Kayinvalidem..

Tavrınızı net koyun gitmeyin mecbur bir şey olmadıkça zamanla anlarlar geri adım atmazsanız çözülür doğum gününü de başbaşa kutlayın bi restoran da yer ayırtın gidin kutlayın başkasına gerek var mı ki
Teşekkür ederim bence de en mantıklısı dediginiz gibi yapmak.Şuan tavrım net asla geri adım atmıyorum bu olay ya çözülecek ya çözülecek artik

Taviz verdikçe uzardı zaten ipleri koparmanız iyi olmuş. Ama eşiniz arkadışınında dediği gibi çok geç kalmış bu olayı çözmekte. Erkekler malesef ailelerinin her hareketini normal görme durumundan bir türlü sıyrılamıyorlar. Valla kimi nasıl alıştırırsanız öyle gidiyor. En başından çizgiyi çekecektinizki millet saçma sapan isteklerinizi sizin mecburiyetiniz gibi görüp diretmeyecekti. Tabi zararın neresinden sönseniz kardır ve dönmüşsünüzde. Bundan sonra çizgimiz bozmadan devam edin derim. Eğer yine taviz vermeye başlarsanız herşey başa sarar. Bence doğum günüde buna bir örnek alın eşinizi başbaşa kutlayın. Kimseyi bulaştırmayın. Kv ilede bence mesafeli olun suçlu gibi bir tavır takınmadan soğuk davranınki sizin kırgınlığınızı ve kendi hatasını anlayıp o adım atsın. Tabi adım attığımda da yine samimiyet kurmadan mesafeli olum her daim. Yoksa düzeldi diye düşünüp ufak ufak taciz verirsiniz farkında olmadan yine herşey başa sarıverir olanda size olur.
Çok haklısınız,resmi olmakta fayda var.Evet eşim malesef cok geç kaldı bu durumu çözmekte ama bedelini de haftada bir bile gitmemekle ödedi hem esim hem kayinvalidem.Başta bu konuyu çözseydi kimse kimseyle kötü olmayacaktı haftada bir gidecektik ama artik haftada birlik bir durum da kalmadi.Dogum gününü de başbaşa kutlarız dedğiniz gibi

Kayınvaliden sana zaman birakirsa kutlarsiniz başbaşa😁 ay valla bilemedim benim esiminde doğum günü 3temmuz ablasının 6 temmuz ablasida evli her 3 temmuzda kayinvalidemlerede toplanıp ortak doğum günü kutluyorlarmisti ilk yıl birşey demedim ikinci yıl yine aynı muhabbeti yaptılar bu seferde 6sinda kuttoplanirz orta yolu yokmu bunun sen eşinle başbaşa kutladigin gibi artık kardesinde evli dedim siz sınır çizin yoksa sizi takan olmaz
Bakalim göreceğiz biz plan yaptık son anda bir müdahalesi olacak mi merak ediyorum malum özel günleri kaçırmaz :) Belki benim eve davet edecegimi bekliyordur ailecek kutlamak için,bilemiyorum.Valla elimden geleni yaptım sınırlarımı çizmek için.Oglunun mutlu olmasını istiyorsa artik onu da beni de zor durumda bırakmaz

Ben bu şartlar altında eşimle başbaşa d.gününü geçirmek istesem, airbnb de cumartesi gecesi doğa içinde kalacak bir yer ayarlarım.

Cumartesi sabah yola çıkar doğada başbaşa kuş sesleri ile gezi yaparım, akşam beraber yemek yer, pazar sabahı güzel bir kahvaltıda d.gününü kutlar, sonrasında çevre yerleri gezer, akşam üstü de eve dönerim.

