Kaynana kişisi

Peri9250

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2021
84
21
34
Merhaba arkadaşlar,
Daha once bahsetmiştim kaynana kayinpederle ilgili çok sorunum var. Şehir dışındayız fakat 2 haftalığına memlekete gideceğiz, bir yasında bebegim var. Eskiden kayınvalidenin laf sokmalarına.,garip tavirlarina ses çıkarmazdım fakat çocuk olduktan sonra çocuktan yana alttan alttan edilen lafları kaldıramıyorum. Eşim hicbir şekilde onları suçlu bulmaz ve ne var bunda der her şeye. En son yazın memleketteyim kayinpederimin 3 kez biz bakarız çocuğa lafına sessiz kalamadım ve ben bakamayacak olsam doğurmazdım dedim. Hiç bir şeyi iyi niyetle söylemez çok kıskanç kişiler. 4 yıldır anladığım kadarıyla zamanında oğullarına pek değer vermemisler. Elin kızı çok sevince de oğulları kıymetli oldu. Kısaca böyle. Eşimin beni sevmesini hep kıskandılar. Onlara muhtaç olucaz sandılar çünkü eşim hep öyle yetişmiş ama benle evlendikten sonra hemen atanıp öğretmen olunca herkes şok oldu. Şöyle ki abileri var onlar her türlü imkândan yararlanmış, gezmiş, yemiş, içmiş...Eşim ise bir şey istememiş zaten gururlu bir yapısı vardır. Bolluk icin de fakirlik yaşamış gibi bir sey. Ben bunu anladim iyice. Çünkü bize böyle davranmalarının tek sebebi eşimin hicbir şeye ses çıkarmaması. Elinden ekmeğini alsalar gıkı çıkmaz ailesine. Dışarda böyle değil malesef o yüzden sevgililik hayatımız boyunca bunu anlamadim ailesine karşı böyle. Ben de atama bekleyen öğretmenim
Eşimin ailesi bunu bildiği halde bizim düzenimizi bozmaya çalıştı. Eşimin atanacağını ve benim bu kadar uğraşacağını düşünmediler hiç. Biz onlara muhtaç, aldıklarının yarısını bize verdikleri onların alt katında oturan kişiler olacaktık. Bana surekli ders calsiitorum diye laf atildi kaynannam her yerde lafimi etti soyle kotu boyle koti diye anlam veremedim hic. Bir saygisizligim olmadi. Sadece ders calsiiuordum. Evlendikten bir yıl sonra eşim atandı. Rahat ettik. Pandemi nedeniyle ilk yıl okul kapandı eşimin kardeşi vefat etti ben de hamileydim Malesef 6 ay memlekette kaldık onlara çok yakın bi evde. Eşimin psikolojisi bozuktu. Ve aramızı bozdular. Hamileyken çok şey oldu. Ses çıkarmadım acıları var diye. Ama eşimin davranışları bana karşı değişmeye başladı bana çok haksızlık yaptı annesi yüzünden beni çok üzdü kırdı. Bunun üzerinden 1 buçuk yıl gecti ama ben olanları unutamıyorum. Eşimle aramın eskisi gibi olmadığını anladılar artik daha da üstüme geliyorlar. Çocuğum üzerinden benle çok uğraşıyorlar. Güya ben atanmaya çalışıyorum diye çocuğumu sevmiyorum gibi bi hava yaratıyorlar. Çocuk yanıma geldiğinde elimden alıyorlar. Ya da benle oynadığında anne dediğinde sinir oluyorlar. Laf sokuyorlar ve ben cevap veremiyorum. En son verdiğimde bosanma aşamasına geldik
Eşim her şey susan biri. Benim de öyle olmamı istiyor. Abisi yanımda kaç kere sebebsiz aşağılardı onu eşi var demeden. Hatta bir kere kaynanama şikayet ettim dedim abim niye böyle sebepsiz ona kotü davranıyor. Cevap vermedi. Eşim hic ses çıkarmazmış öyle dedi. Yanı anlayacağınız onu öyle büyütmüşler. Ben bunu yeni yeni anlıyorum olaylar birikince. Psikolojim iyice bozuldu eşimle eskisi gibi değiliz diye. O eskisi gibi ama ben de eski hisler yok, çok kirildim, üzüldüm acısına vermeye çalışıyorum ama ona güvenmiyorum artik hep bana laf ettirecek gibi geliyor. Şimdi oraya gidince nasıl davranayım bir akıl verin. Yine uğraşacaklar alttan laf sokacaklar, eşim anlamayacak tabi ne var bunda diyecek. Ama ben sınır oluyorum elimde değil cevap versem eşim onların önünde bana kötü davranırsa dönüşü olmaz ayrılmak zorunda kalırım diye korkuyorum çünkü en son ve ilk defa cevap verdiğimde koti çıkıştı bana psikolojim bozuldu anti-depresan başladım ama daha etkisini göstermedi sanirim. Eşime güvensem hiç sorun kalmayacak sanki ama güvenmiyorum. Konuştuk bunları hep hüsran, dertlesmeme bile izin vermiyor onlarla ilgili, sinirleniyor hemen, neymiş onların hiçbir suçu yokmuş... Ses çıkarmama gibi bi ihtimal yok sanki, çünkü çocuğumla ilgili bir konuda aşırı sinirleniyorum elimde olmuyor ne yapacağım bilemiyorum...

