Kedi besleyenler bakabilir mi?

maviisever

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2018
763
202
Kedileri çok seven ve isteyen biriydim eşimde bunu çok iyi biliyor fakat hiç deneyimim olmadığından asla cesaret edemiyordum. Üç dört gündür eşim eve gelirken sokakta bir kedi görüyormuş yavru ve hep çocukların elinde ve bugünde eşimi görür görmez hemen onun yanına gidip üzerine tırmanmaya başlamış eşimde o üç dört gün içinde hep şey diyormuş kediyi tek bulsamda eve götürsem diyormuş ve bugün getirdi ben şok tabii. Hem mutluyum hem değilim çünkü bakamamaktan korkuyorum nasıl davranıcam edicem diye demem gibi deneyim sıfır akşam da malzemelerini alacağız veterinere götürürüm... bilgisi olanlar bana yazabilir mi sizler ilk ne yaptınız korktunuz mu bakamamaktan falan?Eki Görüntüle 2711421
image.jpg

Tebrikler artık sizin de bir sahibiniz var😁

Ben hayvanları severim ama evde kedi beslemek hiç aklımda yoktu eşim çok sever, ilk kedimizde temizlik bakımından rahat değildim mesela yatağıma çıkmasından hoşlanmıyordum ama zamanla adapte oldum simdi keske esim izin verse de gece de kedimle uyusam diyorum. Sizinki de yavru olduğu için baya hareketlidir, sürekli oyun oynamalısınız. Zamanla huyunu, hoşlandığı şeyleri öğrenirsiniz, ilk aşamada pahalı oyuncaklar almayın, kaliteli mamaya yatırım yapmak daha mantıklı. evde yapabileceğiniz birçok oyuncak var.

Deneyim konusunda ise zamanla daha fazla güvenirsiniz kendinize biz de hep araştırarak ve veterinerimizin teyidiyle yol aldık, bakımları maalesef çok masraflı umarım siz de insaflı bir veterinere denk gelirsiniz, bizim kedimiz sokaktan geldiği için veterinerimiz maddi olarak elinden geldiğince destek oluyor, muayene ücreti, tedavi ücreti daha farklı. Çok sevgi dolu bir kedi gibi görünüyor kısa sürede bağlanır size.

Ona bakmakta birsey yokki oy yavrum benimmm mamasini suyunu eksik etmeyin kumunu temiz tutun o kkendi kendine bakiyor zaten nası yorulmus cocuklarin elinde kim bilir ne buyuk iyilik etmissiniz keske baska canlarda boyle ev sahibi olabilse allah saglikli ömur versin yavrunuza ne guzel olmus veyerineriniz sizi yonlendirir zaten herseyde

Tebrikler artık sizin de bir sahibiniz var😁

Ben hayvanları severim ama evde kedi beslemek hiç aklımda yoktu eşim çok sever, ilk kedimizde temizlik bakımından rahat değildim mesela yatağıma çıkmasından hoşlanmıyordum ama zamanla adapte oldum simdi keske esim izin verse de gece de kedimle uyusam diyorum. Sizinki de yavru olduğu için baya hareketlidir, sürekli oyun oynamalısınız. Zamanla huyunu, hoşlandığı şeyleri öğrenirsiniz, ilk aşamada pahalı oyuncaklar almayın, kaliteli mamaya yatırım yapmak daha mantıklı. evde yapabileceğiniz birçok oyuncak var.

Deneyim konusunda ise zamanla daha fazla güvenirsiniz kendinize biz de hep araştırarak ve veterinerimizin teyidiyle yol aldık, bakımları maalesef çok masraflı umarım siz de insaflı bir veterinere denk gelirsiniz, bizim kedimiz sokaktan geldiği için veterinerimiz maddi olarak elinden geldiğince destek oluyor, muayene ücreti, tedavi ücreti daha farklı. Çok sevgi dolu bir kedi gibi görünüyor kısa sürede bağlanır size.
Aynen kucağımdan inmiyor veya hemen yanıma geliyor bu yüzden de bırakmak istemiyorum ama demem gibi bir yanımda da korku var veterinere götürdüğümüzde umarım dev parası tutmaz... sizin ne kadar tutuyordu?

