Kişisel tarihime bir not düşmek istedim

midemin neden bu kaadar aşırı şiştiğini buldum... bu kadar aşırı şişkinlik hissedecek kadar fazla yememiştim çünkü....

sofrada ekşi ev ayranı vardı. eşim çok sever. sırf onun için yapıyorum zaten. nedense sofrada canım çekti. sanırım soğuk bir içecek istedim. sadece yarım çay bardağı, 2 -3 yudum ancak içmişimdir . oda beni davul gibi şişirmeye yetti.

ekşi ayran normalde mideme dokunur, biliyorum ama o an aklımdan çıkmış . Mideme dokunduğunu aladığımdan beri, yıllardır sofrada yemeklerle birlikte ayran içmiyordum. normal ayran bile şişriyorken; ekşisi hepten mahvediyor...

15. ağustos. 2014

sevgili günlükkk. ( topiğimi diyet günlükleri bölümüne taşımak lazım ama nasıl olacak bilmiyorum.)

sabahtan başlarsak, bugün maaşım yattı, çok mutluyum... ay başını iple çektim resmen... ek ders olamyınca bu ay biraz sıkıntılı geçti... neyse okullar açılıyor, öbür ay once ak ders alacağız, yine çok mutlu hissettim bak ....

bugün biraz kendi hesaplamamla, biraz internette gezinerek toplam 1200 kalori civarında aldığıma kanaat getirdim. ( bu arada kalorin hesabını bayağı bayağı öğrendim.... genelde aynı şeyleri yediğim için kalorilerini ezberlemem zor olmadı.. eğitim sistemimiz sağolsun, bugün ezberle yarın unut :)))

kendime kilo korumak adına 1200 kalori sınır koydum. egzersiz ramazanda her akşam yapıyordum. ramazandan sonar pek istikrar gösteremedim...
o yüzden yaktığım kalorileri hesaba katmıyorum. aldığım kalorilere odaklandım. ( diyetisyen serap sağolsun )gün içinde yakarsam da yanıma kar kalır... anladımki, egzersiz hergün düzenli yapmayınca hiç bir işe yaramıyor. haftada en az 5- 6 gün kardiyo yaparak sadece kilo korunabiliyor... bunun yanısıra aldığın kaloriyide çok iyi ayarlaman gerekiyor...

ayrıca son zamanlarda " öküz gibi ye, at gibi tepin " moduna girmiştim, neyseki fark etmem ve bu moddan çıkmam çok uzun sürmedi...
BEDENİMİ SEVİYORUM , BEDENİME SAYGI DUYUYORUM.

bugün buranın pazarı vardı. dolayısıyla cuma günlerim çok yoğun geçiyor...
aldığım bütün sebze ve meyveleri yıkadım. kuruttum, dolaba yerleştirdim. 1 kilo vişne kaynattım, çocuklara meyve suyu oldu.
ve tarhananın sebzelerini pişirdim. altını şimdi kapattım. sabaha kadar soğur. zaten erken kalkıyorum. Sabah un ve yoğurdu ekler yoğururum, Allah nasip ederse.

Ailemizde herkesin sevdiği bir kaç çeşit meyve aldım... 1 tanesinin bile tadına bakmadım. Çünkü son öğünümü yediğimde ( pazara çıkmadan hemen once ) kalori limitimi doldurmuştum. 1 gr dahi yiyemezdim.

BÖYLE İRADEME HAKİM OLDUĞUM GÜNLERDE KENDİMİ ÇOK SEVİYORUM, KENDİMLE BARIŞIK OLUYORUM...
KENDİMLE GURUR DUYUYORUM. ( ne desem azdır yani :)))) )

en sonlokmamı çiğnerken saat 18. 20 idi. çok yoruldum ve çok acıktım ama yatacağım şimdi....
Sabah uyanınca meyvelerdn sadece tadımlık yiyeceğim.

