Kayınvalideme kızımı emanet etmeliyim sizce??

Bu kadar küçük bir çocuğa nasıl böyle teşhisler konuluyor ben anlayamadım gerçekten . Bu kadar sağlık sorunu olan yaşlı bir insana 15 aylık çocuk nasıl bırakılır onu da anlayamadım . Düzgün beslenmesi lazım temizliği eğitimi nasıl olacak ki ? Benim oğlum 14 aylık ve aşırı aktif ben kendi anneme bile şuan bırakamam kadın yorulur biter yani. Kendim bile akşam çocuk uyuyunca oh diyorum yorgunluktan . Kadın hem dükkana yemek yapacak hem çocuk bakacak asla olmaz . Çocuğu yatılı bırakacaksınız birde onun psikolojisi ne olacak ? Günde 12 saat çalışıp nasıl yemek temizlik yapacaksınız eşinizfe öyle çalışıyormuş . Asla olmaz yani bakıcı deseniz asgari ücretle çalışıp nasıl bakıcı tutulur ? Sigorta için çalışıyorum deseniz batsın o sigorta çocuk ortalarda rezil olacak .görümcemin bi sağlık sorunu vardı doktor haftada 2 gün yüzmeye git demiş . Annesi çocuğa bakmadı 2 saat bile çocuk zaten 2 yaşında filandı. Ki kadının hiç bir sağlık sorunu yok öyle bi kolestrol o kadar . Şuan ben oğlumu kimseye güvenemem mesela

Hareketli bir kizim var benim de sizin kiziniza yakin aylarda. Asiri yorgunluk insanda gerginlik yapiyor, kizima yansitmayayim diye dislerimi sikmaktan her gun migren agrisi cekiyorum. Kayinvalideniz hem bu fiziksel yorgunluga hem de psikolojik yorgunluga dayanabilecek mi? Alir cocugu evire cevire dover demiyorum tabi ki ama sinirini yansitir mi? Ben kendi kizim gibi torunum olsa cok bakmak istesem de bakamam, yapamam. Celik gibi psikoloji lazim insana cocuk bakarken.

Eşiniz üç kuruşa ablasına yardım edeceğine adamakıllı iş baksın.
Siz de çocuğunuz biraz daha büyüyene veya bakıcıya-kreşe ödeme yapabilecek kadar maaş alacağınız, vardiyası olmayan bir iş bulduğunuzda çalışma hayatına geri dönün.
Şu anda yazdığınız şartlar hiç uygun görünmüyor çalışmanız için.
1,5 yaşındaki çocuğa hiperaktif teşhisi konulamaz bunu kim söylüyorsa yanlış teşhis koymuş.
Bununla birlikte 4 yaşa kadar çocuklar zaten çok hareketli olur yaşlı insanların bu harekete, enerjiye yetişmesi çok zor.
Bunu da gözönünde tutun.

Maddi durumunuz iyi degilken ve asgari ucretle çalışırken yatilı bakıcı bulamanız çok zor. Bakıcı ucretleri oldukça yüksek. Çocuğunuza doktor teşhis koydu mu anlamadım ama zor bir çocuğu hastalılları olan bir anneye bırakmak çok doğru gelmiyor. Ayrıca görümcenizden uzun uzun bahsetmişsiniz o onun hayatı konunun kendisi ile bir ilgisi yok. Iş yeri geri çağırır mı diye beklemek yerine ya eşiniz baska bir is bulacak ya da o cocuga bakacak siz çalışacaksınız. Vardiyalı ve düşük ucrerli bir is yerine mağza, market gibi yerere bakabilirsiniz. Onlarda vardiyalı ama saatleri , tatil gunleri belli

Basvuruda bulunabileceginiz kresli fabrika falan var mi arastirin mutlaka. Beraber gider gelirsiniz cocugunuzla. Kvniz belli ki yan cizebilir,hastaligi ilerleyebilir,Allah vermesin ama ölebilir yani. Evde oturun diyenlere bakmayin,oturdugunuz yerde gokten asgari ucret yagmayacak evinize. Calismak dogru karar ama yerinizi iyi secin. Cok iyi firmalar da var,kresli,sosyal olanakli. Vardiyali olursaniz sadece gunduz gittiginizde cocukla gidersiniz,gece babasi nasilsa evde.