Ben bu kadar başbaşa vakit geçirdikten sonra, kayınvalide de akşam artık ne yaparsa yapsın.
Başbaşa bir tatil planladık farkli bir ülkede.Sizin söylediğiniz konseptle aynı biraz kendimizi dinlemek istiyoruz.Kayinvalidem ne yapıyorsa yapsın artik hic o kısmını düşünmek istemiyorum

Meraba arkadaşlar,konumu belki hatirlayanlariniz vardır ama kısaca özet geceyim.1,5 senedir evliyim.Kayinvalidemle altlı üstlü oturuyoruz.Kayivalidem her gün orda yemek yememizi istiyordu,bunu direkt söylemiyordu ama her gün ısrarla davet etmesinden anlıyordum.4 kere konuştum anlamadı sandım ama anlamış kabul etmek istemiyormuş meğer.En son cagirdiginda "biz evde yiyeceğiz anne, sen yorulma bir de yemek hazırlamakla" dedim diye eşimle sonra konuşmuş ne konuşmuşsa eşimle aramizda konustugumuzda haklı olduğumu bildiği ve kabul ettiği halde aramizda sorun oldu.Ne konuştuysa kayinvalidem, o beni hakli bulan "evet önceden aşırıydı abarttık haklisin" diyen esim "ama aileme saygısızlık bu" diye birden degisince patladım.Eşimle ciddi bir şekilde tartıştık.Artik bağırdım cagirdim yeter artık dedim 1,5 sene gitmişim ben de evimde rahat rahat yemeğimi yiyip,eşimle film izlemek istiyorum ayaklarımı uzatıp dinlenmek istiyorum.Gidiyorum öyle yiyip inip aşağı da inemiyorum birakmiyor resmen.Otur otur ev sanki uzakmi,bak filmin en güzel yeri v.s v.s..Neyse tartışmamıza Kayinvalidem geldi.Sorun biz miyiz diyor ben de anne ben yukarda yemek yemek istemiyorum sana da söyledim dedim bizim aramizda sorun oluyor gördüğün gibi.Hala diyorki ama christmasda da yemedik paskalya' da da.Ben yurt disina gelin geldim Kayinvalidemler bu tarz şeyleri kutluyorlar ama bizim geleneklerimiz olan birşey değil ki mecburmuyum paskalya kutlayacaksınız diye sizinle birlikte yemek yemeye.Kadin resmen özel gün uyduruyor birlikte yemek yemek için.Neyse dedi ve gitti.Sonra eşimle konuşmadım.Gönlümü almak istedi oralı olmadım.Çünkü aşırı kırılmıştım ona.Hakli olduğumu söyleyip annesi konuştuktan sonra ona hak vermesi beni çok kırdı.Ki biz eşimle normalde çok çok iyi anlaşırız.Tek sorunumuz evliliğimize annesinin müdahil olması.1 hafta küstüm konuşmadım.O laf atıyor konuşmak istiyor ama istemedim uzattım ben de.Bana biletimi al Istanbul a gideceğim dedim.Aileni özlediğin icin böyle hircin davranıyorsun seni anlıyorum diyor hala.Biletim alındı.Gidececegim ama çok huzursuzum.Bu sorun evliligimdeki en büyük sorun.Eşim çözemiyor annesi aman oğlum mutlu olsun eşiyle birlikte yesinler evlerinde diye bir anlayış söz konusu değil.Anladığım ve gördüğüm kadariyla birbirinizi yiyorsaniz yiyin ne haliniz varsa görün ama o yemek birlikte yenecek benim istediğim olacak.Ne yapacağım ne yapacağım diye düşünürken eşimin bir arkadaşı var çocukluk arkadaşı onunla ve eşiyle hep beraber görüşürdük pandemiden önce.Ailede konuşabileceğim doğru düzgün bir insan olmadığı için birinin bize yardim etmesi lazimdi.Yoksa evliliğimiz çatırdıyor bir hiç ugruna.Arkadasina mesaj attim durumu anlattım.Beni haklı buldu merak etme dedi yarın ordayım hep birlikte konuşacağız.Geldi,herşeyi anlattım esim de dinliyor beni yalanlamadı.Evet siena haklı biz başta abarttık dedi.Ama şuan da haftada bir gidebiliriz dedi.Sen dedi çok geç kalmışsın başında cozseydin haftada bir giderdin ama kiz artik dolmuş dedi şuan haftada bir de olmaz.Sen ailenle konuşacaksın asla şu zamanlar geleceğiz diye bir söz vermeyeceksin dedi.Ne zaman gitmek isterse o zaman gidecek dedi.Bak bu problem çok büyük sen bunun farkında değilsin çok acilen ailenle konuşacaksın dedi.