Kayınvalidenin Kayınvalidesi.. Artık gerçekten tahammül edemiyorum..

E tamam çok da bir farkı yok. Benimki de aramaz hiç. Eşinizle arası iyi olsun yeter. Babanızın size şikayet etmesi de tuhaf. Kaynana potansiyeli gördüm onda.
Aksine babam dünya tatlısı bir insan. Zaten bunu direkt bana söylemedi. Anneme sitem etmiş. Annem bana söyledi. Ne senlik ne eşinle alakalı bir şey yok ama keşke bir kere arayıp sorsalardı dedi.

Kimse onlardan sürekli aramalarını beklemiyor ki. Bayramdan bayrama bile aramıyorlar. Evlendiğimizden beri bir kez bile görüşmediler. Babam yaşça çok büyük olduğu için haliyle o bekliyor.

Yok demek ki alışkanlıkları, bayramda arasalar evet şık olur o kadar da yabani durmamak gerekiyor kısmen hak veriyorum ancak babanızın da "Büyüğüm ben" diye geri durması çok saçma bir ego.

Büyükse nolmuş yani, incileri mi dökülür arasa? Sitemini de etsin arayıp madem.
Böyle sevgili tribi atar gibi haller, kendi kendine kurup telefon beklemeler filan çok gülünç.

İnanın abartmıyorum. Ayrıca anneannemin ismini koymak istediğimi de kayınvalideme söylediğimde babaanneye ayıp olur olmaz demişti.
Koymak istiyorsanız koyarsınız. Kayınvalidenizi hiç ilgilendirmez ama babaannenin ismini illa koy diye size baskı da yapmıyor zaten. Ayıp olur demesini yadırgamadım, sonuçta babaanne kendi adı konsun isterken ona yok deyip anneannenizin ismini koyarsanız ayıp olur diye düşünmüştür. İkisininkini de koymazsanız kimseye ayıp olmaz.

Babanne kendi kendine konuşsun nüfusa gidip kimliği çıkartacak değil ki biz istediğimiz ismi koyduk diyin. Bende doğum yapacağım annem gelecek bakacak yanımda olacak diyr belirtin eşiniz ailesiylr konuşsun.

İnanın ben çok sabırlı biriyim. Gerçekten "kötü gelin" olmak istemiyorum. Kayınvalidem de genç bir kadın. Bana hep gelinimle arkadaş gibi olmak gezmek tozmak isterim der. Ben de asla bir saygısızlık etmek istemem. Ne olursa olsun iki tarafın da gönlü olsun isterim. Yarın öbür gün hiçbir konuda bize danışmadılar densin istemiyorum. 🤷
Hem karnım doysun hem pastam dursun diye bir hayat yok ki.
Ailelerin arasına da girmezseniz kafanız rahat olur. Babanıza, kendisine arayıp sormasını söyleyin, bu kadar dert ediyorsa. Boş yere yipratirsiniz çekirdek ailenizi.

Aksine babam dünya tatlısı bir insan. Zaten bunu direkt bana söylemedi. Anneme sitem etmiş. Annem bana söyledi. Ne senlik ne eşinle alakalı bir şey yok ama keşke bir kere arayıp sorsalardı dedi.
O zaman hata annenizde. Aramak istemeyen insanlara söyleyerek zorla aratamayacağınıza göre, bunu hamile hamile size söyleyip canınızı sıkması çok yersiz olmuş. Bakın kayınaileyle problemim yok diyorsunuz ama bunu kafanıza takıp dert etmişsiniz. Çoğu kavga bu şekilde çıkıyor işte ailelerin bu lafları yüzünden.

Koymak istiyorsanız koyarsınız. Kayınvalidenizi hiç ilgilendirmez ama babaannenin ismini illa koy diye size baskı da yapmıyor zaten. Ayıp olur demesini yadırgamadım, sonuçta babaanne kendi adı konsun isterken ona yok deyip anneannenizin ismini koyarsanız ayıp olur diye düşünmüştür. İkisininkini de koymazsanız kimseye ayıp olmaz.
Ben de sizin dediğiniz gibi yaptım. İkisinin de ismini koymayacağımı söyledim. Ama ona rağmen bugün babaannenin ismini ben koyacağım diye kendini yırttığını öğrendim 🤷

Ben de sizin dediğiniz gibi yaptım. İkisinin de ismini koymayacağımı söyledim. Ama ona rağmen bugün babaannenin ismini ben koyacağım diye kendini yırttığını öğrendim 🤷
Boşverin yırtsın, siz kararlı durun. Eşiniz de hem fikir olduğu sürece hiç önemi yok.

