Kırılmakta haklı mıyım? Siz olsanız lisan-ı münasiple nasıl söylerdiniz?

berfuto

New to being a mom
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2024
163
354
Yakın zamanda hamile olduğumu öğrendim. Kendi annem ile 2 sokak mesafede oturuyorum. Eşimin ailesi genelde şehir dışında memlekette ya da bize 80 km uzakta karşıdalar. Geldiklerinde genelde karşıdaki kendi evlerinde kalıyorlar bize de 2-3 günlüğüne kalmaya geliyorlar.
biraz kültür farkımız var. Onlar bizim "ayıp olur" dediğimiz hiçbir konuyu kafalarına takmayan insanlar. Mesela düğün günümüzden bir gün önce karşıdan gelmek zor olur diye gelip bizim gelin evimizde kalmışlardı. Ben tabii o zaman garipsememe rağmen hiçbir şey demedim. Sene içinde çok görüşemesek de her görüşmemizde hoşuma gitmeyen ama art niyetli de olmayan cehalet kaynaklı hareketleri oluyor. Eşim de bunun farkında ve yeri geldiğinde uyarıyor.
Dün gene bizdelerken hamilelik haberini verdik. Çok sevindiler tabii ama bir anda gelip ben uzun uzun kalır bakarım falan dedi. Ben de annem zaten burada oturuyor, biz hallederiz dedim. Sonuçta o benim annem ve yanımda o olsun istiyorum. Biraz bozulur gibi oldu. Ama hissettim sürekli gelecekler ve uzun süre yatılı kalacaklar. Bundan huzursuz oluyorum. Niyetleri iyi ama evde o kadar insan istemiyorum. İstediğim de annem olur zaten her şeyden önce. Ama nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum.
Bir de isim düşündünüz mü dedi, isimleri söyledik olmaz diyip kendi isim bakmaya başladı. Eşim tersleri anne biz karar verdik dedi ama yok, 1 saat isim baktı. Buna da feci kırıldım. Benim annem en ufak fikir bile belirtmiyor. Dibimizde olmasına rağmen eve asla habersiz gelmiyor hatta belki 2-3 haftayı geçmiştir gelmedi bile. Bizim çağırmamızı bekliyor, ya da siz gelin siz çalışıyorsunuz biz ağırlayalım diyor. Bu kültür farkı ve anlayış farkı beni çok yoruyor. Siz nasıl söylerdiniz hem isim konusunu hem de çok fazla dahil olma konusunu?

Bir de biz doğumu yurt dışında düşünüyoruz, ona da ağız surat yaptı bir ton laf etti. Artık kibarlığımı kaybedeceğim diye korkuyorum gerçekten.

Lisan-ı münasiple mi 🤦🏿‍♀️

Yapacak bi şey yok. Cevabını zaten veriyormuşsunuz, "hissettim, kesin gelecekler" gibi bir sebeple bir şey yapmanız garip kaçar çünkü olay şu an sizin hislerinizden ibaret sadece. Gelirlerse ev kalabalık oluyor annem de burada deyip gönderirsiniz. İsim konusunda da biz karar verdik demişsiniz zaten o istediğini önersin koymayacaksınız nasılsa. Belli bir yaşa gelip belli bir karakter örüntüsüyle büyümüş insanları bilmem kaç senelik gelin sıfatınızla değiştiremezsiniz

Eşin iyiki senin kafada bu iyi oluyor o söylesin daha iyi çocuğun ismine kadar karışmakta kendi eski günlerini hiç dusunmezmi yahu bu kayınvalideler karışmayın yahu isme cisme ....benden süper kaynana olurdu bu arada 😂😂😂Bana torun bak demesinler diye ben hicbirseye karismiycam valla

Zaten ne söylerseniz söyleyin bildiğini okuyacak çünkü zaten farkında istemediğinizin eşiniz bulsun yolunu.

