Kişisel ve Kişilerararası Gelişimim 🙂🙃🙂

Çok şükür ben de iyiyim. Etkinlik yaparken yeni serdiğim halı üstü örtüsüne oğlum bitki çayını dökmese, yeni serdiğim mutfak halı örtüsüne kızım salça, oğlum çay dökmese benden iyisi yoktu da ... İşte ...
Yorucu ve yoğun bir emek harcadığım yerler çabucak kirlenince sinirlerim zıplıyor. 😁

"Daha iyi olacağım" kısmını beğenmedim. Hayırdır?🤔
Ahahaaa canım kıyamam sana. Canları sağolsun anneleri temizler olur biter... midem bulanıyor 7/24 minik bir fasulye yolda. Dualarını esirgeme.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 3174392

Eveeettt, hergün okula giderken yaratılan çeşit çeşit bitkilerden farklı olanı çekip sizinle paylaşmak istedim. (Ben hergün görsem de, hergün yeni bir hayretle bakıyorum çünkü mütemadiyen bir yaratma var. Rabbim hayretimi arttır.🤗🥰)

Bu nedir?
Bilen var mı merak ediyorum. Benimle de paylaşırsa çok mutlu olurum.
Bu güzellik lif kabağı. Sapsarı çiçekler açar böyle. 🌼 Dikkatli bakarsanız üst kısımlarda görebilirsiniz.
Çiçekler kabağa dönüşür, kabak da kuruyunca life. Alt kısımda görebilirsiniz. Ele alınca sert olur, suyu görünce yumuşar bu lif. Ne değişik!
Bunlar bana mutluluk veriyor.☺
Sana diyorum yaşadığın yer dünyanın cennetteki timsali. Ne güzel farkeden bir kalbin var. İlk kez görüyorum lif kabağını. Aktarlarda görüyorum, vücuda çok faydası varmış.

Ahahaaa canım kıyamam sana. Canları sağolsun anneleri temizler olur biter... midem bulanıyor 7/24 minik bir fasulye yolda. Dualarını esirgeme.
Ooo ciddi misiiiinnn 🥰🥰🥰
Yaa insan söylemez mi🥳🥳🥳
Maşaallah barekallah duaların kabul oldu. Rabbim hayırlısıyla tamamına erdirsin. Çok sevindim. 🤗

Merhaba kendim,🤗
Merhaba arkadaşlar, :KK36:
Merhaba bahçede dut ağacındaki iki kumru🕊

Biliyor musunuz kumruyla güvercinin farkını?
Dişi serçeyle erkek serçeyi ayırt edebilir misiniz?
Küçükken yaşadığımız tek katlı çatılı köy okulunun lojmanının kırmızı tuğla kiremitlerinin arasına serçeler yuva yapardı. Serçenin çıplak, henüz tüyleri çıkmamış yavruları bazen düşerdi yere. Ölecek diye korkardık. İçini pamuk ve ot doldurduğumuz eski lokum sandıklarına yuva yapar, ağacın dalına koyardık ki, ailesi görsün alsın diye. Toprağı kazıp solucan bulup yesin diye uğraşırdık kardeşlerimle.
Sonuç hüzünlü bitti hep...
Belki hala onları gömdüğümüz mezarlar duruyordur çardağın altında...

Bugün içimde ince bir hüzün var anlamlandıramadığım... Dokunsan ağlayacak gibiyim. Sebebini düşünüyorum da... Bulamadım... Hayırlısı artık.
Şu kahveyi de unutmasam iyiymiş. ☺

Toroslara kar yağıyor belli.❄ Soğuğu inceden geliyor.
Bugün deniz kenarına götüreyim oğlanları diye düşündüm ama hava bulutlu ve serindi. Öksürükleri de var. Risk almayayım dedim. Kütüphaneye gidelim dedim, istemediler.

Evde biraz çalışma yaptırdım.
Ortanca 3.sınıf. Yazı yazmayı sevmiyor. Yuvarlak yapmayı (test çözmeyi) seviyor. Oysa yazma etkinlikleri de var. Sonuçta hayat onun istediği gibi değil. Günlere böldüm çalıştıracağım yerleri. Her dersten bir sayfa. Bir sayfa da zihinsel etkinlik. Mırın kırın lütfediyor beyefendi.

Ufaklıkla da yaptığımız etkinlikler bunlar:
20221210_174006.jpg
20221210_173952.jpg

Belki örümcekten korkmaz, sevimli gelir.
İnce motor kaslarının gelişimi için kitaptan da çalışma yaptık biraz.

