Kendi Evinde Korkan Bebek

Kızım evde yabancı birileri gelince çok ağlardı ama öyle böyle değil sanki bir yeri yaralanmış canı acıyormuş gibi,bebek görmeye gelen arkadaşları evde bırakıp doktora gitmek üzere yola çıktık eşimle hatta. Arabada sustu. Sizin bebeğiniz sessizlik sevmiyordur belkide kızımın aksine. Gürültü seviyordur. Beyaz gürültü açabilirsiniz.
Uyurken elleri kendine çarpınca kendi kendini uyandırıyor bebekler tabi irkiliyorlarda. Kızım hemen uyanırdı annem bizdeydi yarım kundak yapalım dedi,yaptık cidden mışıl mışıl uyudu elleri yüzüne değmeyince. Oğluma da yarım kundak yaptım ilk bir kaç ay.
Bebeğiniz sizin stresinizi hissediyor.
Yerinizde olsam kucağıma alır sakin bir sesle onunla sohbet ede ede evi gezdirmeye başlardım,bak burası mutfak,burası odamız falan diyerek. 2 çocuğuma da yaptım bunu hoşlarına da gidiyor hemde tanıyorlar evinizi ufak ufak. Kendinizi şartlandırmayın birşey görüyor korkuyor diye ben öyle bir durum olduğunu sanmıyorum zira korku sonradan öğrenilen birşey diye biliyorum,hatta korkusuzluk yüzünden kaza atlatıyor bir çok çocuk/bebek.
Sizde evinize alışamadınız sanırım, buz kesiyorum falan yazmışsınız yapmayın. Ev de deģiştirseniz,eşya da değiştirseniz birşey değişmeyecek siz bu korkulu,kaygılı haldeyken.
Yarım kundağı denedim evi de bağırdığında gezdiyorum belki de dediğiniz gibi kalabalıkta olmayı seviyordur olabilir benim buz kesmem yazdım ya psikolojik olduğunu düşünüyorm diye bebeğim öyle davranınca içim üşüyor sanki yani belli psikolojik olduğu evime alışkınım ben evlendim dört ay sonra hamile kaldım tüm hamileliğim boyunca işim dışında evdeydim hatta hep tadını çıkardım rahim kısalığından dolayı iş yapmazdm sürekli dinlenirdm ederdm evimi en önemlisi komşularımı çok seviyorum yani benim evle sorunum yokda bebek dediğiniz gibi olabilir

Bana çok saçma geldi bebeğin evden korkması
Annesi olarak bana da çok saçma geliyor defalarca kez deniyorm daha yaşına girmemiş bebeğin korku bilmesi vs bana da saçma geliyor ama herkes sağolsun bayağı yorum geldi belki de yorumlarda denilenlerden birisir refklestir ya da ortamı sevmiyordur vs bilmiyorum bende inşallah alıştırırm bebeğimi evimize her yolu denemeye devam edecem baktm yine olmuyor olabilir hepimiz insanız evin enerjisini sevmemiş olabilir bebekler bizden daha iyi kavrıyorlar herşeyi kiracıyım zaten değişirim rahat eder yeni yuvasında inşallah gerek kalmaz da bakalım

Bizde korku yoktu ama oğlum 1.5 yaşına girince haftada mutlaka 2/3 kez uykudan uyanıp en az 1, 1.5 saat duvarlara tirmanircasina ağlama nöbeti geçirir kendini yerlere atardı bilinci kapalı bir vaziyette. Normal bir ağlama değil sinir krizi geçirir gibi olurdu. Oğlum bu atağı ilk gecirdiginde kızıma yeni hamileydim eşim oğlumu görünce korktu panik atak geçirdi ve bayıldı. Bir yandan oğlumu sakinleştirmeye çalışırken öte yandan eşimi ayiltmaya çalışıyordum çok kötüydü. Sadece evimizde değil mesela babaanne veya anneannelerin evinde uyudugu zamanda bir kaç kez böyle bir atak geçirdi. Annem lk kez şahit olduğunda hüngür hüngür ağladı. 5/6 kişiydik başında hiç birimizin elinden birşey gelmedi. Oğlum 4,5 yaşına girene kadar sıklığı gitgide azalarak sürdü bu vaziyet, sonra çok şükür tamamen geçti. Bizimkisi büyük ihtimalle nazardi çünkü oğlum bu atağı geçirdiği ilk gün daha önce zaten enerjisinden suphelendigim biriyle bir araya gelmiştik o günde oğlumun kilosunu zekasini ovup kendi torununun öyle olmadigindan bahsedip üzülmüştü. Bakışları hiç hoşuma gitmemişti o gün ve o gece ilk kez oğlum öyle olmuştu. Sizin konunuzu okurken direkt nazar geldi aklıma. Çok sükür bebeğinizin hiç bir saglik sorunu yokmuş. Bol bol okuyun korktugu zaman kucağınıza aldiginizda biraz rahatlıyormu? Eğer öyleyse o anlarda bol bol sarılın. Çok uzuldum bebegede sizede, o anda yaşadığıniz çaresizliği korkuyu tahmin edebiliyorum. Umarım bir an önce geçer bu durum.