Ona bakmakta birsey yokki oy yavrum benimmm mamasini suyunu eksik etmeyin kumunu temiz tutun o kkendi kendine bakiyor zaten nası yorulmus cocuklarin elinde kim bilir ne buyuk iyilik etmissiniz keske baska canlarda boyle ev sahibi olabilse allah saglikli ömur versin yavrunuza ne guzel olmus veyerineriniz sizi yonlendirir zaten herseyde
Çok sağ olun keşke 😞 kışta geliyor artık sokakta gördüğüm hayvanlara çok özülüyorum😞 umarım bu miniğin yaşamı çok güzel olur😍

Kedileri çok seven ve isteyen biriydim eşimde bunu çok iyi biliyor fakat hiç deneyimim olmadığından asla cesaret edemiyordum. Üç dört gündür eşim eve gelirken sokakta bir kedi görüyormuş yavru ve hep çocukların elinde ve bugünde eşimi görür görmez hemen onun yanına gidip üzerine tırmanmaya başlamış eşimde o üç dört gün içinde hep şey diyormuş kediyi tek bulsamda eve götürsem diyormuş ve bugün getirdi ben şok tabii. Hem mutluyum hem değilim çünkü bakamamaktan korkuyorum nasıl davranıcam edicem diye demem gibi deneyim sıfır akşam da malzemelerini alacağız veterinere götürürüm... bilgisi olanlar bana yazabilir mi sizler ilk ne yaptınız korktunuz mu bakamamaktan falan?Eki Görüntüle 2711421 Eki Görüntüle 2711426
Ay kendimi gördüm yazdıklarında bende hep kedi istiyordum eşim pek sıcak bakmıyordu bu duruma 3 ay önce bir gece yarısı işten geldi kucagında bi kutu içinde de benim canavar var korkmuş yolda gelirken araba sesinden tam sizin yavru kadardı geldiginde o gece tuvalet egitimi varmı bilmiyorum diye kapalı balkonum var oraya koymuştum kakasını kuma yapamazsa koltuğa vs yapmamış olur balkonu yıkarım diye düşünmüştüm yatması için Bi minder koydum evde kedi kumu yok saat de gecenin 12 si saksıda kurumuş toprak vardı onu koydum karton kutunun içine biliyorsa ona yapsın diye tabi bu tecrübe daha önce aile evinde 5 kedim olmasından kaynaklı neyse o gece onu 1 saat kadar sevdim korkmasın zarar verilmeyeceğini anlasın diye yiyecek bişeyler koydum peynir vs öyle sabah ettik. ertesi gün ihtiyaçları giderildi kedi kumu vs bakımı yapıldı banyosunu yaptırdım sonra zaten kendi kendine büyüyor bu arada benimki de seninki gibi küçük olsa da kum alışkanlığı vardı bizde sokaktan aldık ama annesi ögretmiş sanırım şimdi kocaman oldu 3 ayda öyle hızlı büyüdü ki mamasını taze taze ver mümkün oldugunca boş kalmasın mama kabı çünkü küçük oldugu için gizip gelip az az yiyor büyük kediler gibi belirli saatte beslemek pek uygun degil bana göre kumunu da sık sık temizle tuvaletini takip et yapıyormu düzenli şekilde kakasını durumu falan ki saglıklı ilerliyor mu bilgin olsun benimki şimdi kocaman ayıcık oldu zaten sevgi ilgi olduktan sonra onlar kendi kendine büyüyor

Aynen kucağımdan inmiyor veya hemen yanıma geliyor bu yüzden de bırakmak istemiyorum ama demem gibi bir yanımda da korku var veterinere götürdüğümüzde umarım dev parası tutmaz... sizin ne kadar tutuyordu?

Ben yurtdışındayım turkiyedeki muayene ücretlerini bilmiyorum. Bizim kedimiz bahçeye çıkıyor bazen diğer kedilerle kavga ediyor, biraz da hassas nerdeyse her ay beklenmedik bir şey çıkıyor ve veterinere gidiyoruz. Siz evde bakacaksanız sadece rutin kontroller için gidersiniz. Aşılarını düzenli yaptirdiğiniz sürece sorun olmaz.

Sizi korkutmak istemem ama her şeye hazirlikli olmak da lazım, yaşları büyüse de her zaman bebek kalıyorlar. Kedimizin ilk zamanlar kurt problemi oldu mesela, sonra etrafa kusup kum kabinin dışına kakasını yaptığı zamanlar oldu. normalde çok ama çok iğrenirim ama karşınızda size muhtaç bir canlı var ve acilen çözüm bulup onu rahatlatmanız lazım, yani bir yandan da sabır istiyor. Ama zaten gelip sizin yanınıza kıvrıldığında, onu mutlu ve sağlıklı gördüğünüzde istisnai zor durumların bir önemi kalmıyor.

