayağını kestin kestin, kesmedin ben kışa çıkıyorum de

Son düzenleme:
Mesele anahtar değil ki canısı benim de yedek anahtarin biri kayınvalidemde ama bizzat ben verdim aramız berbat ama daha bir kez evime izinsiz girmemiştir giremez de.Sizin kendiniz kurduğunuz ev olmadiğı icin kendi evim mantığında rahatla girip çıkabiliyor neden o eve gitmeyi kabul ettiniz ki dagdan gelmis bagdakini kovuyor konumuna bile bile düştün ?

Kış aylarında 1 ay kalacaklarını söylediğinde itiraz etmemişsiniz, o da bunu kabul eden diğerlerini de kabul eder demiş, zira kayınvalideniz ve eşinizin bakış açısına göre yazıyorum, siz onlara gelin gittiniz, kayınvalide geline hizmet etmez gelin kayınvalideye hizmet eder, 1 ay kalınmasına ses etmeyen sıkıldım bunaldım özledim diye gelinen 3-5 günlük misafirliklere niye ses etsin🤷‍♀️e ev bizim anahtar da var evde oturan da oğlum, ben kalmayacağım da kim kalacak diye düşünüyor, eşiniz de bu düşünceyi destekliyor.

Üstelik kayınvalideniz anne babamı da alır gelir kalırım demiş ona da bir şey dememişsiniz.

Baştan sınır çizmemekle hata etmişsiniz, kışın 1 ay kalacaklar dediğinde olmaz öyle şey, ben kendi annemi dahi hastalık olmadıktan sonra evimde 1 ay ağırlayamam kimseye hizmet edemem diyecektiniz eskiden eşinizin ailesiyle iyi anlaşıyormuşsunuz o yüzden bazı şeylere itiraz etmemiş sessiz kalmışsınız bence.

Dediğim gibi erkekler daha flört ederken bazı istekleri ortaya atar çekilir, size teferruatlı o da olacak bu da olacak demezler, erkeklerin ipucu verdiği şeylerden çıkarım yapıp net tavır koyması gereken kadınlardır.

O küser bu üzülür diye tavrınızda net olmazsanız bir dahaki kışa kayınvalideniz anne babasını da alır gelir yaza kadar da kimse onları evinizden çıkaramaz.

Flört ederken söylemişler. Daha doğrusu "annem bişey istedi söyledi ama ne olduğunu sana şimdi söyleyemem" demiş kocası. Sıkıştırınca söylemiş annem kışın gelip 1 ay kalacak diye. Konu sahibi de ses etmemiş, üstüne ailesi evdeki yataklarını değiştirmişler daha sonra da anahtar istemişler. Bu aşamaya kadar kimse bir şeye itiraz etmemiş.
Bu koca için bana aşırı düşkün diyor konu sahibi. Annesinin her dediğini kabul etmiş yapmış, hatta bir kere yarım ağız gelmeyin etmeyin deyince annesi küsmüş, adam da çok üzülmüş. Düşkün evet ama konu sahibine değil, annesine.

O evde yatak degistirilip kayinaile odasi duzulurken 'Ne oluyor yani, hani ev bizimdi, ne odasi?' diye tepki gostermeyeni bu saatten sonra kimse ciddiye almaz. Boyle gider.

Kadın kesinlikle çekilmez.
Ama parayı veren düdüğü çalar.
Ya bütçenize uygun ev bulun, eve çıkın. Kadın kendi evine girsin çıksın gönlünce.
Ya da 'aylik on bin masraftan bizi azad ediyor,varsın girsin,çay börek yapayım' diyin,kabullenin.
Madem "Karakter olarakta bir yanlış gördüm mü kendi anneme babama bile hayır diye bilen bi insanım" diyorsun o zaman elin evinde bedava yaşanan da yanlış. Sen olmasan kadına aylık belki on bin lira gelir olacaktı, belki o parayı kocasıyla lokantalarda , gezmelerde yiyecekti. İnsanları hem zarara sokup hem onların evinde yaşayıp hem de onların ev sahibi gibi davranmasını eleştirmen saçma.
Ev onların evi. Şükret komple tasinmamislar.
Beğenmiyorsan da çik kendi evine, sorun çözülsün.
Bu kadar basit aslında. Ama siz hem pastam dursun hem karnım doysun istiyorsanız,bilemeyecegim.
Ayrıca noktalama işareti diye bir şey var. Virgül var, tırnak çizgisi var, paragraf var. Arasıra kullansanız bir zararını gormezsiniz

Siz ayni konuyu daha oncede mi acmistiniz cunku hatirliyorum ben. Orada da mesele ayniydi yorumlar ayniydi siz yorumlardan ders cikarmicaksaniz okuyup gececekseniz niye konu aciyorsunuz ki?

