Kilolular normal doğum yapamaz mı??

2 kişilik zaten yemiyorum. Biliyorum çatıyla alakalı bebeğin pozusyonuyla kilosuyla alakalı da özelde ki doktorlar genelde sezeryan yapıyor ondan.
siz istemezseniz zorlayamaz ki sizi aslinda artik ozeldeki dr larda normal dogumu daha cok oneriyorlar sadece israr ve mecburiyet yok insallah saglicakla gelir kuzucugunuz

Tansiyonum en fazla 12 oluyor. Şekerde şu anda kontrol altında tutuyorum. Ekmek hamır işi tatlı yemiyorum. Şimdiye kadar 2 kilo tek aldım.
4 ayda 2 kilo almasanız da olurmuş aslında
Bence doktorunuza danışın sizi diyetisyen eşliğinde takip etsin
Çok az kilo alarak hamileliğinizi bitirebilirsiniz bile.
Çatınız müsait ise sağlık sorununuz da olmazsa doktor neden illaki sezaryen yapsın ki.

Başkalarını bilemem herkesin deneyimi farklı oluyor ama normal doğum yaptım, aynı gün hiçbir şeyim kalmamış gibiydi 4 adet dikişim dışında
İnşllah benden de iyi olursunuz

Komşu varda hepsi çocuklu gündüz yanımda olsalarda gece kimse olmayacak eşimde sürekli gececi. Tabiki ilk zamanlar yanımda olacak ama çok fazla izin vermiyorlar
Valla anne de bebek de sağlıklı olduktan sonra bebek bakımında "bence" kimseye ihtiyaç yok
Yeter ki biri önüne yemek koysun evle ilgilensin. Eşin becerikliyse daha kolay halledersin
25 gündür eşim bana yemek yapıyor ben bebeğe bakıyorum hiçkimseye ihtiyaç duymadım.
Kimsem yok diye sakın üzülme

Sezeryan sonrası bakacak kimsem yok, o yüzden normal doğum istiyorum demişsiniz. İki hafta önce zorunlu spinal sezeryan ile bebeğimiz dünyaya geldi, doğuma giderken 93 kiloydum. Çok şükür her şeyi kendimiz yaptık eşimle. İlk gün hastanedeki bebek yataktağından almakta zorlandım, eşim aldı koydu filan bebeği. Sonraki günler kendim yaptım. Bir de ilk gün eşimin desteğiyle yürüdüm (ilk yürüme en zoruydu, gitgide kolaylaştı) ertesi gün sadece oturup kalkarken desteğe ihtiyaç duydum o kadar. Üstelik benim operasyon sonrasında dikişimle ilgili sıkıntılarım oldu ve hala devam ediyor.

Yani diyeceğim o ki; yeter ki yavrunuz sağlıkla dünyaya gelsin, Allahın izniyle bebeğinize kendiniz bakarsınız...
Allah bağışlasın etraftan duyduğumuz kötü hikayeler bizi etkiliyor galiba. İnşaallah sağ salim kucağımıza alırız bizde.

Ben de 100-110 kg arası Doğum yaptım. 40 haftayı doldurana kadar bekledik son haftamda eltim normal Doğumda bacaklarını yukarı kadar çekiyorsun sen yapamazsın falan diyince korktum. Doktoruma endişemi paylaştım niye yapamayasın tansiyon şeker sorunu yok demişti.Sürem dolduğu bebekte aşağı inme ve bende hiç açılma olmayınca panikledim. Doktor 2-3 gün daha bekleyebiliriz normal için dedi ama sezeryan oldum. Bebek 4kilo 40g dendi 4kilo doğdu. Benimki çok başarılı geçti memnun kaldım.
Emin olun iki Doğum şekli de şans işi. Normal Doğum yapıp sorun yaşayan da var sezeryan olup 1 hafta yerinden kalkamayan da.
Naçizane sağlık sorunu yoksa, hem doktorunuza hem de çevrenize normal Doğum istediğinizi söyleyin. Hem doktor sizi sezeryanla “aradan çıkarma” ya çalışmaz hem de çevreden gelecek farklı yorumlara kapalı olursunuz. Bu sayede korkularınız varsa kendinizi normal Doğuma da hazırlarsınız. 38.haftada alalım denmesini kabul etmeyin. 39dan sonra bebeğin durumuna göre o anki psikolojinizle karar verirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun inşaallah sağ salim kucağımıza alırız. Etraf gerçekten etkiliyor insanı. Her şekilde razıyım yeterki sağlıklı olalım ikimizde. İşte sonrası korkutuyor beni. Birazda doktorun başarısına mı bağlı o zaman sezeryan?

