Keyfine düşkün anne

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.695
18.548
Bu ifade annem, eşim ve kayınvalidemin ortak görüşü; benim hakkımda böyle düşünüyorlar.
Daha önce ocakta 3 yaşına girecek oğlumu kreşe göndermekle alakalı konular açmıştım hatırlayanlarınız olabilir. eylül ayından beri oğlumu yarım gün kreşe gönderiyorum, genel olarak kreşten memnunum. Başladığından beri oğlumda sosyal anlamda kazanımlar görüyorum. Planım bir kaç ay yarım gün göndermek, baharda da tam güne çevirmekti. Ben öğretmenim, oğluma anneannesi ve babaaannesi dönüşümlü olarak baktılar bu zamana kadar ancak bu sistemi daha fazla yürütmek istemiyorum pek çok sebepten ötürü. En başta anneannemin rahatsızlanması ve artık annemin ona bakması gerekiyor oluşu ve kayınvalidemin evi uzakta olduğu için hafta içi sürekli bizde kalıyor olma durumu. Kayınvalidemin hijyen sorunu var, ayrıca oğlumla inatlaşıyor, ona komik geldiği için sürekli o yaşta çocukla zıtlaşıyor ve bu yüzden oğlumda şimdiden her şeye hayır deme, kv nin kullandığı acayip lafları tekrar etme ve daha bir sürü davranış bozukluğu oluştu. Bu yüzden artık kreş seçeneği bizim için en iyisi gibi gözükse de oğlum sürekli hastalandığı için doğru düzgün kreşe devam edemiyor.

Bu ay nerdeyse oğlum hep evdeydi, tekrar eden burun akıntısı, önce kuru başlayıp sonra doluya çeviren öksürük başlıca şikayetimiz. Kreşin ilk yılı olduğu için hastalanması beklediğim bir şeydi ama bu ay biraz ağır geçti, bronşları daraldığı için artık 10 gün boyunca antibiyotik kullandık, doğal yöntemler, hava vermek vs işe yaramamaya başladı. Oğlum toparladı ve ben bugün kreşe tekrar gönderdim ancak günler öncesinden bugün göndereceğimi bildikleri için başta eşim, sonra annem ve kv göndermememi söylüyorlar ısrarla. eşime göre zaten annesi gelip bakıyor ne gerek var oğlanın kreşe gitmesine, zaten çok küçük. derslerden geri mi kalıyor sanki gitmese diye dalga geçiyor. annem açık açık "sen kendi keyfine düşkün olduğun için çocuğu yollamak istiyorsun" gibi bir laf etti hatta o yüzden gerildik. halbuki çocuğu yarım gün gönderiyor olmak benim için çok daha yorucu, sabah bırakıp öğle aramda kreşten alıp eve bırakıp sonra gene okula dönen benim. üstelik evde de her gün kayınvalide ağırlıyorum oğlana yarım gün bakacak diye. kv pek bir şey diyemese de onun da düşüncesini anlayabiliyorum. oğlum hastayken sürekli vah vah yavrum evde bir dinlenemedi bir toparlayamadı küçücük haliyle yollara düşüyor sabah vs derdi.

Bilemiyorum ben bağışıklık kazanması gerektiği, er ya da geç kaç yaşında olursa olsun okula başladığında gene aynı süreçleri yaşayacağımız için ha o zaman ha şimdi diye bakıyorum, o yüzden kreşe gönderme taraftarıyım. ayrıca gerçekten kv ile tüm gün eve tıkılı kalmasının oğluma hiçbir şey kazandırmadığını, aksine pek çok olumsuz davranış kazandığını gözlemliyorum. kv sağ olsun yemesine içmesine üstüne başına dikkat eder ancak tüm gün müge anlı ve türevleri açıktır, çocukla oyun oynamaz, oğlum hareketlenince şikayet eder vs vs artık ona teşekkür edip dinlendirme zamanımız geldi bence :KK70: ama öte yandan gerçekten oğlum sürekli hastalanırsa vicdan azabı da duyacağım çünkü zor toparlıyor, gece öksürükten uyuyamadığı zaman benim yüzümden diye düşünüp kahrolacağım, zaten çevremdeki herkes böyle hissettiriyor sağ olsunlar. daha 3 yaşına gelmemiş bebesini hasta olma pahasına kreşe yollayan keyfine düşkün anne miyim ben gerçekten ? :KK43:

Hiç bir anne çocuğunu kötülük olsun diye kreşe yollamaz.
Evet zor bir dönemdeyiz .
Hastalık mevsimindeyiz.
Bizim ogretmen diyor ki
"Bu yıl ki kadar Bağışıklık düşüklüğü görmedim.
Korana herkesin bağışıklığını yerle bir etti."

Bizim cocuk da hasta oluyor. Doktora götürüyoruz doktor benimkiler de evde hasta diyor.
Böyle böyle Bağışıklık tekrardan kazanılacak diyor.

Hadi bunu geçtim. Kresin ve okulun iyisine de denk gelindiyse o kadar çok faydası var ki.
Ben iyi ki gonderiyorsunuz diyorum

Konunuzu okumadan direkt nickinizi gördüm ve yazıyorum. Siz bu süreçte gerek fiziksel, gerek psikolojik, gerek sosyal anlamda çok fedakarlık yaptınız. Ben bunu bu forumdan sizi tanımadığım halde gördüm.
valla allah razı olsun =) en doğrusunu yapmaya çalışıyorum .enine boyuna ölçüp biçiyorum ama sırf kendi keyfimi düşündüğüm için çocuğumu başımdan atmak için gönderiyormuşum gibi bir havada millet. başta da eşim.

Hiç bir anne çocuğunu kötülük olsun diye kreşe yollamaz.
Evet zor bir dönemdeyiz .
Hastalık mevsimindeyiz.
Bizim ogretmen diyor ki
"Bu yıl ki kadar Bağışıklık düşüklüğü görmedim.
Korana herkesin bağışıklığını yerle bir etti."

Bizim cocuk da hasta oluyor. Doktora götürüyoruz doktor benimkiler de evde hasta diyor.
Böyle böyle Bağışıklık tekrardan kazanılacak diyor.

Hadi bunu geçtim. Kresin ve okulun iyisine de denk gelindiyse o kadar çok faydası var ki.
Ben iyi ki gonderiyorsunuz diyorum
ben lisede çalışıyorum, lise grubu dahi o şekilde. hem mevsimsel hastalıklar, hem de covid yüzünden kapanan sınıflarla boğuşuyoruz. hastalık her yerde. oğlanı okula yollamasam da benden kapar, babasından kapar. sonuçta hepimizin bir şekilde dışarıyla teması var. ama anlatamıyorum bu durumu. işin kötüsü dr umuz da daha kreş için yaşı küçük, yollamak zorundaysanız da bağışıklık destekleyici yazayım vs dedi, eşimin fikirlerini desteklemiş oldu.

valla allah razı olsun =) en doğrusunu yapmaya çalışıyorum .enine boyuna ölçüp biçiyorum ama sırf kendi keyfimi düşündüğüm için çocuğumu başımdan atmak için gönderiyormuşum gibi bir havada millet. başta da eşim.
Anneyi eleştirmek toplumsal hobi bizim memlekette. Gerçekten böyle.

Sizin keyfinizle ne alakası var ki? Evde bile değilsiniz o sırada. Annelerimiz böyle ya, hiç kıyamıyorlar torunlarına, ne dediklerini bilmiyorlar bazen. Çocuklarımız yaşıt muhtemelen, benim oğlum şubat'ta 3 yaşına girecek. İlk yıl kreşin devamlılığını sağlayarak tam toparlamadan yani hastalığı geçmeden, çocuğu yollamama taraftarıyım ama ben. İyice iyileştikten sonra devam ettirin bence. Ben de seneye eylül'de başlatmayı düşünüyorum. Yine hasta olacak değişen bir şey yok. Kendinizi üzmeyin.