Bizde korku yoktu ama oğlum 1.5 yaşına girince haftada mutlaka 2/3 kez uykudan uyanıp en az 1, 1.5 saat duvarlara tirmanircasina ağlama nöbeti geçirir kendini yerlere atardı bilinci kapalı bir vaziyette. Normal bir ağlama değil sinir krizi geçirir gibi olurdu. Oğlum bu atağı ilk gecirdiginde kızıma yeni hamileydim eşim oğlumu görünce korktu panik atak geçirdi ve bayıldı. Bir yandan oğlumu sakinleştirmeye çalışırken öte yandan eşimi ayiltmaya çalışıyordum çok kötüydü. Sadece evimizde değil mesela babaanne veya anneannelerin evinde uyudugu zamanda bir kaç kez böyle bir atak geçirdi. Annem lk kez şahit olduğunda hüngür hüngür ağladı. 5/6 kişiydik başında hiç birimizin elinden birşey gelmedi. Oğlum 4,5 yaşına girene kadar sıklığı gitgide azalarak sürdü bu vaziyet, sonra çok şükür tamamen geçti. Bizimkisi büyük ihtimalle nazardi çünkü oğlum bu atağı geçirdiği ilk gün daha önce zaten enerjisinden suphelendigim biriyle bir araya gelmiştik o günde oğlumun kilosunu zekasini ovup kendi torununun öyle olmadigindan bahsedip üzülmüştü. Bakışları hiç hoşuma gitmemişti o gün ve o gece ilk kez oğlum öyle olmuştu. Sizin konunuzu okurken direkt nazar geldi aklıma. Çok sükür bebeğinizin hiç bir saglik sorunu yokmuş. Bol bol okuyun korktugu zaman kucağınıza aldiginizda biraz rahatlıyormu? Eğer öyleyse o anlarda bol bol sarılın. Çok uzuldum bebegede sizede, o anda yaşadığıniz çaresizliği korkuyu tahmin edebiliyorum. Umarım bir an önce geçer bu durum.
Nazar değil gece terörü bunun adı. Çocuklarda yaygın görülür.

Evet malesefki öyleyiz her gittiğimizde korktu tek gittik toplulukla gittik kendimiz gitmedik alıştığı nenesi dedesi götürdü biz kapıda bekledik vs vs herşeyi denedik ama eve girdiği gibi uyanık olsun uykuda olsun sıçrıyor uyanıyor mesela arabada tur attırdık uyuttuk eve girdik beşiğe koyduk hemen sıçradı uyandı bağırdı çağırdı ellerini o tarafa bu tarafa attı burdan bi bayanın desteğiyle ilerliyorz cam balkona bi alam yaptım bağırıp sıçradıkça oraya götürcem sakinleştirip geri içeri alıcam bi şekilde alıştırcaz
Bilmiyorum ben inanamadım yaa . Yani arabada uyuyup evde uyanan bebek çoktur ağlayan da. Yani eve bağlayınca size 9yle geliyor bence.