K.v zaten baştan bakmak istememis suanda da belliki mecburiyetten kabul etmis. Kadin zaten ciddi hasta,bir yandan isyerine yemek yapiyor diğer yandanda hiperaktif bir çocuk . Ben kaldirabileceğini sanmıyorum. Benim oğlumda hiperaktif daha o uyanıkken uyumadım banyo yapmak icin bile bırakmadım. Allah korusun k.v yemek yaparken bir anlık dalgınlıkla neler olabilir.
Ayrıca 12 saat çalisma o para için değermi bilemedim. Evden çalışarak ek gelir elde eden kadınlar var. Ben olsam bırakmazdım.

Şimdi aklıma geldi.
Benim bazı çalışan velilerim AB destekli bir kreş ödeneği alıyor ayda 100 Euro karşılığı TL.
Bu ödenek için brüt maaşınızın 5000 TL altında olma şartı vardı asgari ücret 2324 TL iken.
Şimdi üst sınır değişmiştir belki.
Bir velim de bakıcı desteği alıyor.
Bunu bir araştırın derim.

Özel egitim, hiperaktif gibi terimler kullaniyorsunuz. Bu yasta (15 aylik) bu teshisler konulamaz. Lütfen hemen cocugunuza bir damga yapistirmayin. Kizim 4 yasinda ve çok aktif bir cocuktur ve ona ragmen psikologa halen çok temkinli davranir terimler konusunda.

Cocugunuzun anladigim kadari bir profesyonel (uzman psikolog/doktor) tarafindan teshis konulmus bir hastaligi yok. Bir bakici gayette bakabilir kiziniza. Ve bunu kiziniz dogmadan önce düsünmeliydiniz. Ne kv'de, ne görümce bakmak zorunda degiller çocugunuza. Birçok kadin 4 aylik bebegi birakiyor bakiciya, 15 aylik bebegi gayet birakabilirsiniz.

Ve doktor yada psikolog destegi alin. Cocuk yemek yemesi lazim, halen mama ile besliyorsunuz. Erken dogdu diye çok üzerine düsüyorsunuz gibi geldi. Uyku egitimi vermeniz lazim. Gerekirse doktora gidip, kan degerlerine, melatonin degerlerine baktirin. Bu yastaki cocuk gece 2de uyumamali. Bu cocuga önce siz bir düzen oturtmaniz lazim. Görümcenin lüks hayatin ayrica siz ilgilendirmez. Konu ile alakasini çözemedim.
Zeka ölçümü yapildi ve psikologa götürdük yasitlarindan çok çok önde olunca doktorumuz bize söylediğini yazdım niye kafama göre bişey yazayım ki

Özel egitim, hiperaktif gibi terimler kullaniyorsunuz. Bu yasta (15 aylik) bu teshisler konulamaz. Lütfen hemen cocugunuza bir damga yapistirmayin. Kizim 4 yasinda ve çok aktif bir cocuktur ve ona ragmen psikologa halen çok temkinli davranir terimler konusunda.

Cocugunuzun anladigim kadari bir profesyonel (uzman psikolog/doktor) tarafindan teshis konulmus bir hastaligi yok. Bir bakici gayette bakabilir kiziniza. Ve bunu kiziniz dogmadan önce düsünmeliydiniz. Ne kv'de, ne görümce bakmak zorunda degiller çocugunuza. Birçok kadin 4 aylik bebegi birakiyor bakiciya, 15 aylik bebegi gayet birakabilirsiniz.

