Kiraya yüzde 350 zam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ev sahibimin diğer kiracısı ile karşılaştım apartman girişinde. Benden önceden beri oturuyor 2500 Muş kirasi bu sene 2_3 kati yapti ama kira bedelini söylemem uygun olmaz sadece fazla yaptı biz mecbur kabul ettik dedi. Bana 10 yaptı dediğimde size fazla yapmış dedi. Bilgim bu kadar.

Bu %25 , ev sahibi ile kiraciyi gırtlak gırtlağa getirmek isteyen birilerinin ağzından çıkma bir kural bence.
Daha doğru tespit çok az gördüm. O kadar rezalet bir uygulama oldu ki, kiracı da ev sahibi de cinnet geçirdi resmen.
Ev sahipleri “yüzde 25 artırabileceğime göre evi baştan pahalı vermeliyim” der oldu ve kiralar x olacakken 10x oldu.
Kiracı “yüzde 25 ile bu ev sahibi beni kapıya koyar” dedi ama ne kadar zam yapmanın makul olacağını bilemez oldu.
Kötü niyetli kiracılar kuş kadar artış yaptı geçti, bir sürü ev sahibi mağdur.
Kötü niyetli ev sahipleri de yüksekten kiraya verip paraları cebe doldurdu, taahhütname ile 1 sene sonunda kiracıları kapıya koydu. Yeni avlarını aramaya başladı.

Gerçekten tarihe geçebilecek kadar kötü bir uygulama. Kazananı yok.

Benzer bir durum yaşadık ev kayınpederin kiracı şuan 2500 tl ye oturuyor Ekim ayına kadar da 2500 tl ye oturacak Ege bölgesinin en büyük ilinde şehrin göbeğinde 3+1 ev’de

Avukat’a verdik sizde mutlaka avukata danışın

Ya da ortak paydada buluşun mesela 10 değilde 8 teklif edin

Tatsızlık olunca oturulmuyor
Biz aynı zamanda kiracıyız son 1,5 yılda zam oranımız %450 maalesef

Merhabalar. Sizlerden bilgi almak için burdayım. Küçük bir şehirde 2 yıllık kiraciyim. İlk kiramiz 1500 TL idi. Geçen sene yüzde 100 Luk bir zam artışı ile 3000 TL istediler. Yasal hak olan %25 i söylemeden makuldur diyerek kabul ettik. Bu ay 2. Yılımız doldu ve kirayı 3 binden %350 lik fahiş bir oranla 10 bin TL yapmak istiyorlar. Kabul etmiyorsanız çıkın diyorlar tabi ki. Şimdi size danışmak istediğim konuları başlık olarak yazacagim.
1***Ev sahibimiz ilk günden beri bize ısrarla IBAN vermiyor kirayı elden ablası aracılığı ile alıyor. Bizde ilk günden beri sözleşmenin arkasına her ay ödenen kira bedelini yazıyor ve parayı bizden teslim alan ablasına ödendi yazdırıp imza attiriyoruz. Her iki senelik sozlesmemizde de ablasının her ay ödendi imzası ve tüm borçlar ödendi borç kalmadı imzaları mevcut. Aynı şekilde sözleşmenin ön yüzünde anlaşma kısmında asıl ev sahibimizin imzasi da mevcuttur. Bu durum olası bir mahkeme durumunda bizi sıkıntıya düşürür mü ? Ev sahibi ilerde ben para almadım imzam yok ablamin imzasi beni bağlamaz diyebilir mi ?

2*** Biz orta yolu bulmak adına 3 binden 5 bine yahut 6 bine çıkmayı düşünüyoruz fakat kendisi 10 dan aşağısını kabul etmiyor çıkın diyor. Bizde o halde yasal hakkını kullan mahkeme kararı ile çıkarız demeyi düşünüyoruz. Bu durumda kendisi evde oturmadığı ve sözleşme bitmeden 1 ay önce bize ihtar çekmedi için mahkeme kararı ile de çıkaramaz diye biliyorum. Kendisi orta yol da uzlasmazsa PTT konutta ödeme yolu ile %25 yasal hakkım olan yani 3750 TL yeni kira bedelini PTT yolu ile yapmayı düşünüyorum. Bu ödeme kapısına geldiğinde kabul etmezse bana geri dönen ödeme makbuzu ile adliyeye başvurup ev sahibinin ödemeyi kabul etmediğini, IBAN talep ettiğimi beyan etme yasal hakkım var. Doğru mudur ?