Merhaba arkadaşlar ben evleneli 1 buçuk sene oldu severek evlendik ve eşim bana aşırı düşkün ailesi şile de yaşıyor evimize 2 saatlik mesafede eşimin ailesiyle zamanında çok çok iyi anlaşırdım kayınpederimle hala öyle çok anlayışlıdır ama kayınvalidem hep tatlı tatlı yönetmeye çalışır kırmadan yapar eşim hissetmez annesi olduğu için ama ben hissediyorum oturduğumuz ev onların üstüne hatta kendilerine ait odaları var evlenene yakın yataklarını değiştirdiler bi de ölüm kalım var diye yedek anahtar bizde dursun dedi kaynanam şimdi arada geliyo kayınvalidem biz çalışırken takılıyor çevresinde hep akrabaları var hep gezmelerde akşama yemek bile yapmıyor çalışıyorum bi de yemek hazırlanıyor annesini çağırıyoruz akşam insan düşünmez mi gelin çalışıyor bi tencere yemek yapayım yan gelip yatıyor. Bi arada bize geleceklerde biz de tatil planı yapmıştık biz yokken gelmezler diye düşündük geldiler evde kaldılar evim kirli üstelik yemeğidir çayıdır kendimi hamal gibi hissediyorum ben de inadına eşime misafir geldiğinde hep yardım edeceksin sofrayı kurmama kaldırmama önüne çay beklemeyeceksin misafir varken bana destek çıkacaksın dedim dinliyor. Karakter olarakta bir yanlış gördüm mü kendi anneme babama bile hayır diye bilen bi insanım ama böyle evde odaları olması anahtarın olması kayınvalidem bi ayağını burda tutmak istiyor. Üstelik daha yeni gidiyor ama her konuştuğumuzda özledim özledim daraldım burda yani gittiğini bile hissetmiyorum psikolojik olarak kayınpederim akşam 8 de işi bitiyor yemeğini yiyip gece birlere kadar her gün kahvede kayınvalidemin de tek kalıyor can sıkıntısından kuruyor habire arıyor ve sürekli negatif hep hastalıktan konuşuyor hastalık hastası enerjimi alıyor eşimi de beni de sürekli arayıp daha 55 yaşında bana yaşlandığımda bakar mısınız bakmak evladın görevi tarzında cümleler kurup negatif enerji veriyor zamanı gelince zaten öyle olacak ama daha yeni evlendim şimdeden böyle şeyleri kafasında kurması çok rahatsız ediyor bi de evlat doğurdum onlar mecbur bakacak kafasında yani gıcık oluyorum senin bu kadar yaşayacağın biizm bu kadar yaşayacağımız garanti mi bi de eşim beni sevdiğini çok gösterir yanlarında sarılır yüzümü gözümü sever alnımdan öper öper yaptığım yemeklerden bahseder bi gün kayınvalidem aradı eşimi gece o kadar saçma bi konuşma yaptı ki canım oğlum sen hep benim küçük çocuğumsun hiç büyümeyeceksin annen seni çok seviyor annelikle alakalı bişey gönderdim niye cevap vermedin olum annen seni çok seviyor sen de seviyor musun bildiğin kıskanmış aramış daha önce de bi kaç olay olmuştu kendi geldiğinde kalmaya değil ama oturmaya kardeşini çağırıyor haber vermiyor etmiyor yani evin ağası gibi ama işleri tatlı dille yapıyor şimdide yarın geleceklermiş kayınvalidem 2 gün önceden gelecekmiş otobüsle kayınpederim haftasonu yani kayınvalidem 4 gün kalacak derdim aslında günahı bilen namaz kılan allahı seven bi insan bu kıskançlıkla ben evde yokken bişey yapabilir mi büyü tarzı bir de diyor ben perşembeden gelir teyzemin bahçesine geçerim teyzesine bi sokak aşağıda aslında yemekten kaçıyor perşembe yol yorgunu bişey demem haftasonu da ben evdeyken yaparım ama cuma günü için anne ben çalışırken yemek konusunda yardımcı olur musun hem yemeklerini de özledik desem mi aslında bunu ilerisini için yapıyorum ben çaılışırken yardım etmeyi bilsin diye bir de kayınvalidem üşengeç bir insan bundan sonra bize gelmeden önce yemekleri yapacağını bilirse çok gelmeye can atmaz diyorum. Bir de bi bahane bulup hep gelme derdinde kayınpederimin araba sıkıntısı var hedi gidelim işte istanbula hastalık oluyor hadi gidelim işte istanbul delisi mi bizi mi rahat bırakmak istemiyor kıskançlık mı anlamadım şimdi yarın gelecek ama çok huzursuzum mutsuzum eşimde hissediyor mutsuzluğumu yansıtıyorun aslında konuşmamız güllük gülistanlık ama sinsilik yapması ağa gibi davranması gıcığıma gidiyor geçene sene de ilk bayramımız ramazan da onlara gittik kurbana yakında annesi aradı oğlum geliyonuz dimi bayramda diye eşimde ramazanda ilk size geldik şimdi diğer annemlere gider ordan ağrı geliriz dedi kayınvalidemin sesi geliyor ah oğlum vah oğlum öyla nasıl dayanırım ilk gün gözlerim yollarda kalır falan içten içe gıcık oluyorum böyle yaptıkça benim anam ana değil mi bi sen mi anasın gittik mi 2 gün kalıyoruz bir de uzak diye işte böyle şirin sinsilikleri var o yüzden mutsuzum
Okurken ben bile mutsuz oldumm.. bu kadar kopamayacaklarsa çocuklarını evlendirmeseler keşke. Ev onlara ait olabilir ama şuan siz cekirdek aile olarak yaşıyorsunuz oda yapmaları anahtar almaları aşırı saçma kaldı ki siz yeni evlisiniz çalışıyorsunuz sürekli dip dibe değilsiniz. Valla bizde eşimin ailesine ait bı evde oturuyoruz anahtarimızı almak için çok direndiler hatta ben anneme gidince eşimden almışlar ben dönünce geri aldım anahtari..