Lisan-ı münasiple mi 🤦🏿‍♀️

Yapacak bi şey yok. Cevabını zaten veriyormuşsunuz, "hissettim, kesin gelecekler" gibi bir sebeple bir şey yapmanız garip kaçar çünkü olay şu an sizin hislerinizden ibaret sadece. Gelirlerse ev kalabalık oluyor annem de burada deyip gönderirsiniz. İsim konusunda da biz karar verdik demişsiniz zaten o istediğini önersin koymayacaksınız nasılsa. Belli bir yaşa gelip belli bir karakter örüntüsüyle büyümüş insanları bilmem kaç senelik gelin sıfatınızla değiştiremezsiniz
Ya tabii ki öyle de biz isim bulduk dememize rağmen bakmaya devam ediyor. Demek ki ısrarı olacak ve olmasa dahi her şeyden öte saygısızlık bu hareket. Sürekli bunlara maruz kalıyorum. Küçük ama sürekli olunca rahatsız edici şeyler bunlar. Ben ne dersem o kafayı yoruyor beni. Günün sonunda da “tamam kızım en çok siz biliyorsunuz” diye imalı imalı konuşup tavır alıyor.

Çocuk doğdu mu? Hayır. evde kalmaya başladı mı? Yok. Çocuğa kimlik çıkartılırken “gideyim de x ismi yazdırayım” dedi mi. Hayır. Eşin annesini mi destekliyor? Hayır. böyle vesveseyle yaşamak yorucu değil mi…
Bunları ama yapmıyor olması gerekmiyor mu? Yani yapmama ihtimali olması ayrı bir şey ama, beni bu hareketlerle de yoruyor. Ben bunu düşünmek zorunda mıyım? Demek ki bazı geçmiş tecrübelerimden yola çıkıyorum. Yapmaz dediğim her şey oldu sonuçta. Sonra üzülen, kırılan ve ağzını açamayan ben oldum. Önemli lan dediğini yaptırması değil ki, bunları hiçbir şekilde konu haline getirmemesi.

Yakın zamanda hamile olduğumu öğrendim. Kendi annem ile 2 sokak mesafede oturuyorum. Eşimin ailesi genelde şehir dışında memlekette ya da bize 80 km uzakta karşıdalar. Geldiklerinde genelde karşıdaki kendi evlerinde kalıyorlar bize de 2-3 günlüğüne kalmaya geliyorlar.
biraz kültür farkımız var. Onlar bizim "ayıp olur" dediğimiz hiçbir konuyu kafalarına takmayan insanlar. Mesela düğün günümüzden bir gün önce karşıdan gelmek zor olur diye gelip bizim gelin evimizde kalmışlardı. Ben tabii o zaman garipsememe rağmen hiçbir şey demedim. Sene içinde çok görüşemesek de her görüşmemizde hoşuma gitmeyen ama art niyetli de olmayan cehalet kaynaklı hareketleri oluyor. Eşim de bunun farkında ve yeri geldiğinde uyarıyor.
Dün gene bizdelerken hamilelik haberini verdik. Çok sevindiler tabii ama bir anda gelip ben uzun uzun kalır bakarım falan dedi. Ben de annem zaten burada oturuyor, biz hallederiz dedim. Sonuçta o benim annem ve yanımda o olsun istiyorum. Biraz bozulur gibi oldu. Ama hissettim sürekli gelecekler ve uzun süre yatılı kalacaklar. Bundan huzursuz oluyorum. Niyetleri iyi ama evde o kadar insan istemiyorum. İstediğim de annem olur zaten her şeyden önce. Ama nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum.
Bir de isim düşündünüz mü dedi, isimleri söyledik olmaz diyip kendi isim bakmaya başladı. Eşim tersleri anne biz karar verdik dedi ama yok, 1 saat isim baktı. Buna da feci kırıldım. Benim annem en ufak fikir bile belirtmiyor. Dibimizde olmasına rağmen eve asla habersiz gelmiyor hatta belki 2-3 haftayı geçmiştir gelmedi bile. Bizim çağırmamızı bekliyor, ya da siz gelin siz çalışıyorsunuz biz ağırlayalım diyor. Bu kültür farkı ve anlayış farkı beni çok yoruyor. Siz nasıl söylerdiniz hem isim konusunu hem de çok fazla dahil olma konusunu?

