Kişisel ve Kişilerararası Gelişimim 🙂🙃🙂

Bu aralar yaşadığım tatsız olayın kalıntıları üzerime fazla yapıştı. Kurtulmak istedim ama baktım ki olmuyor, iyi, peki, yaşayalım bakalım moduna girdim.
Elbet her zorluğun içinde bir kolaylık vardır.

Eli kolu bağlı oturmuyorum tabi. Kendimi rahatlatacak ne varsa uygulamaya çalışıyorum ama bu mesele biraz daha derinden. Rabbim ferahlatsın.
Gökkuşağı yağmurun, fırtınanın arkasında çıkar.🌈

Yazmadan yapamayacağımı anlayınca, hem selam vereyim hem plan yapayım dedim.

Yapacaklarım:
🌈 Kendime şefkat göstermek.
🏖Yapamadıklarıma değil, yaptıklarıma odaklanmak.
🏕Kendime olumlu dil kullanmak.
🏞Hoşuma giden kanallardan video izleyip, dinleyerek kendimi olumlu yönde kanalize etmek.
🌈Kendime şefkat göstermek.
🌈Kendime şefkat göstermek.
( Buna ihtiyacım var.)
🕋Tesbih, Kur'an-ı Kerim, tefsir okumaları.
🕋Kainat okumaları.🌎

Ev ve okul işlerinde ise
🗽 Yemek yapmak.
🚲 Çamaşırları düzenlemek.
🎠Mutfağı toplamak.
🪂 Tuvalet banyo temizliği.
🚀Evi süpürmek.
🛸Fırsat bulursam sirkeleri ayarlamak.

Bismillahirrahmanirrahim
Başlıyorum.🤗

20221229_151409.jpg
20221229_151831.jpg

Merhaba kendim 🥰
Merhaba Toroslar ⛰

Dağlar "hazineli direk"
Nefes alayım dedim. ❣

Hayat koşturmanızın farkında mısınız? Siz bu yaşadığınız ( ya da yaşadığınızı zannettiğiniz) hayatın neresindesiniz?
İpler kimlerin elinde?

Bu soruları soruyorum kendime. Cevaplar her zaman doyurucu olmuyor.
İnşaallah doyarız. 💫

Eklentiler

• 20221229_151910.jpg
    20221229_151910.jpg
    124,7 KB · Görüntüleme: 49
Merhabalar 🥰
Merhaba ağaçtan topladığımız cevizleri kırıp yerken ufaklıkla yaşadığımız o güzel birliktelik ❣
...
Bugün sabah erken kalktım. Planım 5 te uyanmaktı ama 6 yı geçiyordu uyandığımda. 5 te uyanma bana hayata erken başlama noktasında, özellikle manevi rutinlerimi tamamlama noktasında büyük fark oluşturacak. Gündeme tekrar almalıyım. Daha da erken uyumalıyım ki, bilinçaltımda 'uykusuz kaldın' sinyali yanıp sönmesin.

Ev işi yapacak modum yoktu. Sabah derslerime çalıştım biraz. Haftaya finallerim var ve ben yüksek not almak istiyorum.
Eşim kahvaltı hazırladı. Yedik çok şükür. Herkes okula gitti. Ufaklık da benimle kaldı. Hazırlanmaya başlayınca dedim ki, üşenme, şu makineleri çalıştır. Bu benim için zor bir karardı çünkü yapmamak için birsürü bahane dönüp duruyordu kafamda.
Kendimi spatulayla kazıyıp çalıştırdım makineleri. Aferin bana.
Çamaşır yıkandıktan sonra bir durulama daha yaptırıyorum deterjandan ne kadar arınabilirsek kardır. Çamaşır makinesi "bittim ben, gel beni boşalt" naraları atıyor.

Evet, plan kısmına geçeyim:
💫Önce bahçeye gitme düşüncesi, çık aklımdan. Evet, hava çok güzel. Evet, bu havada evde mi kalınır, ders mi çalışılır?...
Bu hafta dişimi sıkmam gerekiyor. İnşaallah kolaylaşır.
Rabbi yessir, ve la tuaassir, rabbi temmim, bil hayr.