Siz bence tek başınıza evde kalmaya korkuyorsunuz. Yani bebekle yalnız kalmaya korkuyorsunuz. Çocuk sizdeki tedirginliği hissediyor.
Bebekler o kadar ufakken zaten annesinin hisleri üstünden anlamlandırır çevresini.
bebekler ufakken en fazla 20 cm yakınını görebilir
Ağzınıza sağlık.. aynısıni yazmak için gelmiştim yorumları okurken sizinkini gördüm. Kesinlikle katılıyorum. Ve anne o kadar inanmış ki insanlar alerji de olabilir diyor mesela asla başka ihtimale yonelmiyor. Bebeklerin verebileceği en olası tepki zaten ağlamak. Canı yanıyorsa daha çok ağlar. Oğlum sünnet oldu 4 aylıkken. Aynı günü keyfi yerinde. Bizde ohh şükür sorunsuz gidiyor derken çocuk bir aglamaya başladı, çırpınıyor, göz bebekleri büyüyor, korku refleksi veriyor tabiki acıyı tam tanımlanıyor belki de... Bir baktık operasyon olan kisima bandajin kenarı deymis.. yani once somut durumlara bakmak gerekir. Bebekler benzer tepkiler verebilir olaylara.. anne o kadar odaklı ki korkuyor olayına asla mantıklı bir açıklama ve ihtimal peşinde değil. Yada burda yazanlari deneyeyim diye de düşünmüyor. Bizden ne duymak istiyor anlamadım. Yakın o Evi mi diyelim!! Ve kesinlikle sizin her duygunuz ona geçtiği için siz buz kestikce çocuk da daha çok korkuyor.

bebekler korkuları bilmez. büyüdükçe bizler anlam yükledikçe öğrenirler diye biliyorum ama 🤷🏻‍♀️

Evden taşındıktan sonra da devam ederse eşyaları satarız yeni alırız yazdınız. Yine ağlaması korkması durmazsa tekrar mı taşınacaksınız? Benim kızımda 4 aylıkken böyle sinir krizleri geçirirdi, hatta eşime saldırdığımı hatırlarım birşey yapsana diye. Gözbebekleri büyürdü çırpınırdı kaskatı kesilirdi. Doktorumuz bebeği soy sen de soyun kucağına al dedi. Üstünüze örtü alın ve sessiz sakin oturun dedi. Mucizevi şekilde birden ağlaması kesilmedi tabii ama dayandım. Süresi azaldı çırpınmaları bitti, 2 ay içinde de geçti. Herkesin her dediğine hayır diyorsunuz ihtimalleri sıfırlıyorsunuz ne diyelim cin mi diyelim? Millet hemen hazır zaten paranormal aktivite moduna, bilmemnesinin bilmemnesinin cin hikayeleri dökülür.

O götürdüğünüz çocuk nöroloğun kapısından geçmeyin. Soruların çalındığı dönemde girmiştir tıp fakültesine. Utanmadan sıkılmadan cin basması bu eskiler bilir diyor. Başka doktora gidin ve bu doktoru da cimere şikayet edin başkalarının da canı yanmadın.

Ben sorunu sizde gördüm. Tecrübesizsiniz ve devamlı kötü senaryolar kuruyorsunuz panik halindesiniz Kusura bakmayın da annenizin bebeğin gözlerini kapatıp evden koşması falan daha da besliyor paniği korkuyu. Sizi sakinleştireceği yerde daha da korkutuyor. Ayrıca bebeğin tam kolik dönemi lütfen sakinleşin. Deney mi yapıyorsunuz bebeği kapı kapı gezdirip? Çocuk bu sefer yerini benimsemeyecek yadırgayacak. Her testi her tahlili yaptırmışsınız hiç bir şeyi yok. Benim kız da mutluluktan gülmekten bayılırdı sokakta anneannesinin evinde parkta. Eve gelince akşama doğru drama kraliçesi olurdu birden. Yapacağınız tek şey başka doktora götürmek. Konusunda uzman gerçek bir doktora gidin bilimsel yönden çözün sorunu.