Çok acil hic zamanın yok dedi Bugüne kadar bu kadar şey yasanmis nasıl konuşmazsın dedi.Konustum ama annem anlamıyor yaşlı insanlar iste dedi.(Kayinvalidem 60 yaşında ve hala calisiyor çok dinç ) Anlayacak dedi anlamiyor diye birsey yok.Ben niye dedi dağ başı gibi yerde yaşıyorum aileme yakın değilim çünkü biliyorum yakın olsa sorun olacak ama akşam kafamı yastığa rahat koyuyorum dedi önemli olan bu.Bayağı konuştu.Haber bekliyorum annenle konuş dedi bana da eğer annesi seni davet ederse eşime sorun diyorsun esin de hayır diyecek dedi.Eger demezse beni arıyorsun ben geliyorum ben konuşacağım dedi.Neyse arkadaşını uğurladık,eşimi annesiyle konuşmak için gönderdim konuşmuş sonuç ne dedim."Eee iste zor tabi onlar icin ama konuştuk tamam dedi"Yani annesi istememiş ama mecburen tamam demiş.Belki başka şeyler de söyledi annesi ama söyleyemedi bana.Hatta esim kesinlikle sienayi davet etmiyorsunuz böyle devam ediyoruz gelecekte artik bakarız durumlar ne gösterirse demiş.Kayinvalidemi o tartıştığımız gunden sonra gormedim.Bahceye fln çıktığımda o işten gelmeden evvel çıkıyorum denk gelmek istemiyorum nedense,çok soğudum.Denk geldigimde de tavrim nasil olmali ne konuşmalıyım bilmiyorum sadece selam selam mi olmalıyız hal hatır sorup bırakayım mi nasil davranayim?Bana sorarsanız artik kendisine karşı içimden bise gelmiyor bizi bu duruma düşürdüğü için.Asıl meseleye gelecek olursak eşimin pazar günü doğum günü.Esim özel günlere çok önem verir benim hiçbir özel günümü atlamaz.Zaten pazar günü için yalandan plan yaptigimda hatırlamıyormuşum gibi yaptığımda ama aşkım pazar günü benim doğum günüm diyor:)) şimdi arkadaşlar ben olaylar tazeyken eş ailesini çağırıp onlarla kutlamak bana biraz tuhaf geliyor.Gecen sene onlarla kutlamıştık hem de bu sene de onlarla kutlarsak bu bir ritüel haline gelir her sene birlikte kutlamak zorundaymışız gibi düşünürler diye de temkinliyim.Kayinvalidem normal bir insan olsa evde ailecek beraber kutlamak elbette daha keyifli olurdu.Esimin zaten benden suan böyle bir isteği yok.Bunu isteyecek yüzü de yok diyelim.Pazar günü için esim akşam yemeğini disarda yemek istiyor.Uzun zamandır pandemiden dolayı hicbir yere çıkmadık herkes gibi.Ve bulunduğum ülkede suan her yer açıldı,acik havada yemek yemek serbest.Şoyle birşey düşündüm burda 1 saat uzağımızda bir kiz arkadaşım var burda tanıştığım.Kebap restaurantı var ailesinin.Bugün itibariyle acildik eşinle mutlaka bekliyorum demişti.Acaba öğlende ona gitsek pasta alsam orda birlikte sürpriz yapsak eşime olmaz mi.Tuhaf mi olur kebap restaurantı olduğu icin:) Ama şuan başka kimseyi toplayıp da doğum günü kutlama durumumuz yok.Aksam gideceğimiz restaurant da balık restaurantı orda pastayla sürpriz yapsam sadece ikimiziz burda arkadaşımız ve ailesi de var.O yüzden..Yanina da biseler yapsam götürsem nasil olur acaba.Normalde kebapçıda doğum günü kutlayacak kadar vizyonsuz değilim ama bu sene pandemi koşullarında sanki çok da siritmaz😁Bir de kayinvalideme karşı tavrım nasil olmalı karşılaştığımızda?
Çıkmasanız kolunuza pranga vurup mu çıkaracaklar. Mecbur değilsiniz. Yemek vakti sofranızı kurun, eşiniz ister sizinle yesin ister anasıyla. Yırmığı masaya vurma saati gelmiş geçiyor sizin için :sopa: Kim ne derse desin sizin kendinize ait hayatınız var bu hayata üçüncü bir kişi burnunu sokamaz. Sokarsa da cimcirirsiniz o burnu :skandal: Şiddet içerikli olmuş olabilir mesajım kusura bakmayın lütfen, prenseslik de bir yere kadar. İçinizdeki Fiona'yı ortaya çıkarın :KK16:

