Kayınvalıdem eşimin sorumluluk kazanmaması için elinden geleni yapıyor

Sienatan

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2021
766
846
36
Arkadaşlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum..1,5 senedir evliyim..Eşim ailesinin ilk çocugu bir de kız kardesi var..35 yaşında eşim.Evlendiğimizden beri kayınvalıdem alısverıs yaparken ne alırsa o gün neyde indirim varsa ondan kendine alınca bıze de alır..Bazen bu 1 kg domates olur bazen sıvı sabun olur aklınıza ne gelırse..Buraya kadar güzel ama eşime ve kız kardesı de dahıl hıc sorumluluk vermemişler her istedikleri altın tepside sunulmus.Görümcem bu sebeple şımarık,sürekli memnun edilemeyen biri olmuş eşim de evlenince başta alışverişe gittiğimizde sürekli aramızda kavga cıkardı mutfak alışverişi için..Normal yemek yapmak için temel malzemelerden alırım bu domatesi neyde kullanacaksın,bunu niye aldın kı,bundan evde var (annesının evını kastediyor) böyle konulardan sürekli markette kavga ederdim.Bırakırdım alacaklarımı,gelir hemen güler sarılır gönlümü alırdı...Neyse böyle onunla kavga ede ede sorumluluk almasını öğrendi biraz ama geçen bütün maaşını bırıkım yaptıgımız bır hesabı var oraya atmıs alısverıse gıdecegız şu kadar para var dedi, komık bır rakam söyledı..Evden dısarı cok az bır parayla cıkar..Her zaman kızarım erkeksın bu kadar parayla dısarı mı cıkılır derım olsun kart var der,yanına nakıt de al bulunsun dünyanın bınbır turlu halı var sonucta dıyorum.Neyse geçen alısverıse cıkacagız hıcbırsey kalmamıs evde dedımkı alısverıse gıdelım...Diyor suan hıc para yok bır sonrakı hafta gıdelım mı.. Dedım maası ne yaptın..Hepsını birikim ıcın actıgımız bankadakı hesaba yatırmıs hıc ev için ayırmadan..Parayı nerden buluyorsan bankadan mı cekıyorsun karttan mı harcıyorsun,napıyorsan yap bu eve alısverıs yapılacak dedım..Neyse gıttık karttan alısverıs yaptık birşey lazım oluyor kıyma alacagım, bu evde var dıyor..Evde nerde var nıye ben görmedım dıyorum annesının evını kastedıyor..Kayınvalıdem öyle bır alıstırdıkı bır kasabı var etı toptan alıyor..Annesı lazım olunca alın demıs..Ben dedım kımseden dılencı gıbı gıdıp bana 1 kg kıyma ver dıyemem..Baska bır sey oluyor en basıtı pul bıber alacagım evde var dıyor annesını arıyor marketten soruyor,varsa var dıyor yoksa alıyoruz..Kayınvalıdemle bu konuyu defalarca konustum hatta bunun uzerıne esımle kavga ettıgımız bıle oldu seslere kayınvalıdem gelmıstı konuyu anlatmak zorunda kalmıstık..Kızım dıyor senın de annen yakında olsa annen de yardım eder..Elbette yardım eder Allah razı olsun aılelerden ama bızım ıhtıyacımız yok esım guzel para kazanıyor..(Ben bilerek çalışmıyorum meslegım var ama görümcem daha yenı evlıyken calısmıyorum dıye ustume yurumustu ben de ınat ettım calısmıyorum ) Esım bu sekılde hazıra alısıyor ve markette sureklı evde var evde var dıyor..Geçen de marketten 1 kg kıyma alıcam evde var dedı ben dedım gıdıp alamam sen alıyorsan al karısmıyorum dedim bezdim artık laf anlatamıyorum çünkü....Gıttı 1 kg kıymayı ust kattan aldı geldı annesını esımın yanında uyardım hala dıyorkı ne zaman lazım olursa dondurucu burda alabılırsınız..Sen dedım sımdı bunu dedın ya bu senın evınde hıcbırsey koymaz hazırlıklı ol dedım..Gülüyor..Aklıma şu geldı.Baktım böyle ınsan gıbı konusunca olmuyor..Acaba alısverıse gıderken lıste yapınca lıstede evde var dedıklerını alıyorsa annesınden alsın da hıc sesımı cıkarmadan bezdırene kadar aldırsam mı ..Bir bezdirme polıtıkası mı uygulasam ne yapsam..Hıc karısmasam mı aldıgında..Çünkü bunun sonu gelmıyor..Eşim herseyı bedavaya getırmek ıstıyor..Bu arada bunun dısında dısarda restaurantlara tıyatroya sınemaya para harcar..Hanı desem kı cımrı ama sadece ev alısverısınde cımrı..Dısarda asla paradan kısmaz..Sanırım aılesı var dıye böyle yapıyor..Sizce ne yapım öyle bısey olsun kı bıksınlar onlar almayın desınler :)

Ya cok safsiniz ,gidin kv evine acin dolaplarini neye ihtiyaciniz varsa alin,
Evinizi donatin ,esinizde parasini biriktirsin,bu sorumluluk almamak degil,destek cikmak ,iyiki kv niz gibi anne var, esiniz cikarlarini gozettiyor orada var diye almiyor