Hem ki kayınpederim ve kayınvalidemle çok iyiyiz hem herşeyime karışıyorlar gibi geliyor diyorsunuz. İkisi bir arada nasıl oluyor?

Babaanne 80 yaşında kadın istediği kadar başka isim söylesin ne diye ciddiye alıyorsunuz?

Kayınpederinizin babanızı aramama kısmına takılmanızda ailenizin yanında etkisinde kalmanız, bunu sizi rahatsız edecek boyutta dile getirmeleri çok gereksiz bence. Önemli olan eşiniz ve onun ailenize olan tavrı.

Yazdıklarınızda gerçekten dert edecek birşey yok. Sizin canınız eş ailesiyle problem yaşama çekmiş.

Yani sizce seçtiğimiz isimde kararlı olduğumuzu söyleyince "hmm tamam o zaman" diyecek bir insan mı bu babaanne? 🤦 Kandilde elini öpmeye gittiğimde durduk yere suratını asıp "istemez" diyen bir insandan bahsediyorum. Ortada bir şey bile yokken hem de. Evimin anahtarını bir gün ona yemek götürürken evin içinde unuttuğum için "sen gerizekalı mısın" diyen bir insandan bahsediyorum.
Kayınvalidem kendi isteklerini nasıl düşünüyorsa benim de bir ailem olduğunu hatırlamak zorunda kusura bakmayın ama ağaç kovuğundan çıkmadı kimse. Israr ederse "hıı hıı" da diyemem ayrıca. Eşinizin kredisi biterse patlar demişsiniz annesine hıı hıı demem normal mi olur yani?
Burda bu şekilde yazmanız çok kolay. Ben nasıl davranacağımı artık bilemediğim için açtım bu konuyu. Siz buraya beni eleştirmeye gelmişsiniz.

28 yaşinda evlenmiş ve çocuk bekliyorsun. Ne kendi ailenin, ne kayin ailenin beklentisi önemli değil.

Iki taraftan tavsiye alabilirsin ancak birey olmak, kendi kararlarini almak demektir. Kendine ait hür düşüncelerin olmasi ve bunu uygulamak demektir.

Yaki kv'de senin ailenin isteklerini düşünmek zorunda tabiki değil. Cünkü bu seni bir birey olarak kabul etmediğini gösterirdi.

Sen çok fazla "ama benim aileemm" tavrina takilirsan, evet eşindeki kredin tükenir. Burda bir erkek bunu yapsa bizde linçlerdik. Önemli olan anlaşmak, iletişim kurmaktir. Ve bunun için bazi şeyleri görmemezden gelmektir. Eş zaten senin ile hemfikir ise, tartişmanin daha ne anlami olabilir?

Yapamiyorum dersen, en fazla babaanne ile iletişimi kesersin. Ancak bunu eşinden bekleyemezsin. Neticede onun babaannesi. Bu yaştan sonra değismez.

Ve eleştirilecek şeylerin varsa evet eleştirilir. Burda sirf kayin aileye atilip tutulsun diye konu açiyorsan, yanliş nedenler ile açtin. Gaye nedir? Eş ve aile ile anlaşmak değilmi? O anlaşmanin bir parçasi sensin. Öz eleştiriye hali ile açik olmalisin.

Sakin ol...Boşanmaya kadar gidecek bir konu mu? Kabul etmezsin ama kriz geçirmek nedir?
Eş ailesi cocuk yapmamızı istemiyorlar yüzüme söylediler biz ölürsek suan tek varolan torunlarına kalırmıs benim kazandıgım para bile. ben onlara bu yuzden karsıyım.. zaten görusmuyorum konuyu kendime göre yorumladım..

Herkese merhabalar.
1 senelik evli olan ben, artık eşimin tarafından bazı konularda ciddi anlamda bıkmış durumdayım. Fikirlerinize ihtiyacım var.