Kedileri çok seven ve isteyen biriydim eşimde bunu çok iyi biliyor fakat hiç deneyimim olmadığından asla cesaret edemiyordum. Üç dört gündür eşim eve gelirken sokakta bir kedi görüyormuş yavru ve hep çocukların elinde ve bugünde eşimi görür görmez hemen onun yanına gidip üzerine tırmanmaya başlamış eşimde o üç dört gün içinde hep şey diyormuş kediyi tek bulsamda eve götürsem diyormuş ve bugün getirdi ben şok tabii. Hem mutluyum hem değilim çünkü bakamamaktan korkuyorum nasıl davranıcam edicem diye demem gibi deneyim sıfır akşam da malzemelerini alacağız veterinere götürürüm... bilgisi olanlar bana yazabilir mi sizler ilk ne yaptınız korktunuz mu bakamamaktan falan?Eki Görüntüle 2711421 Eki Görüntüle 2711426
Korkmanızı gerektirecek hiçbir şey yok.
Öncelikle şunu bilin bu minnoşun eve gelmesi hayatınızın miladıdır.
Kedi bakımı kuş bakımından bile kolay çünkü kuşlar etrafı çok pisletiyor ama kedi tertemiz bir bebek❤️
Kedi aşktır her şeydir ❤️
Öncelikle veteriner kontrolü yapılıp aşılara başlayacak.
Aşılara çok dikkat edin ihmal etmeyin bebişim sağlığı için, ❤️
En önemli konulardan biri mama. Kaliteli bir mama bebişin tüy dökmesinden neşesine kadar her şeyi etkiliyor.
Tavsiyem imkanınız varsa Acana.
Ama daha uygun ve iyi mama derseniz n&d marka çok iyidir.
Yaş mama vermemeye çalışın evd e kendiniz de yapabilirsiniz.
Ödül mamasını çok severler ❤️
Kapalı tuvalet kabı öneririm
Kum olarak da ince taneli bentonit öneririm.
Çiğ hiçbir şey yedirmeyin.
Çikolata, üzüm gibi şeylerden uzak tutun.
Pencerelerinize çok dikkat edin şimdilik küçük ama 1-2 aya tehlikeli oyunlar oynayabilir. Tavsiyem sineklik ya da kedi teli kesinlikle olmazsa olmaz.
Onun dışında kedi bakımı inanılmaz kolaydır.
Kalbinizi fethedeceğinden emin olun evinizde huzurunuz artacak❤️

Bir veterinere devamlı başladığınızda indirim de yapabiliyorlar.
Tavsiyem temizliğine çok dikkat edin veterinerin.
İlk bebeklikte sık aşı oluyorlar ondan sadece ilk zaman aşısı biraz tutar. Ama 1 yaşından sonra aşılar tek doza düşüyor ve pek bir masrafı olmuyor.
Mamasına gelince n&d marka iyi bir mamanın 1.5 kilosu 100 tl kadar.
Ama iyi güvenilir mamalarının tazeliğinden emin olduğunuz petshop varsa açık mama alabilirsiniz

Ben de hep kedi istiyordum ama cesaret edemiyordum.
Bir çılgınlık anında bizim kızı sokaktan kaptım. Dayanamadım o kalabalık caddede yapayalnız durmasına.
Veterinere götürdüm, muayene ettiler, ihtiyaçlarını aldım.
O an çok düşünmemiştim ama kediyi alıp eve dönerken korku ve pişmanlık hissetmiştim. "Çok büyük bir sorumluluk, ben ne yapıyorum" dedim. Hatta biraz ağladım ben ne yapacağım şimdi diye :)
Sonra geçti ama hepsi. Şimdi kedisiz geçen günlerime üzülüyorum :)

İlk acil ihtiyaçlarını veterinerden alabilirsiniz. Sonrası için mama ve kumu internetten alırsınız, daha uyguna gelir.
Mutlaka kedi oltası alın. Bayılırlar onunla oynamaya.
Balkon kapısı ve pencerelere tel yaptırın mutlaka. Kendiniz yapıp daha uyguna halledebileceğiniz yöntemler de var.
İnternette suzionlineblog'u takip edebilirsiniz. Ben oradan çok şey öğrendim. Mama, kum, kedi teli, oyuncak vb için birçok bilgi ve öneri var.

Canlı bu; illa ki hastalanacak, kusacak, belki ishal olacak halıyı batıracak, eşyalara zarar verecek, kısırlaştırılması gerekecek vs... Maddi ve manevi bunları da göze almalısınız.
Ama siz sabırlı olursanız öğrenebildiği kadar öğrenir sizinle yaşamayı. Sevdikten sonra ve onun da sizi sevdiğini gördükten sonra "iyi ki gelmiş" diyeceksiniz.

Dilerim birlikte uzun, mutlu yıllarınız olur :KK68:

X