Listeyi eline ver, anası marketten kendisi topluca getirsin, sonra eksikleri alın. Biraz abartılı iste, iki kg domates lazımsa 4 kg iste dondurucuya atarsın fazlasını. Kaynanan da bir yerden sonra iki ev eşyası almaktan bezer.
Et gibi şeyleri de aldığında getirip direk sana versin kendi dondurucuna at.
Bırak çeksin yükü, eşek olana az bile. 35 yaşında asalak gibi yaşayan adamı yetiştiren aile sonuçta, öyle böyle yeter derler

Anlıyorum da bu sorumluluk almamak değil ki annesinin evi yakın var olduğunu da biliyor annede alın yeyin modunda, olmasa yada kayınvalideniz ben veremem dese mecbur markete gidip alıcak ama eşiniz anne evine yaslanmış gidiyor.

Görümceye inat çalışmamak? Başka sebep olsa olsun da yanlış anlamayın kendinize kötülük olmuş. Diğer konu evin geçimini sağlama durumunda olan eş, annesinden destek alıyor. Bu konuda ortak kararınız olsa daha iyi ama demek ki kayınailenizin durumu el veriyor. Bundan sonrası için eşinize listeyi verin o nereden temin ederse artık eve getirsin. Bu şekilde dilenci gibi de hissetmezsiniz.​

Annenin geliri ne yani size böyle kilo kilo kıyma sabun pulbiber alacak parayı nereden buluyor

Yine eşin orada var burada var nasıl biliyor ben kendi evimde ne kadar ne var bu kadar bilmiyorum annesinin evinde hala niye bu kadar haberdar

Evlenmeden eşimin ailesi mutfak masrafları bizden demiştir birlikte yer içeriz sen de biriktirirsin demiştir eşin de bunu uyguluyor

Kararınız net olsun anneden alacaksanız alın, almayacaksınız da hayır demeyi bilin yani bana fazladan domates getirse koy dolabına iki hafta yersin derim kabul ederseniz o da almaya devam eder

Ya cok safsiniz ,gidin kv evine acin dolaplarini neye ihtiyaciniz varsa alin,
Evinizi donatin ,esinizde parasini biriktirsin,bu sorumluluk almamak degil,destek cikmak ,iyiki kv niz gibi anne var, esiniz cikarlarini gozettiyor orada var diye almiyor
Bu saflık değil karakterli olmaktır. Maddi durumları iyiyken, gidip kv nin buzdolabından ihtiyaçlarını almaları ayıp değil mi. Zaten kv yardımcı olmaya gönüllü ama konu sahibide durumumuz iyi diyor sizin dediğiniz gib yapmak düpedüz iyi niyeti sömürmek olur. İnsan kullanmayı akıllılık sanıyorsunuz. Konu sahibine yorumum eşi hala anne evini kendi evi sanıyor oranın artık anne evi olduğunu kendi evinin neresi olduğunu farkına varmalı.

Ben bilerek çalışmıyorum meslegım var ama görümcem daha yenı evlıyken calısmıyorum dıye ustume yurumustu ben de ınat ettım calısmıyorum
Kendinizi kandırmayın. O yüzden değil, zor geldiği için çalışmıyorsunuz. Diğer konuyu bilemem ama bu konuda tek tavsiyem bir kadın olarak güçlü olmak için, ekonomik özgürlüğünüz için çalışın. Burada hep okuyoruz çalışma hayatı olmadığı için eşinden boşanamayan, şiddete, aldatmaya maruz kalıp kabullenen kadınları. Dünyanın binbir türlü hali var.

Eski konularınıza baktım sürekli kayinvalideyle ilgili konularınız var

Hatta sürekli yemeye çağırıyor diye küs olan görümceyle ara yapmaya çalışıyor

Kaç kez tembih ettim halen yemeğe çağırıyor diye

O konulara yorumlar yaptım bu konuda Her şeyi alan kayinvaliden ve bedavacı kocan var

Siz altlı üstlü oturduğunuz sürece kocanız halen annesinin gölgesinde olucak ve onun rahatliligiyla böyle devam edicek
Her gün kaynana da yiyip bide kendi evine niye masraf yapsın ki eşiniz

Bu saflık değil karakterli olmaktır. Maddi durumları iyiyken, gidip kv nin buzdolabından ihtiyaçlarını almaları ayıp değil mi. Zaten kv yardımcı olmaya gönüllü ama konu sahibide durumumuz iyi diyor sizin dediğiniz gib yapmak düpedüz iyi niyeti sömürmek olur. İnsan kullanmayı akıllılık sanıyorsunuz. Konu sahibine yorumum eşi hala anne evini kendi evi sanıyor oranın artık anne evi olduğunu kendi evinin neresi olduğunu farkına varmalı.
Bu durum konu sahibinin esiyle annesi arasinda ,anneniz size boyle bir destek sunsa sizde faydalanirdiniz ,kendi evini biliyor adam ilerisini düşünmese yatirim yapar mi parasini har vurup harman savururdu ,
Benim kv memlekete gidince bifon ,cuval gelir napalim biz sindi kendi evimiz var sorumlulugumuz var diyip almayalim mi yemeyelim mi,evde kavurma salca peynir varken marketten mi alalim

X