Kayınvalıdem eşimin sorumluluk kazanmaması için elinden geleni yapıyor

Hayatımı kimseden 5 kuruş dahi almadan yaşıyorum...Yani kimse bana al şu kıymayı kullanırsın,al şu tarhanayı, şu elmayı vs köyden geldi demiyor...Ya da pazara gittim işte kendime şu küpeyi almıştım sana da aldım diyen mesela 1 tane allahın kulu yok yani...Kardeşime neler almışımdır kendime bişi alınca ama o sürekli kendine bişiler aldıgı halde, hiçbi zaman ablama da alayım dememiştir...Üzerindeki veya evindeki bişeyi beğensem, surdan aldım ordan alabilirsin der sadece....Maaşım var diye zerreyi çok görüyorlar herhalde...Hiçbir akrabamdan 1 tane çöp bile görmem ayrıca...Geçen halamın evinde yapma çiçek vardı, aynısından birden fazla vardı, alınsa da içinden farkedilmez yani 1 tanesini, hiç.istemem kimseden bişi ama o sıra tam oyle bi çiçek arıyordum sunun 1 tanesini alayım mı dedim kırkyılda 1 defa, onda bile baya düşündü kendisi yani bi durdu falan elinde torba torba yapma çiçek oldugu halde ...

Millete bakıyorum, bunu teyzem aldı, teyzem kendine ne alsa bana alır, elinde altın bilezik sallanıyor ablası almış falan...

Sen de madem eline poşeti alıp markete gider gibi kv evine git, ne eksikse su yok bu yok diye posete at gel....Onun da istediği bu değil mi sorun yok bence...Birikimini de yaparsın ne guzel...niye dilenci olacaksın ki
İnan en güzeli kimseye minnet borcun olmaz..Bana da öyle kimsenin verdiği birşey yok normalde,istemem de öyle bır beklentım de olmaz ama kayınvalıdem bunaltacak derecede herseyı verır bu defa esım onu görünce alısıyor ne de olsa veren var nıye alayım kı dıyor..Ben aradan cekıldım lıstemı yapıyorum ne varsa ordan alacagı gıdıyor esım kendı alıyor bız marketten dıger ıhtıyacları alıyoruz..Napım annesı calısıyor kendı acımıyor ben onları dusunsem de acısam da farklı anlasılıyor bıraktım ben de kendılerı bılırler

Yorumlarda en çok dikkatimi çeken şey ''Neden Çalışmıyorsun? Çalış ve ekonomik özgürlüğünü eline al''Gibi yorumlar oldu. Neden kadınların çalışmasının olmazsa olmaz bir kanun gibi gösterme telaşın dasınız, anlayamadım doğrusu. Çalışmayan evde çocuklarını büyüten evhanımlığını, basit ve önemsiz bir şeymiş gibi empoze ediyorsunuz?! Bana göre bu dünyadaki en önemli iştir ANNE Olmak EŞ olmak yani Evin Hanımı olmak. Bir Kadın bir evlat yetiştirerek dünyanın düzeni değiştirebilir. Çalışan ve iş yerinde stres ve yorgunluktan bitkin düşüp, evde evladına ve eşine yeterli enerjisi kalmayıp ilgilenmeyen kadınlar yüzünden, mutsuz ve boşlukta olan belki binlerce çocuklar var bu ülkede.''Sakın bir çiviyi küçümseme. Bir çivi bir nalı, nal bir atı, at bir komutanı komutan bir orduyu, ordu koca bir ülkeyi kurtarır. '' Yani bazen basit ve önemsiz gibi gördüğümüz bir olay,aslında büyük olayların başlangıcıdır. ' Evlat istediğin gibi değil, yetiştirdiğin gibi olur!'''Kadın Vardır Yiğit Doğurur,Oymağı Devlet Eder;Kadın Vardır İt Doğurur,Memlekete Dert Eder.!!'' Bana göre Yeryüzündeki En ''DEĞERLİ'' ve ''EN ÖNEMLİ'' Meslektir ''EV HANIMLI ve ANNELİK''
Önce neden görümcemin inadına calismiyorum deyip sonra bununla tamamen tezat ve edebi bu açıklamayı yaptınız :KK70: bence sizin de kafanız karışık. Çalışmak istemeyebilirsiniz. Isı beğenmemiş olabilirisiniz. Parası az gelmiş olabilir. Kariyer vaadetmedigini dusunmus olabilirsiniz. En doğal hakkınız. Arkasına bir suru bahane sıralamadan söyleyebilmelisiniz.

