Kedim hasta lütfen yardım..

Amaki hayal

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2017
455
395
Merhaba hanımlar tecrübeli kedi sahiplerinden fikir ve destek rica ediyorum. Kedim bikaç gündür hasta ve iki kere farklı günlerde nefes alamazmış gibi öksürmek yada kusmak istermiş gibi sesler çıkardı bikaç sn sadece ama o bilaç saniye beni bitirdi resmen paronayak oldum. Hemen veterinere götürdük röntgeni çekildi ciğerleri ve kalbi temiz çıktı ama bişey yutmuş ve boğazına takılmış olabilir diye ertesi gün daha detaylı muayeneden geçti çok şükür bişey yutmamış ama enfeksiyon kapmış nasıl olduysa. İki gündür iğneler vuruluyor antibiyotik iştahı azaldı çok uyurdu zaten ama halsiz çok belli. Uzun tüylü bi kedi olduğu için acaba tüy yumaklarını mı çıkaramadı dedik maltını falan da eksik etmiyorum ama sabah halının üzerinde cansız bulurum diye çok korkuyorum.
Sizlerden bu durumu yaşayan var mı daha başka yapabileceğim bişey var mı diye sormak istedim. Boğazı daha çok tahriş olmasın diye sadece yaş mama veriyorum yada kuru mamasını ıslatıp yumuşatarak veriyorum az az yiyo zaten. Bi yerde uzun tüylü kedilere malt yerine Hindistan cevizi yağı verilirse daha faydalı olacağını okumuştum deneyen var sa ve fikir verirseniz çok sevinirim.

Benim kedilerim kısa tüylü. Biri 5-6 Ayşe öksürüyor. Bazen kusuyordu ama bayadır kusmuyor. Tonsilit olmuş veteriner öyle dedi. İlaç verdik, röntgen çekilecekti ama bu hafta karantinadaydım ben götüremedik (pozitif değilim ama temaslıydım, gene de ne olur ne olmaz diye evde izoleydim)

ek: bir de bu kedim geçen yol geldi bana. Geldiğinde de hastaydı, üşütmüştü. Bir süre iğne oldu geçti

Benim kedilerim kısa tüylü. Biri 5-6 Ayşe öksürüyor. Bazen kusuyordu ama bayadır kusmuyor. Tonsilit olmuş veteriner öyle dedi. İlaç verdik, röntgen çekilecekti ama bu hafta karantinadaydım ben götüremedik (pozitif değilim ama temaslıydım, gene de ne olur ne olmaz diye evde izoleydim)

ek: bir de bu kedim geçen yol geldi bana. Geldiğinde de hastaydı, üşütmüştü. Bir süre iğne oldu geçti
İnşallah bizimki de iyileşir şu an çok kötü değil hareketleri normal iştahı az ama yine de yiyo daha kötü bişey olmasından endişe ediyorum sürekli.

Merhaba hanımlar tecrübeli kedi sahiplerinden fikir ve destek rica ediyorum. Kedim bikaç gündür hasta ve iki kere farklı günlerde nefes alamazmış gibi öksürmek yada kusmak istermiş gibi sesler çıkardı bikaç sn sadece ama o bilaç saniye beni bitirdi resmen paronayak oldum. Hemen veterinere götürdük röntgeni çekildi ciğerleri ve kalbi temiz çıktı ama bişey yutmuş ve boğazına takılmış olabilir diye ertesi gün daha detaylı muayeneden geçti çok şükür bişey yutmamış ama enfeksiyon kapmış nasıl olduysa. İki gündür iğneler vuruluyor antibiyotik iştahı azaldı çok uyurdu zaten ama halsiz çok belli. Uzun tüylü bi kedi olduğu için acaba tüy yumaklarını mı çıkaramadı dedik maltını falan da eksik etmiyorum ama sabah halının üzerinde cansız bulurum diye çok korkuyorum.
Sizlerden bu durumu yaşayan var mı daha başka yapabileceğim bişey var mı diye sormak istedim. Boğazı daha çok tahriş olmasın diye sadece yaş mama veriyorum yada kuru mamasını ıslatıp yumuşatarak veriyorum az az yiyo zaten. Bi yerde uzun tüylü kedilere malt yerine Hindistan cevizi yağı verilirse daha faydalı olacağını okumuştum deneyen var sa ve fikir verirseniz çok sevinirim.
Geçmiş olsun canım kedicikler de insan gibi hasta oldukları zaman bizim gibi olurlar.. İstersen bide yeşil çim versen daha iyi gelir sindirimi kolaylaştırıyor

kendinizden pay biçin; kusmak, antibiyotik almak bünyeni yoran şeyler, biraz halsiz olması normal. kusma bazen boğazı tahriş ettiği için öksürüp yapabiliyor. az az da olsa yeme içme alışkanlığını korumasına ve dışkılamasına dikkat edin. veterinerle iletişim halinde olun yeterli sanki. bir de bana emanet edilen uzun tüylü bir kediye birkaç ay bakmıştım; ben tüylerini traş ettirmiştim valla. hayvan öylesine rahat etti ki sonradan sahibi geri aldığında da daima tüylerini aşırı uzadıklarında traş ettirmişti. Not: Traşı bir cilt sorunu için yaptırmıştım önce ama hayvan kısa tüylü olmayı daha çok sevince devam ettim, temizlik vs gibi saçma sebeplerle değil yani

