Kefir mayasi

ojeseverkiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2012
75
4
Merhabalar aktardan kefir mayasi aldim su icinde 2 adet biri ufakti biri normal 5 gundur mayaliyorum mayalaniyor koyu ayran kivaminda ( 24 saat tutuyorum bu arada ) tadi guzel ama mayalarim buyumuyo sanki dahada ufaliyor gibi geliyor sebebi ne olabilir ?:110: devam etmelimiyim ne kadar zamanda cogalir acaba

Devam edin bnce zamanla büyür... Öyle çok cabuk buyumuyor aktardan alınan uzun sure suda kalinca süte alışması zaman aliyor neticede canlı bişi oda birden ortam degistiriyor biraz zaman ver bacim...

Ben hiç aktardan almadım bi tanıdığımdan aldım ilk seferde bile iki katına çıkmıştı kıvamı öyle olması gerekiyo zaten 24 saatte de çok eksi olmaz ama aldigin yere bi sor bakalım

Devam edin bnce zamanla büyür... Öyle çok cabuk buyumuyor aktardan alınan uzun sure suda kalinca süte alışması zaman aliyor neticede canlı bişi oda birden ortam degistiriyor biraz zaman ver bacim...

Cok haklisiniz aslinda belki buyumeye baslar diyordum ama beklemek gerek demek sabirla ☺ cunku 1 litre sut mayaliyor en iyisi devam etmek tesekkur ederim ☺☺ bakalim ☺☺

Ben hiç aktardan almadım bi tanıdığımdan aldım ilk seferde bile iki katına çıkmıştı kıvamı öyle olması gerekiyo zaten 24 saatte de çok eksi olmaz ama aldigin yere bi sor bakalım

Benimki suyun icindeydi belki ondan hala alisma surecindedir insaallah buyur benimkilerde tadi cok guzel cunku ☺☺ sizinkinede masaallah :nazar:

Bazı cinsleri erkek oluyormuş ve büyümüyormuş ne kadar doğru bilmiyorum. Benimkilerde çok yavaş büyüyor ama ben düzenli mayalamıyorum. Belki onunla da alakalıdır.

Benİm kefir 2015 Ağustostan beri büyümedi küçüçük kaldı.İlk zamanlar düzenli yapıyordum bıraktım suda duruyor şimdi

Benİm kefir 2015 Ağustostan beri büyümedi küçüçük kaldı.İlk zamanlar düzenli yapıyordum bıraktım suda duruyor şimdi
Suda kalırsa devamlı ölür. Süte koyun 3 günde bir tazeleyin yoksa yine ölür. Sütünüz ne kadar kaliteli doğal olursa o kadar çabuk çoğalır büyür. Benim 2-3 ayda 15-20 kişiye yetecek kadar büyüdü.

Suda kalırsa devamlı ölür. Süte koyun 3 günde bir tazeleyin yoksa yine ölür. Sütünüz ne kadar kaliteli doğal olursa o kadar çabuk çoğalır büyür. Benim 2-3 ayda 15-20 kişiye yetecek kadar büyüdü.

Teşekkürler öyle yapayım bilmiyordum.Ne kadar süt olacak miktari yani

kullanmadığınız kefir mayalarını biraz sütün içine koyup buzlukta uzun süre süt değişimi yapmadan saklayabilirsiniz.6 ay 1 sene bişey olmuyor. Kullanacağınız zaman buzluktan çıkarıp çözdürüp suzerek yeni süte mayalayabilirsiniz.

kullanmadığınız kefir mayalarını biraz sütün içine koyup buzlukta uzun süre süt değişimi yapmadan saklayabilirsiniz.6 ay 1 sene bişey olmuyor. Kullanacağınız zaman buzluktan çıkarıp çözdürüp suzerek yeni süte mayalayabilirsiniz.
5 seneye kadar durabilir diye okudum sanki yanlış mı okudum acaba?

5 seneye kadar dayanması konusunda bir bilgim yok ama ben 1 sene sonrasında buzluktan çıkarıp yeniden mayalamaya başladığımda hala sağlıklı ve yaşıyorlardı.

X