2 hafta kvde de mi kalacaksın?
Eğer lale bir mecburiyetiniz var ve de nasıl sorunsuz geçer o 2 hafta derseniz
3 maymunu oynayın derim.
En güzel çözüm inanın bu.
Duymamış gibi yapın demicem gerçekten duymayın. Size laf sokmaya çalıştığını farkettiginizde tuvalete gidin. Konuyu değiştirin. Mutfağa gidin. Duymayın.

2 hafta kvde de mi kalacaksın?
Eğer lale bir mecburiyetiniz var ve de nasıl sorunsuz geçer o 2 hafta derseniz
3 maymunu oynayın derim.
En güzel çözüm inanın bu.
Duymamış gibi yapın demicem gerçekten duymayın. Size laf sokmaya çalıştığını farkettiginizde tuvalete gidin. Konuyu değiştirin. Mutfağa gidin. Duymayın.

Yapabilsem keşke üstelik çoğunluk kendi ailemde kalacağım. Iyice gitti psikolojim sanki 2 dk sabretmeye gücüm yok gibi
Çocuğa dokumalarına bile katlanamıyorum

Eşinizin ailesi nasıl olursa olsun, mesele eşinizde biter. Eşinizle beraber bir psikolog terapisi almayı düşündünüz mü? Çünkü siz eşinize ne derseniz deyin, sizi abartmakla suçlayacaktır. Üstelik zamanla sizden uzaklaşa da bilir. Ama bir psikologtan duyarsa (evlilik terapisi gibi) hayattaki ilk önceliğinin çekirdek ailesi olması gerektiğini anlayabilir.

Yapabilsem keşke üstelik çoğunluk kendi ailemde kalacağım. Iyice gitti psikolojim sanki 2 dk sabretmeye gücüm yok gibi
Çocuğa dokumalarına bile katlanamıyorum
Aşırıya kaçmaya başlamışsınız bu iyi değil ne yaşanmış olursa olsun çocuğuma dokunmasın diyorsaniz takıntı haline getirmeye başlamışsınız gibi geldi.
Bakın herkesin hayatında mecburen görüştüğü pek de haz etmediği insanlar olabiliyor.
Benim de var ve ben ne zaman ki gözümde takilmayacak kadar onemsizlestirdim işte o zaman her şey daha yolunda gitmeye başladı.
Kuzu sarma olun demiyorum sadece biraz kaba tabirle arsız ve vurdumduymaz olun.

Hep şunu düşünün onun cahil davranışları ve seviyesizligi sizinle alakalı değil siz orda olsanız da o cahil orda olmasaniz da.
Bu kadın da böyle dediğiniz an püf noktayı yakalamış olursunuz .
Sakin tartışmayın hep siz kaybedersiniz. Cahille tartışılmaz deyip hep susan siz olun.
Kazanan da siz olacaksınız o zaman

Eşinizin ailesi nasıl olursa olsun, mesele eşinizde biter. Eşinizle beraber bir psikolog terapisi almayı düşündünüz mü? Çünkü siz eşinize ne derseniz deyin, sizi abartmakla suçlayacaktır. Üstelik zamanla sizden uzaklaşa da bilir. Ama bir psikologtan duyarsa (evlilik terapisi gibi) hayattaki ilk önceliğinin çekirdek ailesi olması gerektiğini anlayabilir.
Düşündüm biraz da çıtlattim kabul etmedi. Ona öyle güvenmiyorum ki psikologa bile inanmaz cahillesiyor ailesi söz konusu olunca.