28 yaşında 1 senelik evliyim ve 19 haftalık hamileyim. İnşallah bir kızım olacak. Bu ikinci hamileliğim. İlk bebeğimi malesef düşük yaptım. Kayımvalidem ve kayınpederimle gerçekten çok iyiyiz. Onlar beni sever ben de saygıda kusur etmem hiç. Eşimin 80 küsür yaşında bir babaannesi var. Kayımvalidemlerin üst katında oturuyor ve ona kayınvalidem bakıyor çoğu zaman. İlk bebeğimi öğrendiğimiz zaman babaanne "çocuğun ismini ben koyucam, altını hazır" vs demişti. Ben de buna izin vermeyeceğimi eşime söyledim. O da benim yanımda oldu ve beni savundu. Bebeği kaybedince zaten konu kapanmıştı.
Bugün ise kandillerini kutlamak için eşimle birlikte kayınvalidemi aradık. Bebeğin ismine karar verdiğimizi söyledik. Kayınvalidem de ismi çok beğendi. Ardından da şunu söyledi "babaanneniz de burda kendini yırtıyor benim istediğim ismi koyacaklar diye". O kadar sinirlerim bozuldu ki. Eşimle bu sebepten tartıştık. Halbuki eşimin de bir suçu yok o hep benim tarafımda olduğunu, tabii ki kendi istediğim ismi koyacağımı söylüyor ve halledeceğim diyor. Benim asıl canımı sıkan şey şu; evlendiğimizden beri eşimin babası bir kez bile benim babamı arayıp nasılsınız diye sormadı bile. Babam hep sitem ediyor "İşleri bizim kızımızı isteyene kadar mıydı? Benim kızım kimsesiz mi bir kere bile arayıp sormadılar" diye. Ve ben babama hiçbir şey diyemiyorum. Bana sanki benim bir ailem yokmuş, benim annem babam yokmuş ve sadece kendi fikirleri önemliymiş gibi davranıyorlar. Bu durumdan gerçekten artık çok sıkıldım ve çok üzülüyorum. Benim ailem bizim hiçbir şeyimize karışmazlar. Annem ne bebeğin ismine laf eder, ne başka bir şey söyler. Hep der ki "evinde yuvanda ol ben senin yanına gelirim sana doğumdan sonra bakarım herkes yerinde güzel" der. Kaynanamlar "bebek doğunca bizde kalırsınız biz bakarız, biz yaparız" kafasındalar. Bir kere bile "kızım senin de bir ailen var onlar ne der ne isterler" demiyorlar. Lütfen bana bir akıl verin. Ne yapacağımı, nasıl davranacağımı bilmiyorum..
Yasli insan kulak ardi edin konustuklarinj kayinpederinizle araniz nasil ona direk soyleyi babanizin kirildigini yada esiniz soylesin.

Herkese merhabalar.
1 senelik evli olan ben, artık eşimin tarafından bazı konularda ciddi anlamda bıkmış durumdayım. Fikirlerinize ihtiyacım var.

28 yaşında 1 senelik evliyim ve 19 haftalık hamileyim. İnşallah bir kızım olacak. Bu ikinci hamileliğim. İlk bebeğimi malesef düşük yaptım. Kayımvalidem ve kayınpederimle gerçekten çok iyiyiz. Onlar beni sever ben de saygıda kusur etmem hiç. Eşimin 80 küsür yaşında bir babaannesi var. Kayımvalidemlerin üst katında oturuyor ve ona kayınvalidem bakıyor çoğu zaman. İlk bebeğimi öğrendiğimiz zaman babaanne "çocuğun ismini ben koyucam, altını hazır" vs demişti. Ben de buna izin vermeyeceğimi eşime söyledim. O da benim yanımda oldu ve beni savundu. Bebeği kaybedince zaten konu kapanmıştı.
Bugün ise kandillerini kutlamak için eşimle birlikte kayınvalidemi aradık. Bebeğin ismine karar verdiğimizi söyledik. Kayınvalidem de ismi çok beğendi. Ardından da şunu söyledi "babaanneniz de burda kendini yırtıyor benim istediğim ismi koyacaklar diye". O kadar sinirlerim bozuldu ki. Eşimle bu sebepten tartıştık. Halbuki eşimin de bir suçu yok o hep benim tarafımda olduğunu, tabii ki kendi istediğim ismi koyacağımı söylüyor ve halledeceğim diyor. Benim asıl canımı sıkan şey şu; evlendiğimizden beri eşimin babası bir kez bile benim babamı arayıp nasılsınız diye sormadı bile. Babam hep sitem ediyor "İşleri bizim kızımızı isteyene kadar mıydı? Benim kızım kimsesiz mi bir kere bile arayıp sormadılar" diye. Ve ben babama hiçbir şey diyemiyorum. Bana sanki benim bir ailem yokmuş, benim annem babam yokmuş ve sadece kendi fikirleri önemliymiş gibi davranıyorlar. Bu durumdan gerçekten artık çok sıkıldım ve çok üzülüyorum. Benim ailem bizim hiçbir şeyimize karışmazlar. Annem ne bebeğin ismine laf eder, ne başka bir şey söyler. Hep der ki "evinde yuvanda ol ben senin yanına gelirim sana doğumdan sonra bakarım herkes yerinde güzel" der. Kaynanamlar "bebek doğunca bizde kalırsınız biz bakarız, biz yaparız" kafasındalar. Bir kere bile "kızım senin de bir ailen var onlar ne der ne isterler" demiyorlar. Lütfen bana bir akıl verin. Ne yapacağımı, nasıl davranacağımı bilmiyorum..
Bir arada oturunca böyle şeylere tahammül seviyesi daha düşük oluyo bu konuda haklısınız ama yaşlandıkça bi bebek gibi olunuyor onlar yapmak istediklerinde ısrar ediyorlar