Çok haklısınız,resmi olmakta fayda var.Evet eşim malesef cok geç kaldı bu durumu çözmekte ama bedelini de haftada bir bile gitmemekle ödedi hem esim hem kayinvalidem.Başta bu konuyu çözseydi kimse kimseyle kötü olmayacaktı haftada bir gidecektik ama artik haftada birlik bir durum da kalmadi.Dogum gününü de başbaşa kutlarız dedğiniz gibi
Haftada bir de gitmek bir yere bağlılık benim gözümde. Vakit olduğunda gidilir görev gibi haftalık aylık bu nedir Allah aşkına. Olayların patlaması can sıkıcı ama aslında tam olması gereken noktaya gelmişsiniz kv diretmeleri sayesinde. Hiç bozmadan devam edin. Bu saatten sonra sınır çizilmiş hazır hiç bulaşmayın haftada bire ayda bire falan. Çizginizi bozmazsanız bir süre sonra onlarda beklentiye girmeyi bırakırlar.

Eşinizle olan tartışmanıza kayınvalide neden dahil oldu anlayamadım, sesler çok mu yükseldi ki?

Bir de hakim gibi arkadaşını çağırıp "evet sen karar ver kim haklı kim haksız" demeniz bence olmamış. Sorunlarınızı hep bu yöntemle çözemezsiniz. Eşiniz sürekli arkadaşını dinleyip size hak vermemeli, sizi dinlemeli, siz kendinizi ifade etmelisiniz ve sorunlarınızı 3. kişiyi dahil etmeden çözmelisiniz. Bu seferlik eşiniz bir şey dememiş ama başka seferinde hem arkadaşıyla arası bozulabilir hem sizle.

Sorunumuzu gidip arkadaşıma anlatsa eşim arkadaşım da gelip bana fırça çekse, şöyle şöyle yapacaksın bana da haber vereceksin dese arkadaşımı kovarım evden çok net. Bu ne ilkokul çocuğunu veliye şikayet eder gibi. Adama yaptığınız muamele gerçekten çok sağlıksız. Yeterince tepki göstemişsiniz zaten. Gidersen git ben gitmiyorum demek yeterlidir.

Bu arada doğum gününü bu sene baş başa kutlayın gerekirse şırdancıda kutlayın ama başbaşa olsun ,bunca tatsızlıktan sonra tükürdüğünü yalamak gibi olur aileyi dahil etmek
Evet sesler yükseldi o yüzden geldi.Bahsettigim arkadaşımız esimin çocukluk arkadaşı bizim de nikah sahidimiz aynı zamanda ve cok yakin arkadasimiz.Hakim gibi yargılasın diye değil bir arkadaş olarak dertlestik objektif olarak aile dışından birinin yorumlarına ihtiyacımız vardi,eşimin ailesinden konuşabileceğimiz biri olmadığı için mecbur bu arkadaşımız oldu.Esim asla rahatsiz olmadi tam aksine gayet mutlu mesut ayrıldık sorunumuz da büyük ölçüde çözülmüş oldu.Eşim sakin bir insandır öyle evden kimseyi kovmuslugu yoktur:) Tam tersi ya inatlasip kopacaktık ya evliliğimizi onaracaktık bunu ne şekilde yaptığımız önemli değil önemli olan evliliğimizi kurtarmamız,o da bu çabamı gördüğü için aksine mutlu oldu.Şimdi aramız çok iyi.Ben de gidip herşeyimi herkese anlatan biri değilim malesef bu son çareydi yoksa ayrilma derecesine geldim

Bence ne şiş yansın, ne kebap tarzında orta yolu bulmak için iyi yöntem dediğim gibi. Hem aile kutlaması işini akşama bırakmak o gerginliği gün boyu taşımanıza neden olur. Ailesinin yapacağı planı düşünerek gerilirsiniz, kendi aranızda baş başa geçireceğiniz günden de keyif alamazsınız sanki. Sabah kahvaltısıyla aileyi aradan çıkarıp günün geri kalanında eşinizle gönlünüzce bir gün geçirmek daha mantıklı göründü bana.

