Kekler - Pastalar Kek Neden Kabarmaz?

Nur11g

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2021
16
12
25
Arkadaşlar önceden yaptığım kekler kabarıyordu ama artık olmuyor kalıptan mı fırından mı bilmiyorum . Çok üzülüyorum . :KK43:
Size bir kaç sorum olacak.
Kek hangi ayarda ve kaç derecede içini çekecek şekilde pişirilir ve fırının hangi katına koymalıyız?
Bir diğer sorum ise yumurta vs mikserle çırptıktan sonra unu da mikserle çırpıyorum güzel kabarsın diye kendim karıştırmak istiyorum ama un içinde tam dağılmıyor o şekilde de ne yapmam gerekiyor?

Arkadaşlar önceden yaptığım kekler kabarıyordu ama artık olmuyor kalıptan mı fırından mı bilmiyorum . Çok üzülüyorum . :KK43:
Kek hangi ayarda ve kaç derecede içini çekecek şekilde pişirilir ve fırının hangi katına koymalıyız?
Bir diğer sorum ise yumurta vs mikserle çırptıktan sonra unu da mikserle çırpıyorum güzel kabarsın diye kendim karıştırmak istiyorum ama un içinde tam dağılmıyor o şekilde de ne yapmam gerekiyor?
Benim önerim kendim de yapıyorum unu koymadan yarım su bardağı su ekle çok güzel kabarıyor

Yumurtalari sarisi ve beyazini ayrı ayrı mikserler cirpin.
En son unu, kabartma tozunu eleyerek koyun.
Mikser calistirmayin.Alttan uste doğru spatulayla karıştırın.
Fırının alt katında 180 derecede 35 40 dk pisiriyorum. Her fırının pisirme süresi farklı olabilir.
Pisene kadar sakın fırını açıp bakmaya çalışmayın , yoksa söner.

Ben de fanlı pişirmenin kabarmayi engellediğini gördüm. Fansız pişiriyorum. 2 kabartma tozu ile deneyin bir de. Kapama yontemi diye bir yontem var. Seker yumurta çarpıldıktan sonra mikserle degil spatula ile kapata kapata karıştırıyoruz. O zaman icindeki hava balonlari sönmüyor ve kek kabarıyor.

Mikserle çırpıyorum keklerim meşhurdur kabarık ve lezzetli olur.
Tarife bağlı kalmamak en iyisi. Kendi ayarini deneyerek bulmalisin.
Herkesin firini kalibi kullandigi urunu vs degisik.
Ben firinin ortasinda 200 derecede pisiririm. Hem karbonat hem kabartma tozu kullanirim. Asla ayri ayri cirpma, spatulayla da ugrasmam. Once sivilari en son katilari cirparim atarim. Oh mis.

Kekin kıvamı ve kaç derede piştiği çok önemli
Max 170 derecede pişmeli kek bence
Ozaman içide çok güzel pişiyor
Ben 165 derecede pişiriyorm 45 dakikada pişiyor

Ben firinin ortasinda 200 derecede pisiririm. Hem karbonat hem kabartma tozu kullanirim. Asla ayri ayri cirpma, spatulayla da ugrasmam. Once sivilari en son katilari cirparim atarim. Oh mis.
200 derece mi 😳

Yumurta ve şekeri mikserde çırptıktan sonra bende sonraki malzemeleri tahta spatula ile karıştırıyorum unun içinde topaklanmaması için eleyerek koyuyorum 200 derece pişiririm genelde

Fırının alt katında 180 derecede 35 40 dk pisiriyorum. Her fırının pisirme süresi farklı olabilir.
Pisene kadar sakın fırını açıp bakmaya çalışmayın , yoksa s

Pisene kadar sakın fırını açıp bakmaya çalışmayın , yoksa söner.
Çok teşekkür ederim. Peki fanlı mı fansız mı?

Ben firinin ortasinda 200 derecede pisiririm. Hem karbonat hem kabartma tozu kullanirim. Asla ayri ayri cirpma, spatulayla da ugrasmam. Once sivilari en son katilari cirparim atarim. Oh mis
Çok teşekkür ederim. Peki 200 derece hangi ayarda ? Mikser kabarmasını engellemez mi diyorsunuz?

Çok teşekkür ederim. Peki 200 derece hangi ayarda ? Mikser kabarmasını engellemez
200 derece altli ustlu fanli calisiyor firinin ortasinda. Firini onceden calistirmiyorum kek girdiginde calisiyor. Iyi kabardigi icin mikseri birakmayi dusunmedim. Ama bi 10 dkya yakin 3 4 yumurtayi kullandigim sekerle bembeyaz köpük köpük olana kadar cirpiyorum belki ondan iyi oluyor :)

200 derece altli ustlu fanli calisiyor firinin ortasinda. Firini onceden calistirmiyorum kek girdiginde calisiyor. Iyi kabardigi icin mikseri birakmayi dusunmedim. Ama bi 10 dkya yakin 3 4 yumurtayi kullandigim sekerle bembeyaz köpük köpük olana kadar cirpiyorum belki ondan iyi oluyor :)
Çok teşekkür ederim :) Ben de öyle deneyeceğim :)

Keklerim her zaman kabarır ve çok güzel olur.
Ben her aşamada mikser kullanıyorum hiç sıkıntı olmuyor.
Önce yumurta ve şeker
Daha sonra süt ve sıvı yağ
Daha sonra kabartma tozu vanilya un gibi toz ürünleri eleyerek ekliyorum.
180 derecede orta katta fansız pişiriyorum.

X