Geçmiş olsun. Geçen sene benim kedim zeytin çekirdeği yuttu sonra kustu onu. Kustuktan sonra günlerce aşırı halsiz ve mutsuz oldu. Günlerce öğürme hareketi yaptı. Su içmekte zorlandı. Sonra kendiliğinden düzeldi. Belki de siz fark etmeden bir şey ağzına alıp kusmuştur kusarken de boğazını tahriş etmiştir. Çok geçmiş olsun bir an önce iyileşir umarım.

kendinizden pay biçin; kusmak, antibiyotik almak bünyeni yoran şeyler, biraz halsiz olması normal. kusma bazen boğazı tahriş ettiği için öksürüp yapabiliyor. az az da olsa yeme içme alışkanlığını korumasına ve dışkılamasına dikkat edin. veterinerle iletişim halinde olun yeterli sanki. bir de bana emanet edilen uzun tüylü bir kediye birkaç ay bakmıştım; ben tüylerini traş ettirmiştim valla. hayvan öylesine rahat etti ki sonradan sahibi geri aldığında da daima tüylerini aşırı uzadıklarında traş ettirmişti. Not: Traşı bir cilt sorunu için yaptırmıştım önce ama hayvan kısa tüylü olmayı daha çok sevince devam ettim, temizlik vs gibi saçma sebeplerle değil yani
Yılda bi kere traş ettirmek faydalı bu kediler için zaten ama kışın değil yazın. Traş ettirdik zaten yazın ama hemen uzuyo bide anestezi aldı hayvan o işkenceyi çekeceğine ben daha dikkatli yaparım bakımını dedim o sebeple tüy konusunda çok dikkat ediyorum günde iki kere tarıyorum.

Geçmiş olsun. Geçen sene benim kedim zeytin çekirdeği yuttu sonra kustu onu. Kustuktan sonra günlerce aşırı halsiz ve mutsuz oldu. Günlerce öğürme hareketi yaptı. Su içmekte zorlandı. Sonra kendiliğinden düzeldi. Belki de siz fark etmeden bir şey ağzına alıp kusmuştur kusarken de boğazını tahriş etmiştir. Çok geçmiş olsun bir an önce iyileşir umarım.
İnşallah teşekkür ederim.

Antibiyotik agir geliyor olabilir. Antibiyotik aliminda bu kadar halsizlesmiyorlar normal sartlarda. Baska bir veterinere daha gosterin bence

not: 5 kedi baktim buyuttum uzunca yillar

Çok geçmiş olsun. Benim kedim de beyaz beyaz köpük kusmuştu. Sanki deterjan yemiş gibi
Doktora götürdüm gözlemleyin dedi (röntgen cihazı vs yokmuş) . Eve gittik. Akşamına öğürdü,öğürdü,öğürdü ve düğüm düğüm olmuş bir metrelik ip kustu. Meger gerizekalı, annem dikiş dikerken iplerini yemiş 🤪🤪 üstünden sanirim 3 yıl geçti, daha da bir şey olmadı. Hala sapasağlam , maşallahı var.
Eminim sizin kedinizin de bir şeyi yoktur. Sonucta insanlar da hastalanır,iyileşir,kediler de. Sizin kendinizde de doktorun dediğine göre çok bir şey yokmuş, nolur nolmaz diye onleminizi de almışsınız.. daha da evham yapmayın bence.

Benim kedilerimden biri de böyle olmuştu. Hala neyi oldu ara bilmiyorum teşhis konulamadı solunum yolu rahatsızlığo denip geçildi 10 gün veterinere götürdüm 2-3 gün yatış yaptı orada. Enjeksiyon tedavisiyle geçmişti. Ama o ara ben ölüyor sandım hatta öylesine nefes alamıyordu li acı çektiği belliydi her halinden. Başına oturup ağladım. Bu dönemde vitamin ve bağışıklık güclendiricilere yoğunlasabilirsiniz ve yemek tüketmediği için vücutta sıvı kaydı elektrolit kaybı olmaması lazım. Ben böyle durumlarda bol bol sıvı takviyesi yapıyorum kedilerime. Ve mamayı püre haline getirip sırıngayla veriyorum. Veteriner sizi yönlendirmedi mi ne yapmanız gerektigi hakkında?

Umarım iyilesir kuzucuk..

başka veterinere götürün lütfen

Benim kedim vardı daha yavruydu yıkamıştım onu üşüttü kusacakmış gibi sesler kusmalar hayvan ölüyordu az daha kendim serum hazırladım ona iki bacağım arasına alıp zorla biraz içirdim mayıştı uyudu biraz sabaha taş gibiydi iyileşmişti muhtemelen enfeksiyon kapmıştır o yada midesini üşütmüştür

X