yarın çocuklara ( itiraf ediyorum daha çok kendim için ) dondurma alacaktım...
haftalardır aklımda ama uzun zamandır ya ben ya çocuklar öksürüordu şöyle rahat rahat bir dondurma yiyemedik...
ilk dondurmamızı okulun kapandığı hafta korka korka yemiştik. Araya hastalıklar giince uzun bir sure hiç yemedik. çocuklarım adına çok üzüldüm.. şöyle doya doya ondurma yiyeedikten sonar ne anlamı varki çocuk olmanın, yaz gelmesinin .........
neyse bayram tatilinde hergün sokaklarda olunca günde 1- 2 sefer mutlaka yiyerek acısını çıkardık....
benim 1- 2 haftadır aklımda bir dondurma var. espressolu. hem kahve kokusu, hem dondurma karşı konulamaz ( hep o reklamlar yüzünden... reklamlar olmasa 10 kilo daha zayıf oludum şimdi...)
neyse, kalori takibi yapınca, aburcuburlar, meyveler, ekstralar darken dondurmayı erteleye erteleye bugüne geldik.
yarın kesin alacaktım ama meyveleri sınırlayabilme becerime bağlı....

kalori takibi yaparken bol bol protein ve sebze yemeye özen gösteriyorum ama kalorilerin büyük çoğunluğu her halukarda karbonhidratlardan geliyor.
karbonhidratların minicik porsiyonu bile kalori bombası... tadına bakayım , bir kerecik ısırayım desen, hoooooop gelsin 50- 100 kalori.
sonrada hepi topu 250 - 300 kalori yakacağım diye 1 saat tepin dur...
bu nedir arkadaş, ne o kalorileri vücuduma sokarım, nede harcayacağım diye beynimi ve bedenimi bir daha strese sokarım...
vücut yediklerini hazmetmek için yoruluyor zaten,

FAZLA YİYİP, VÜCUDU BOŞUNA FAZLADAN YORMAK ; HERŞEYDEN ÖNCE KENDİ BEDENİNE SAYGISIZLIK ...

ÜSTÜNE BİRDE 1 DİLİM KEKİ YAKACAĞIM DİYE 1 SAAT TEPİNMEK; 2 KERE SAYGISIZLIK.....

17. ağostos. 2014. pazar

YENİ KEŞFİM:
Sabah kalkar kalkmaz neskafe içiyorum ve çok kısa bir sürede bağırsaklarım tertemiz oluyor..
önceden çok duymuştum ama niyeyse hiç denemdim.
oysa kahveye bayılıyorum...

18. ağustos. 2014. pazartesi

son günlerde beslenmemle ilgili gözlemlerim :
kahvaltıda yaklaşık 300 cl, araöğün; yani kahve keyfim; yani en mutlu hissttiğim; saatinin gelmesini sabırsızlıkla beklediğim öğünümdür kendileri:))))) 100 kaloriyi aşmamaya çalışıyorum.
ogle yemeği 300- 400 cl civarı. akşamüzeri araöğün yok. Akşam yemeğini erken yiyoruz. 18 de sofraya oturuyoruz.19 a kadar yeme - içme ; çiğneme ihtiyacı tatmin olana kadar marul kemirme eylemleri sürüyor.300- 350 cl civarı
Nomal dönemlerde akşam yemeinden sonar, ağzıma tek lokma dahi koymuyorum, canım istemiyor zaten ama; PMS dönem, b12 iğnesi, misafir ağırlama veya ağırlanma gibi özel durumlar( misafirlik planlıysa günlük kalori alımımı ona gore ayarlıyorum zaten ama plansızsa, en az hasarla atlatmaya çalışıyorum)

toplamda 1200 c yi aşmamaya çalışıyorum... gayet güzel doyuyorum...

egzersizlere gelirsek.....
18 saatlik orucun verdiği etkiyle girdiğim; "öküz gibi ye, at gibi tepin " modundan bir an evvel çıkmam gerektiğini anladıktan sonar; egzersiz düzenimi oturtamadım. bu huyumu hiç svmiyorum aslında; burda bile ya hep ya hiç diyorum..
acaba ben ne zaman dengeli, düzenli, ılımlı , orta karar bir hayat süreceğim ???
UÇLARDA GEZİNMEKTEN ÇOK YORULDUM ....

akastmadan yaptığım tek egzersiz Tibet yogası. sonunada kafama gore; şınav, ayakta sırt germe egzerizi ve yerde sırt rahatlatma, diyafram nefesi alıp verme, birde plank ekleyerek günlük yarım saate tamamlıyorum.
yarım ssate tamamlama kısmını 7-8 gündür yapıyorum, normalde 20 dk yı geçmiyordu.
bu sıcaklarda kardiyo yapmayada üşenince, vicdanımı rahatlatmak için, biraz göbek, sırt ve kol çalışıyorum.

