Kaynanacılık oynayan komşu, rahatsız olmakta haksız mıyım?

Berbat bir gün geçiriyorum, geçen cumadan beri çok yoğundu işim hiç temizlik yapamadım. Müşteri aradı diye çıktım 1 saatliğine evden, kediler mutfakta bardak kırmış. Bilmeden üstüne bastım ayağım kesildi iyice tepem attı. Şalımı aldım omzuma kahvemi koydum tv izliyorum. Bardak kırıkları ve bulaşıklar mutfakta. Hiç umrumda değil. Sizin de olmasın, canınızdan kıymetli değil.
Kesinlikle katılıyorum, ben de gecen is yetistirmeye çalışırken kırılan cam parmagimi kestiginde oturup ağladım. Acısından degil ama icimi bosaltmak icin agladim sinirlerim bozuldu. Sonra kahve icip biraz kendimi oyalayip öyle devam ettim

Kizlar cok uzun tutmak istemiyorum konuyu kısaca özet geçeyim çünkü çok rahatsız oldum ama haksız mıyım haklı mıyım bu derece rahatsız olmakta emin olamadım.

Ben en son Perşembe günü temizlik yaptım misafirim gelecekti cuma günü de zaten misafir vardı bisey yapilmadi evde temizlik adina. Dün yani cumartesi de benim bi sağlık sorunumdan dolayı bütün gün hastanedeydik, aksam eve geldik hızlıca biseyler hazırladık yedik falan ama mutfak göçüyor tabi 3 gündür çok dokunmayinca.

Neyse alt komsum geldi kek getirmis, ben de insanlık edip gel bi kahve icelim dedim, ben ısrarla salona davet ettiğim halde mutfağa girdi direkt burda oturalim diye. Sonra mutfagin o halini görünce bi dalga gecmeler bi pis pis gülmeler, laf sokmalar. Ayyy liona bu mutfağın hali ne böyle, ayy inanmıyorum, ayy pasaklı, savaş mı çıktı. Sonra üzerimdeki holter cihazini görünce acıyarak ay dur şu bulaşığını yıkıycam dedi ve yikama diye israrlarima ragmen yikadi. (Ki ben normalde ihtiyac aninda yardim almayi da doğru bulurum, yardım etmeyi de) ama bu sekilde degil. Boyle laf sokarak insani yerin dibine sokarak utandırarak değil asla.

Sonra eşime baya söylendi sana yardim etmiyor cocuga bakmiyor yapayalnizsin vs diye.

(Bu evde bizden önce ev sahibimiz kendisi oturuyordu, bize kiraladilar, bu kadin onlari da tanıyormus tabi komsu olduğu için) ev sahibi kadının adı x olsun. Ayy seni x e soylicem bu evin hali ne dedi, bunları hep sakaya vurarak söylüyor tabi tepki almamak icin. Sanki kapısını mı kırdık duvarini mi yıktık x i ne ilgilendirir benim halımın kirlenmis olmasi mutfağin dağınık olmasi ne münasebet yani sirf ev sahibi diye?

X cok temizdi titizdi ay görmesin evinin bu halini falan böyle konustu sürekli.

Kahve makinesine bakıyor ayy bide kahve içmiş diye alayci gülüyor.

Kizlar bence böyle yardim olmaz keske o bulasiga hic dokunmasaydi keske hic iceri davet etmeseydim cok samimi de değilim huyunu pek bilmiyordum. Aşırı rahatsiz oldum yani bu tavrina haksız mıyım? Bi daha evime almayi düşünmüyorum. Ben kimsenin evine gidip bu şekilde yorumlar yapamam dolaplarini is yapıyorum bahanesiyle açıp bakmam. Daha bi cok şey söyledi ama sinirden hatırlamıyorum suan.
Çok değişik bir tipmiş, kendineneymiş ki sizin temizliğiniz , Galiba komşunuz iki temizlik yaptı diye evinde herkesin temizliğine karışma hakkı görmüş kendinde,

Ne hadsiz bir insanmış. Evinize bir daha asla almayın gerekenleri söylemişsiniz zaten.

ayy nolur verdiğiniz cevapları falan da yazın, delirdim okudukça.
Ben, baharda bir ameliyati olmustum, bayagi agriliyim, dik vaziyette ayaklar uzatılmış, sürekli uzerimde pijama sabahlik salonda oturuyorum. Sokagin karsisinda, orta yasli, meraklı bir komsum var, eskiden de ögrenci velimdi. Pandemide agir bir hastalik gecirdi. Esim sağlıkçı oldugu icin, "hadi yardimci olalim, ilaclarini getireyim, ignesini de yapivereyim ne olacak" filan derken, ister istemez iyice yakinlastik.