4 ayda 2 kilo almasanız da olurmuş aslında
Bence doktorunuza danışın sizi diyetisyen eşliğinde takip etsin
Çok az kilo alarak hamileliğinizi bitirebilirsiniz bile.
Çatınız müsait ise sağlık sorununuz da olmazsa doktor neden illaki sezaryen yapsın ki.

Başkalarını bilemem herkesin deneyimi farklı oluyor ama normal doğum yaptım, aynı gün hiçbir şeyim kalmamış gibiydi 4 adet dikişim dışında
İnşllah benden de iyi olursunuz
Diyetisyen takibindeyim zaten. Yoksa daha çok alırdım çünkü vücudum almaya yatkın pko ve insülin direnci geçmişim var. Doktor ayda bir kiloya kadar sorun değil dedi. Salmadım da kendimi.. herkesin hikayesi farklı :/

siz istemezseniz zorlayamaz ki sizi aslinda artik ozeldeki dr larda normal dogumu daha cok oneriyorlar sadece israr ve mecburiyet yok insallah saglicakla gelir kuzucugunuz
İnşaallah sağolun. Bazı doktorlar kendilerini riske atmıyorlar işte

kendini şartlama bak ben sezeryandan sonra geldim evi süpürdüm arkadaşım normalden sonra 1 hafta oturamadı bile dikişlerinden. ille sezeryan olursan bakılman gerekmiyor yani. Allah kolaylığını verir sağlıklı doğur da.

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun inşaallah sağ salim kucağımıza alırız. Etraf gerçekten etkiliyor insanı. Her şekilde razıyım yeterki sağlıklı olalım ikimizde. İşte sonrası korkutuyor beni. Birazda doktorun başarısına mı bağlı o zaman sezeryan?
Evet hem doktora bağlı hem bebeğe hem de sizin vücudunuza.
Benim doktorum yaşça büyüktü. Eski usul doktorlardan diyeyim. Hastane ortağıydı. Giden arkadaşım yaşından dolayı güvenemedi. Ben Doğumdan sonraki gün ayaklandım desteksiz kendim çıktım hastaneden ama diğer arkadaşım üç gün rahat edemedi. Yine normal Doğum yapan bir arkadaşım ertesi gün ayaklandı bir diğeri dikişlerden dolayı sorun yaşadı.
Bunları düşünüp Zihni’nizi yormayın.

Ben ilk defa duyuyorum kilolular normal doğum yapamaz diye bir şeyi. Doktorunuz da söylememiş nereden duydunuz?

Niye yapamasin? Türkiye'nin biraz daha doğusunda,biraz daha batisinda biraz daha kuzeyinde milyonlarca kadin sezaryani alternatif olarak bile düşünmüyorken nedense bizim ülkemizde normal doğum bir alternatif doğum yöntemi.
Tamamen sağlık sektörünün bir algı yönetimi olduğunu düşünüyorum bunun.
Bugune kadar Milyonlarca kilolu kadın nasıl doğum yaptıysa siz de yapabilirsiniz.. benim etrafımda da çok fazla örneği var hem kilolu olup hem çocuk doğuranlarin...