Daha şimdiden bize bakarsın falan olaylarına girmeleri de tuhaf Dünya hali onlar iyiyse sizlerde merhametliyseniz zaten vicdanınız elvermez illaki göz kulak olursunuz.

Yemek olayı içinde ayağının kesilecegini sanmıyorum kılıfına uydurup devam eder müdahale etmeyi seven tiplere çoğu taktik işlemez 🤦🙄

kızı mesela demiş ki kocamla istanbula gitmek istiyoruz ama ev yok orda kayınvalidem de eliflere gidin demiş o da eşim orda rahat edemiyor artık gelin de var ya demiş kayınvalidemde olur mu kızım orası senin de evin
Evde kızının da hakkı var. Sizin özelliğiniz ne ki evi bir tek sizin hizmetinize sunacak.

Evi bize verdiler demeyin çünkü ilk başta kendilerine oda yaparken öyle olmadığını görmüşsünüz.

Ev bu, durum bu, beğenmiyorsanız başka eve çıkacaksınız.

Yok artık daha neler… kız nerden bilsin böyle görgüsüz olduklarını. Evimizde oturun, bir odası bize kalsın arasıra geliriz demek bu değil ki. Ev hibe ettiler diye canlarını alacak halleri yok, oğlana ev vermek gençleri pişman etmeyi gerektirmiyor. Konu sahibi hemen o evden çıkmalısın. ya da eşine söyle bunların ayağını kestin kestin, kesmedin ben kışa çıkıyorum de

E çıkmalı zaten o konuda hepimiz hemfikiriz. Canlarını almak ne alaka? Kayınvalidenin şahsını hiç görmesem bile biri bana gelip dese kayınvalidem diyor ki evimde oturun bir odası bize kalsın ara sıra geliriz bunların başına geleceğini anlar bak bunlar bunlar olur diye ikaz ederim. Evimizde oturun bir odası bize kalsın ara sıra geliriz demek tam da bu.

X