Kekler - Pastalar Kek pişirme ipuçları

misoz

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2021
11
2
27
Arkadaşlar merhaba. Ben bir hevesle kek yapmaya kalkıyorum ya içi pişmiyor, ya dışı yanıyor, ya kabarmıyor. Bakıyorum arkadaşlarımın kekleri kaçak kat çıkmış ben temelden başka kat çıkamıyorum. Var mı şöyle işte bu püf noktası dediğiniz şeyler

Arkadaşlar merhaba. Ben bir hevesle kek yapmaya kalkıyorum ya içi pişmiyor, ya dışı yanıyor, ya kabarmıyor. Bakıyorum arkadaşlarımın kekleri kaçak kat çıkmış ben temelden başka kat çıkamıyorum. Var mı şöyle işte bu püf noktası dediğiniz şeyler
Merhaba canım. Ben tarif edeyim yapışımı :) Öncelikle yumurta ve şekeri mikserde iyice çırpıyorum. Sonra malzemeleri yavaş yavaş karıştırıyorum. Kabartma tozunu en son koyuyorum şöyle bir çeviriyorum. Kek kalıbına da margarin sürüyorum sıvı yağ yapıştırdı bir keresinde. Yarım saat hiç fırının kapağını açma sonrasında kontrol edersin 5-10 dk daha pişirirsin. Fırında sıkıntı yoksa normal bu şekilde güzel pişiyor.

Canım bende önce yumurta ve şekeri iyice çırpıyorum.( yalnız bundan sonra çırparken mikser yenine elimle yapıyorum ve çabuk karışacağı için süreyi kısaltıyorum.)Süt ve yağ. Ben püf noktası unun içerisine kabartma tozunu iyice karıştırmak Ben başka kasede unu ve kabartma tozunu iyi karıştırdak sonra içeriye ilave ederim kalbı margarinlemekte gerk

Ben de unu eleyerek koyarım. Mesela 3 bardak un koyacaksam 2 bardağı koyar sonra kabartma tozunu koyar birlikte elerim son bardağı da ekleyip çırparım bazen elimle bazen mikserle. Kalıbı mutlaka katı yağ ile yağlamak gerek; tereyağ ya da margarin. Yoksa yapışır. Ama kati yağ soğudukça donar ve kalıptan kek kolayca çıkar.

Yumurta ve şekeri çok çırpın. Unu eleyeyerek dökün ve hamuru havalandırarak karıştırdın mikserle çırptıktan sonra.

Benim yaptığım kekler de çok kabarık oluyor, hiç sevmiyorum kabarık kek. 😁 Kocaman geliyor gözüme.

Arkadaslarin yumurta ve sekeri iyice cirp yorumuna katiliyorum. İcinin hamur kalmamasi icinde dereceyi cok yuksek tutmayin 175 dereceyi gecmeyin bir de kabartma tozu ve unu eleyip koyabilirsiniz

Ilaveten ben fırını alt üst açmıyorum, önceden de ısıtmıyorum. Yarim saat boyunca sadece altını açıyorum 150 derecede pisiriyorum son 15 dk alt üst açıyorum. Yavaş yavaş kabararak pişiyor.

Merhaba canım. Ben tarif edeyim yapışımı :) Öncelikle yumurta ve şekeri mikserde iyice çırpıyorum. Sonra malzemeleri yavaş yavaş karıştırıyorum. Kabartma tozunu en son koyuyorum şöyle bir çeviriyorum. Kek kalıbına da margarin sürüyorum sıvı yağ yapıştırdı bir keresinde. Yarım saat hiç fırının kapağını açma sonrasında kontrol edersin 5-10 dk daha pişirirsin. Fırında sıkıntı yoksa normal bu şekilde güzel pişiyor.
Ayy teşekkür ederimmm ❤️ Ben hepsini bir yapıp karıştırıyorum aşamasız ondan mı kabarmıyor içi pişmiyor acabaa

Ben de bir ekleme yapayım. En son hamuru tahta kaşıkla karıştırın ve fırına koymadan önce içi hamur solu kabın altını bir kaç kez tezgaha vurup üstünde minik kabarcıklar çıkmasını sağlayın öyle fırına verin.

X