Bir de biz doğumu yurt dışında düşünüyoruz, ona da ağız surat yaptı bir ton laf etti. Artık kibarlığımı kaybedeceğim diye korkuyorum gerçekten.
Lisanı münasip nedir ya 🤣
Şimdiden gardinizi alın net tavır koyun lohusalik zaten çok zor stresli bir de bunlarla uğraşırsaniz evlilik sarsılır

Bunları ama yapmıyor olması gerekmiyor mu? Yani yapmama ihtimali olması ayrı bir şey ama, beni bu hareketlerle de yoruyor. Ben bunu düşünmek zorunda mıyım? Demek ki bazı geçmiş tecrübelerimden yola çıkıyorum. Yapmaz dediğim her şey oldu sonuçta. Sonra üzülen, kırılan ve ağzını açamayan ben oldum. Önemli lan dediğini yaptırması değil ki, bunları hiçbir şekilde konu haline getirmemesi.
Eşin de seninle aynı fikirdeyse sorun yok. Kv bir şey söyledikten sonra eşine eve gelince “annen öyle dedi ama ben öyle istemiyorum. Böyle olursa daha iyi olur” dersin bitti gitti

Eşin de seninle aynı fikirdeyse sorun yok. Kv bir şey söyledikten sonra eşine eve gelince “annen öyle dedi ama ben öyle istemiyorum. Böyle olursa daha iyi olur” dersin bitti gitti
Benim korkum zırt pırt her böyle olayda "annene söyle şöyle şöyle" dedikçe itici olmak. Çünkü bazen benim taktığım konulara "aman ne olacak" diye yaklaşabiliyor. Mesela evlilik yıldönümümüzde bize gelip kalmak istiyor. Eşime söylüyorum "ya belki baş başa planımız var" hemen "aman kadın da belki görmek kutlamak istedi" diyor. sonra biraz konuşunca "iyi söylerim tamam" diyor. bazen benim tarafımda benle aynı fikirde, bazen de aman ne olacak kafasında.

Ben böyle konularda eşin tavrına bakarım kaldı ki eşiniz net tavrını koymuş.
Bu yüzden çokta takılmayın yani ağızları torba değil büzemezsiniz. Söylesinler, eşiniz cevap versin, eşinizle kendi kararınız olan şeyi uygulamaya devam edin.

Soylemişsiniz ya zaten annem burda hallederiz diye. Eşiniz de isim konusunda karar verdik demiş daha ne denecek?
ama ne
konu sahibi o öyle isim arasın dursun plan yapıp dursun
eşiniz arkanızda gibi duruyor

hee baktınız aynı şeyleri yapıp duruyor;
"anne anlamadığım bir şekilde neden isim araştırıp duruyorsun.. Anne baba olarak biz karar veririz"
"doğumda annem olur yanımda onunla daha çok rahat ederim" vs gibi cümleler söyleyebilirsiniz

Ya tabii ki öyle de biz isim bulduk dememize rağmen bakmaya devam ediyor. Demek ki ısrarı olacak ve olmasa dahi her şeyden öte saygısızlık bu hareket. Sürekli bunlara maruz kalıyorum. Küçük ama sürekli olunca rahatsız edici şeyler bunlar. Ben ne dersem o kafayı yoruyor beni. Günün sonunda da “tamam kızım en çok siz biliyorsunuz” diye imalı imalı konuşup tavır alıyor.
Çok fazla umursuyorsunuz bence, he diyin geçin. Gün sonunda bildiğinizi okuyacaksınız zaten. Nüfusa gidip sizin yerinize çocuğu kaydetmeyecek ya.
Az kalıyorlarmış zaten. Doğumdan sonra da annem yardım edicek demişsiniz. Daha ne olmasını istiyorsunuz anlamadım ben.
Evlenirken, evlendiğiniz kişinin bir ailesi olduğunu da unutmayın lütfen. Tabi ki sizden farklı huyları olucak. Sizin anneniz sürekli yakınınızda bunda sorun yok, ama eşinizin annesi arada bir geliyor. Bu da batmasın bence size. Annenizle karşılaştırmanız da manasız ikisi farklı insanlar. Ben burda çok büyük olay yapılacak bi şey göremedim, sizin kuruntularınız gibi. Bir de bi kere huylanınca bazı insanların her hareketi batmaya başlıyor galiba.
Sadece keşke siz evlenmeden evinizde kalmasalarmış, o hoş olmamış.

