Düğün Kına-Düğün beraber yapmak

ogretmnhnm

Guru
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2014
165
56
34
Herkese merhaba 🤗 Sizlere danışmak için üye oldum tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Kısaca konumu anlatayım eşimle memleketlerimiz farklı benimki mersin eşimin de kayseri. Düğünümüz temmuzda olacak inşallah nişanım kız evinde aile arasında oldu onlar kayseriden geldiler gündüz yemek verdik akşam nişan eğlencemizi yaptık ve ailemiz çok kalabalık olmadığı için evde oldu düğünü de erkek tarafı yapacak yani kayseride olacak. Ben memleketimde isterdim herkes gibi baba evimden gelinlikle çıkmak ama ailemiz kalabalık değil eşimin ailesi gelip gitme konaklama konusunda nişanımda sıkıntı yaşadı o yüzden düğünüm kayseride olacak inşallah biz ailecek Kayseriye gideceğiz e kınasız da olmaz. Kına Düğün bir olsun dedik iki ayrı salon tutmamak ve zahmet çekmemek adına daha kolay olur diye düşündüm. Düğünden bir hafta önce baba evimden gelinlikle çekim ve memleketimde dış çekim yaptırmak istedim bir hafta sonra da Kayseriye gidip salonda bir akşam düğün kına yapmayı planladım. Sizlerden planımı değerlendirmenizi ve Kına-Düğün beraber hangi malzemelere ihtiyacım olduğunu söylemenizi rica etsem 🙏 Kına malzemelerini kız tarafı mı alır? Gelinlik üstüne kaftan giyeceğim internetten doğru düzgün model bulamadım kaftan giyerken duvağımı çıkaracak mıyım saçım bozulur mu bir sürü endişe var kafamda. Bu işler çok stresliymiş bir an evvel olsun bitsin modundayım 🤗 İnşallah güzel olur kına düğün beraber yapanlar varsa tecrübelerinizi paylaşır mısınız hepinizden cevaplar bekliyorum şimdiden teşekkür ederim 🤗

Iyi düsünmüssünüz. Taraklı duvaklar var yandan iki tel toka takılıyo sadece gayet de sağlam oluyo öyle kullanabilirsiniz. Tesettürlüyseniz de duvağı bi kac iğne ile takılıp çıkarılabilir gibi taktırırsınız. Bence duvağı çıkarıp kaftqna uygun taç gibi bi sey takabilirsiniz. Hangi taraf alır bilmiyorum tam. Kınayı erkek tarafı alıyomuş adet onu biliyorum Ama o da 3 5 lira bi sey zaten. Kayseriden organizasyoncularla konusup hem ne yapılir adet öğrenir hem de kaftan kiralayabilirsiniz bence hem de kına koyulan o süslü tepsiler ve sepetten.

Iyi düsünmüssünüz. Taraklı duvaklar var yandan iki tel toka takılıyo sadece gayet de sağlam oluyo öyle kullanabilirsiniz. Tesettürlüyseniz de duvağı bi kac iğne ile takılıp çıkarılabilir gibi taktırırsınız. Bence duvağı çıkarıp kaftqna uygun taç gibi bi sey takabilirsiniz. Hangi taraf alır bilmiyorum tam. Kınayı erkek tarafı alıyomuş adet onu biliyorum Ama o da 3 5 lira bi sey zaten. Kayseriden organizasyoncularla konusup hem ne yapılir adet öğrenir hem de kaftan kiralayabilirsiniz bence hem de kına koyulan o süslü tepsiler ve sepetten.
Çok teşekkür ederim 🤗 tesettürlü değilim gelin başı olarak açık dalgalı saç pırıltılı bi taç uzun bi duvak isterdim ama diyorlar ki gelinlikçiye gidince fikrin değişiyor 🤗 inşallah güzel olur

Çok teşekkür ederim 🤗 tesettürlü değilim gelin başı olarak açık dalgalı saç pırıltılı bi taç uzun bi duvak isterdim ama diyorlar ki gelinlikçiye gidince fikrin değişiyor 🤗 inşallah güzel olur
Dediğiniz modele kolay uygulanır benim dediğim duvak da. Hatta siz komple gelinliği çıkarıp bindallı bile giyebilirsiniz. Tesettürde zor oluyor. Fikriniz de değişmez ya canıniz ne isterse o olur insallah. 🍀

bence çok mantıklı , kına düğün ayrı hiç gerek yok .eşya oğlan evimi kız evimi muabbetelerine girmrmyin . alacaksa alır zaten , almıyorsada zorla aldırmayın ilerde dert olur size.

ben yerinizde olsaydim:

kinayi kendi sehrimde az kisi ile yapardim, hatta kendi evinizin salonu/bahcesi yeterli ise evde arkadaslari davet ederek de olur, mekan tutmaniza ayri masraf yapmaniza gerek yok. Erkek tarafini da davet etmezsiniz :)

ayni gun kina-dugun bence ayarlamasi zor olur, bir de genelde fotograf cekimi vs de ayni gun oluyor, gelinlikle fotograf cekinmek istiyorsaniz o acidan da giy-cikar zor olabilir. Yine gelinliktan once kina elbisesi giyip, dugun zamani gelinligi giymek falan benim kafamda canlanmadi acikcasi. Sac bas gelinlige gore yapilacak sonucta.

Benim istemeden ertesi gün nişan oldu onda bile çok yorulduk düğün günü daha yorucu olabilir bir de kınayı düşünmek. Üstteki yoruma katılıyorum kına evinizde olsun ufak bir organizasyon şekilde.