ben lisede çalışıyorum, lise grubu dahi o şekilde. hem mevsimsel hastalıklar, hem de covid yüzünden kapanan sınıflarla boğuşuyoruz. hastalık her yerde. oğlanı okula yollamasam da benden kapar, babasından kapar. sonuçta hepimizin bir şekilde dışarıyla teması var. ama anlatamıyorum bu durumu. işin kötüsü dr umuz da daha kreş için yaşı küçük, yollamak zorundaysanız da bağışıklık destekleyici yazayım vs dedi, eşimin fikirlerini desteklemiş oldu.

iyi de 3 yaş da normal artık yaa
kreşe yollamakla keyfine düşkünlük arasında zaten olmayan bağlantıyı anneniz nasıl kurdu çok merak ettim :KK70:
resmen laf olsun diye söylemiş.

O bagisikligi oyle ya da böyle kazanacak, bir sekilde okula gidebilmeye alisacak bünyesi. Bir yerde alismak zorunda. Ama anne sütü ile beslenmediyse gercekten guclendirici dusunebilirsiniz.

Hic kendinizi suclamayin.
Cocugumun muge anli dolu saatler gecirmesine izin vermem. Yerinizde olsam tam gün bile yollardim. Benim de cocuguma annem bakti, pandemi patladiginda 3.5 yasindaydi ve ilk defa kapanmalarda ekran gördü. Annem bu sarti kabul etmese eve bile sokmazdim annemi.

Bence burdaki keyfine düskün anne başka birisi 🤫🤫

Ben de ilkokulda çalışıyorum
Her gün sınıf gruplarına çocuğum hasta okula göndermeyeceğim mesajları geliyor
Geçen yılı izole geçirdiğimiz için bu yıl daha hastalıklı geçiyor sanırım
Ama hep evde olan çocuk ne zaman okula başlarsa başlasın hasta olacak
Çünkü ev diğer ortamlara göre en steril ortam

Önyargılı yorum yapacağım şimdi
Şimdi size keyfine düşkünsün diyenler eminim ki geçmişte çocuklarını oraya buraya salıp işlerine, keyiflerine dalmışlardır
Çok dikkate almayın
Kimse aklında sıkıntı yoksa dur şunu okula yollayayım da hasta olup perişan olsun demez

Çocuğunuzun gelişimini düşünmenin keyif düşkünlüğü ile alakası yok.
Ama ben çocukların 4 yaşa kadar birebir bakımla büyümesini, 4 yaştan sonra kreşe gitmeleri gerektiğini okumuştum.
10- 15 sene öncesinden bahsediyorum benim çocuklarım artık büyüdü. Zamanla uzman tavsiyeleri de değişebiliyor.
Çocuğunuzu 1-2 sene sonra da kreşe gönderseniz sağlık açısından aynı problemi yaşayacaktınız, bu konuda vicdan yapmayın.
Eğer kreşten almak zorunda kalırsanız eve gittikten sonra sizin ilginiz kv nin açığını kapatacaktır.
Sıkıntı etmeyin kendinize.

Bu sene hepimizin bağışıklığı düşük sanırım uzun süre eve hapsolmaktan , temiz hava almamaktan , hareketsizlikten çoluk çocuk perişan haldeyiz , benim çocuklarım hiç hastalanmazlardi ama okullar açıldığından beri iki gün iyiler üç gün hastalar ama hiç aklıma kresten almak gelmedi kızımı , kreş çok faydalı , siz öğretmensiniz hepinizden iyi biliyor olmalısınız bunu
Kimseyi dinlemeyin ve kreşe göndermeye devam edin , hastayken gitmesin ama diğer zamanlar vicdan azabı çekecek bir durum yok , kreşte çocuk tonla şey öğreniyor , sosyallesiyor , gelişiyor , bunları gayet iyi bilmeniz gerekir

tıkayın kulaklarınızı.
evde oturup babaanneyle müge anlı seyredeceğine kreşte akranlarıyla zaman geçirsin.
hem bireyselleşmeyi, bağımsızlaşmayı hem de sosyalleşmeyi deneyimlesin.
vicdan azabı çekecek bir şey yok.
elbette öksürünce içiniz gidiyordur ama böyle böyle bağışıklığı güçlenecek.
zaten evde kaldıkları süre onlar için ciddi bir kayıp..