Ve doktor yada psikolog destegi alin. Cocuk yemek yemesi lazim, halen mama ile besliyorsunuz. Erken dogdu diye çok üzerine düsüyorsunuz gibi geldi. Uyku egitimi vermeniz lazim. Gerekirse doktora gidip, kan degerlerine, melatonin degerlerine baktirin. Bu yastaki cocuk gece 2de uyumamali. Bu cocuga önce siz bir düzen oturtmaniz lazim. Görümcenin lüks hayatin ayrica siz ilgilendirmez. Konu ile alakasini çözemedim.
Hanfendi neden herşeye karşıt cevap verdiniz anlamadım doktorun dediğini yazdım tabiki yemek yiyor ama gece mamasını kesemedik ve doktorda 2 yaşa kadar anne sütü eğer yoksa devam sütü diyor günde 2 bardak ve bizde bunu gece acikirsa veriyoruz kimseye güvenip çocuk yapmadım sonuçta ben doğumdan beri ki hayatım boyuncada yalnız mücadele eden biriyim bu tarz konuşmanızı hoşlanmadım açıkçası sadece görümcem konusu kendi çocuk yapmamış istememiş sanırım Lux yaşantısından dolayı ve şuan bekar yaşıda geçti artık evlense bile tabi Allah bilir orasını ama yarın öbür gün kv benim çocuğuma bakmam dedin buna bakiyorsan diye sorun yaratır mı diye korkuyorum zaten grmceyle kirginiz bağlarımız kopsun eşim arada kalsın istemem en ince ayrıntısına kadar yazmam bu yüzden bakıcı tabikide olabilir fiyatlarından bilginiz varmı peki kv kendi ihtiyacım var bakarım diye konu açtı ben teklif ettiğimde başlarda kabul etmemiş sonradan kendi demişti bana oyuzden arada kalıp bu konuyu açmıştım uyku eğitimi aldık düzenimiz var fakat geç yatıp geç kalkıyor biz ailece o şekilde yiz çünkü buda kimseyi ilgilendirmez bence eşimde bende evde olunca dodugundan beri çok ilgi den dolayı yada enerji evde atamadığı içinde olabilir bizden kaynaklanıyorsa olabilir sonuçta eşimde bende işe başlayınca düzenli uyku saatimiz hayatimz olacak eminim

Zeka ölçümü yapildi ve psikologa götürdük yasitlarindan çok çok önde olunca doktorumuz bize söylediğini yazdım niye kafama göre bişey yazayım ki

Böyle birsey söz konusu olamaz. O aylarda zeka ölçümü yapilamaz. Ki bu yine farkli bisey, hiperaktivite ile alakasi yok. Beslenmesi ile hiç alakasi yok. 15 aylik bir çocuk için böyle testler yoktur.

Ya doktor sizi yanliş yönlendirdi, ya siz burda bişeyler atiyorsunuz şimdi.

E Emelerva
durumunuz biraz zoraki gibi, çocuğunuz iletişim sorunu yaşar mı? özel bakıma ihtiyacı varmış üstelik
siz çalışıp para kazanıyor olucaksınız, beklenti olucak, insanların harcamalarınıza karışma hakkı olucak,
gerçekten paraya ihtiyacınız varsa, kv para beklentisine girmesi bana doğru gelmedi, ihtiyaçları karşılanabilir tabii netice de çocuk için de gerekli olucak.
diğer tarafta çalışmazsanız oğlu da sıkıntı çekiyor.
hem eşiniz çocuk bakma mevzusunu neden size söylettiriyor, kendi annesiyle bu durumu konuşmuyor?

durum pek olumlu gelmedi, ilerisi için kreş, özel okul vs düşünürseniz bir süre deneyin ama kolay olmayacaktır.

Merhaba hanımlar başlıktan da belli olduğu sürece çalışmak istiyorum ve bakıcıya güvenemiyorum 15aylik kızım var hiperaktif özel ilgi eğitim durumumuz var sürekli çalışma isteğim 7yillik sigortam havaya gitmesin yaşım geçmeden prim doldurayim derdindeyim ve eşim Mart ayında 1yil olacak izinli işyerinden ve işin durumu hiç belli değil ev kredisi ödüyoruz kenar da bı sure idare edicek paramız var ama en fazla 5 ay gider hazıra dağ dayanmaz işe başlamadan çıkış verilir diye 1 yıldır korkumuz var eşim şuan ablasına yardım ediyor boşta durmak yerine sabah 8 akşam 8 çalışıyor artı kısa çalışma ödeneği yatıyor başka gelirimiz yok fakat dediğim gibi kızımın özel ilgi eğitim durumu var mesela hala mama ağırlıklı besleniyoruz erken doğum olduğu için bağırsak gelişimi biraz geride ev kredisi bezi derken gelen gidiyor her ay dahada içeri girmeye başladık elimizdeki ni de harcayıp zor günde kimseye muhtaç olmak istemiyorum çünkü eşimle evlenirken de kimseden beklentimiz olmadı herşeyi ikimiz yaptık çocuğumuz oldu yine aynı ikimizin ailesininde ne maddi ne manavı yardımı hiç olmadı