3*** Bulunduğum apartmanda kiralar 3 den başlıyor 5-6-7 şeklinde devam ediyor. Geçen ay yeni gelen kiracı 10 dan tutmuş sadece.

4*** Ek bilgi : Elimde tahliyeye taahhütnamesinin orjinali ve tabi ki boş tarihli imzam mevcut. İlk sozlesmeden kalan. Fakat onlarda fotokobisi varmı bilgim yok. Bu durumda ne yapabilirim ? İşleme koyabilirler mi sebep gostermeksizin?

Not...%25 zam anlayışında değilim hiçte olmadım ilk senede olduğu gibi. Sadece fahiş zamma karşıyım. 5-6 bin de uzlasacaklarini düşünmüyorum ve şimdiden yasal prosedüre kendimi hazırlamak istiyorum. Ayrıca yasalar önünde kendisinin vergi kaçırdığı ve geçen sene yapılan sözleşmede kira bedeline %100 zam yapması suç teşkil etmektedir. Sözleşmede benim onayimin / imzanın olması yasa karsisinda onu hakli çıkarmaz. (Sebepsiz zengillesme davası) Devlet benim üst sinirim %25 i gecmissin diyerek geçen sene fazladan odedigim kira bedelini bana geri ödenmesini hükmedecekdir.
**Tekrar belirtmek isterim ki yukarda ki hiç bir durumu yaşamak istemem. Uzlaşma yolu ilk onceligim. Uzlaşma olmaz ve olayların rengi cirkinlesirse diye haklarımı ogrenmek için sizden bilgi istiyorum 🙏
1 .madde tamamen seni zor duruma dusurur cubku senin elden kirayi odeyip imza attigin kisi kira sozlesmesini imzalayan kisi degil. Oyle ablasi abisi anasi babasi imza atti diye nisey olmaz sen sozlesmeyi ahmet ile kurdiysan imzayi ahmetten alacaksin .

3 binden 7 bin vermekte haklısınız aslında ama malum ekonomiye hız yetişmiyor ev sahibide kendince haklı milleti bu duruma düşürenler belli... Şimdi tasinsaniz yeni ev 10 bine anca bulabileceksiniz belki nakliye boya belki yeni eve perdeler uymayacak ya da eşyalar vs bir sürü masraf yine mağdur olacaksınız inşallah orta yol bulunur

Eğer yaşadığınız yer fare deliği ya da mağara falan değilse 3-5 bine ülkenin neresinde olursanız olun bedavaya oturmuşsunuz. 200 bin nüfuslu şehirde yaşıyorum kıyas yapabilir durumdayım. Burda o fiyata tek oda kiralayamazsınız.
Hakkınızı arayın elbet ama bir yerden sonrası vicdansızlığa girer.
Son zamanlarda burda açılan konularda haklı tek kiracı görmedim. İnsanlar ev sahibi olduğuna pişman oldu muhtemelen.

Bu hayat pahalılığın da insanlar gecinemiyor,ev sahibi izi haklı buldum bende.
5 bine bodrum kat yok artık.
Geçen seneye kadar lojmanda yaşıyordum o yüzden kiracımı hep çok makul fiyatta oturttum.
Bende zamanında kiracı oldum diye.Sonra tayinimiz çıktı büyük şehre.
En asağı 15 e vardı kiralar.2 çocuk okutuyorum,ödemelerim var, Allah'tan mevcut kiracım çıktı o yaz kendiliğinden.
Bende mecburen evi 15 e verdim en azından kiramı karşılasın diye.
Zaten aynı sitede evler 17 bine falan gidiyordu yinede bir tık uyguna vermeye çalıştık.
İnsanlar mecbur kalıyor bı yerde.
Hep ev sahiplerini suçluyoruz ama o evinde bin bir zorlukla aldık,hala borcunu ödüyoruz

Nerede yaşıyorsunuz acaba ?
Ben sizin yerinizde olsaydım emsal kiralara bakardım. Yan daire, üst katlar, karşı bina gibi. Sonrada makul bir çerçevede uzlaşırdım. Allah korusun geçenlerde kiracı çok tatlı bir çift vardı, kocasını vurmuş ev sahibinin oğlu şok oldum. Çünkü ev sahipleride gayet sakin kendi halinde insanlardı. Evi yakıp giden kiracıdan adam vuran ev sahiplerine kadar geldi son durumumuz. Allah sonumuzu hayır etsin gerçekten…