Kapayın kulaklarınızı anne kv ve eşinize.. benim kuzum da 3 yaşta başladı okula ilk yıl çok sık hasta oldu bahara kadar. Gerizekalı görümcem “aaa yazık bu çocuk devamlı hasta oluyor niye acaba” diye zeka seviyesini gösteren bir cümle kurmuştu. Şimdi kendi çocuğu 5 yaşında anasınıfına başladı ama o da devamlı hasta.. demem o ki bu çocuk 7 yaşında da okula başlasa yine ilk yıl çok sık hasta olacak böyle böyle gelişecek bağışıklıkları..

söylediklerinin hiç tutar yanı yok, ama size nasıl vicdan azabı çektiririz de sözğme getiririz diye deniyorlar.
Allah aşkına kreşe gidip hasta olan çocuğa bakmak (üzüntünüzü geçiyorum) bakmak bile zor neyin keyfi??
kreşin, okulun ilk yılı zaten çocuklar sık hastalanır sonra bağışıklığı güçlenir uyum sağlar. bu yıl biraz daha zor geçiyor hastalıklar. benim bebe sadece parka gidiyor 15-20 dk, kreş falan yok ama yine hasta.
çocuklar 1,5 yıl evde geçirdi, mevsimsel virüsler güçlü kaldı bağışıklığımız zayıfladı, o yüzden tüm çocuklar hasta diyor çocuk doktorumuz.

ayrıca bütün gün evde olunca ya da babaanneyle müge anlı izleyince ne olacakmış? pek çok insan kendi çocukluğuyla kıyaslıyor, okula gidiyor yazık diye düşünüyor halbuki eğlendiği, sosyalleştiği bir yere gidiyor çocuk. eskisi gibi küçük bahçelerde ağaçlara tırmanamıyor ki çocuklar apartmana tıkılılar.
siz evladınızı dikkatlice izleyen ve durumu fark edip ona göre pozisyon alabilen bir annesiniz. hiç üzmeyin kendinizi.

Ben şeyi anlamadım, çocuk kresteyken siz ışte olmuyor musunuz zaten, ne keyfi yapacaksınız ki ? Hatta dediğiniz gibi götür getir daha zor. Keyfine düşkün olsanız hastalığı, getir götürü ugrasamayip evde bakılmasını istemez miydiniz ? Yani evde olsanız yine haksizlar da hadi ne düşündüklerini anlarız ama zaten calisiyorsunuz. Bence kreş önemli. Yaşıtları ile sosyalleşme açısından olsun, yeni kazanımlar açısından olsun kreş benim de kızım için onceligim olacak bir aksilik çıkmazsa. Ayrica ne zaman olursa olsun okula baslayan cocuk hastalanir, bu artik bilinen bir sey. Zamanla alışacak. Hiç canınızı sıkmaya gerek yok, evladiniz icin en iyisini siz bilirsiniz :)