Eşimi işten cagirirlarsa bile kenara birikim olur araba alırız diye dusunuyoruz günümüzde malum arabada ihtiyaç sayılıyor artık asıl konuya geleyim

Benim gebeliğim çok.zor geçmişti kv en başında dönüp hastanede yatarken " kalp pilin var şeker kontrolüm tansiyon kontrolüm var hergun hastanede kaldığında refakatçi kalamam hamile kalirken banami sordun " dedi
Doğumdan sonra da ben kendi kızımın cocuguna bakmadım bakamam kimsenin çocuğuna dedi çünkü ben çalışmak istedigimi sürekli dile getiyordum heryerde hamile kaldığım biraz bize sürpriz olmuştu o sıra iş bakıyordum evlendikten sonra tekrardan hamile kalınca hiç biyer almadı doğumdan beride eşim gondermedi çocuğun dan önemli değil diye 15 aylık olunca durumda böyle olunca şuan gonulsuzde olsa sen bilirsin diyor çünkü bazen ay sonu zor geliyor onada hak veriyorum

Geçen eşimle konuşurken çalışmak istiyorum diyordun hala istiyormuş diye kendi konu açtı hatta bende evet dedim
Annemle konuş bakalim ne diyecek dedi
Kv aradım anlattım durumu kv kp ayrilmis gorumcemde eşiyle ayrı ve kv gorumcemle yaşıyor
Görümcem yeni iş kurdu durumu pek iç açıcı değil aslında kv babasından maaşı var onunla idare ediyorlar bide günlük ne kazanilirsa görümcem ortaklı açmıştı dükkanı ne pay kalırsa o geliyor
Dükkanda eşim dahil 5 kişi çalışıyor oyuzden evden yemek gönderiyor kv haftanın 2 3 günü kv yapıyorsa 2 3 günü dönüşümlü ortağının annesi yapıyor

Kv aradığımda başta bakamam dedi sonra aradan 1 hafta geçti konuşurken naptın iş buldunmu dedi
Evet eski isterim çağırıyor sürekli ama 12 saat hatta bazen hafta sonu izni bile olmuyor ve vardiyalı 8 saat buldum sektorumde ama eleman almıyor falan dedim bakıcıya vardiyalı nasıl birakiyim güvenip dedim kendi bu sefer ben bakarım dedi yaz geliyor banada uğraş olur artık bı tasasida kalmadı zaten bebeğinin ama evimde bakarım dükkana yemek yapıyorum dedi (dükkan yürüme mesafesinde 10 dk kv evine)
Bende tamam asgari ücret 2800 lira 800 lirasını sana vereyim madem bide kızımın ihtiyaçlarını alırım mesai paramla 2000 de bana kalır açıklarımi kapatırım yada 1000 lira maddiyata göre vereyim dedim oda tamam olur bizde toplarız kendimizi sıkıştık iyice falan dedi
Muhtemelen para için kabul etti bakmayı
Bu duruma bozulmadim desem yalan olur ama mecburum 8 saat te olsa eşimde bende vardiyalı olucaz bakıcıya nasıl verebilirim ve zaten 1000tl bakıcı zor bulunur hem sigortam da işlemiş olacak ama eşimde hem vardiyalı hem hafta sonu iznin doğru düzgün olmayacak hem 12 saat bebeğini nasıl göçen vakit ayiracaksin diyo haklı olarak

Ev işlerinde herzaman yardımcı olur o konuda sıkıntı yasamam 7 yıl boyunca aynı şartlarda çalıştım alışkınım evlenirken tazminat alıp çıktım doğum vs girince 3 yıldır çalışmıyorum zorlanirmiyim bilmiyorum kv kendi evinde bakmak istiyor orada kalacakmış bebeğim ben görmek istediğimde gider görür yada müsait olduğunda alırsın dedi kafam karıştı