Önce neden görümcemin inadına calismiyorum deyip sonra bununla tamamen tezat ve edebi bu açıklamayı yaptınız :KK70: bence sizin de kafanız karışık. Çalışmak istemeyebilirsiniz. Isı beğenmemiş olabilirisiniz. Parası az gelmiş olabilir. Kariyer vaadetmedigini dusunmus olabilirsiniz. En doğal hakkınız. Arkasına bir suru bahane sıralamadan söyleyebilmelisiniz.
O üyenin acıklaması canım.Benim için ilk sebep buydu çünkü üzerimde inanılmaz bir baskı kurdular..Sürekli onlara gittiğimizde görümcem bilgisayarını getir bakalım ne ıs varmıs,kayınvalıdem gelir arkadası veya akrabası ıcın x dıyorkı siena nin evde canı sıkılmıyor mu hıc aksama kadar evde...(Ki aksama kadar evde durdurmuyorlardı sureklı ıslerıne cagırıyorlardı) Bir yere gideriz hemen bır yerde ılan görsün benım ıcın gırer sorar benım adıma konusur baktıgı ısler ayak ıslerı benım meslegımle hıc alakası olmayan seyler vs.O süreçte çok bunaldım daha cok yenıydım ıstemedıgımı çok acık ıfade edememiştim esıme söyluyordum ıstemıyorum dıye..Sanırım onun konusması yeterlı olmadı veya onu dınlemedıler aylarca baskı yaptılar bu sekılde..En sonunda esımızle olan baska bır konudan tartısmamızda seslerımızı duymuslar görümcem eve kadar geldı bagırdı cagırdı ustume yurudu sen salaksın aptalsın calısmıyorsun vs neler neler..Sonrasında Türkiyeye aılemın yanına artık kafa dınlemeye gıttım psıkolojım bozulmustu artık..Stresten sürekli mıde bulantıları sac dokulmesı bıraz gıttım nefes aldım esım de geldı babam esımle konustu görümcesi benım kızıma karısamaz dedı gecınemıyorsanız gelırsınız ben sıze daıre verırırm bakarım da dedı ama bu sekılde olmaz dedı..O da artık nasıl konustuysa aılesıyle daha bu konu acılmadı..Arada kayınvalıdem kendı kafasına göre dukkanların uzerındekı ılanlara bakar hıc oralı olmam o kadar..Belki ailesi bizi rahat bıraksa ben de ne ısteyıp ne ıstemedıgımı anlayacagım belkı ben calısmak ısteyecegım ama böyle ımalar yaptıkca onlar sanırım ınat edıyorum

İnan en güzeli kimseye minnet borcun olmaz..Bana da öyle kimsenin verdiği birşey yok normalde,istemem de öyle bır beklentım de olmaz ama kayınvalıdem bunaltacak derecede herseyı verır bu defa esım onu görünce alısıyor ne de olsa veren var nıye alayım kı dıyor..Ben aradan cekıldım lıstemı yapıyorum ne varsa ordan alacagı gıdıyor esım kendı alıyor bız marketten dıger ıhtıyacları alıyoruz..Napım annesı calısıyor kendı acımıyor ben onları dusunsem de acısam da farklı anlasılıyor bıraktım ben de kendılerı bılırler

Oyle de benimki cok uç nokta...kimseden en ufak bişi gelmez oysa ki ben cok eli açığımdır