BUNADA ŞÜKÜR, HİÇ YOKTAN İYİDİR ...

19. ağustos. 2014. salı

güncel kilo : 52.9

yer sağlık ocağı, saat 10 .00 civarı. kahvaltıdan sonar . wc yok yine...
52 li sayıları görmek hoşuma gitti.
Kendime koyduğum 1200 cl aşmama sınırı işe yarıyor. Acelem yok zaten. Aslında kilo vermek isteğim de yok . 52- 53 iyi bana . daha aşağılara inince yüzüm kocakarı gibi oluyor. aynaya bakınca ben bile kendimden korkuyorum.

1200 cl sınırı, kendimi frenlemem ve günlük karbonhidrat tüketimimi ayarlamam için çok iyi oldu. canımın en çok çektiği karbonhidratlı şeyleri tadımlık yiyorum, sınırı aşacak gibiysem, isteğimi yarına erteliyorum. kalan hakkımı, protein ve sebze gibi hem sağlıklı, hem tok tutacak besinlerden yana kullanıyorum.24 saatlik beslenmemi programlamak adına ; 1200 cl beslenme düzeni iyi geldi bana...
eskisi gibi aşırı yiyip, yakacağım diye kardiyoya yüklenmemek hem fiziksel hem psikolojik olarak rahatlattı beni.
Tibet yogası, 17 tekrardayım. sonuna 15 şınav, 2 dk plank, 5-10 dk sırt ve alt karın haeketleri ekleyip, en sonda 3- 5 dk esneyip rahatlayarak hergün 30 dk düzenli egzersiz yapıyorum.psikolojik olarak şimdilik beni tatmin ediyor. fiziksel olarak çok yetersiz olduğunu bilmekse , rahatsız ediyor ama hiç bir şey yapmamaktan iyidir, napalım...

21. ağustos. 2014. perşembe

öğleden sonar aniden misafirim geldi. gelirken tatlı tuzlu kuru pasta getirmişler. getirmeseler super olurdu ama olan oldu artık.. bizde karpuz aldık. en son karpuz krizinden sonar hiç yememiştim ama aklımın bir köşesinde tetikte bekliyordu hep.
çok susamıştım ve susuzluğumu karpuzla giderdim... koca bir dolu tabak yiyerek ancak kesildim. dolaba koymadan once keserken tadına bakmak için aşırdıklarımıda sayarsak; 300- 350 cl karpuz tüketimim olmuştur. kurabiyeninde 1 adedi 150 cl imiş. baştan bileydim, ısırır bırakırdım...
günün dersi : susuzluğunu ve açlığını ayırt etmeyi öğren.... canın tatlı ve serin birşeyler çekince ( mevsimde yazsa); hemen kocaman 1 bardak soğuk su iç. İlla canın aromatik birşeyler istiyorsa limon sık.veya 1- 2 yaprak tzae nane at suyuna...

bugün başarılı bir sınav veremedim. bir kaç haftadır çok güzel uyguladığım, 1200 cl aşmama kuralını delip geçtim.
napıyoruz, kendimizden nefret etmiyoruz.... son pişmanlık fayda etmez. önümüzdeki maçlara bakıyoruz....
yarın, sadece protein ve sebze tüketiyorum... kalori sınırı 1000 olsa super olur ama 1200 cl altı pek sağlıklı olmuyormuş... ben yinede beynimi 1000 cl olarak şartlandırıyorum. 1 günden birşey olmaz.... karbonhidrat, domatestede var, taze fasulyede var. yemeklere doğradığımız soğanda var. daha ne olsun....

benim hergün kahvemin yanında yediğim çifte kavrulmuş petibör 27 cl.

1 büyük boy kurabiye 150 cl imiş. şoka girdim okuyunca, ilk anda inanmak istemedim ama bir kaç sayfaya bakınca emin oldum. birde benimkilerin üstünde bolca damla çikolata vardı.
petibörle kurabiyeyi zihnimde aynı kefeye koyacak kadar nasıl saf olabildim acaba...

neyse olan oldu, yapacak birşey yok...
bundan sonar kurabiye yemeden once ilk aklıma gelen 150 cl olacaktır....

bugün programımda cumartesi pazarının altını üstüne getirmek vardı amaaaaaaaa...