28 yaşinda evlenmiş ve çocuk bekliyorsun. Ne kendi ailenin, ne kayin ailenin beklentisi önemli değil.

Iki taraftan tavsiye alabilirsin ancak birey olmak, kendi kararlarini almak demektir. Kendine ait hür düşüncelerin olmasi ve bunu uygulamak demektir.

Yaki kv'de senin ailenin isteklerini düşünmek zorunda tabiki değil. Cünkü bu seni bir birey olarak kabul etmediğini gösterirdi.

Sen çok fazla "ama benim aileemm" tavrina takilirsan, evet eşindeki kredin tükenir. Burda bir erkek bunu yapsa bizde linçlerdik. Önemli olan anlaşmak, iletişim kurmaktir. Ve bunun için bazi şeyleri görmemezden gelmektir. Eş zaten senin ile hemfikir ise, tartişmanin daha ne anlami olabilir?

Yapamiyorum dersen, en fazla babaanne ile iletişimi kesersin. Ancak bunu eşinden bekleyemezsin. Neticede onun babaannesi. Bu yaştan sonra değismez.

Ve eleştirilecek şeylerin varsa evet eleştirilir. Burda sirf kayin aileye atilip tutulsun diye konu açiyorsan, yanliş nedenler ile açtin. Gaye nedir? Eş ve aile ile anlaşmak değilmi? O anlaşmanin bir parçasi sensin. Öz eleştiriye hali ile açik olmalisin.
Yahu benim eşimle hiçbir zaman bir problemim olmadı zaten. Sürekli eşindeki kredin biter demeniz çok saçma. Benim eşimde kredim bitmez siz onu merak etmeyin.
Ama benim aileeem tavrında da değilim. Ben iki tarafında eşit ve anlayışlı olması gerektiğini düşünüyorum. Aşağıda biri de sidik yarışı falan yazmış. Zerre alakası yok.
Benim ailem hiçbir şeye karışmazken eşimin ailesi çoğu şeye karışıyor ve bizim dediğim olsun diyorlar. Evliliğin en başında bile oturacağımız evi eşimin ailesi seçti. Benim ailem de diyebilirdi "kızım bana yakın olsun" diye ama anlayışlı insanlar oldukları için asla böyle bir şeye demediler demezler de. Yerinde mutlu ol yeter dediler.
Babaanne ile iletişimim zaten yok. Tek iletişimim kayınvalidemgile gittiğimde kapıdan merhaba merhaba demek. Ama o buna rağmen kendisinde isim koyma yetkisini görüyor. Bu hoş bir şey mi? Kaldı ki ilk bebek de benim çocuğum değil. Babaannenin kendi kızının çocukları da olmuş onların ismini kendi anne babası koymuş. Benimle aynı anda hamile olan bir torunu var. Kendisi istediği ismi koyacakmış ama benim çocuğumun ismini o koyacakmış. Yani neden ben? Dediğiniz gibi malesef bu yaştan sonra değişmez. Ama böyle konularda bile kendini söz sahibi sayması benim canımı sıkıyor.
Ben burda ona buna atılıp tutulsun diye konu açmadım ayrıca. Bunu ikinci kez yazıyorum. Nasıl davranmam gerektiği hakkında fikirleri merak ettiğim için açtım konuyu. Neticede 1 yıllık evliyim. Burda evliliğinin ileriki senelerinde olan ablalarım vardır. Onların görüşlerini merak ediyorum.

X