Kiracı Sözleşmeleri

SouvveniR

❤+❤ = ❤❤
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Mart 2012
11.484
8.061
Merhabalar KK Hatunları,

Yıllardır kiracıyım, evlendim evleneli.
Yeni sözleşmeler hakkında bilgisi olan var mı?

Çalıştığım yerde de bir çok kirada oturan kişi var ve onların vermiş olduğu bir bilgiye göre, yeni sözleşmelerde "ev sahibi istediği zaman kiracısını çıkartabilir" ibaresi var.
Bunu daha bugün duydum, ancak kendim adına endişelenmedim değil.
Çünkü zaten sorunlar yaşadığım bir üst kat komşum (ev sahibimin ablası) var.
Ev sahibim benden memnun dediğine göre, ancak biz yaşadığımız tartışma ve sürtüşmelerden (ablasıyla) zaten diken üstündeyiz.
Bu sene taşınmayı planladık ama kış ayları ve 2 çocuk nedeni ile vazgeçtik.
Yine de hep bir taşınabilme düşüncesi ile yaşıyoruz diyebilirim.

Yeni sözleşmede geçen bu maddenin alt kalemleri yokmuş söylenene göre.
Yani bilenleriniz var mı, bu konuyu duydunuz mu diye merak ettim ve sadece yeni yapılan sözleşmelerde mi geçerli olacak bu madde, yoksa var olan sözleşmeleri de mi etkiliyor?

Bilgisi olan paylaşıp bizi de bilgilendirebilirse sevinirim.
Dert ettim kendime.
Çıkın dese ev sahibi buna dayanarak, ne yaparız diye düşünmeden edemedim...

Ayrıca, gidilecek ev de yine kira olacağından, her kiracının böyle bir riskle yaşıyor olacağı da can sıkıcı...

Biz Eylül ayında imzaladık sözleşmeyi ama böyle bir maddeden bahsetmedi eşim.Zaten sözleşme üstünde oynama ekleme yapılamaz birşey değil ki...yeni sözleşmede böyle bir madde olsa siz bunu cizdirir onun yerine su kadar süre önce haber verme ekletebilirsiniz

böyle bişey duymadım ama akla mantığa uygun değil. sözleşme yapmanın mantığı ne o zaman? ayrıca kira sözleşmesini siz kendiniz de oluşturabilirsin,z kanuna aykırı olmadıkça istediğiniz maddeyi koyarsınız. size söyleyenlerin bilgisi yanlış bence.

Biz Eylül ayında imzaladık sözleşmeyi ama böyle bir maddeden bahsetmedi eşim.Zaten sözleşme üstünde oynama ekleme yapılamaz birşey değil ki...yeni sözleşmede böyle bir madde olsa siz bunu cizdirir onun yerine su kadar süre önce haber verme ekletebilirsiniz

Hmm, bu da mantıklı bir görüş.
Ama bilemedim ki, kirası yenilenen bir arkadaş var ofiste o anlattı.
O imzalamamış yeni sözleşmeyi mesela, beni ilgilendirmiyor bu madde demiş, sen niye beni canın istediği zaman çıkartabilesin ki şeklinde itiraz etmiş evsahibine.

böyle bişey duymadım ama akla mantığa uygun değil. sözleşme yapmanın mantığı ne o zaman? ayrıca kira sözleşmesini siz kendiniz de oluşturabilirsin,z kanuna aykırı olmadıkça istediğiniz maddeyi koyarsınız. size söyleyenlerin bilgisi yanlış bence.

Yok bilgi direk birinci elden, bir emlakçıdan alınan sözleşme ve sözleşmesi yenilenen başka bir arkadaş aynı şeyi gördüklerinden, güncel bir durum yani.
Son zamanlarda çok fazla suriyeli kiracılar olduğundan ve bir çok ev sahibi kiralarını alamayıp, kiracılarını da evlerinden çıkartamadığından dolayı, sözüm ona kanunen bu madde öngörülmüş ve artık kira sözleşmelerinde yasal olarak bu maddenin olması gerekiyormuş.

Yok bilgi direk birinci elden, bir emlakçıdan alınan sözleşme ve sözleşmesi yenilenen başka bir arkadaş aynı şeyi gördüklerinden, güncel bir durum yani.
Son zamanlarda çok fazla suriyeli kiracılar olduğundan ve bir çok ev sahibi kiralarını alamayıp, kiracılarını da evlerinden çıkartamadığından dolayı, sözüm ona kanunen bu madde öngörülmüş ve artık kira sözleşmelerinde yasal olarak bu maddenin olması gerekiyormuş.

iyi de kanunda kira sözleşmesi diye bi sözleşme yok. sözleşme taraflarca hazırlanır. kanun sadece çerçevesini belirler. sen sözleşmeye kanuna aykırı olmadıkça madde yazarsın.
varsa bi kanun maddesi ona bakmak lazım. yoksa sözleşmeyi emlakçı o şekilde hazırlamışsa o bütün sözleşmeler için geçerli değildir. dediğim gibi sözleşmenin ruhuna aykırı bi kere o madde.
yanlış bilgi, tekrar söylüyorum.

Kira sözleşmesinde kiracı aleyhine yapılan değişiklikler kesin hükümsüzdür. Haklı bir sebebi olmalı, çıkaramaz istediği zaman.

