Kim haklı beraber okuyacagız

Kızlar adam ünv mezunu eşi ilkokul ama evlendikten sonra liseyi dışarıdan bitirmiş. Üniversiteye dışarıdan okuyor.

Adam kadına çeşitli ve farklı zamanlarda farklı konularda yok fizik görsen bunu bilirdin yok coğrafya bilsen bunu bilirdin. Tabi kimya görmediğin için bilmiyorsun tarzı konuşuyormuş. Kadın hep sessiz bir iki gün önce adam yine söylemiş ve kadının içinden artık kopmuş bişeyler eşiyle konuşmamış ne dicem ki diye düşünüyor ama çok içerlemiş. Eşine son söylediğinde şöyle bi tepki vermiş senin coğrafya bilgin yeter bize sadece eşi de saçmalama laf olsun diye dedim demiş konu kapanmış. Sizce arkadaşım abartıyor mu eşi öküz mü.

Arkadaşım adına soruyorum
Bir iki kere yapılanı şaka olarak algılayabiliriz. Ama bunu süreklilik haline getirdiyse, bu artık haddini bilmemek.
Herkesin mutlaka eksik bir yanı vardır. Arkadaşınız, eşine anladığı dilden konuşsun. Örneğin iyi olmadığı bir konuda, ne eksik ne fazla aynı üslupla, oda ona konuşsun.
En önce bu şekilde konuşmasının karşısındakine ne hissettirdiğini biraz empati kurmasını isteyebilir eşinden ama bu empati yi kuramıyorsa direk yaşatsın aynısını.

Eşinin yüreklendirme sebebi karısının ilkokul mezunu olmasından kendinin rahatsız olması. Kadına iyilik olsun diye değil çünkü egodan dağları var adamın.
Arkadaşınızın kapasitesi varmış ki bunları açıktan yapabilmiş, helal olsun.
Evet, ama bu sefer de rahatsız olmuş beyfendi galiba, kadın önüme geçecek diye.

Evlenmeden önce kadın Harvard'da okumuyordu herhalde, değil mi? Saygı duymuyorsa, evlenmeseydi hanzo bey. Kadın da hiç öyle ezilip büzülmesin. İlkokuldan sonra onu okutmayan ailesi, sistem, artık her ne ya da kim sebep olduysa onlar ezilip büzülsün. Kadın tam aksine kendiyle gurur duysun, bu işin peşini bırakmadığı, kendini geliştirmeye devam ettiği için. Eşi insan olsaydı apır sapır konuşmak yerine karısıyla gurur duyar, sadece desteğini hissettirirdi. Hem destek, hem köstek çok da matah bir durum değil. İş yok hanzo beyde.

böyle konularda okumanın aşağılanmasından, en başta eğitim görmeyen insanların okumakla adam olunmuyor konuşmalarından rahatsız oluyorum önce onu belirteyim.
eğitim görmek çok çok önemli, kendini yetiştirmek çok önemli, herkes kendi eğitimine kulturune denk insanlarla evlense böyle sorunlar çıkmayacak aslında. ben mesela harvard oxford mezunu ya da cern de uzay bilimi çalışan biriyle evlenmezdim kendimi denk göremezdim benden fersah fersah ileride olacağı için.
arkadaşının yerinde olsam gelebileceğim en yuksek noktaya gelmek için gayret eder çalışır,yaptıklarımla adama o lafları yedirirdim.

Bu yorum üzdü arkadaşımı. Ama haklısınız başkası olsa katlanmazdı dimi diyor

Eğer 3 üniversite bitirseydi bile arkadaşınız , eşi başka bir şey bulurdu.

Böyle insanlar maalesef dar kapasiteli oluyor.

Çok açık bir genelleme var : Eğer kişi gerçekten bilginse , gerçekten iyi bir eğitim almışsa asla ezmez.

Fazla mütevazi oluyor böyleleri.

Bildiğini bile bilmiyormus gibi davranıp dinler karşısındakini.

Bir kaç bilgi sahibi olup yerinde sayanlar genelde bu konudaki kişi gibi oluyor. Boş egosuyla dolaşıyor.