Daha önce işten çıktığımda evlendigimde sağlık sorunlarım olmuştu ağır şartlarda çalıştığım için tekrarlar diye korkuyorum zaten kv kısa kadar bakarım dedi biyandan 8 ay idare et diyorum esimede de kendime de bı yandan evladım paradan önemli değil ki sagligimda öyle ama gittikçe dibe gidiyoruz ne yapacağımı şaşırdım

Benim ailem var ama yok annem vefat etti kız kardeşim yok akraba bağlarımız kopuk bende kv mecbur kaldım bakıcıya 15 aylık kızımı bırakmaya güvenemem

Gorumcemle kirginiz aynı evde yasiyacagi için kızımla oda düşündürüyor ilerde ne olur bilmiyorum 10 yıl evli kalmış kv bakamam dedi diye çocuk yapmamış hep öyle söylerdi işin doğrusu marka düşkünü ve Lux yaşamayı seviyor haliyle çalışması gerekmiş hep çocuk yapsa bakacak biri istemiş kv.si diğer torununa bakıyormuş ozamanlar benim kv bakamam deyince yapmak istememiş yarın öbür gün bunun konusunu yaparsa iyice kötü oluruz eşime bile dedim aramız kopar iyice diye çünkü ben kimsenin boğazına yapışıp bakın demiyorum uyku problemi var gorumcemin akşam 8de de yağsa sabah uyanamiyor ee kızım hiperaktif diğer bebekler gibi değil uyku pek sevmez gece genelde ayaktayız 2 den önce yatmaz kv kalp ritim bozukluğu sebebi ile pil takılı seker ve tansiyon takibi yapıyor gün içinde sürekli oynadığında ilaç içiyor akşam en geç 10 buçukta yatar uykuyu seviyor ilaçlarında etkisi var muhtemelen yaşı 51 merak eden olursa

Siz olsanız ne yapardınız fikirlerinize ihtiyacım var?
A dan Z ye açıkladım durumu Uzun oldu okuyanlar için teşekkür ederim
Zaten bakmayacağını söylemiş. Doğururken bana mı sordun bile demiş ki çok terbiyesizce.
Evlenirken kimseye muhtaç olmamışsınız. Böyle bir insana şimdi bırakmak isteme düşünceniz çok saçma.
İşe girecekseniz bir özel ilgi okuluna gönderin çocuğunuzu kazandığınız parayla.

Hanfendi neden herşeye karşıt cevap verdiniz anlamadım doktorun dediğini yazdım tabiki yemek yiyor ama gece mamasını kesemedik ve doktorda 2 yaşa kadar anne sütü eğer yoksa devam sütü diyor günde 2 bardak ve bizde bunu gece acikirsa veriyoruz kimseye güvenip çocuk yapmadım sonuçta ben doğumdan beri ki hayatım boyuncada yalnız mücadele eden biriyim bu tarz konuşmanızı hoşlanmadım açıkçası sadece görümcem konusu kendi çocuk yapmamış istememiş sanırım Lux yaşantısından dolayı ve şuan bekar yaşıda geçti artık evlense bile tabi Allah bilir orasını ama yarın öbür gün kv benim çocuğuma bakmam dedin buna bakiyorsan diye sorun yaratır mı diye korkuyorum zaten grmceyle kirginiz bağlarımız kopsun eşim arada kalsın istemem en ince ayrıntısına kadar yazmam bu yüzden bakıcı tabikide olabilir fiyatlarından bilginiz varmı peki kv kendi ihtiyacım var bakarım diye konu açtı ben teklif ettiğimde başlarda kabul etmemiş sonradan kendi demişti bana oyuzden arada kalıp bu konuyu açmıştım uyku eğitimi aldık düzenimiz var fakat geç yatıp geç kalkıyor biz ailece o şekilde yiz çünkü buda kimseyi ilgilendirmez bence eşimde bende evde olunca dodugundan beri çok ilgi den dolayı yada enerji evde atamadığı içinde olabilir bizden kaynaklanıyorsa olabilir sonuçta eşimde bende işe başlayınca düzenli uyku saatimiz hayatimz olacak eminim

Genel olarak tüm çocuklar için süt alimi önemli oldugu deniliyor. Calcium almasi için. Bu sizin çocugunuza özel degil. Yani konuda bahsettiniz "özel beslenme" durumu yoktur. Ve bu süt alimi ille devam sütü olmasinada gerek yok. Gayet normal sütte içebilir 1 yasindan sonra. Devam sütü bir seçenektir. Ve ayni sekilde yogurtta verilebilir, calcium ihtiyaci için.