Son düzenleme:
Benim korkum zırt pırt her böyle olayda "annene söyle şöyle şöyle" dedikçe itici olmak. Çünkü bazen benim taktığım konulara "aman ne olacak" diye yaklaşabiliyor. Mesela evlilik yıldönümümüzde bize gelip kalmak istiyor. Eşime söylüyorum "ya belki baş başa planımız var" hemen "aman kadın da belki görmek kutlamak istedi" diyor. sonra biraz konuşunca "iyi söylerim tamam" diyor. bazen benim tarafımda benle aynı fikirde, bazen de aman ne olacak kafasında.
Aranızda şöyle bi anlaşma yapabilirsiniz bence. O sizin annenizle ilgili rahatsız olduğu şeyleri size söylesin, siz annenize iletin.
Siz de onun annesi ile ilgili rahatsız olduğunuz şeyleri ona söyleyin, o da annesine iletsin.
Bu konuşmayı önceden yaparsanız itici olmaz. Rahatsızlıklarınızı iletirken de şikayet edercesine değil de örneğin; o akşamı ben baş başa geçirmek istiyorum annene söyle başka bi akşam gelsin diyin eşinize.

O an içinden ne geliyorsa direkt söyleyeceksin çözüm bu, onlar aklına geleni söylüyorlar sen de söyle:)
İsim konusunda seçtiklerinize olmaz dediğinde anne bizim çocuğumuz o yüzden eşimle ben seçeceğiz ismini deyin.

Doğumda yanlış anlamazsan kendi annemle daha rahat ederim yeri geliyor giyinip soyunmaya bile yardım edecek insan lazım ki annem ve eşim hariç utanırım de. Gerçekten külotunu bile bazen başkasının yardımıyla giyebiliyorsun kv olmasın eşine de söyle.

Yurt dışı doğuma da biz öyle uygun gördük şartlar sizin dönemdeki gibi değil çocuğumun geleceği için deyip kestirip atın.

Bunların hepsi hakaret içermeyen fikrinizi söylediğiniz cümleler bunlara alınan alınsın küsen küssün. Eşin bir şey derse de kötü bir şey söylemedim fikrimi söylemez miyim herkes söylüyor ben söyleyince mi kötü oldum de :)

İşte ona göre de sizin onu dinlemiyor oluşunuz bi sorun. O da sizin için "ama benim dediğimi yapması gerekmiyor muydu" diyordur. Haklı demiyorum, keşke yapmasa o ayrı. Sizin yapacağınız sadece sınırı çizmek ve ne olursa olsun o sınırı geçmesine izin vermemek. Kafasındaki ismi "neyse kırılmasın, 2.isim olarak koyalım" derseniz o sınır her zaman aşılır. Şimdilik öyle bi durum yok.

Kayınvalideniz ortalama bir Türk kayınvalidesi nasılsa öyle. Yeteri kadar da cevap vermişsiniz. Tahmini bir 10 sene sonra bunları kafanızda büyüterek kendinizi üzdüğünüz için pişman olacaksınız. İnsan zaman geçtikçe unutuyor, ben de muhtemelen çok kafama takıyordum sizin dönemlerinizdeyken. Şimdi duymazlıktan gelip içimden de amaaann zort diyerek boşveriyorum😄

X