Tabi sizin kayınvalideniz düşünüldüğünde sabah canınızı sıkacak bir şey yaparak tüm gününüzü etkilemesi de mümkün. Ama öyle de böyle de bir risk almak durumundasınız galiba.
Evet çok haklısınız sabahtan bu konuyu halledersek biz de daha huzurlu oluruz.Disari planı esimin yaptığı bir plandi,dediginiz gibi sabah için eşime teklif etmesem belki Kayinvalidem eşimi onlardan kaçırmışım gibi bile düşünebilir hem öğlen hem akşam evde olmayınca.O yüzden bunu mutlaka teklif edecegim

Çıkmasanız kolunuza pranga vurup mu çıkaracaklar. Mecbur değilsiniz. Yemek vakti sofranızı kurun, eşiniz ister sizinle yesin ister anasıyla. Yırmığı masaya vurma saati gelmiş geçiyor sizin için :sopa: Kim ne derse desin sizin kendinize ait hayatınız var bu hayata üçüncü bir kişi burnunu sokamaz. Sokarsa da cimcirirsiniz o burnu :skandal: Şiddet içerikli olmuş olabilir mesajım kusura bakmayın lütfen, prenseslik de bir yere kadar. İçinizdeki Fiona'yı ortaya çıkarın :KK16:
Hayır ama Kayinvalidem ağlayıp bize duygu sömürüsü yapıyor veya benle konuştuktan sonra ben evde yiyecegimizi söyleyince gidip beni eşime şikayet ediyor dolayısıyla huzursuz oluyoruz aramizda didisiyoruz bu defa.Ama buna rağmen pes edip gitmedim.Başta sadece oğluyla zaman geçirmek isteyen biraz oğluna düşkün bir anne sanıyordum ama ben mesafe koymaya çalıştıkça bize zarar vermeye başladı.Esimle aramız çok iyiyken hiçbir sorunumuz yokken bakiyorum tartışmalarımızın tek sebebi Kayinvalidem.O yüzden aldığım kararin arkasında duruyorum durmak zorundayım kendi iç huzurum için.O yüzden pes etmiyorum beni yorsa da sürekli biriyle inatlasmak

Haftada bir de gitmek bir yere bağlılık benim gözümde. Vakit olduğunda gidilir görev gibi haftalık aylık bu nedir Allah aşkına. Olayların patlaması can sıkıcı ama aslında tam olması gereken noktaya gelmişsiniz kv diretmeleri sayesinde. Hiç bozmadan devam edin. Bu saatten sonra sınır çizilmiş hazır hiç bulaşmayın haftada bire ayda bire falan. Çizginizi bozmazsanız bir süre sonra onlarda beklentiye girmeyi bırakırlar.
Inanın o kadar tecrubesizimki ben de evlendim ve kendimi böyle bir durumun icinde buldum.Burda sorunumu paylaşınca arkadaslar altlı ustluyseniz haftada bir gidilmeli diyince dedim demek doğrusu o.Ama bana da kalsa dediginiz gibi haftada bir gitmek sanki görevmis gibi geliyor.Bana göre de zaten birbirimizi her gün görüyoruz özel günlerde gidilir arada ozleyince gidilir bunu sanki bir görevmis gibi yapmak zaten çok itici kılıyor..Biri bana sırf ayıp olmasin diye göreviymis gibi gelse asla istemezdim.

Yok hayır
Söz konusu sizin doğum günü kutlamasınız olsa idi "çok güzel bir plan hem arkadaşınız da olmuş olur kutlamanızda" derdim.Ama eşinizin doğum günü kutlaması için bu şekilde düşünmüyorum..ha eşinizin o çocukluk arkadaşı ve eşi ile piknik/mangal organize edersiniz sonra pastayı sürpriz çıkarırsınız o da kötü değil .Ama eşim illaha benim ailem ile doğum günümü kutlamama engel olmak için bilmemneredeki hiç tanımadığım arkadaşının ailesinin kebapçı restoranında doğum günümü kutlatacak bunu birkenara yazarım.
Yok hayır arkadaşım dediğim kişiyi aslinda esim tanıyordu önceden,sonra beni tanıştırmıştı bulunduğumuz yerde Türk yok arkadaş olur bana diye o sekilde..Yani kendi de tanıyor.Ailesiyle de birlikte tanışmıştık ikimiz de cok seviyoruz.O bahsettiğim çocukluk arkadaşının bebegi var 5 aylik ve şuan çok dikkat ediyorlar bir de çok çalıştığı için belki haftasonunu eşiyle başbaşa geçirmek ister o yüzden çağırmam doğru olmaz diye düşünüyorum.Ben ailesiyle doğumgünü kutlamasına engel olmak icin disarda kutlamıyorum disarda olmamiz esimin fikriydi ben de madem öyle surprizimi disarda yaparım diye düşündüm aklından öyle birşey geçmedi