Aşırıya kaçmaya başlamışsınız bu iyi değil ne yaşanmış olursa olsun çocuğuma dokunmasın diyorsaniz takıntı haline getirmeye başlamışsınız gibi geldi.
Bakın herkesin hayatında mecburen görüştüğü pek de haz etmediği insanlar olabiliyor.
Benim de var ve ben ne zaman ki gözümde takilmayacak kadar onemsizlestirdim işte o zaman her şey daha yolunda gitmeye başladı.
Kuzu sarma olun demiyorum sadece biraz kaba tabirle arsız ve vurdumduymaz olun.

Hep şunu düşünün onun cahil davranışları ve seviyesizligi sizinle alakalı değil siz orda olsanız da o cahil orda olmasaniz da.
Bu kadın da böyle dediğiniz an püf noktayı yakalamış olursunuz .
Sakin tartışmayın hep siz kaybedersiniz. Cahille tartışılmaz deyip hep susan siz olun.
Kazanan da siz olacaksınız o zaman
Insallah başarabilirim. Çok teşekkürler.

Düşündüm biraz da çıtlattim kabul etmedi. Ona öyle güvenmiyorum ki psikologa bile inanmaz cahillesiyor ailesi söz konusu olunca.

kaç senelik evlisiniz? Yaşadığınız şeyleri ben de yaşadım, biz eşimle youtube üzerinden psikologlar dinleyerek aştık durumu. Terapiye gitmedik ama evde sürekli bir terapi havası vardı. Eşim belki de sağlıkçı olduğu için biraz önem vermiştir işin psikolojik boyutuna. Siz de youtubedan keşfedebilirsiniz, önce siz izleyin evde tekken. Kafanıza yatan videoları sanki ilk kez izliyormuşsunuz gibi eşinizle de izleyin. Ama bunu uygun bir dille söylemek sizin elinizde tabi. Ben zamanla o kadar net anladım ki eşler istemezse aileler hiçbir zarar veremiyormuş. Benim eşim ilk evlendiğimizde herşeyi annesine telefonda yarım saat anlatan bi tipti. Kaynanam da düşman başına bir karakter.. çok çektim gerçekten yine ara ara krizler oluyor ama daha kolay aşıyoruz eşimle birlik olunca.

kaç senelik evlisiniz? Yaşadığınız şeyleri ben de yaşadım, biz eşimle youtube üzerinden psikologlar dinleyerek aştık durumu. Terapiye gitmedik ama evde sürekli bir terapi havası vardı. Eşim belki de sağlıkçı olduğu için biraz önem vermiştir işin psikolojik boyutuna. Siz de youtubedan keşfedebilirsiniz, önce siz izleyin evde tekken. Kafanıza yatan videoları sanki ilk kez izliyormuşsunuz gibi eşinizle de izleyin. Ama bunu uygun bir dille söylemek sizin elinizde tabi. Ben zamanla o kadar net anladım ki eşler istemezse aileler hiçbir zarar veremiyormuş. Benim eşim ilk evlendiğimizde herşeyi annesine telefonda yarım saat anlatan bi tipti. Kaynanam da düşman başına bir karakter.. çok çektim gerçekten yine ara ara krizler oluyor ama daha kolay aşıyoruz eşimle birlik olunca.
Sevindim sizin adınıza. 4 sene olacak. Dediginiz videoları dinliyorum eşime de aynen konu açmaya çalışıyorum ama diyecek ki sebepsiz yere nerden çıktı. Dün olan bir şeyi bile olmuş geçmiş sayıyor üzerini kapatıyor çözmeden çok dar kafalı biri ailesi konusunda.

Bizim evde de hep izlenir bu videolar.
Özellikle eşimin, annesinin yaptigi davranişlara iyimser bakişinin degişiminde büyük rol oynadi.

Yapacak pek bir şey yok.Bu saatten sonra kazık kadar insanlar düzelmez.Ya susacaksın ya da kocayı boşayacaksın.