Bana da, sürekli gelip giden genc bir arkadasim var. Meger, o arkadasimin kocasiyla, bu komsunun oğlu tanisiyorlarmis. İsyerinde bir konudan tartismislar, aralari acilmis. Arkadasim sürekli is cikisi uğruyor, cay yapıyor bana filan. Bir gün baktim kapi calindi : " Yürüyüşe ciktim ilk defa , sana da bir bakayim dedim" deyince , buyur demek zorunda kaldim - ki cat kapi misafir nefret ederim.

Daha caylari koymadan basladi arkadasima " senin kocan ogluma şöyle etti de, o toplantıda haksizdi, o isi kaybettik." Kızcağız, "ben bilmiyorum ikisinin arasindaki meseleyi "diyor, komsum, belki hastaliginin da verdigi etkiyle susmak bilmiyor.

Kadin bana bakmaya degil arkadasimi hırpalamaya gelmiş o gün meger.

"Sema Abla, çayın bitti mi? Benim ilac alip uzanmam gerekiyor, Deniz de gidiyor zaten. Bu is meselelerinizi baska yerde çözersiniz artik" dedim, kibarca yolladim. Daha cayi da bitmemişti.

Ertesi gün de, bi telefon: " Dün, Deniz'e söylediklerin kafama takildi. Benim evimi mi buluyorsun eski meselelerini acmak icin? Kusura bakma ama, kimse benim evime gelip misafirimi azarlayip utandiramaz. Biz seninle arkadas olamayacagiz herhalde, Hoscakal" dedim. Telefonu kapatip numarasini da engelledim. Bir daha da, ne kapima gelebildi, ne telefon acabildi. Bu insanlara mecbur değiliz. İnsandan bol bisey yok şu dünyada, inanin...

Ayy bu ne ya bu kadinla aranızda ne geçti de boyle diyor. Yani samimi misiniz, ya da küs müsünüz ne alaka sizle boyle bir kiyasa girmiş değişik
Hiçbir samimiyetimiz yok, kendisi çok yeni taşındı apartmana. Bir kere kahve içtik onun evinde ve son derece temiz bir evdi :)
Niye böyle düşündüğünü anlamadım, yaşı benden çok büyük. O ev hanımı ben çalışıyorum belki ondan böyle düşündü.
Yine de çok saçma, çalışıyor olmam da temiz olmam ya da pis olmam arasında bir bağlantı kurmaz sonuçta. O ‘ bile ‘ lafı çok şey anlatıyor ama ne bilemiyorum.

Hiçbir samimiyetimiz yok, kendisi çok yeni taşındı apartmana. Bir kere kahve içtik onun evinde ve son derece temiz bir evdi :)
Niye böyle düşündüğünü anlamadım, yaşı benden çok büyük. O ev hanımı ben çalışıyorum belki ondan böyle düşündü.
Yine de çok saçma, çalışıyor olmam da temiz olmam ya da pis olmam arasında bir bağlantı kurmaz sonuçta. O ‘ bile ‘ lafı çok şey anlatıyor ama ne bilemiyorum.
Acaba alt kattasınız diye demiş olabilir mi? Giriş katların camları çok çabuk kirleniyor sürekli geçen arabaların çıkardığı tozlar vs.

Kizlar cok uzun tutmak istemiyorum konuyu kısaca özet geçeyim çünkü çok rahatsız oldum ama haksız mıyım haklı mıyım bu derece rahatsız olmakta emin olamadım.

Ben en son Perşembe günü temizlik yaptım misafirim gelecekti cuma günü de zaten misafir vardı bisey yapilmadi evde temizlik adina. Dün yani cumartesi de benim bi sağlık sorunumdan dolayı bütün gün hastanedeydik, aksam eve geldik hızlıca biseyler hazırladık yedik falan ama mutfak göçüyor tabi 3 gündür çok dokunmayinca.

Neyse alt komsum geldi kek getirmis, ben de insanlık edip gel bi kahve icelim dedim, ben ısrarla salona davet ettiğim halde mutfağa girdi direkt burda oturalim diye. Sonra mutfagin o halini görünce bi dalga gecmeler bi pis pis gülmeler, laf sokmalar. Ayyy liona bu mutfağın hali ne böyle, ayy inanmıyorum, ayy pasaklı, savaş mı çıktı. Sonra üzerimdeki holter cihazini görünce acıyarak ay dur şu bulaşığını yıkıycam dedi ve yikama diye israrlarima ragmen yikadi. (Ki ben normalde ihtiyac aninda yardim almayi da doğru bulurum, yardım etmeyi de) ama bu sekilde degil. Boyle laf sokarak insani yerin dibine sokarak utandırarak değil asla.

