Kiracılık, site giderleri.

3 çalışan+ giderler ile aidat çok iyiymiş.
Dediğiniz konuda da ev sahibi öder tabii ki.
Daha iki ay olmadı asansör için gereken ücreti ve aylık hane başına düşen ücreti asmışlar asansöre aylık ödeme halinde.
Onu görmesem asansörün yapılacağından haberim olmazdı çünkü bizlik bir şey değil ev sahibi ödüyor onu.

Biz de 8 ay önce taşındık ve 2 ay önce asansör bakımı adı altında daire başı 1000 tl ödeme çıkarıldı. Ev sahibine söylemiştik o ödedi. Bu bakım son 1 yılı kapsamış yani biz gelmeden 4 ay öncesinden itibaren. O yüzden ben ödeyeyim bu sefer dedi. Demek ki uzun süre otursak bizim ödememiz gerekirdi😬
Hayır sizin ödemeniz gerekmiyor ev sahibine ait ödeme o.
Bizim apartmanın yöneticisi yönetmeliklerden haberdar bir adam bizle ilgisi olmayan hiçbir ödeme için bizi rahatsız etmiyor asansör dahil.
Sanki lütfediyormuş gibi ben öderim diyen ev sahibinin ya bir şeyden haberi yoktur ya da size bakın iyi sahibiyim demek için artı orda burda ne iyi ev sahibiyim demek için-çok var böylesi-kendi yapacağı işi yine kendisi yaptığı için anlatıp böbürleniyordur.

Merhabalar yanlışlıkta bu tarz konu açıp yazmadan paylaştım neyse :KK70:. Konuya giriyim küçük bir sitede yaşıyorum ve toplam 40 50 civarı daire var 5 bina u şeklinde dizilmiş. Aylık 1750 aidat veriliyor. Ki süs havuzu var 3 hafta da 1 calisiyor bazen hiç çalışmıyor. Spor salonu var 3 tane koşu bandi var ama anahtarlari yok o yüzden kullanilmiyor 2 bisiklet var okadar. Çoçuk alani diye kapali bi yer var ama 10 mt² top havuzu var sadece. 3 tane güvenlik görevlisi. Geçen temmuz ayında taşındım ve hiç yıllık gider belirten bir belge almadım. Yöneticin maaşı ne kadar güvenlik dışında nerelere harcama yapılıyor hiç bir fikrim yok. şimdi de "1 dükkan önü yalıtım işleri 2 deprem analiz 3 son asonsör analizinde yapilmasi gereken tadilatlar 4 cephe boyaması 5 sığınak alanı depo bölünmesi " diye yazıp daire başı 15.000 tl ödeme çıkarılmış. Apartmanlar 14 yıllık 1ncisi bu ödemeyi kiracı mı yapmalı? Ikincisi ödemeyi ev sahibi yapmalı ise ödememe gibi bir seçenek var mı? Çünkü ödeyin yada evimden çıkın diyebilir malum enflasyondan çok yüksek fiyatlara kiraya vermeye çalışacak. Eki Görüntüle 3261044
Aidat ve asonsor bakım ücretini kiracı karşılar. Harici giderler ev sahibin. Bizim sitede işler böyle yürüyor. Kirayida %25 en fazla teklif edin zaten yasada bu şekilde. Fazlasını isteyen ev sahibi şikayet ediliyor bildiğim kadarıyla

Aidatı kiracı, demirbaşı ev sahibi öder. Bu arada ödemelerinizi elden yapıyorsanız makbuz almayı ihmal etmeyin. Bide aidatınız 3 sigortalı çalışana göre çok uygunmuş.

Hiçbşey aktif değil 1700 aidat çokmuş ya.
Asansör bakımı neysede diğerleri sizi alakadar etmez.
Çık dedi die çıkmak zorunda da değilsiniz.
Biz böyle durumlarda yönetimle hiç muhattap olmadan ev sahibini aratırdık.
Ev sahibi ödeyin kiradan düşelim derse öderdik.
Ödeyin ama kiradan düşmeyin derse ödemezdik yönetimle kavga ederdik

Biz de 8 ay önce taşındık ve 2 ay önce asansör bakımı adı altında daire başı 1000 tl ödeme çıkarıldı. Ev sahibine söylemiştik o ödedi. Bu bakım son 1 yılı kapsamış yani biz gelmeden 4 ay öncesinden itibaren. O yüzden ben ödeyeyim bu sefer dedi. Demek ki uzun süre otursak bizim ödememiz gerekirdi😬
Demirbasin bakimi gideri ev sahibinin diye biliyorum
Odemeden sorun birine