Teşekkür ederim bence de en mantıklısı dediginiz gibi yapmak.Şuan tavrım net asla geri adım atmıyorum bu olay ya çözülecek ya çözülecek artik
Bozmayın tavrınızı kendi gitmek istiyorsa gitsin. Valla ben kv kp gitmiyorum ki artık eşim diyor annem babam sürekli seni soruyor özlemişler diye hatta o kadr ki kv beni görünce gülerek açıyo kapıyı 😂düşün gitmiyorum ben olsam bana gelmeyen geline surat yaparım sitem ederim. Hee bi sorun mu var hayır yok severler beni ona rağmen gitmiyorum yani . Hem mesafe kalıyor hem saygı gittiğimde de yabancı gibi davranmam ama kahve yaparım içeriz kv laçkalaşmadık. Bence en önemlisi bu.

Ne çektin arkadaşım sen bu kadından.konularının neredeyse hepsini biliyorum.bence baş başa kutlayın hazır tavrınızı koymuşken.şimdi geri adım atarsanız kv yine rahat durmaz gibi.

Meraba arkadaşlar,konumu belki hatirlayanlariniz vardır ama kısaca özet geceyim.1,5 senedir evliyim.Kayinvalidemle altlı üstlü oturuyoruz.Kayivalidem her gün orda yemek yememizi istiyordu,bunu direkt söylemiyordu ama her gün ısrarla davet etmesinden anlıyordum.4 kere konuştum anlamadı sandım ama anlamış kabul etmek istemiyormuş meğer.En son cagirdiginda "biz evde yiyeceğiz anne, sen yorulma bir de yemek hazırlamakla" dedim diye eşimle sonra konuşmuş ne konuşmuşsa eşimle aramizda konustugumuzda haklı olduğumu bildiği ve kabul ettiği halde aramizda sorun oldu.Ne konuştuysa kayinvalidem, o beni hakli bulan "evet önceden aşırıydı abarttık haklisin" diyen esim "ama aileme saygısızlık bu" diye birden degisince patladım.Eşimle ciddi bir şekilde tartıştık.Artik bağırdım cagirdim yeter artık dedim 1,5 sene gitmişim ben de evimde rahat rahat yemeğimi yiyip,eşimle film izlemek istiyorum ayaklarımı uzatıp dinlenmek istiyorum.Gidiyorum öyle yiyip inip aşağı da inemiyorum birakmiyor resmen.Otur otur ev sanki uzakmi,bak filmin en güzel yeri v.s v.s..Neyse tartışmamıza Kayinvalidem geldi.Sorun biz miyiz diyor ben de anne ben yukarda yemek yemek istemiyorum sana da söyledim dedim bizim aramizda sorun oluyor gördüğün gibi.Hala diyorki ama christmasda da yemedik paskalya' da da.Ben yurt disina gelin geldim Kayinvalidemler bu tarz şeyleri kutluyorlar ama bizim geleneklerimiz olan birşey değil ki mecburmuyum paskalya kutlayacaksınız diye sizinle birlikte yemek yemeye.Kadin resmen özel gün uyduruyor birlikte yemek yemek için.Neyse dedi ve gitti.Sonra eşimle konuşmadım.Gönlümü almak istedi oralı olmadım.Çünkü aşırı kırılmıştım ona.Hakli olduğumu söyleyip annesi konuştuktan sonra ona hak vermesi beni çok kırdı.Ki biz eşimle normalde çok çok iyi anlaşırız.Tek sorunumuz evliliğimize annesinin müdahil olması.1 hafta küstüm konuşmadım.O laf atıyor konuşmak istiyor ama istemedim uzattım ben de.Bana biletimi al Istanbul a gideceğim dedim.Aileni özlediğin icin böyle hircin davranıyorsun seni anlıyorum diyor hala.Biletim alındı.Gidececegim ama çok huzursuzum.Bu sorun evliligimdeki en büyük sorun.Eşim çözemiyor annesi aman oğlum mutlu olsun eşiyle birlikte yesinler evlerinde diye bir anlayış söz konusu değil.Anladığım ve gördüğüm kadariyla birbirinizi yiyorsaniz yiyin ne haliniz varsa görün ama o yemek birlikte yenecek benim istediğim olacak.Ne yapacağım ne yapacağım diye düşünürken eşimin bir arkadaşı var çocukluk arkadaşı onunla ve eşiyle hep beraber görüşürdük pandemiden önce.Ailede konuşabileceğim doğru düzgün bir insan olmadığı için birinin bize yardim etmesi lazimdi.Yoksa evliliğimiz çatırdıyor bir hiç ugruna.Arkadasina mesaj attim durumu anlattım.Beni haklı buldu merak etme dedi yarın ordayım hep birlikte konuşacağız.Geldi,herşeyi anlattım esim de dinliyor beni yalanlamadı.Evet siena haklı biz başta abarttık dedi.Ama şuan da haftada bir gidebiliriz dedi.Sen dedi çok geç kalmışsın başında cozseydin haftada bir giderdin ama kiz artik dolmuş dedi şuan haftada bir de olmaz.Sen ailenle konuşacaksın asla şu zamanlar geleceğiz diye bir söz vermeyeceksin dedi.Ne zaman gitmek isterse o zaman gidecek dedi.Bak bu problem çok büyük sen bunun farkında değilsin çok acilen ailenle konuşacaksın dedi.