15 aylik bir çocugun gece beslenmesine ihtiyaci yoktur. Beslenirse bu aliskanliktan olur, aciktigindan dolayi degil. Doktor "gece verin" demedi degilmi? "Uyku egitimi aldik" diyorsunuz da, sanki bir okuldan alinan bir egitimden bahsediyorsunuz gibi. Öyle birsey yok. Düzen dedigin cocugun askam 8de yatmasidir çünkü o saatte uyku hormonlari salgilaniyor ve en kaliteli uykusunu aliyor. Bu yasta uyku, yemekten daha önemlidir. Uyku egitimi üzerine kitaplar var, burda birçok tecrübeli anneler var destek alabilirsiniz gece beslenmesini azaltmak için, ve uykusunu düzene getirmesini için.

Görümce için "evlense bile" düsünceleriniz için aklima bir kelime geliyorda, söylemeyim. Su an maddi manevi sorunlariniz varken, kv'denin ilerde olacakta diger toruna bakma düsüncesi çok yersizdir. Yerinde olsam görümcenin lüks hayatini degil de, su an ki olan problemlerinizi çözmenize bakardim. Ve halen diyorum kv'de bakmak zorunda degildir o cocuga. Maasiniz belli, bunu bastan düsünmeliydiniz.

Ha yazdiklarimi begenmeyebilirsiniz fakat dogru seyleri yaziyorum. Konu açiyorsaniz, her tür yorumada açik olmalisiniz.

Kuzum bu yaştaki bir bebeğe zeka testi yapılamaz ancak Denver vb gelişim tarama testi yapılabilir.
Bir çocuğun üstün potansiyelli olup olmadığına yönelik testler ancak 7 yaş itibariyle yapılabilir.
Tüm dünyada işleyiş bu şekildedir.
7 yaş Öncesinde yapılan testler gelişim testidir ve elbette çocuğun gelişimi ve kapasitesiyle ilgili bize fikir verir mesela ‘gelişimi yaşına göre çok önde’ deriz.
Ancak üstün zekalı, özel çocuk demeyiz bu aydaki bir bebeğe.
Ben bu alanda çalışıyorum işleyişe, testlere vakıfım.

sonuçta eşimde bende işe başlayınca düzenli uyku saatimiz hayatimz olacak eminim

ailecek gece 2 de yatıp öğlen 12 de mi kalkıyorsunuz

yani eşim dükkana gidiyor deyince ben 8 de gidiyor diye düşündüm valla

mama yemesi vs sorun değil esasen bunu siz yazdığınız için bizim gözümüzde sadece mama ile beslenen özel bakıma ihtiyacı olan bir bebek canlandı

yoksa o aylarda emmesi de mama yemesi de olağan

kv bakmayacak gibi düşünüp planlama yapın zira denese bile bir hafta sonra olmaz der

mesela sadece bir gün bırakın akşama da maceraları dinleyin

kv oğluma bakarım ben diyordu

oğlum henüz 3 aylıktı oturmaya gittik bir iki kucağında tuttu görümceme verdi yoruldum dedi

eşim de hani sen bakacaktın daha severken yoruldun dedi o da iş yaptım vs zaten yorulmuştum dedi ama asla bakamayacağı açıktı

ben kv nizin de ev işi dükkana yemek artık hareketli çağda çocuk bakamayacağını düşünüyorum