Kendim henüz derslerime başlamadım. Dedimya, içim sıkkın. Canım istemedi. Biraz akışına bırakayım bugün.

nomunomuchua nomunomuchua , yukarıda mesaja cevap yazdım ama sonra beni aldı bir düşünce. "afkurmak" nedir bilmiyorum. İnşaallah bir pot kırmamışımdır. Kötü birşeyse de şimdiden özür 🙈

Karadenizliler bilir onu.
Kavgada söylenir genelde.
Köpek gibi havla anlamında. :KK70:
Uff sus! Susmuyorsa da Tamam afkur deriz.

Karadenizliler bilir onu.
Kavgada söylenir genelde.
Köpek gibi havla anlamında. :KK70:
Uff sus! Susmuyorsa da Tamam afkur deriz.
Gogıl amcaya sordum. Havla vs gibi yazmış anlamını. Amanın ben ne yapmışım diye aldı beni bir telaş. 😅🙈
Öğrenmiş oldum bu vesileyle.
Bazı insanlar "afkurunca" anlıyorsa da yapacak birşey yok. :KK53:
Memleketimin güzel Karadenizlileri
Beni ne hallere soktunuz. 😁

Merhaba kendim :KK36:
Merhaba sobayı kurduğumuz bugün
Merhaba yağmaya başlayan yağmur 💦
Merhaba dere boyu sazlar....🌾

Murtu biliyor musunuz? Nette hambelis diye de geçiyor. Bugün ondan topladım
20221211_161207.jpg
20221211_160748.jpg
20221211_160825.jpg

Murt, çocukluğum demek...
Okula gitmek için uzun yol katederdik. Orman köyü... Akdeniz...Makiler...Acıkınca sağda solda otlardan, murttan, çöreden, tekesakalından, böğürtlenden, dağandan, kuzukulağından...artık ne nasibimizse yiye yiye, konuşa gülüşe, çok yorulmuş olarak eve gelirdik.
İşte bu siyah murt çocukluğum...
Beyaz yoktu öyle. Siyaha aşılayıp üretiyorlar. Tadı buruktur murtun. Beyaz olan daha iri ve tatlıdır siyaha göre.
Burada da insan hırsını görüyorum ben. Daha büyük olsun, daha tatlı olsun, daha...daha...daha...olsun diye diye aslını unuttuğumuz birçok nimet.
Bana kalsa siyah olsun. Varsın küçük ve daha buruk olsun, hatta yerken boğazımıza da dursa, ille de Roman olsun diyesim geldi. 😅🤣
Cozutmasam olmaz. :rolleyes::olamaz:

Eklentiler

• 20221211_161153.jpg
    20221211_161153.jpg
    183,3 KB · Görüntüleme: 36
  • 20221211_160734.jpg
    20221211_160734.jpg
    154,9 KB · Görüntüleme: 29
Bugün sobayı kurunca o bahaneyle evi silip süpürdüm. Geri dönüşü, bel ağrısı :olamaz:

Kitaplığı, rafları, etkinlikleri elden geçirdim. Fazlalıkları, yapılmış etkinlikleri vs ayırdım.

Bazen canım dışarıda yediğimiz gibi estetik, lezzetli bir yemek ister. Normalde tavuğa pek sıcak bakmıyorum ama canım istiyordu birkaç gündür. Bütün tavuk alıp, bir gece önceden marine edip fırına attım. Umarım hayal kırıklığına uğramam. Rabbim ağzımızın tadını bozmasın.

Bahçe yormuş haliyle. Gelip oturunca farkettim.
Yazayım planlarımı. Kendime söz vermiş gibi oluyorum. Kişi öncelikle kendine verdiği sözde sadık olmalı.

Planlarım:
🧩 Akşam namazı. Namaz arkası tesbihatı.
🧩 Kitap oku.
🧩 Yarın okul var. Çocukların banyosu, okul hazırlığı.
🧩 Mutfağı toplu bırak.
🧩 Çamaşırları katla.
🧩 Çocuklara oyuncaklarını toplat.

20221211_182702.jpg

An itibariyle komşudan gelen "kızılcık". Hamdolsun Rabbime. Ben de murt paylaştım. Mantar aramaya gitmişlerdi. Bulamamışlar. O da bundan toplamış. Komşum sever bunları. Ben de severim. Bu da çocukluğum... 🤗

Merhaba yayında ve yapımda emeği geçen bizlere 😊
Merhaba okul telaşı
Merhaba sabah yağmurlu, bulutlu havayı görünce "azıcık dahaaa uyuyayııımm, n'ooluuurrr" cular ama kalkmaya da mecbur olanlar
...
Bügünün de farkına varmak duasıyla
Vira bismillah ❣

Sabah erken uyandım çok şükür. Erken uyanmak manevi programım için önemli ama daha erken uyanmalıyım. Gece kardeşimle konuşunca geciktim uykuya. Öyle olunca da sabah uyanmak da gecikti. Her zaman olmaz zaten. Düzenlesem kaymaklı kadayıf olacak. ☺

Tibet egzersizine başladım bugün.