Ağzınıza sağlık.. aynısıni yazmak için gelmiştim yorumları okurken sizinkini gördüm. Kesinlikle katılıyorum. Ve anne o kadar inanmış ki insanlar alerji de olabilir diyor mesela asla başka ihtimale yonelmiyor. Bebeklerin verebileceği en olası tepki zaten ağlamak. Canı yanıyorsa daha çok ağlar. Oğlum sünnet oldu 4 aylıkken. Aynı günü keyfi yerinde. Bizde ohh şükür sorunsuz gidiyor derken çocuk bir aglamaya başladı, çırpınıyor, göz bebekleri büyüyor, korku refleksi veriyor tabiki acıyı tam tanımlanıyor belki de... Bir baktık operasyon olan kisima bandajin kenarı deymis.. yani once somut durumlara bakmak gerekir. Bebekler benzer tepkiler verebilir olaylara.. anne o kadar odaklı ki korkuyor olayına asla mantıklı bir açıklama ve ihtimal peşinde değil. Yada burda yazanlari deneyeyim diye de düşünmüyor. Bizden ne duymak istiyor anlamadım. Yakın o Evi mi diyelim!! Ve kesinlikle sizin her duygunuz ona geçtiği için siz buz kestikce çocuk da daha çok korkuyor.
korku olayına odaklı değilim ilk çocuğum çevremdeki herkes korkuyor bu çocuk dediği için konuyu o şekilde açtım zaten tüm yorum yapanların söylediklerini deneyeceğimi vs vs yazdım hatta bu akşam bebeği eve götürdüm yorumları dikkate alarak ancak yine huysuzlaştı muhtemelen evini yadırgıyor şimdi yarın sabah tamamen kararlı şekilde eve gidecez sabahtan gidip tüm gün oyun vs ile denersek evine alışır belki benim buz kesmem hakkında sonuna kadar haklısınz psikolojik ve çocuğa yansır annelik tecrübesizlk ya ben o kadar herşeyi okurdm ederm yirmi tane yiğenim var biçoğunun büyümesine şahitlik ettim mesela nasıl bakılır nasıl beslenir ayına göre aktiviteler vs hepsi şahane gidiyor anne kız uyumumuz bile oluşmaya başları bu sorunu da anne kız sohbetler ederek sarılarak vs vs aşacağız birlikte çok teşekkür ederim ilginize

Evden taşındıktan sonra da devam ederse eşyaları satarız yeni alırız yazdınız. Yine ağlaması korkması durmazsa tekrar mı taşınacaksınız? Benim kızımda 4 aylıkken böyle sinir krizleri geçirirdi, hatta eşime saldırdığımı hatırlarım birşey yapsana diye. Gözbebekleri büyürdü çırpınırdı kaskatı kesilirdi. Doktorumuz bebeği soy sen de soyun kucağına al dedi. Üstünüze örtü alın ve sessiz sakin oturun dedi. Mucizevi şekilde birden ağlaması kesilmedi tabii ama dayandım. Süresi azaldı çırpınmaları bitti, 2 ay içinde de geçti. Herkesin her dediğine hayır diyorsunuz ihtimalleri sıfırlıyorsunuz ne diyelim cin mi diyelim? Millet hemen hazır zaten paranormal aktivite moduna, bilmemnesinin bilmemnesinin cin hikayeleri dökülür.

O götürdüğünüz çocuk nöroloğun kapısından geçmeyin. Soruların çalındığı dönemde girmiştir tıp fakültesine. Utanmadan sıkılmadan cin basması bu eskiler bilir diyor. Başka doktora gidin ve bu doktoru da cimere şikayet edin başkalarının da canı yanmadın.

Ben sorunu sizde gördüm. Tecrübesizsiniz ve devamlı kötü senaryolar kuruyorsunuz panik halindesiniz Kusura bakmayın da annenizin bebeğin gözlerini kapatıp evden koşması falan daha da besliyor paniği korkuyu. Sizi sakinleştireceği yerde daha da korkutuyor. Ayrıca bebeğin tam kolik dönemi lütfen sakinleşin. Deney mi yapıyorsunuz bebeği kapı kapı gezdirip? Çocuk bu sefer yerini benimsemeyecek yadırgayacak. Her testi her tahlili yaptırmışsınız hiç bir şeyi yok. Benim kız da mutluluktan gülmekten bayılırdı sokakta anneannesinin evinde parkta. Eve gelince akşama doğru drama kraliçesi olurdu birden. Yapacağınız tek şey başka doktora götürmek. Konusunda uzman gerçek bir doktora gidin bilimsel yönden çözün sorunu.
Tecrübesizlik konusunda haklısınız az öncede dediğim gibi bilinçli bir anne olabilmek için çok okumuştm vs ama işte bazen insan çevresine fazla odaklanıyor heleki çok çocuk büyütmüş tecrübeli annelere şimdi biz kızımla sabah evimize gidip birlikte kalmayı herşeyi birlikte öğreneceğiz teşekkür ediyorm