Sabah çok zor uyandım. uyandırıldım desem daha doğru... 9 saat uyudum ama yetmedi...
çok yorgun, bitkindim.
dün Tibet yogasını ilk kez uyumadan once yaptım, sanırım bu durum bana iyi gelmedi. önceki gün zamanım azdı, hem kaslarım dinlensin diye, Tibet sonrası hareketleri yapmadım.dün şınav çektim, plankta 2 dk durdum. Sabah kollarım çok feci ağrıyordu. pazarda tezgah karıştıracak halim yoktu.
kahve içip kendime gelmek istedim ama kahveden sonar kahvaltıyı 2 saat bekleyecek sabrım yoktu, çok açtım. kahvaltıda hiç doymak bilmedim . kafamda kaba taslak bir kalori hesabı yapınca, yeme işine dur demenin vakti gelmişte geçmişti bile..
hemen kalktım, dün pazardan aldığım sebzelerle biraz kış hazırlığı yaptım... saati, gelince 2 kupa kahvemi içtim ve biraz kendime geldim... 3. kupayı da hazırlamıştım, gözüm nasıl döndüyse artık. çok şükür aklım başıma geldide içmedim... porsiyon kontrolü sağladığım için kendimle gurur duydum...
yeme krizim geçti, bundan sonraki 2 öğünümü 1200 cl geçmeyecek şekilde ayarlayacağım...
iyi hissediyorum...
yarın veya ertesi gün ara kanama başlayacak; iştah patlamasının nedeni bu da olabilir....

24. ağustos. 2014. pazar...

dün 1000 - 1100 cl arası birşey almıştım; ta ki uyuyamayıp, sinirlerim bozulup, hormonlarımında altüst olmasıyla saçma sapan ; tatlı, tuzlu, sıcak, soğuk ne bulduysam mideye indirene kadar....
kalori sınırımı aşmadığım için kendimle gurur duyarak uykuya dalmıştım ama devamı gelmedi.... sanırım duş aldığım için, dinçleştim...
BİR DAHA MÜMKÜN MERTEBE, UYKU SAATİME YAKIN DUŞ MUŞ YOK.
HER SEFERİNDE UYKUM KAÇIYOR....
saat 9 civarı yattım.
gün içinde çok halsizdim. sanki nazarlanmış gibi bir ağırlık vardı üstümde...
dün akşamüstü pazara gittiğimden beri, gece uykusu dışında hep ayaktaydı. pazardan bir sürü sebze aldım ve azda olsa kış hazırlığı yaptım. hepsini mutfak tzgahında ayaküstü durarak hallettim.en son, Tibet yogası, şınav, plank, alt karın hareketlei, ardından güzel bir duş ve yatışşşşşşşşşş.
öğleden önceki ara öğümde 8 tane badem yamiştim. 1 adedinin 17cl olduğunu okuyunca, kendime çok kızmıştım ama saatlerce verdiği tokluk hissinden sonar kendimi hemen affettim.
yatarken hiç açdeğildim ama yorgunluk ve üstüne uykuya dalamamak sinirlerimi gerdi. zaten hormonlar altüst( aylık iğneye devam edip etmeme konusunda kararsızım. 5 ay kullandım. rahat bir yöntem ama bu saçma sapan yeme krizlerinin ayda 2 kez olması zihnimi ve bedenimi çok yordu. buna ragmen kilo verebildim ama şu son birkaç gündür almış olabilirim. yarın b 12 vurulmaya gidince tartılırım)

dün gece canım kahve içmeyi çok istedi...
iyice uykum kaçar korkusuyla içmedim...
nedeni korku yada irade hakimiyeti ne olursa olsun; otokontrolü sağladığım için kendimle gurur duydum.

züğürt tesellisi işte. gece gece 500c almadan aklım başıma gelmedi.......

ama napıyoruz, önümüzdeki maçlara bakıyoruz...
durmak yok, yola devam....
bugün salata ve sebzenin dibine vuruyoruz... azcıkda protein, kaslar için olmazsa olmaz..
1000 - 1200 cl arası besleniyoruz....
güne 2 kupa neskafe ve 3 adet hanımeller damla çikolatalı kurabiye ile başladım....
kendi az yağsız, az şekerli keklerimi çok özledim...
burda fırın yok, uzun zamandır yapmadım bir ara evime gidip yapmalıyım...
gerçi 1. eylülde okula başlıyoruz, oradaki fırında bol bol yaparım...

X