Çok acil hic zamanın yok dedi Bugüne kadar bu kadar şey yasanmis nasıl konuşmazsın dedi.Konustum ama annem anlamıyor yaşlı insanlar iste dedi.(Kayinvalidem 60 yaşında ve hala calisiyor çok dinç ) Anlayacak dedi anlamiyor diye birsey yok.Ben niye dedi dağ başı gibi yerde yaşıyorum aileme yakın değilim çünkü biliyorum yakın olsa sorun olacak ama akşam kafamı yastığa rahat koyuyorum dedi önemli olan bu.Bayağı konuştu.Haber bekliyorum annenle konuş dedi bana da eğer annesi seni davet ederse eşime sorun diyorsun esin de hayır diyecek dedi.Eger demezse beni arıyorsun ben geliyorum ben konuşacağım dedi.Neyse arkadaşını uğurladık,eşimi annesiyle konuşmak için gönderdim konuşmuş sonuç ne dedim."Eee iste zor tabi onlar icin ama konuştuk tamam dedi"Yani annesi istememiş ama mecburen tamam demiş.Belki başka şeyler de söyledi annesi ama söyleyemedi bana.Hatta esim kesinlikle sienayi davet etmiyorsunuz böyle devam ediyoruz gelecekte artik bakarız durumlar ne gösterirse demiş.Kayinvalidemi o tartıştığımız gunden sonra gormedim.Bahceye fln çıktığımda o işten gelmeden evvel çıkıyorum denk gelmek istemiyorum nedense,çok soğudum.Denk geldigimde de tavrim nasil olmali ne konuşmalıyım bilmiyorum sadece selam selam mi olmalıyız hal hatır sorup bırakayım mi nasil davranayim?Bana sorarsanız artik kendisine karşı içimden bise gelmiyor bizi bu duruma düşürdüğü için.Asıl meseleye gelecek olursak eşimin pazar günü doğum günü.Esim özel günlere çok önem verir benim hiçbir özel günümü atlamaz.Zaten pazar günü için yalandan plan yaptigimda hatırlamıyormuşum gibi yaptığımda ama aşkım pazar günü benim doğum günüm diyor:)) şimdi arkadaşlar ben olaylar tazeyken eş ailesini çağırıp onlarla kutlamak bana biraz tuhaf geliyor.Gecen sene onlarla kutlamıştık hem de bu sene de onlarla kutlarsak bu bir ritüel haline gelir her sene birlikte kutlamak zorundaymışız gibi düşünürler diye de temkinliyim.Kayinvalidem normal bir insan olsa evde ailecek beraber kutlamak elbette daha keyifli olurdu.Esimin zaten benden suan böyle bir isteği yok.Bunu isteyecek yüzü de yok diyelim.Pazar günü için esim akşam yemeğini disarda yemek istiyor.Uzun zamandır pandemiden dolayı hicbir yere çıkmadık herkes gibi.Ve bulunduğum ülkede suan her yer açıldı,acik havada yemek yemek serbest.Şoyle birşey düşündüm burda 1 saat uzağımızda bir kiz arkadaşım var burda tanıştığım.Kebap restaurantı var ailesinin.Bugün itibariyle acildik eşinle mutlaka bekliyorum demişti.Acaba öğlende ona gitsek pasta alsam orda birlikte sürpriz yapsak eşime olmaz mi.Tuhaf mi olur kebap restaurantı olduğu icin:) Ama şuan başka kimseyi toplayıp da doğum günü kutlama durumumuz yok.Aksam gideceğimiz restaurant da balık restaurantı orda pastayla sürpriz yapsam sadece ikimiziz burda arkadaşımız ve ailesi de var.O yüzden..Yanina da biseler yapsam götürsem nasil olur acaba.Normalde kebapçıda doğum günü kutlayacak kadar vizyonsuz değilim ama bu sene pandemi koşullarında sanki çok da siritmaz😁Bir de kayinvalideme karşı tavrım nasil olmalı karşılaştığımızda?
Diğer konunu da okumuştu yemek konusunda haklısın, doğum günü içinde dışarıda kutlayabilirain gündüz akşamda bir aile yemeği tertip edebilirsin bence sonuçta onlarında oğlu ve yemek yüzünden kayınvalidednle arana giren soğukluk hafif diner