O üyenin acıklaması canım.Benim için ilk sebep buydu çünkü üzerimde inanılmaz bir baskı kurdular..Sürekli onlara gittiğimizde görümcem bilgisayarını getir bakalım ne ıs varmıs,kayınvalıdem gelir arkadası veya akrabası ıcın x dıyorkı siena nin evde canı sıkılmıyor mu hıc aksama kadar evde...(Ki aksama kadar evde durdurmuyorlardı sureklı ıslerıne cagırıyorlardı) Bir yere gideriz hemen bır yerde ılan görsün benım ıcın gırer sorar benım adıma konusur baktıgı ısler ayak ıslerı benım meslegımle hıc alakası olmayan seyler vs.O süreçte çok bunaldım daha cok yenıydım ıstemedıgımı çok acık ıfade edememiştim esıme söyluyordum ıstemıyorum dıye..Sanırım onun konusması yeterlı olmadı veya onu dınlemedıler aylarca baskı yaptılar bu sekılde..En sonunda esımızle olan baska bır konudan tartısmamızda seslerımızı duymuslar görümcem eve kadar geldı bagırdı cagırdı ustume yurudu sen salaksın aptalsın calısmıyorsun vs neler neler..Sonrasında Türkiyeye aılemın yanına artık kafa dınlemeye gıttım psıkolojım bozulmustu artık..Stresten sürekli mıde bulantıları sac dokulmesı bıraz gıttım nefes aldım esım de geldı babam esımle konustu görümcesi benım kızıma karısamaz dedı gecınemıyorsanız gelırsınız ben sıze daıre verırırm bakarım da dedı ama bu sekılde olmaz dedı..O da artık nasıl konustuysa aılesıyle daha bu konu acılmadı..Arada kayınvalıdem kendı kafasına göre dukkanların uzerındekı ılanlara bakar hıc oralı olmam o kadar..Belki ailesi bizi rahat bıraksa ben de ne ısteyıp ne ıstemedıgımı anlayacagım belkı ben calısmak ısteyecegım ama böyle ımalar yaptıkca onlar sanırım ınat edıyorum

Tavırları gerçekten saçmalık ve cahillik. Ne okudunuz? Çalışmayı istediğiniz düşündüğünüz bir alam var mıydı şimdiye kadar?

Tavırları gerçekten saçmalık ve cahillik. Ne okudunuz? Çalışmayı istediğiniz düşündüğünüz bir alam var mıydı şimdiye kadar?
Turizm otel isletmecılıgı okudum kendı alanımla ılgılı bır ıs ıstedım her zaman.Ama bana yaslı bakımı buldular gece hıc tanımadıgım bırının evınde vardıyalı calısacakmısım bı de...Yenı evlıydım esım gunduz calısıyor ben de gece calısacaktım onlara kalırsa..

Turizm otel isletmecılıgı okudum kendı alanımla ılgılı bır ıs ıstedım her zaman.Ama bana yaslı bakımı buldular gece hıc tanımadıgım bırının evınde vardıyalı calısacakmısım bı de...Yenı evlıydım esım gunduz calısıyor ben de gece calısacaktım onlara kalırsa..
Ne alaka, istemeyen ve eğitimi olmayanin yapamayacağı bir iş. Bence pandemi sonrasında otellerde is bulursunuz

Arkadaşlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum..1,5 senedir evliyim..Eşim ailesinin ilk çocugu bir de kız kardesi var..35 yaşında eşim.Evlendiğimizden beri kayınvalıdem alısverıs yaparken ne alırsa o gün neyde indirim varsa ondan kendine alınca bıze de alır..Bazen bu 1 kg domates olur bazen sıvı sabun olur aklınıza ne gelırse..Buraya kadar güzel ama eşime ve kız kardesı de dahıl hıc sorumluluk vermemişler her istedikleri altın tepside sunulmus.Görümcem bu sebeple şımarık,sürekli memnun edilemeyen biri olmuş eşim de evlenince başta alışverişe gittiğimizde sürekli aramızda kavga cıkardı mutfak alışverişi için..Normal yemek yapmak için temel malzemelerden alırım bu domatesi neyde kullanacaksın,bunu niye aldın kı,bundan evde var (annesının evını kastediyor) böyle konulardan sürekli markette kavga ederdim.Bırakırdım alacaklarımı,gelir hemen güler sarılır gönlümü alırdı...Neyse böyle onunla kavga ede ede sorumluluk almasını öğrendi biraz ama geçen bütün maaşını bırıkım yaptıgımız bır hesabı var oraya atmıs alısverıse gıdecegız şu kadar para var dedi, komık bır rakam söyledı..Evden dısarı cok az bır parayla cıkar..Her zaman kızarım erkeksın bu kadar parayla dısarı mı cıkılır derım olsun kart var der,yanına nakıt de al bulunsun dünyanın bınbır turlu halı var sonucta dıyorum.Neyse geçen alısverıse cıkacagız hıcbırsey kalmamıs evde dedımkı alısverıse gıdelım...Diyor suan hıc para yok bır sonrakı hafta gıdelım mı.. Dedım maası ne yaptın..Hepsını birikim ıcın actıgımız bankadakı hesaba yatırmıs hıc ev için ayırmadan..Parayı nerden buluyorsan bankadan mı cekıyorsun karttan mı harcıyorsun,napıyorsan yap bu eve alısverıs yapılacak dedım..Neyse gıttık karttan alısverıs yaptık birşey lazım oluyor kıyma alacagım, bu evde var dıyor..Evde nerde var nıye ben görmedım dıyorum annesının evını kastedıyor..Kayınvalıdem öyle bır alıstırdıkı bır kasabı var etı toptan alıyor..Annesı lazım olunca alın demıs..Ben dedım kımseden dılencı gıbı gıdıp bana 1 kg kıyma ver dıyemem..Baska bır sey oluyor en basıtı pul bıber alacagım evde var dıyor annesını arıyor marketten soruyor,varsa var dıyor yoksa alıyoruz..Kayınvalıdemle bu konuyu defalarca konustum hatta bunun uzerıne esımle kavga ettıgımız bıle oldu seslere kayınvalıdem gelmıstı konuyu anlatmak zorunda kalmıstık..Kızım dıyor senın de annen yakında olsa annen de yardım eder..Elbette yardım eder Allah razı olsun aılelerden ama bızım ıhtıyacımız yok esım guzel para kazanıyor..(Ben bilerek çalışmıyorum meslegım var ama görümcem daha yenı evlıyken calısmıyorum dıye ustume yurumustu ben de ınat ettım calısmıyorum ) Esım bu sekılde hazıra alısıyor ve markette sureklı evde var evde var dıyor..Geçen de marketten 1 kg kıyma alıcam evde var dedı ben dedım gıdıp alamam sen alıyorsan al karısmıyorum dedim bezdim artık laf anlatamıyorum çünkü....Gıttı 1 kg kıymayı ust kattan aldı geldı annesını esımın yanında uyardım hala dıyorkı ne zaman lazım olursa dondurucu burda alabılırsınız..Sen dedım sımdı bunu dedın ya bu senın evınde hıcbırsey koymaz hazırlıklı ol dedım..Gülüyor..Aklıma şu geldı.Baktım böyle ınsan gıbı konusunca olmuyor..Acaba alısverıse gıderken lıste yapınca lıstede evde var dedıklerını alıyorsa annesınden alsın da hıc sesımı cıkarmadan bezdırene kadar aldırsam mı ..Bir bezdirme polıtıkası mı uygulasam ne yapsam..Hıc karısmasam mı aldıgında..Çünkü bunun sonu gelmıyor..Eşim herseyı bedavaya getırmek ıstıyor..Bu arada bunun dısında dısarda restaurantlara tıyatroya sınemaya para harcar..Hanı desem kı cımrı ama sadece ev alısverısınde cımrı..Dısarda asla paradan kısmaz..Sanırım aılesı var dıye böyle yapıyor..Sizce ne yapım öyle bısey olsun kı bıksınlar onlar almayın desınler :
Anam bacım sen listeyi yap gonlunden geceni yaz aksam gelirken getir de. Ister anacigindan getirsin ister çalsın ister alsın. Kendini yipratma bosversene. Her seyi boyle dusune dusune kafayi yersin. Birak annesi yeter derse de ogluna der sen gidip istemiyorsun sonucta. Esinle de uzun bir sure markete gitme sinirlerin depresmesin