Cevşen'ül Kebir'i bir haftada bitecek şekilde ayarlamıştım. Ayarladım ama uygulamaya geçememiştim. Bugün ona da başladım. Bugün okunacak kısmı okudum elhamdülillah.

Sabah 09.30-12.15 arası okulum başlıyor. Şimdi keyif çayımı içip, hazırlanıp okula gideceğim inşaallah.

Öğle okuldan çıkınca çocukları al, yemeklerini yedir, okula bırak faslı sonrası kendime kalacak bir zaman dilimi gözüküyor. Kur'an-ı Kerim okumamı, ders çalışmamı bu zaman diliminde yapmayı planlıyorum. Şimdilik önemli olanlar bunlar.

Ev işleri de (yemek, bulaşık, toparlama, çocukların faaliyetleri, varsa çamaşır vs) rutinler zaten. Ben kaçsam da onlar marketten çikolata isteyen çocuğun annesinin paçasına yapıştığı gibi yapışıp, bırakmazlar zaten. 😅

Merhaba kendim
Merhaba dünya denen gezegende aynı havayı soluyup farklı yaşamları olanlar 💫

İç sıkıntılı geçirdiğim birkaç gün sonra bugün çok şükür daha rahatım. Kabz hali bast haline dönüşüyor...

Hergün, herşey, her an dönüşüyor, değişiyor.
Her dönüşüm gelişme değil tabii. Olumlu gelişmeye çevrilirse ne mutlu. 😌

Kendimi kendi haline bıraktım bu iç sıkıntılı durumdan. Hatta "Dur bakalım sonunda ne olacak?" diye sıkıntılı bekleyiş süreci de geçirdim.
(Aklımda Manuş Baba'dan "Geçecek, bütün bunlar geçecek." kısmı çalıyor.
MFÖ de ona muhalefet ediyor "Geçer dedim de deldi geçti." 🙃 İkisini de kendi hallerine bırakıp ben kendime dönüyorum bu aşamada. ☺)

Uzun zamandır aklımda olup da hem üşengeçlikten, hem zamansızlıktan yapmadığım işlere başladım/yaptım.

Sol koluma ve arada kürek kemiklerime batma hissi şeklinde vuran ağrılar için kardiyolojiye gittim. Şükür, iyiymişim, bir sorun yokmuş. Kansızlık için dahiliye, ağrılar için fizik tedavi önerdi doktor. Aile hekimimle iyi anlaşıyoruz şükür. Onunla konuşup harekete geçmeyi düşünüyorum.

Miyopi için de göz doktoruna muayene oldum. Gözlüğümü değiştirmem gerekiyor. Artık çizildi. Bu da gündemde.

Başka ertelediğim bir konu da, finallere çalışmak için adım atmaktı. Bu akşam masamı kurdum ve başladım çalışmaya. Vizelerde annemler yatılı misafirimdi. Çocuklar da olunca çalışmak zor oldu ve sıkıştım. Şimdi kendime bu eziyeti yapmak istemiyorum. Başlamak, bitirmenin yarısıdır.👍

Bu güne kadar planladığım manevi okumalar güzel gidiyor diyebilirim. Daha iyi olması için ne yapabilirim, ona bakacağım, bakıyorum.❣

Bugün , yarın ve cuma günü yerli malı kutlanıyor çocuklarımın sınıfında. Önceden kendimi "en iyisi" için paraladığımdan tecrübeliyim. Hayatımı nasıl kolaylaştırırım ve iki tarafı da ne mutlu eder sorusunun cevabı, simit almak. 😁 Sonuç, herkes mutlu. 😀
Yoğunluğumu bilen öğretmen, cuma günü için meyve suyu almamı istedi. Annelerle beraber kutlanacak. Yanına da anneler için çay demlemeyi düşünüyorum. (Bu cuma dersim iptal olduğu için hocamız da yerli malını cumaya alarak işimi de kolaylaştırdı sağolsun. Niyet hayr, akibet hayr. 😍)

Buraya yazmak bir noktada kendime söz vermek gibi hissettiğim için evi toplu bırakma konusunda daha seri ve daha hassasım. Toplu ev beni mutlu ediyor. Bu konuda da süreklilik sağlamak hedefim.👍( Mesela hastaneye gitmeden hızlıca ev turu yapıp, evi topladım. Zaman az demedim ve değerlendirdim. Aferin bana. 🥰)

Birikim yapmak hedefindeyim. Bunun için özellikle altın konusunu düşünüyorum. Gelir gider dengesine bakıp aksiyon alacağım. Kuyumcuya gidip fiyat aldım. ( Bunu da erteleyip duruyordum. Artık basit gördüğüm işleri de ertelemeden yapmayı istiyorum.)