Sevindim sizin adınıza. 4 sene olacak. Dediginiz videoları dinliyorum eşime de aynen konu açmaya çalışıyorum ama diyecek ki sebepsiz yere nerden çıktı. Dün olan bir şeyi bile olmuş geçmiş sayıyor üzerini kapatıyor çözmeden çok dar kafalı biri ailesi konusunda.

Eğer eşinizin doğru zamanını yakalayabilirseniz, ona ailesi ile aranızda doğru gitmeyen birşeyler olduğunu ve bunu siz kendinizin de tanımlayamadığını, bu konuda birlikte çözüm aramak istediğinizi söyleyin. Benim yanımda ol diyin. Ama eşiniz asla böyle birşeyi kaldıramayacak kadar taraflı biriyse, siz sanki o psikologun tüm videolarını izliyormuşsunuz da arada da böyle ailevi konulara denk geliyormuş gibi davranın. Yani başka konuda psikolojik videolar da izleyin, asıl izlemesini istediklerini de aralara serpiştirin çaktırmadan.

2 hafta neden kalıyorsunuz ki? Kalın birkaç gün dönün? Çok istiyorsa eşinizi kalsın o kadar süreyi.
Kimse için bu kadar strese girmeye gerek yok.
Kafasına vur ekmeğini al olan eşiniz size gelince öyle olmuyor anlaşılan.
Konu da kaynana kişisi değil eş olmalıymış.

2 hafta neden kalıyorsunuz ki? Kalın birkaç gün dönün? Çok istiyorsa eşinizi kalsın o kadar süreyi.
Kimse için bu kadar strese girmeye gerek yok.
Kafasına vur ekmeğini al olan eşiniz size gelince öyle olmuyor anlaşılan.
Konu da kaynana kişisi değil eş olmalıymış.
Evet tam da böyle malesef.

Evet tam da böyle malesef çünkü olaylar arasında ona karı ağızlı lafı da edildi ondan sonra da eşim çok değişti. Üstelik tatile giden absiinden arabamızı getirmesini istediği ben hamile olduğum icin ihtiyacımız var dediği icin üstelik ne zman isterseniz getiririm demişti o absii olacak insan!

Araba olayında eşiniz abisine ağzını açıp bir laf edemedi mi? Ben anlamıyorum bu adamlar niye böyle. Her konu dışarda pasif süt dökmüş kedi ama karısına gelince kaplan kesilen adam dolu. Bıktım ya.

muhtemelen sizi kiskirtmaya calisacaklar. oyuna gelmeyin. soğuk kanlı ve umursamaz olun. kendinizi kontrol edemeyeceğinizi düşünürseniz bi meşgale bulun, cay koyun, bulaşık yikayin falan. cocukla ilgili bir seyler söylerlerse de dalga gecin. çocuğa biz bakacağız derlerse, ay biraz rahat ederim tatile cikariz deyin. ya da çocuğu almak isterlerse oh be bakacak birisi buldum vs deyin, siz rahat ediyormuş gibi davranınca onlar da bakmak istemez :)

Araba olayında eşiniz abisine ağzını açıp bir laf edemedi mi? Ben anlamıyorum bu adamlar niye böyle. Her konu dışarda pasif süt dökmüş kedi ama karısına gelince kaplan kesilen adam dolu. Bıktım ya.
Etti sasirdim ben de konuşmam bir daha ben onunla dedi. Sonra barıştılar. Annesi büyük ihtimal yine o senin abin falan filan demistir. Şimdi de konu açıldığında o sana bişey demedi bana dedi sana küfür etmedi bana etti diye savunur hep

muhtemelen sizi kiskirtmaya calisacaklar. oyuna gelmeyin. soğuk kanlı ve umursamaz olun. kendinizi kontrol edemeyeceğinizi düşünürseniz bi meşgale bulun, cay koyun, bulaşık yikayin falan. cocukla ilgili bir seyler söylerlerse de dalga gecin. çocuğa biz bakacağız derlerse, ay biraz rahat ederim tatile cikariz deyin. ya da çocuğu almak isterlerse oh be bakacak birisi buldum vs deyin, siz rahat ediyormuş gibi davranınca onlar da bakmak istemez :)
Yok bir daha o lafı edemezler zaten o laftan sonra boşanalım diye çıkış yapmıştım korktular. Ama kiskirtmaya çalışacaklar evet bilmiyorum ne yapacağım keşke ölseler

X