Son düzenleme:
Hala il söylemediğiniz için bir şey diyemiyorum. Gizlilik endişeniz varsa da muadil bir il söyleyin mesela.
Ben yakın zamanda çanakkalede baktım evlere, istanbulu geçmiş şok oldum. Sadece büyük şehirede bakmaz oldu bu durum. ÇANAKKALEDE NASIL 30 BİNİ BULABİLİR EVLER ÇILDIRİCİİİİMMMM

Tahliye taahhütnamesi çok bir anlam ifade etmiyor mahkeme için
Kurumsal bir şirkette gayrimenkul danismani olarak çalıştığım için söylüyorum
Kari koca imza atmış olmanız lazım öncelikle tek imza geçerli değil.
Biz imzalamadik diyip gecebilirsiniz
Yüzde yirmi beş sınır varken maliyeye sikayet edebilirsiniz
Elden kira verdiğinize dair bir whatsapp konuşması yaparak delil oluşturun
Dava açılsa bile 2 sene sürüyor.
Boşuna telaş yapmayın.

Bu kadar detaylı soruları danışmanlık ücretini ödeyip avukata sorun.
Ev sahibi haklı bu arada o kira ne öyle bu devirde.
EVET bende size katılıyorum. En kötü evler bile 10binden başlıyor.

Tahliye taahhütnamesi çok bir anlam ifade etmiyor mahkeme için
Kurumsal bir şirkette gayrimenkul danismani olarak çalıştığım için söylüyorum
Kari koca imza atmış olmanız lazım öncelikle tek imza geçerli değil.
Biz imzalamadik diyip gecebilirsiniz
Yüzde yirmi beş sınır varken maliyeye sikayet edebilirsiniz
Elden kira verdiğinize dair bir whatsapp konuşması yaparak delil oluşturun
Dava açılsa bile 2 sene sürüyor.
Boşuna telaş yapmayın.
Kira kontratı ile farklı tarihlerde yapılan tahliye taahhütnamesinin bir anlamı yok mu yani ?

Evet açık ve anlaşılır olmak istedim. Benim gibi bir durum yaşayan ve ilerde yaşama ihtimali olanlarada belki ışık tutar 🙏
Sonuna kadar okuyamadım malesef ama şöyle söyleyeyim: Benim kirami 3500 den 12 bine çıkarmak istediler,11 binde uzlaşmak zorunda kaldım.Avukatima sordum,7000 veriyorum ne yaparsanız yapın dersiniz, dava açar 3 sene fln oyalanirsiniz ama siz huzursuz oturursunuz bu defa dedi, ödüyorum artık ben de gönülsüz gönülsüz.

Kira kontratı ile farklı tarihlerde yapılan tahliye taahhütnamesinin bir anlamı yok mu yani ?
Tahliye taahhütnamesi hukuken geçerli olması için karı koca imza atmalı. Noter onayı varsa ciddiye alıyor genelde zaten. Çok önemli bir kağıt değil. Cunku ben imzalamadim diyip geçebilir kiracı. Ev sahibi yapmış der geçer. Bu bilgiyi de şirketimize çalışan avukat söyledi. O kağıda çok güveniyor ev sahipleri ama o iş öyle olmuyor. Ben kiracı olarak imza atmiyorum. Eşim imzalıyor ama geçerli değil. Çünkü benim imzam yok. Ev sahibi kendini kandırıyor işte istesem çıkartırım güveni veriyor ama 11 yıl oturma hakkım var düzenli ödüyorum. Hukuk kuralları.

Bizde küçük bir.ildeyiz ilk 1800 le.girdik geçen yil 3000 yapti ev sahibi deprem bölgesi olmamıza rağmen aşırı arttirmadi ama bu yil 10 bin yapti adama itiraz edemedik bir yilda herşey öyle uçtu oara öyle değer kaybetti ki

Tahliye taahhütnamesi hukuken geçerli olması için karı koca imza atmalı. Noter onayı varsa ciddiye alıyor genelde zaten. Çok önemli bir kağıt değil. Cunku ben imzalamadim diyip geçebilir kiracı. Ev sahibi yapmış der geçer. Bu bilgiyi de şirketimize çalışan avukat söyledi. O kağıda çok güveniyor ev sahipleri ama o iş öyle olmuyor. Ben kiracı olarak imza atmiyorum. Eşim imzalıyor ama geçerli değil. Çünkü benim imzam yok. Ev sahibi kendini kandırıyor işte istesem çıkartırım güveni veriyor ama 11 yıl oturma hakkım var düzenli ödüyorum. Hukuk kuralları.
O zaman noterde onaylatmak gerekiyor doğru mu anlamışım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X