Bu kayınvalideleri anlamak güç. Hergün hergün niye insan birlikte yemek ister ki insan.
Sizde kayınvalideden uzağa taşının böyle zor devamlı dip dibe.
Kebapçıda doğum günü komik olur. Kahvaltı sonrası hediyenizi verin, akşam eve geldikten sonra pasta fln yenir ama kayınvalideniz kesin plan yapmıştır

Konuda birsürü duygu geçişi yaşadım 😂 başı normal ortası gergin sonu mutlu..
konuşulması iyi olmuş ite kaka anlayacaklar ne yapayım. Bende aynı mücadeleyi veriyorum. Eşiniz kötü bi insan değil. Öyle olsa gidersen git bende görüşmem göndermem gidilcek tarzı saçmalardı. Yavaş yavaş çözümleniyor sabırlı olun

Biletim alındı canim aslinda yine gideceğim ama dönüş tarihini biraz geriye çekip birlikte başbaşa bir tatile gitmek istiyor şuan esim.Bir aksilik olmazsa öyle yapacağız.Esimle evliliğimize 3.sahislardan biri karışmadıkça çok iyiyiz yine gidecektim ama durup düşününce neden dedim Kayinvalidemin ipe sapa gelmez istekleri yüzünden birbirimizi mutsuz edelim demekki daha da inatlaşmak gerekiyor.Bir de baktim olan bana oluyor 1 hafta stresten yemek yiyemedim,kafamda sürekli düşünceler,düşün düşün düşün baktim kendime yapıyorum son çare olarak böyle yapmaya karar verdim iyiki de yapmışım şimdi esimin arkadaşı biliyor eşinin arkadaşının annesiyle Kayinvalidem birbirlerini tanıyorlar.Şimdi daha da ısrarcı olursa duyulmaktan da korkar çünkü elalemin ne dediği Kayinvalidem için çok önemli.Belki bu sayede biraz sakin kalir:)
Anladım canım. 3.şahıslar yokken iyi diyorsan buda iyi bir şey o halde seni büyük bir mücadele bekliyor. Sakın pes etme sonuna kadar git bakalım ne olacak. İnşallah kv olacak bir durur artık.

başbaşa olun , tanıdıık yere gitmeyin, etrafınızda sizi tanıyan kimse olmasın, dışarda güzel bir yemek yiyin ve o gün evde değil de otelde konaklasanız , en azından daha güzel olur ve evin yolunu tutarken başka kişiyle karşılaşmazsınız ( kayınvalide) onunla da karşılaştığınızda merhaba nasılsın iyi günler bu kadar bundan ilerisini yapmayın bence.

X