Neden ki? Baba evinde son gecende eşi dostu topla eve yap esinle dostumla kina geceni. Zaten az kisiymissiniz, salondan eşyaları kaldırsaniz sığmaz misiniz?
Ben de daha önce kına+düğün beraber bir yere gittim,cok mantıksız geldi.
1) kinada kadınların oldugu daha samimi bir ortam olur, düğün zaten düğün
2)Mersin'den minubus kaldıracak misiniz? Kayseri'ye hangi arkadaşın gelecek ki? Belki bir iki arkadaş, teyzeler falan. Sırf erkek tarafinin olduğu bir kına gecesindense evde sevdiklerinle yap daha iyi,daha samimi
3) türküsü bile 'bu gece misafirem koynuna yatır aney' diye söyleniyor, doğru balayına gideceksin, mantik hatası var :)
4) alti kabarık beyaz gelinlik üstü bindallı hoş durmuyor.
Ben hiç gelenekçi bir insan değilim, bana göre kına gecesi de düğün de olmasa da olur seyler. Ama madem yapacaksiniz onda da sıkıştırmayin araya.
Bir de benim gittiğim kına+düğünde şey olmuştu;
Zaten zaten 8de başladı, gelinle damat çıktı , dans etti, nikah memuru geldi evet dediler, pasta kesildi, takı töreni, dans müziği,halay müziği, sonra bir de kızların gelip mumla dolaştığı seramoni, turkuler bilmemneler...zaten saat epey gec olmuştu , ben ve benim gibi arabasız genç kizlar kalmadık kinaya, başını izledik sonra son araba kaçmasın/daha da geç olmasın diye döndük. Ben dönerken neredeyse kimse yoktu kinaya devam eden,bir avuç insan kalmışlardı....
Benim oyum evde kız arkadaşlarınla yapmandan yana.
Salon tutmaya da gerek yok ki, az akraba/çok arkadaş çağır olsun bitsin:))

Herkese merhaba 🤗 Sizlere danışmak için üye oldum tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Kısaca konumu anlatayım eşimle memleketlerimiz farklı benimki mersin eşimin de kayseri. Düğünümüz temmuzda olacak inşallah nişanım kız evinde aile arasında oldu onlar kayseriden geldiler gündüz yemek verdik akşam nişan eğlencemizi yaptık ve ailemiz çok kalabalık olmadığı için evde oldu düğünü de erkek tarafı yapacak yani kayseride olacak. Ben memleketimde isterdim herkes gibi baba evimden gelinlikle çıkmak ama ailemiz kalabalık değil eşimin ailesi gelip gitme konaklama konusunda nişanımda sıkıntı yaşadı o yüzden düğünüm kayseride olacak inşallah biz ailecek Kayseriye gideceğiz e kınasız da olmaz. Kına Düğün bir olsun dedik iki ayrı salon tutmamak ve zahmet çekmemek adına daha kolay olur diye düşündüm. Düğünden bir hafta önce baba evimden gelinlikle çekim ve memleketimde dış çekim yaptırmak istedim bir hafta sonra da Kayseriye gidip salonda bir akşam düğün kına yapmayı planladım. Sizlerden planımı değerlendirmenizi ve Kına-Düğün beraber hangi malzemelere ihtiyacım olduğunu söylemenizi rica etsem 🙏 Kına malzemelerini kız tarafı mı alır? Gelinlik üstüne kaftan giyeceğim internetten doğru düzgün model bulamadım kaftan giyerken duvağımı çıkaracak mıyım saçım bozulur mu bir sürü endişe var kafamda. Bu işler çok stresliymiş bir an evvel olsun bitsin modundayım 🤗 İnşallah güzel olur kına düğün beraber yapanlar varsa tecrübelerinizi paylaşır mısınız hepinizden cevaplar bekliyorum şimdiden teşekkür ederim 🤗
Ben bi organizasyonla anlaştım, onlar bana kaftan getirdi, ekstra bi kaftan almama gerek kalmadı onlar zaten bitün eksikler getiriyolar sana birşey kalmıyolar😍
Mesela kuzenim gelinlik giydi çıktı, saat 10da gitti kaftanlığını giydi yarım saatte onunla takıldı, sonra yine gitti gelinliğimi giydi, ama güzel oldu yani herkesde kınayı görmüş oldu eğlenmiş olundu🌸🌸

Ben bi organizasyonla anlaştım, onlar bana kaftan getirdi, ekstra bi kaftan almama gerek kalmadı onlar zaten bitün eksikler getiriyolar sana birşey kalmıyolar😍
Mesela kuzenim gelinlik giydi çıktı, saat 10da gitti kaftanlığını giydi yarım saatte onunla takıldı, sonra yine gitti gelinliğimi giydi, ama güzel oldu yani herkesde kınayı görmüş oldu eğlenmiş olundu🌸🌸
Bende geçen sene kına düğün bir yaptım. Ama tam tersi oldu bizim eşim izmirli ben mersinliyim. Bizim nikahımız izmirde oldu 1 ay sonra da mersinde düğün yaptık. Kayınvalidem burda ayrıca kına yapmak istedi göçmen oldukları için onların mahalle kınaları ünlüdür aslında ancak sonradan kendisi istemedi. Herşeyi eşim aldı benim kına malzemelerimin hatta izmirde olacak diye 2 katı aldık sonra mersinde hepsini kullandık. Çokta eğlenceli oldu. Benimde duvağımı gelinliğimi çıkarıp bindallı giydim. Hiç hevesini kırma canım ben geç gördüm bu konuyu ama biz çok eğlendik düğün içinde kınada umarım seninde herşey gönlünce olur

Eklentiler

• Screenshot_20220616_110516_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20220616_110516_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    40,7 KB · Görüntüleme: 77
X