Hmm, bu da mantıklı bir görüş.
Ama bilemedim ki, kirası yenilenen bir arkadaş var ofiste o anlattı.
O imzalamamış yeni sözleşmeyi mesela, beni ilgilendirmiyor bu madde demiş, sen niye beni canın istediği zaman çıkartabilesin ki şeklinde itiraz etmiş evsahibine.
Biz hem kiraciyiz hem ev sahibi...kiracimizla her sene yeniden imzalamiyoruz sözleşme..yeni kirada anlaşıp devam ettiriyoruz....su an oturduğum evin kira kontratini inan ben de görmedim. Ama benim anladığım emlakçılar odası filan kendi aralarında matbu birşey hazırlayıp kiracı adaylarına bunu "yarı baskı içinde " imzalatiyorlar.Siz emlakciniza ücret ödüyorsunuz siz sıkıştırın emlakciyi..böyle bir sözleşmeyi de imzalamayin.Gitsinler kimden ev sahibini korumak için o maddeyi yazdilarsa evi kiracı olarak onlara versinler.

iyi de kanunda kira sözleşmesi diye bi sözleşme yok. sözleşme taraflarca hazırlanır. kanun sadece çerçevesini belirler. sen sözleşmeye kanuna aykırı olmadıkça madde yazarsın.
varsa bi kanun maddesi ona bakmak lazım. yoksa sözleşmeyi emlakçı o şekilde hazırlamışsa o bütün sözleşmeler için geçerli değildir. dediğim gibi sözleşmenin ruhuna aykırı bi kere o madde.
yanlış bilgi, tekrar söylüyorum.

Yanlış bilgi bu.
TBK 299 378
Kira sözleşmeleri diye birşey yok derken? Kira sözleşmeleri elbette var. Konut ve çatılı iş yerleri diye ayrılmıştır hatta.
Ancak endişe edecek birşey yok, kesin hükümsüz olan bir madde çünkü hiçbir sözleşme kanuna aykırı olamaz. Muhtemelen haklarını bilmeyen insanlara karşı yapılmış bir kandırmacadır diye düşünüyorum. Hiçbir geçerliliği yok rahat olun ❤

TBK 299 378
Kira sözleşmeleri diye birşey yok derken? Kira sözleşmeleri elbette var. Konut ve çatılı iş yerleri diye ayrılmıştır hatta.
Ancak endişe edecek birşey yok, kesin hükümsüz olan bir madde çünkü hiçbir sözleşme kanuna aykırı olamaz. Muhtemelen haklarını bilmeyen insanlara karşı yapılmış bir kandırmacadır diye düşünüyorum. Hiçbir geçerliliği yok rahat olun ❤
kira sözleşmesi diye bir şey var. ama bu kanunda yayınlanmış matbu bi sözleşme mi? hayır. onu kastediyorum. kanunda kira sözleşmesi genel hükümleri var. kişiler de bu hükümlere göre sözleşme hazırlıyor.
yanlış mıyım?

kira sözleşmesi diye bir şey var. ama bu kanunda yayınlanmış matbu bi sözleşme mi? hayır. onu kastediyorum. kanunda kira sözleşmesi genel hükümleri var. kişiler de bu hükümlere göre sözleşme hazırlıyor.
yanlış mıyım?
Açıkcası anlayamadım var mı yok mu dediğinizi, şöyle izah edeyim.
TBK daki bütün maddeler genel anlamda bir sınır çizer bize, aslolan sözleşme özgürlüğüdür. Kira sözleşmeleri vardır, bana göre oldukça da detaylıdır, o sözleşmelere aykırı bir hüküm kesin hükümsüzdür, bunun dışındakimaddeler geçerlidir. ❤️

Bahsettiğiniz gibi bir kanun yok. Sözleşmeye kiracı aleyhine madde eklenemez, kanunun mevcut haliyle de kirayaveren kiracıyı istediği an evden çıkaramaz.

Ancak bazı evsahipleri ve emlakçılar kira sözleşmesi ile birlikte taşınmazın tahliyesi taahhüdü imzalatıp kiracıyı istediği an çıkarmayı hedefliyor. Böyle bir taahhütten bahsediyor olabilir misiniz?

Sözleşme yapmanın amacı zaten hem ev sabibini hem kiracıyı korumaktır..Sözleşme yapıyoruz çünkü bizi kafalarına göre çıkarma haklarına sahip olmasınlar diye..
Böyle bir madde olması sadece ev sahibini korur..

TBK daki bütün maddeler genel anlamda bir sınır çizer bize, aslolan sözleşme özgürlüğüdür.

ben de bunu anlatmaya çalışıyorum işte.
x emlakçının yaptığı sözleşme kesin değildir.o sözleşme o tarafları bağlar. sen kira sözleşmesini kanuna aykırı olmayacak şekilde kendin düzenlersin.

Yanıtlarınız ve aydınlatıcı bilgi için çok teşekkür ederim hanımlar.
Sanırım durumu gayet iyi anladım.

Biz de kira sözleşmemizi her sene yenilemiyoruz.
Var olan sözleşme üzerinden (ilk yapılan) kira artışında mutabık kalıp ilerliyoruz.
Ama böyle birşeyi iş arkadaşlarımdan duyunca ve konu hakkında bilgi sahibi olmayınca da şaşırdım açıkçası.

X