Merhabalar Kısa bir sorum var. 90 kg üstü hamile kalıpta normal doğum yapan var mı?
Allah a şükür hamile kaldım ve 4 ay bitmek üzere. Neden ısrarla normal derseniz doğum sonrasında bakacak kimsem yok :KK43:
Şimdi çok erken ama ben sadece bu konuyu düşünür oldum. Tabiki benim ve bebeğin durumuna göre son anda bile değişebilir ama vardır illaki benimle aynı durumda olan lütfen bir el atın.Doktora sordum bunu konuşmak için erken dedi.
Sezeryanada karşı değilim asla yanlış anlaşılmasın. Sadece bakacak kimsem yok diye. Ve biliyorum ki her doğum kişiye özeldir kimi normalden sonra iyileşemez kimi sezeryandan sonra hemen ayaklanır.
76 hamile kaldım doğuma 103 girdim. Boyum173 bu arada. Doktorum hep normale yönlendirdi beni o kiloda sorun olsaydı ısrarcı olmazdı diye düşünüyorum. Tabi ben korkudan sezeryan oldum orası ayrı. 2.günde kalktım kızıma bakmaya başladım. Yardım edenimde vardı bu arada.

Cevap veren herkese teşekkürler.
Daha zamanı olmasına rağmen bana bunu düşündürtenler yüzünden bu haldeyim işte :KK43:
Demekki herkes aynı değil. Artık etraftan duyduklarıma bakmicam hepinize teşekkür ederim

Benim arkadaşım sanırım 85-90 kilo arasındaydı. Normal doğum yaptı. Ama hamilelik sırasında doğru düzgün pek kilo almamış. Doktor rahim çatısına bakmış, uygun demiş. Bebek de anne de sağlıklı :))

Zayıflar daha zor normal dogum yapıyor en azından cevremdekiler hep sezeryan
Kuzenim cok cok kiloluydu iki cocugunuda normal dogurdu
Kilosundan hamile oldugunu bile anlamıyodu tanımayanlar ic karnı genişmiş cocuk orda büyümüş ama gayette catır catır dogurdu cocukları

Cevap veren herkese teşekkürler.
Daha zamanı olmasına rağmen bana bunu düşündürtenler yüzünden bu haldeyim işte :KK43:
Demekki herkes aynı değil. Artık etraftan duyduklarıma bakmicam hepinize teşekkür ederim
İnsanlarımız maalesef çok mal ya... iyi niyet adı altında insanın beynine endişe tohumları atıyorlar.
Hamile kadına kabus gibi normal doğum anısı anlatıp korkutuyorlar, mutlu kadına hamileyken aldatılan kadın örneği anlatıyorlar, hamilelikte problemi olan kadına 'dogucagi varsa her türlü doğar, sen rahat ol' demiyorlar da 'gidecegi varsa sen ne yaparsan yap gider' diyorlar, çocuğun sarılık degeri biraz varsa zaten endişeli anneye sarılıktan havale geçiren çocuğu anlatıyorlar. Hamile kadın için 'ayse doğurdu mu?' değil, 'ayse kurtuldu mu?' diye sorarlar. Evlenene bile 'Allah mesut etsin' değil, 'allah utandirmasin' diyorlar:sinirli:
Size de 'şişmansin normal doğum yapamazsin. Sezaryan çok zor, ben sezaryan oldum 4 gün kalkamadim' diye felaket senaryoları yazılmış, belli...
İnsanlara kulak tikayin, mutsuz hikayeleri duymamaya çalışın ve bol bol 'pozitif doğum oykusu' okuyun derim ben

Dr unu dinle bende ssvd istiyorum ama bizim istememiz yetmiyo çocuk döncekmi açılma olcakmı birsürü şey var istemek yetmiyo son ay belli olacak benimde

Stres yapma canım hayırlısı olsun sağ salim alalım kucaklarımıza da

Etraftan bana öyle dediler :KK43:
Yoksa ben niye şimdiden kafama takayım ki :KK43:(
Kafana takma sen, zaten tecrübesi olup yazanlar çok oldu. Bu konuyu etkileyen çok daha farklı faktörler var sanmıyorum ki kilolu olmak bunlardan biri olsun. Yabancı programlarda görüyoruz Amerika'da 200 kilo kadınlar çocuk doğuruyorlar. Hiç dikkat etmedim ama hepsi sezeryan değildir herhalde. Sen doktorun ne diyorsa onu dinle geri kalanlara da he de geç. Yakınındakiler yapıyorsa açıkla böyle şeyler söylemeniz beni üzüyor diye belki faydası olur.

Catin ve diger hersey yolunda giderse catit catir dogurursun Allah istesin yeterki: )

X