Sonra eşime baya söylendi sana yardim etmiyor cocuga bakmiyor yapayalnizsin vs diye.

(Bu evde bizden önce ev sahibimiz kendisi oturuyordu, bize kiraladilar, bu kadin onlari da tanıyormus tabi komsu olduğu için) ev sahibi kadının adı x olsun. Ayy seni x e soylicem bu evin hali ne dedi, bunları hep sakaya vurarak söylüyor tabi tepki almamak icin. Sanki kapısını mı kırdık duvarini mi yıktık x i ne ilgilendirir benim halımın kirlenmis olmasi mutfağin dağınık olmasi ne münasebet yani sirf ev sahibi diye?

Kizlar bence böyle yardim olmaz keske o bulasiga hic dokunmasaydi keske hic iceri davet etmeseydim cok samimi de değilim huyunu pek bilmiyordum. Aşırı rahatsiz oldum yani bu tavrina haksız mıyım? Bi daha evime almayi düşünmüyorum. Ben kimsenin evine gidip bu şekilde yorumlar yapamam dolaplarini is yapıyorum bahanesiyle açıp bakmam. Daha bi cok şey söyledi ama sinirden hatırlamıyorum suan.

Belirttiğim kısmı biraz yükselmiş bir şekilde söyleseydiniz ayağını denk alırdı.
O an sakin kalıp sonra kendinizi yiyorsunuz ya yapmayın bunu..

Acaba alt kattasınız diye demiş olabilir mi? Giriş katların camları çok çabuk kirleniyor sürekli geçen arabaların çıkardığı tozlar vs.
Bilmem, belki de. Pek de aşağıda değilim aslında, birinci kat ama biri kotta diğe yüksek giriş iki daire var altımda. Ne olursa olsun hoş değil ya böyle düşünmesi.

Bi söz var cocuksuz cocukluyu anlamaz, tek cocuklu 2 cocukluyu anlamaz, 2 cocuklu 3 cocukluyu anlamaz diye. Belki doğrudur da ben birini anlamasam bile cenemi kapatmasini ve haddimi bilirim. İlla anlayis da gerekmiyor aslında anlamiyorsan bile saygi duyarsın haddini bilir ceneni kapatırsın degil mi? Bi insanin evine yorum yapmak benim haddime mi düşmüş
Ama işte böyleleri açık arayan cinsten.
Uzak durulmalı.
Ben bir arkadaşıma gitsem gözüm görmez bile evi mi dağınık,mutfağı mı kirli,hele birde çocukluysa asla gözüme gelmez. Yardım etmeye çalışırım kabul ederse,bebekli arkadaşlarıma çok gitmişimdir duş alsınlar diye. Bebeğe bakarım ben teklif ederim duş almak istiyorsan duş al,yemek yapman gerekiyorsa bende yapabilirim ama sen yapmak istersen bebekle ilgilenirim. Hastayken 1 tencere de ona yemek götürürüm atıyorum yapamamıştır diye. Benim bebeğim küçükken aynı arkadaşlarım bebek görmeye gelen kalabalık grup arkadaşlarım geleceğinde,gelip bana çok yardım etmişlerdir aynı şekilde. Erken gelirim istersen mutfakta yapılacak birşey varsa yardım edebilirim demişlerdir. Bende aynısını yapmışımdır. Halden anlamak lazım,insanız günümüz günümüzü tutmaz ki. Dalga gecilecek, eglenecek birşey yok bunda. Art niyetlidir bunu yapan insan,iyi niyetinden şüphe ederim.

Samimi olmayın.

Heyy bir daha sakın eve almayın açık ve net. Sizin kötü anınızı böyle provake eden biri mutlu anlarınızıda bozmak ister.

Sanane onun eşinin yardım edip etmemesinden ne kadar münasebetsiz! Siz eğer bi durumu anlatır o da samimiyetle beraber yorum yapsa eyvallah ama bu ne hadsizlik..

Alma kardeşim evine geldiği zaman çıkıyorum de misafirim gelecek sonra görüşelim de soğut ve bir daha alma 😡

Yardim etmekden çok laf sokmaya gelmis uzak durun bu tiplerden evinize sokmayin evlerinede gitmeyin

X