Okumak her şey değildir. Sosyal beceri kazandırır evet gerisi kişinin karakteriyle ilgili.

böyle konularda okumanın aşağılanmasından, en başta eğitim görmeyen insanların okumakla adam olunmuyor konuşmalarından rahatsız oluyorum önce onu belirteyim.
eğitim görmek çok çok önemli, kendini yetiştirmek çok önemli, herkes kendi eğitimine kulturune denk insanlarla evlense böyle sorunlar çıkmayacak aslında. ben mesela harvard oxford mezunu ya da cern de uzay bilimi çalışan biriyle evlenmezdim kendimi denk göremezdim benden fersah fersah ileride olacağı için.
arkadaşının yerinde olsam gelebileceğim en yuksek noktaya gelmek için gayret eder çalışır,yaptıklarımla adama o lafları yedirirdim.
sızce bu unıversıte okumus adam unıversıte bılıncıne denk mı ? unıversıte okumus kadınların sucu ne boyle bır adamla yasamayı kımse hak etmıyor bence eger denklıkse konustugumuz

hıc kımse okumayı asagılamadı aksıne okumus oldugunu ıddaa eden bır beyin fukarası egıtımını gayretle tamamlamaya calısan gayretlı bırını ezıyor.

okumakla adam olunsaydı bahsı gecen konudakı erkegın adamlıgını konusurduk .
okumak sadece unıversıteye gıtmekde degıl,tek basına yetmez , kultur egıtım kendını gelıstırmek görgü bambaska bırsey sadece kıtap okuyup sınava gırınce ortaya boyle adam cıkıyor ıste. herseyden once ahlak gerekır

Son düzenleme:
sızce bu unıversıte okumus adam unıversıte bılıncıne denk mı ? unıversıte okumus kadınların sucu ne boyle bır adamla yasamayı kımse hak etmıyor bence eger denklıkse konustugumuz

hıc kımse okumayı asagılamadı aksıne okumus oldugunu ıddaa eden bır beyin fukarası egıtımını gayretle tamamlamaya calısan gayretlı bırını ezıyor.

okumakla adam olunsaydı bahsı gecen konudakı erkegın adamlıgını konusurduk .
okumak sadece unıversıteye gıtmekde degıl,tek basına yetmez , kultur egıtım kendını gelıstırmek görgü bambaska bırsey sadece kıtap okuyup sınava gırınce ortaya boyle adam cıkıyor ıste. herseyden once ahlak gerekır

değil, ancak karşısında universite mezunu bir kadın olsaydı en azından bu yönden ona eksik hissettiremeyecekti.
ben denkliğe önem veriyorum, karşıdaki insanın karakterine vicdanına bırakmamak lazım herşeyi, denk olursa ezmesi o kadar da kolay olmaz işte.

Allah aşkına nerede okumuş üniversiteyi? Hayır şöyle köklü bir okulda tamam susayım da mahalle arasında üniversite var bu ülkede, neyin havası?

Yapmayın ne olur bir şeyi ovecegiz diye başka birinin eğitimini de gömmek hoş değil ki .

Köşe mahalle aralarında universite eğitimi alıp çok üst düzeylere gelen kişiler var.

Bu okuduğu üniversite ile değil , karakterle ilgili.

değil, ancak karşısında universite mezunu bir kadın olsaydı en azından bu yönden ona eksik hissettiremeyecekti.
ben denkliğe önem veriyorum, karşıdaki insanın karakterine vicdanına bırakmamak lazım herşeyi, denk olursa ezmesi o kadar da kolay olmaz işte.

Denklik üniversiteyle mi oluyor ?Ne tuhaf bir genelleme bu böyle ?

Yazdım yine yazmak istiyorum ; kisi kendini iyi yetistirmisse isterse okuma yazma bilmeyen kişi ile evlensin ezmez.

Ezmek fiili boş tenekeye bir kaç bilgi yukleyenlerin görevi.

bende denklıge onem verırım davul bıle dengı dengıne demısler
fakat
burdakı erkek gıbı nıce orneklerı goruyoruz ne konular okuduk kadın yanı eşi doktor ogretmen muhendıs farketmıyor kımya bılsen boyle olmazdı demezdı de yemek temızlık bılmıyorsun kadın olmak nedır bılmıyorsun gıyınmeyı bılmıyorsun derdı
bu tıp erkekler ıcın goz ustunde kaş olması yeterlı
sorun karsısındakı kadın degıl egıtımı yeterlılıgı degıl sorun tam olarak adamın kendısı

Ben iki lisans bitirdim. Kpss engelini aşabildim ama coğrafyam berbattır 🤦🏻‍♀️ ne kadar kötü olduğunu anlatsam dalga geçersiniz o kadar kötüdür. Bazı şeylerde ilgi alanıyla bağlantılı. Eşi yermeye yer arıyor ve yeriyor. O de eşini yersin mesela ne bileyim et pişirme tekniğini bilmiyor diye ? bu da genel kültür veya bir terzi terimini bilmiyor diye ? Saçma sapan evlilikler ya , sırf egosunu okşamak için evlenmiş kadınla, kadın ilerledikçe tepesine vurmaya devam edeyim de çok havalanmasın diyor.

X