Yazdığım yazmadığım her konuda fikirlere açığım. Paylaşmak isteyen olursa sevinirim.😍

Bugün Nüfus Müdürlüğüne gittim. Nüfus cüzdanımızı değiştirmedik. Çok resmi işimizin olmayışı ve süreçte yeni yeni özellikler ortaya çıktığı için beklemeyi tercih ettik ve bingo! Yine süreç uzatıldı. Acelemiz yok değişim için. Memur da acele etmeyin dedi.

Bugün çocuklarımın sevdiği bir yemeği yaptım. Onları mutlu edecek ve küçük de olsa hayatlarına dokunacak işleri yapmaya niyetleniyorum. 🥰

Herkese farkındalıkla dolu an'lar diliyorum. :KK36:

Merhaba kendim 💚
Merhaba gri sarı uyumu 🙂

Ufaklığın hocası Yerli Malı Haftası için küçük şiirlerden oluşan bir gösteri hazırlamış. Kostümleri için ve sınıf pano düzenlemesi için benden yardım istedi. Sabah üni dersim başlamadan gidip elma, üzüm, kivi vs yaptım. Pano için de sepet. Yarın
Yerli malı, yurdum malı
Herkes onu kullanmalı'mız var. ☺ Kolay olsun diye bana meyve suyu yazdı hocamız. Termosa çay yapabilirim anneler için . Bakalım yarın ki moda bağlı.

Ufaklığı bırakacak arkadaşımın çocuğu su çiçeği çıkardığı için oğlumu yanımda üniversiteye getirdim. Maskot oldu haliyle.😄 Sonra dayanamadı, uyudu. 😌 Ders bitince
eve geliş. Koşturması bol bir gündü. Ev de karışık. Bölüm bölüm düzenleyebilirsem harika olacak.

Bugün planlarım:
(Yazmasam yapacak modum yok. Yazarsam belki bir enerji gelir.)
Yapmam gerekenleri yazayım.
Yatsı namazı kılınacak.
Kelime-i tevhid hatmi.
Mutfak toplanacak.
Çamaşır toplanacak.
Odalara göz atmak gerekiyor.
Derslere bakayım diyeceğim ama uykum gelmezse. Uykum gelirse erken uyuyup, erken uyanıp öyle başlayayım inşaallah. Daha verimli olur.
Çocuklar baskette. Gelince onlara duş aldırma.

Size de soba sıcaklığında selamlar, sevgiler.💞

Merhaba 🤗
Sana da merhaba beni duygu durum bozukluğuna sürükleyen regl günüm... 😄

Bu hafta da geçen geçti.
Delip geçen de oldu, gelip geçen de. Delip geçenlere karşı mücadelem sürecek biiznillah.
Gelip geçenler de rutin hayat. Nereden baktığına bağlı geçen bir hayat...

Bugün sabahtan finallere çalışma kararımı uygulamaya başladım. Bu insanlık için küçük, benim için büyük bir adım. Aferin 1.

Çamaşırları topladım. Yenisini astım. Aferin 2.

Kanepe yüzü değiştirme işi için adım attım. ( Aferin 3) İçime sineni yaptırmak için araştırma yapıyorum. Yaptırınca hemen değişebilecek birşey değil çünkü. Mutfak sandalyelerini de işin içine katayım dedim. Fiyat, kalite vs uygun olursa onları da değiştireceğim inşaallah. Rabbim kolaylaştırsın.❣

Oğlumu basket hocası çalışmaya götürdü. Ufaklık arkadaşıyla oynuyor. O, gitmek istemedi. Ben de ısrar etmedim. Keyifli, gönüllerince geçsin günleri.
Kızım okul kursunda. Rabbim hakkında hayırlısı neyse onu versin. (8.sınıf.)
Eşim işinde gücünde. Ben de kendi planımı yazayım. Yazınca yapmaya motive oluyorum.👍

Bugünkü planlarım:
🚀 Ders çalışma.
🚀Kitap okuma. Gruba okudum bildirimi atma
🚀 Kelime-i tevhid hatmi. Gruba bildirim atma.