15 aylık bebek

yaşıtlarından çok önde

erken doğmuş hem de

nedir bu onu önde kılan durum yani testler yapılmış, psikoloğa götürülmüş ya sizi buna iten neydi

prematüre olduğu için rutin gelişim psikoloğu ile yapılan görüşme mi bu

ben mi unuttum olağan 15 aylık bebek ne yapar da farklılığı fark edip uzaman gittiniz

benimki o çağlarda delice koşardı hiç yavaş hareketi yoktu mesela

11 aylık koşmaya başladı ama hiç zeka ölçümü falan yapan çıkmadı

Merhaba hanımlar başlıktan da belli olduğu sürece çalışmak istiyorum ve bakıcıya güvenemiyorum 15aylik kızım var hiperaktif özel ilgi eğitim durumumuz var sürekli çalışma isteğim 7yillik sigortam havaya gitmesin yaşım geçmeden prim doldurayim derdindeyim ve eşim Mart ayında 1yil olacak izinli işyerinden ve işin durumu hiç belli değil ev kredisi ödüyoruz kenar da bı sure idare edicek paramız var ama en fazla 5 ay gider hazıra dağ dayanmaz işe başlamadan çıkış verilir diye 1 yıldır korkumuz var eşim şuan ablasına yardım ediyor boşta durmak yerine sabah 8 akşam 8 çalışıyor artı kısa çalışma ödeneği yatıyor başka gelirimiz yok fakat dediğim gibi kızımın özel ilgi eğitim durumu var mesela hala mama ağırlıklı besleniyoruz erken doğum olduğu için bağırsak gelişimi biraz geride ev kredisi bezi derken gelen gidiyor her ay dahada içeri girmeye başladık elimizdeki ni de harcayıp zor günde kimseye muhtaç olmak istemiyorum çünkü eşimle evlenirken de kimseden beklentimiz olmadı herşeyi ikimiz yaptık çocuğumuz oldu yine aynı ikimizin ailesininde ne maddi ne manavı yardımı hiç olmadı

Eşimi işten cagirirlarsa bile kenara birikim olur araba alırız diye dusunuyoruz günümüzde malum arabada ihtiyaç sayılıyor artık asıl konuya geleyim

Benim gebeliğim çok.zor geçmişti kv en başında dönüp hastanede yatarken " kalp pilin var şeker kontrolüm tansiyon kontrolüm var hergun hastanede kaldığında refakatçi kalamam hamile kalirken banami sordun " dedi
Doğumdan sonra da ben kendi kızımın cocuguna bakmadım bakamam kimsenin çocuğuna dedi çünkü ben çalışmak istedigimi sürekli dile getiyordum heryerde hamile kaldığım biraz bize sürpriz olmuştu o sıra iş bakıyordum evlendikten sonra tekrardan hamile kalınca hiç biyer almadı doğumdan beride eşim gondermedi çocuğun dan önemli değil diye 15 aylık olunca durumda böyle olunca şuan gonulsuzde olsa sen bilirsin diyor çünkü bazen ay sonu zor geliyor onada hak veriyorum

Geçen eşimle konuşurken çalışmak istiyorum diyordun hala istiyormuş diye kendi konu açtı hatta bende evet dedim
Annemle konuş bakalim ne diyecek dedi
Kv aradım anlattım durumu kv kp ayrilmis gorumcemde eşiyle ayrı ve kv gorumcemle yaşıyor
Görümcem yeni iş kurdu durumu pek iç açıcı değil aslında kv babasından maaşı var onunla idare ediyorlar bide günlük ne kazanilirsa görümcem ortaklı açmıştı dükkanı ne pay kalırsa o geliyor
Dükkanda eşim dahil 5 kişi çalışıyor oyuzden evden yemek gönderiyor kv haftanın 2 3 günü kv yapıyorsa 2 3 günü dönüşümlü ortağının annesi yapıyor