Merhabalar yanlışlıkta bu tarz konu açıp yazmadan paylaştım neyse :KK70:. Konuya giriyim küçük bir sitede yaşıyorum ve toplam 40 50 civarı daire var 5 bina u şeklinde dizilmiş. Aylık 1750 aidat veriliyor. Ki süs havuzu var 3 hafta da 1 calisiyor bazen hiç çalışmıyor. Spor salonu var 3 tane koşu bandi var ama anahtarlari yok o yüzden kullanilmiyor 2 bisiklet var okadar. Çoçuk alani diye kapali bi yer var ama 10 mt² top havuzu var sadece. 3 tane güvenlik görevlisi. Geçen temmuz ayında taşındım ve hiç yıllık gider belirten bir belge almadım. Yöneticin maaşı ne kadar güvenlik dışında nerelere harcama yapılıyor hiç bir fikrim yok. şimdi de "1 dükkan önü yalıtım işleri 2 deprem analiz 3 son asonsör analizinde yapilmasi gereken tadilatlar 4 cephe boyaması 5 sığınak alanı depo bölünmesi " diye yazıp daire başı 15.000 tl ödeme çıkarılmış. Apartmanlar 14 yıllık 1ncisi bu ödemeyi kiracı mı yapmalı? Ikincisi ödemeyi ev sahibi yapmalı ise ödememe gibi bir seçenek var mı? Çünkü ödeyin yada evimden çıkın diyebilir malum enflasyondan çok yüksek fiyatlara kiraya vermeye çalışacak. Eki Görüntüle 3261044
İşte bu noktada izmir mantığı çok güzeldi (hala öyle mi bilmiyorum, anneme babama bir sorayım)
demirbaş ayrı, aidat ayrı. Sizin yazdığınız şeyler (asansör hariç) demirbaşa girer, demirbaşı ev sahipleri öder (apartman yalıtımı vb.), aidatı yaşayan kişi öder ister kiracı olsun ister ev sahibi (asansör bakımı, apartman görevlisi maaşı, bahçe bakımı vb.). Ama ben istanbulda falan hic boyle bir ayrım görmedim.

Bu hafta bizim de toplantı oldu. 2 bin TL istendi ; deprem sonrası çatlaklar , çocuk parkı tamiri çimlerin yenilenmesi barbekü yapımı vs vs. Kiracı olduğumuz için biz ödemiyoriz. Ev sahibimiz de imza atmadı yani.

Yarın yöneticiyi arayacağım ve ev sahibi ile muhattap olmasını istesem mi. Ben söylersem sanki bana harcıyomuş gibi afra tafra yapıp kitlemeye çalışıyor. ?

Binaya yapılan demirbaş harcamalar ev sahibine ait. Direk kağıdın resmini atabilirsiniz.b

Asansör bakımı kiracıya ait(aylık ve yıllık bakımlar) bunlar zorunludur,ama asansör parça değişimi ev sahibine ait.

canım aidat işi her zaman kirada oturan kişi öder diğer ödemeleri de kalıcı değişiklik var ise ev sahıbını ararsın ya sen ödersin kiradan düşersiniz yada o öder senlik bi durum yok yani.

ev tutarken aidati yuksek olan guvenlik gorevlisi olan siteleri secmem . orta buyuklukte sehirde guvenlik gorevlisi olan site aidatlari 2000 civari sizinki iyiymis yine de

Aidatınız çok uygun öncelikle. Çünkü daire sayısı az. Sadece personel giderleri 40 bine yakın çıkıyordur o sitede. O da asgari ücretle çalışıyorlarsa tabii. Bizim site görevlimiz asgari ücretin üstünde alıyor mesela. Üstüne faturaları ekleyin. 5 bina varsa en az 5 asansör vardır. Bunların elektrik faturası yüksek gelir.

Gelir-gider durumu aslında ayda bir defa paylaşılmalı. Yöneticinize hatırlatın. Whatsapp grubu filan varsa oradan atması lazım. Biz her ay sonunda kasaya ne kadar girdi ve hangi iş için ne kadar çıktı görüyoruz.

Konuda bahsettiğiniz toplu ödeme tamamen ev sahibine ait. Çünkü bu yatırım projesi olarak geçer. Amaç da evin değerini korumaktır. Fotoğrafını çekip ev sahibine yollayın.

Güvenlik görevlilerinden biri suriyeli, diğer ikisi de yatılı olduğu için ödemelerinin az olduğunu düşünüyorum. Birde asansör bende yazmış çoğu kişi bakımı kastetdiniz sanırım burda yazan tadilat da dahil mi anlayamadım.

X