Ev için:
🗽Börek yapma.
🗽Yemek durumuna göre 🥣çorba ekleme.
🗽Mutfak düzeni.
🗽 Oturma odası düzeni.
🗽Çamaşırları düzenleme.
🗽Tuvalet banyo temizliği.

Başlıyorum ders çalışmayla.
Çocuklar da çok gürültü yapıyorlar. Müdahale edip uyarıyorum arada. Bölünüyorum da.

Merhaba kendim 🌈

Merhaba sabah ki cam buğusuna parmakla yapılan resimden akan su damlacığı 💦 🪟

Merhaba kahvaltı çayı buharı

Merhaba kökteki kaliptra yapısı

Merhaba el örgüsü kazağa atılan her düğümdeki emek, desen ve örülürken kurulan hayaller...🧶🪡
...
Bazen işler umduğumuz gibi gitmez.Yaşım daha gençken arabeks modun sanki beni daha güçlü kılıyormuş gibi davrandığımı görüyorum bu yaşımdan bakınca. Elbette bu sürekli değildi ama genele yayılan da buymuş. Çevre etkisi olduğunu görüyorum. Şimdilerde ise takılacağım ve beni aşağıya çekeceğini bildiğim modu seçmiyorum. Günümü güzelleştirmeyi seçiyorum.
Farkındalıkla yol alınabiliniyor. 🎭

Derslerime çalışmama gerek ancak iki ufaklığın anneyle kalma isteği ve oyunlarındaki hayal gücünün sesleri tüm motivemi bozdu. Kahvaltılarını yapıp arkadaşlarını çağırdılar. Bahçeye indiler. Bu aralığı değerlendirmem gerekiyor çünkü ders için de "durun, susun" demek, aslında onlardan (ç)alınan zaman dilimi olduğu için, içimi bir miktar da acıtmıyor değil.

Böyle mis gibi maviliklerle buluşulucak havada zorunlu işlerin olması gıcık bir durum ama onu da bitirme duygusu haz veriyor.

Özel gündeyim. Manevi rutinler azaldı mecburen.
Tibet egzersizine başladım. Devam ediyorum birkaç gündür.
İlk kez yaptığımda baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, koyu renkli idrarı bu seferde yaşamadım. Bu sevindirici sanırım.😊

Bugün yapacaklarımı ayrıntılı yazmayacağım. Yazınca yapmamak için tepki duyuyor vücut. Sanki biri zorla birşey yaptırıyormuş gibi. Bugün de böyle deneyeyim.

Geçen yıl bahçeye ektiğim yeşilliklerden tohumu dökülen maydonozlardan çıkanlar var, yeşil soğanlardan büyüyenler var. Onları koparıp, kahvaltı yapmakla güne başlayacağım nasipse. 7 civarı uyandım. Tibetten sonra derse başladım. Acıkmayı bekledim. Sirkeli suyumu içmedim bugün.
Sirke demişken, sirke yapmak için suya koyduğu narlarım çökmüş. Portakalların🍊 ve limonların🍋 biraz daha zamanı var. Onları karıştırıp merhaba diyeyim.

Şimdi kahvaltı zamanı.🤗 Sıcak, demli çay eşliğinde koyu, mutlu muhabbetle geçen bir gün diliyorum herkese. 🫖

Tibet egzersizleri ilgimi çekti çok okuyan biri olarak daha önce okumadığım, duymadığım için biraz şaşırdım.
Sizin vesilenizle güzel bir bilgi edinmiş oldum teşekkür ederim.🌷

Tibet egzersizleri ilgimi çekti çok okuyan biri olarak daha önce okumadığım, duymadığım için biraz şaşırdım.
Sizin vesilenizle güzel bir bilgi edinmiş oldum teşekkür ederim.🌷
Sevindim. 💐 🤗
İçten ve dıştan sağlığıma yatırım yapmayı önemsiyorum. Çok aktif değilim ama araştırıyorum. Özellikle ilaçsız, alternatif tıp konusunda, hasta olunca değil de, hastalanmadan önlem almayı istiyorum.
Hacamat, sülük tedavilerini araştırıyorum. Zamanı gelince yaptırıyorum. Şifa verdi Rabbim elhamdülillah.

Ay takvimine göre yaşam da ilgimi çekiyor. İsterseniz onu da bir araştırın. Ben kozmikbakim.net den de faydalanıyorum saç kesimi, epilasyon konularında özellikle.

Sizin de tavsiyeleriniz olursa sevinirim.💞

X