Yarım kundağı denedim evi de bağırdığında gezdiyorum belki de dediğiniz gibi kalabalıkta olmayı seviyordur olabilir benim buz kesmem yazdım ya psikolojik olduğunu düşünüyorm diye bebeğim öyle davranınca içim üşüyor sanki yani belli psikolojik olduğu evime alışkınım ben evlendim dört ay sonra hamile kaldım tüm hamileliğim boyunca işim dışında evdeydim hatta hep tadını çıkardım rahim kısalığından dolayı iş yapmazdm sürekli dinlenirdm ederdm evimi en önemlisi komşularımı çok seviyorum yani benim evle sorunum yokda bebek dediğiniz gibi olabilir
Bebeği kucağınızda gezdirmeye devam edin,ama sohbet edin,bak bu bizim odamız,bak burda ne varmış falan diye eşyaları evi tanıtın. Uyurken beyaz gürültü açın(kuş sesi,doğa sesi vs )uyanmayacağını düşünüyorum. Bence sessizlik sevmiyor bebeğiniz,altında bir neden aramayın. Oğluma ben oyuncağını almıstım bu doğa,kuş sesleri cikaran,20 dakika çalıyordu,o 20 dakika sonrası kapanınca uyandigi cok oluyordu mesela. Bir deneyin derim bu ses konusunu.

Nazar değil gece terörü bunun adı. Çocuklarda yaygın görülür.

Yok gece teroru de degil, gece teroru icin 3 yas oncesi cok zor.

1.5 yasindayken benim kizimda aynilarini yasadi, surekli ev degistiren bebeklerde cok goruluyor ya da babasi surekli seyahatlerde olan bebeklerde, ozlem ve kaybetme duygusuna anlam verememelerinden kaynakli yasaniyormus, bir de duzgun konusup derdini anlatamamaktan.

Biz bahsi gecen uye gibi dua edip okumakla yetinmeyip psikologa goturmustuk, ortalama 3 ayda bitti bizimki, 4.5 yasina dek surunsun istemedik.

Gece terorunde cocuk uyandigini bilmez ama atiyorum oda degistiginde isi degistinde kendine gelir ve 4-5 dkdan uzun surmez.

Yok gece teroru de degil, gece teroru icin 3 yas oncesi cok zor.

1.5 yasindayken benim kizimda aynilarini yasadi, surekli ev degistiren bebeklerde cok goruluyor ya da babasi surekli seyahatlerde olan bebeklerde, ozlem ve kaybetme duygusuna anlam verememelerinden kaynakli yasaniyormus, bir de duzgun konusup derdini anlatamamaktan.

Biz bahsi gecen uye gibi dua edip okumakla yetinmeyip psikologa goturmustuk, ortalama 3 ayda bitti bizimki, 4.5 yasina dek surunsun istemedik.

Gece terorunde cocuk uyandigini bilmez ama atiyorum oda degistiginde isi degistinde kendine gelir ve 4-5 dkdan uzun surmez.
Ne mutlu size

Bi tek perdesi desenliydi söktük hemen evimde tablo vs yok düğün resmim bile yok
Benim çocuğum da bebekken gece uykusundan uyanıp korku nöbeti geçirirdi,öyle bağırırdı ki neredeyse ben bile korkardım ,bildiğim bütün duaları okurdum..yanimiza alıp sarilip uyuduk,güvende olduğunu hissettirdik..zamanla bu durum azalıp kayboldu ..başka yorumcunun dediği gibi bir kulak kontrolü yaptırın, birşey yoksa geçici bir durum büyük ihtimalle.. ev taşıma gibi büyük işlere gerek yok bence..evcil hayvan varsa ondan da korkmuş olabilir..minicikler,herşeyden etkilenip rüyalarına yansıyor

Başka yerde hiç yapmıyor mu sıfır mı yani öyleyse eğer ben direk bir eşyadan vs korktuğunu düşünüyorum. Kapıları kitlesenizde Eve girince o eşyanın o evde olduğunu biliyor muhtemelen. Kimyasala alerjisi olsa diğer girdiği evler kimyasal kaynıyordur kendi evindekinin kaç katıdır allah bilir ordada olması lazım ozaman.

Yani ev değiştirip korktuğu şey eşya ise boşu boşuna masraf olacak hiç bilemedim ben olsam direk ağladığında evden çıkmaktansa bir süre kalmayı tercih ederdim 1 hafta falan olmadı bi üstüne gidin sakin davranin hissettirmeyin gerginliginizi baktiniz olmuyor mecbur tasinacaksiniz

X