kek pişirme bosch fırını olan?

ayse_03

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2013
300
20
merhaba,
ankastre bosch fırın aldık 2 ay önce her zaman yaptığım kek pişirme süresinde kabarıyor lakin çıkardığımda içi pişiyor?
bosch hbn559e1t modeli, eşim bile denedi yanı sorunla karşılaştık?
yaptığı kek bu şeklinde :

6 adet yumurta
3 bardak toz şeker
3 bardak süt
1,5 bardak sıvı yağ
30 gr kakao
10 gram kabartma tozu
5 bardak un

yapılışı

yumurta ve şeker mikserde 5 dakika hızlı devirde çırpılır daha sonra içine süt,sıvı yağ,kakao eklenir 1 dakika kadar yavaş devirde tekrar çırpılır ardından un,kabartma tozu ve içine ekliyeceğimiz kuru uzum yada başka çeşit malzemelerde eklenir.hazırladığımız karışıma ilave edip 1 dakika kadar yavaş devirde karıştırırız altını margarinle yağladığımız fırın tepsisine döküp önceden ısıtılmış fırında pişiririz.kekimiz soğuyunca kesip servis yapılır...

şimdi şunu öğrenmek istiyorum aynı marka model fırını olan varmı? kek pişirme de sorun yaşıyor mu?

teşekkür ederim

Eklentiler

• 1452874293706.jpg
    1452874293706.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 1.241
  • 1452881554671.jpg
    1452881554671.jpg
    53 KB · Görüntüleme: 1.629
Kaç derecede pişiriyorsun?

Turbo alt ayarda pişirin.
Siemens marka kullanıyorum zaten boschla aynı ama ben de sizin gibi birçok konuda fırından şikayetçiyim.
Annemin evinde de aynı model fırın kullanmama rağmen, benim evimdekinde kaç yıldır yaptığım şeyler güzel olmuyor.
Böreğimin içi çiğ kalıp kenarları pişiyor falan filan.
Çözümü turbo alt ayarda 170 e sabitlemekte buldum.
En sonunda da alt üst 10 dk çalıştırıp kapatıyorum.
Kek için en iyi çözüm bu.

Turbo alt ayarda pişirin.
Siemens marka kullanıyorum zaten boschla aynı ama ben de sizin gibi birçok konuda fırından şikayetçiyim.
Annemin evinde de aynı model fırın kullanmama rağmen, benim evimdekinde kaç yıldır yaptığım şeyler güzel olmuyor.
Böreğimin içi çiğ kalıp kenarları pişiyor falan filan.
Çözümü turbo alt ayarda 170 e sabitlemekte buldum.
En sonunda da alt üst 10 dk çalıştırıp kapatıyorum.
Kek için en iyi çözüm bu.
turbo dediğiniz bu mu oluyor?
pizza kademesi olan modu?

Eklentiler

• 20160115_210754_Richtone(HDR).jpg
    20160115_210754_Richtone(HDR).jpg
    62,7 KB · Görüntüleme: 4.804
yumurta ölçüsü cok fazla degil mi?
Benim de. Bosch ankastre firinim kullanma kılavuzunda pisirilecek her seyin hangi bölümde hangi tepside kac derecede yaklasik kac dakikada pisecegi yaziyor.
Ben en altin bir üstündeki rafa koyuyorum tepsimi ya da borcamimi 30 dk da 190 derecede pişiriyor cok da güZel kabariyor. Bir sıkıntı yasamadim bence tarif hatalı.

Ya verdiginiz ölçüler gercekten çok fazla kek icin.
3 yumurta
Yarim su b. Siviyag
1 sub süt
Sivi olarak sizinki cok cok fazla...

yumurta ölçüsü cok fazla degil mi?
Benim de. Bosch ankastre firinim kullanma kılavuzunda pisirilecek her seyin hangi bölümde hangi tepside kac derecede yaklasik kac dakikada pisecegi yaziyor.
Ben en altin bir üstündeki rafa koyuyorum tepsimi ya da borcamimi 30 dk da 190 derecede pişiriyor cok da güZel kabariyor. Bir sıkıntı yasamadim bence tarif hatalı.

sizin kek tarifeniz nedir? birde sizin yaptığınızı deneyim... ve hangi modunda çalıştırıyorsunuz yazarsınız sevinirim. teşekkür ederim

sizin kek tarifeniz nedir? birde sizin yaptığınızı deneyim... ve hangi modunda çalıştırıyorsunuz yazarsınız sevinirim. teşekkür ederim

Canim sana site onereyim "nefis yemek tarifleri" bu sitede belli başlı. Yazarlar var tarifleri birebir olan.elif atalar mesela zaten sitenin sahibide o.
Oradan istedigin tarifi sec gönül rahatligiyla yap benim butun yemek ve pastalarim oradan.
Hic de ne firinda ne tarifte sıkıntı yasamadim.
Hamur islerinde alt ust ve turbo isareti olan yerde calistiriyorum.
Yemeklerde alt ust sicaklikta... ve hep 180-200 dereceleri kullaniyorum. Butun keklerim 30 dakika da pisiyor.
Hatta sana direk linkini vereyim onlari yap.

Son düzenleyen: Moderatör:
benim fırında alt üst + Turbo modu yok! 3d sıcak hava modu var o mu oluyor? ... eyy Allahim nasıl aramam şimdi 15yıllık fırınımı !

herkese teşekkür ederim....
evet cok ilginç bi durum! kullanim kılavuzunda kek için neden alt üst kullanın yazıyor anlamış değilim... 3D moduyla harika pişti 45dk içinde hiç açmadan kekimiz oldu :)

Eklentiler

• 20160115_231629.jpg
    20160115_231629.jpg
    90,3 KB · Görüntüleme: 524
  • 20160115_231937.jpg
    20160115_231937.jpg
    78,2 KB · Görüntüleme: 523
6 yumurta mı o_O benim de fırınım bosch 3 yumurtayla yapıyorum turbosunu açmadan 160-170 derecede 40 dk filan pişiriyorum

turbo açmadan 6 yumurta olsun 3 yumurta olsun yapamadık... hatta o kadar güzel kek yaparim kiii soğumuştum fırından... allahtan yardıma geldiniz :)

X