Bu sene hepimizin bağışıklığı düşük sanırım uzun süre eve hapsolmaktan , temiz hava almamaktan , hareketsizlikten çoluk çocuk perişan haldeyiz , benim çocuklarım hiç hastalanmazlardi ama okullar açıldığından beri iki gün iyiler üç gün hastalar ama hiç aklıma kresten almak gelmedi kızımı , kreş çok faydalı , siz öğretmensiniz hepinizden iyi biliyor olmalısınız bunu
Kimseyi dinlemeyin ve kreşe göndermeye devam edin , hastayken gitmesin ama diğer zamanlar vicdan azabı çekecek bir durum yok , kreşte çocuk tonla şey öğreniyor , sosyallesiyor , gelişiyor , bunları gayet iyi bilmeniz gerekir
bunları bildiğim için göndermekte ısrarcıyım, başta da dediğim gibi özellikle sosyal anlamda ciddi farklılık oluştu gidebildiği zamanlarda. pandemi çockları bunlar malum, oğlum geçen yıl anne baba dışında kimseyi görmeden büyüdü desem yeridir, kalabalık ortama girince rahatsı oluyor, parkta kaydırakta vs arkasından gelen çocuk gördü mü ağlıyordu. bunları aştık çok şükür. kendi kendine yemeyi öğrendi, artık ben veya babaannesi yemek yedirecek olsak kaşığı elimizden alıyor kendim yiyeceğim diye. bunlar en basit örnekler. tüm bunlardan bahsedince amaan kendi kendine yiyemeyen insan mı var elbet öğrenecek vs diyorlar bakış açısı bu.

Bence sorun sende. Niye takıyorsun ki? Zaten çalışıyorsun, bebe gelmiş 3 yaşına. Uygunsa gitmeye gidecek tabi. Sen keyfine düşkünsen ben neyim acaba?Tam şu an çalışmıyorum, 3.5 yaşındaki kızım kreşte ve ben evde bilgisayarda film izleyip kahve içiyorum.

Hasta olacak tabi , pandemide steril yetiştirdik çocukları. 3 ay hasta oluyor sonra hızla artıyor bağışıklığı. Valla sizinkiler eski kafalı kusura bakmasınlar. Ben bir yılda kreşin 2 ayda verdiği gelişmeyi veremedim çocuğa. 3ten itibaren yetmiyoruz çocuklara ki bizle sıkılan böyle babanne ile iyice bunalır. Hiç duymayın, konuşsunlar.

Ben şeyi anlamadım, çocuk kresteyken siz ışte olmuyor musunuz zaten, ne keyfi yapacaksınız ki ? Hatta dediğiniz gibi götür getir daha zor. Keyfine düşkün olsanız hastalığı, getir götürü ugrasamayip evde bakılmasını istemez miydiniz ? Yani evde olsanız yine haksizlar da hadi ne düşündüklerini anlarız ama zaten calisiyorsunuz. Bence kreş önemli. Yaşıtları ile sosyalleşme açısından olsun, yeni kazanımlar açısından olsun kreş benim de kızım için onceligim olacak bir aksilik çıkmazsa. Ayrica ne zaman olursa olsun okula baslayan cocuk hastalanir, bu artik bilinen bir sey. Zamanla alışacak. Hiç canınızı sıkmaya gerek yok, evladiniz icin en iyisini siz bilirsiniz :)
keyif olayı şöyle, haftanın iki günü dersim öğlen başlıyor. oğlanı sabahtan kreşe yollayınca evde 2-3 saat yalnız kalıyorum tek başıma kahvaltı edip sıcak çay içebiliyorum. o ara kayınvalidem geliyor pazartesi sabahı. bir keresinde oooh keyfin bol olsun oğlanı da yolladın kreşe diye bir laf etmişti. o bir kaç saat yalnız geçirdiğim zaman göze batıyor zaar.

Bence sorun sende. Niye takıyorsun ki? Zaten çalışıyorsun, bebe gelmiş 3 yaşına. Uygunsa gitmeye gidecek tabi. Sen keyfine düşkünsen ben neyim acaba?Tam şu an çalışmıyorum, 3.5 yaşındaki kızım kreşte ve ben evde bilgisayarda film izleyip kahve içiyorum.

Hasta olacak tabi , pandemide steril yetiştirdik çocukları. 3 ay hasta oluyor sonra hızla artıyor bağışıklığı. Valla sizinkiler eski kafalı kusura bakmasınlar. Ben bir yılda kreşin 2 ayda verdiği gelişmeyi veremedim çocuğa. 3ten itibaren yetmiyoruz çocuklara ki bizle sıkılan böyle babanne ile iyice bunalır. Hiç duymayın, konuşsunlar.
Sefanız olsun. Mutlu anne mutlu çocuk..

X