Kv aradığımda başta bakamam dedi sonra aradan 1 hafta geçti konuşurken naptın iş buldunmu dedi
Evet eski isterim çağırıyor sürekli ama 12 saat hatta bazen hafta sonu izni bile olmuyor ve vardiyalı 8 saat buldum sektorumde ama eleman almıyor falan dedim bakıcıya vardiyalı nasıl birakiyim güvenip dedim kendi bu sefer ben bakarım dedi yaz geliyor banada uğraş olur artık bı tasasida kalmadı zaten bebeğinin ama evimde bakarım dükkana yemek yapıyorum dedi (dükkan yürüme mesafesinde 10 dk kv evine)
Bende tamam asgari ücret 2800 lira 800 lirasını sana vereyim madem bide kızımın ihtiyaçlarını alırım mesai paramla 2000 de bana kalır açıklarımi kapatırım yada 1000 lira maddiyata göre vereyim dedim oda tamam olur bizde toplarız kendimizi sıkıştık iyice falan dedi
Muhtemelen para için kabul etti bakmayı
Bu duruma bozulmadim desem yalan olur ama mecburum 8 saat te olsa eşimde bende vardiyalı olucaz bakıcıya nasıl verebilirim ve zaten 1000tl bakıcı zor bulunur hem sigortam da işlemiş olacak ama eşimde hem vardiyalı hem hafta sonu iznin doğru düzgün olmayacak hem 12 saat bebeğini nasıl göçen vakit ayiracaksin diyo haklı olarak

Ev işlerinde herzaman yardımcı olur o konuda sıkıntı yasamam 7 yıl boyunca aynı şartlarda çalıştım alışkınım evlenirken tazminat alıp çıktım doğum vs girince 3 yıldır çalışmıyorum zorlanirmiyim bilmiyorum kv kendi evinde bakmak istiyor orada kalacakmış bebeğim ben görmek istediğimde gider görür yada müsait olduğunda alırsın dedi kafam karıştı

Daha önce işten çıktığımda evlendigimde sağlık sorunlarım olmuştu ağır şartlarda çalıştığım için tekrarlar diye korkuyorum zaten kv kısa kadar bakarım dedi biyandan 8 ay idare et diyorum esimede de kendime de bı yandan evladım paradan önemli değil ki sagligimda öyle ama gittikçe dibe gidiyoruz ne yapacağımı şaşırdım

Benim ailem var ama yok annem vefat etti kız kardeşim yok akraba bağlarımız kopuk bende kv mecbur kaldım bakıcıya 15 aylık kızımı bırakmaya güvenemem

Gorumcemle kirginiz aynı evde yasiyacagi için kızımla oda düşündürüyor ilerde ne olur bilmiyorum 10 yıl evli kalmış kv bakamam dedi diye çocuk yapmamış hep öyle söylerdi işin doğrusu marka düşkünü ve Lux yaşamayı seviyor haliyle çalışması gerekmiş hep çocuk yapsa bakacak biri istemiş kv.si diğer torununa bakıyormuş ozamanlar benim kv bakamam deyince yapmak istememiş yarın öbür gün bunun konusunu yaparsa iyice kötü oluruz eşime bile dedim aramız kopar iyice diye çünkü ben kimsenin boğazına yapışıp bakın demiyorum uyku problemi var gorumcemin akşam 8de de yağsa sabah uyanamiyor ee kızım hiperaktif diğer bebekler gibi değil uyku pek sevmez gece genelde ayaktayız 2 den önce yatmaz kv kalp ritim bozukluğu sebebi ile pil takılı seker ve tansiyon takibi yapıyor gün içinde sürekli oynadığında ilaç içiyor akşam en geç 10 buçukta yatar uykuyu seviyor ilaçlarında etkisi var muhtemelen yaşı 51 merak eden olursa

Siz olsanız ne yapardınız fikirlerinize ihtiyacım var?
A dan Z ye açıkladım durumu Uzun oldu okuyanlar için teşekkür ederim
Tabiki tercih sizin ama kv bu kadar hastalık ve mecburi bakarım tenezzül eder gibi üstelik para alarak bakacaksa lütfen başka alternatif düşünün. Çocuğunuzun gelişiminden psikolojisinden daha önemli değil maddi zora girmeniz. Zaten işinizde sağlıkla ilgili sorun da yaşama riskim var diyosunuz. Biraz daha sabredin herşey güzel olur umarım hepimiz için çocuğunuz daha önemli unutmayın. Mutlu günler.

Cocugumun baska bir yerde kalmasına asla gönlüm razı olmaz isterlerse yirmi bin versinler. Çocuğunuz su an en ilgi isteyen döneminde. Annesiyle bol bol oyun oynaması, vakit gecirmesi lazım. Kv yaşlı ve hasta cocuga ne kadar yetebilir? Kres yaşına gelene kadar kendiniz büyütün çocuğunuzu.

X