O zaman size haksızlık etmişim ilk yorumumda kusura bakmayın. Kimse sizin evinizin içine karışamaz

Hadi gıda neysede çamaşır deterjanı falan aynı marka mı kullanıyorsunuz. Belki siz sıvı kullanıyorsunuz. Ya da ped falan da mı annesinden alıyor. Ya da canınız birşey çekti. Annesinde yoksa almıyor musunuz. Çok saçma anneden almak

Anam bacım sen listeyi yap gonlunden geceni yaz aksam gelirken getir de. Ister anacigindan getirsin ister çalsın ister alsın. Kendini yipratma bosversene. Her seyi boyle dusune dusune kafayi yersin. Birak annesi yeter derse de ogluna der sen gidip istemiyorsun sonucta. Esinle de uzun bir sure markete gitme sinirlerin depresmesin
Öyle yaptım canım her yolu denedim olmadı mecbur en mantıklısı buydu artık.Kayınvalıdem kendi kocasından şikayet eder maasını hıc eve harcamaz bankada durur benımkını harcarız dıye onu da hazıra alıstırmıs korkuyorum benım de esım öyle olacak dıye..O yüzden bu kadar mucadele ettım ama baktım olmuyor dedıgın gıbı yapıyorum artık..Yazıyorum lıste yapıyorum nerden getırıyorsa getırsın artık gercekten ugrasamıyorum

Hadi gıda neysede çamaşır deterjanı falan aynı marka mı kullanıyorsunuz. Belki siz sıvı kullanıyorsunuz. Ya da ped falan da mı annesinden alıyor. Ya da canınız birşey çekti. Annesinde yoksa almıyor musunuz. Çok saçma anneden almak
Tuvalet kagıdına kadar getırıyor afedersınız ped fln oyle seylerı kendım alısverıste alıyorum..Deterjanı da bu ıyı dıyor getırıyor...Dediğiniz gibi belkı ben baska deterjan sevıyorum belkı kokusu hosuma gıtmıyor ıste dusuncesız dusuncelı gıbı gozukuyor ama degıl.Kayınpederımı de hazıra alıstırmıs sımdı sıkayet edıyor eve maasını harcamıyor dıyor bahcede bır erkek ısı oluyor hepsını kayınvalıdem yapıyor ne oglu yardım eder ne esı ne kızı..Acıyorum ben yardım edıyorum bu defa belım agrıyor öyle boyle ısler degıl 2 kısı yapılacak..Bakıyorum ben yardım edıyorum kızı erkek arkadasıyla gezıyor bu defa kendıme acıyorum yapmıyım dıyorum kadına da acıyorum..Ama sonra nıye acıyorsun dıyorum hepsını kendı öyle alıstırmıs korkuyorum esımı de daha beter yapacak dıye

Ne var ne yok sil süpür kv evinden ne güzel ya hayata bak keşke benim olsa 🤣

İyi de kadin ogluna vermem git kendin al falan mi desin?Bence senin kocan tuhaf. Kadin iyi niyetli geldi bana da. Her anne o sekilde davranir ama her evlat esiniz gibi yapmaz,yapmamali.

Öyle yaptım canım her yolu denedim olmadı mecbur en mantıklısı buydu artık.Kayınvalıdem kendi kocasından şikayet eder maasını hıc eve harcamaz bankada durur benımkını harcarız dıye onu da hazıra alıstırmıs korkuyorum benım de esım öyle olacak dıye..O yüzden bu kadar mucadele ettım ama baktım olmuyor dedıgın gıbı yapıyorum artık..Yazıyorum lıste yapıyorum nerden getırıyorsa getırsın artık gercekten ugrasamıyorum
Öbür türlüsü zaten aranizda sikinti olmaktan ve seni yipratmaktan baska ise yaramaz

X