💫 Bulaşık makinesini boşalt.
💫 Dün sobanın üzerinde ıslattığım barbunyayı pişir.
💫Çamaşır ser.

Manevi planlar
🕋Namazlar
🕋Kazalar
🕋Nafileler
🕋Tesbih (Lâ ilâhe illallah.)
🕋Akşam online tefsir okuması, dinlemesi.

Tabi ki ders çalışma. Rabbim kolaylaştırsın. Bana ve bize hayırlar için yardım eylesin.

Kocaman merhaba 🤗
Önce kendime, sonra benimle beraber yolculuğuma eşlik etmek isteyen herkese :KK36:
Çocukluğumdan beri orijinal dolmakalemlerle ( evet, mürekkebi bitince kendimizin doldurduğu), elyazısıyla yazdığım günlüklerim vardı. Hala da duruyorlar. 😍 Günlüğümün adı da o dönemde etkilendiğim İpek Ongun'un Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisinin kahramanın adı Serra'ydı. ☺ Hey gidi günler...

Uzun bir dönem yazdım.
Uzun bir dönem de bıraktım ama yazmanın bana iyi geldiğini hep biliyordum. Çantamda el kremim, mendilim olmasa da olurdu ama kalem, not defteri, cep kitabı olmasa eksiktim sanki. Şimdi bu "eksikliğe" bir dur deme vakti!

İçimden geldiği, aklımın erdiği, yüreğimin estiği, dilimin döndüğü kadarıyla...
Tekrar merhaba.
Vira bismillah

Ben üç çocuk annesi bir üniversite öğrencisiyim. Mini mini birim.😃
Bir dönem sınıf öğretmenliği yaptım. Şimdi mesleğimi yapmıyorum. Hayat başka mecralara sürükledi.

Burada en sevdiğim şeylerden biri olan insanlarla halleşmek, muhabbetleşmek, akıl ve gönül alışverişi yapmak amacım.

Ne demiş Yunus Emre
"Gelin tanış olalım,
İşi kolay kılalım,
Sevelim, sevilelim,
Dünya kimseye kalmaz."
Ya ben de okumustum Serrayi ... Ne günlerdi🤩 Ben de esinlenip günluk yazmaya baslamistim. Sinifta calininca biraktim yazmayi küstüm. Simdi de baxen yaziyorum ama yirtip atiyorum. Su zamanlar da yazmaya yada aglamaya ihtiyacim var sanirim.

Ya ben de okumustum Serrayi ... Ne günlerdi🤩 Ben de esinlenip günluk yazmaya baslamistim. Sinifta calininca biraktim yazmayi küstüm. Simdi de baxen yaziyorum ama yirtip atiyorum. Su zamanlar da yazmaya yada aglamaya ihtiyacim var sanirim.
Ağlamayla yazma arasında ince bir çizgi var sanırım. Çünkü yazdıkça bazen benim de ruhum doluyor, gözyaşımdan çıkası geliyor.
Genelde de tutuyorum ya da tutmak zorunda kalıyorum.:olamaz::işsiz:

IMG-20230111-WA0004.jpg

Evet, mesele kaliteli beslenme, öğrenme, bilinçlenme meselesiyse, bir adım atmak iyi olacak diye düşündüğüm bir eğitime kayıt oldum.
Hem okuduğum alanla ilgili de çıtayı yukarıya taşıyacağını düşünüyüyorum.

İyi ki dedirtir inşaallah. 🌿

Merhaba canım kendim ❣

Merhaba yakıcı oksijen atomuyla yanıcı hidrojen atomunun 104.5 açıyla birleşmesi sonucu oluşan, ne yakıcı ne yanıcı özellik gösteren su molekülü💧

Bazı mucizeler ne kadar da sıradanlaşıyor...🤔😌 Sıradanlaşmaması duasıyla... Bismillah
💦🧊❄🌧🌨⛈

Finaller bitti. Çalıştım, gayret ettim. Çok şükür notlarım iyi.
İngilizceye çalışmadım. O nazar boncuğu. Acaba konfor alanımdan çıkıp ona el atsam mı? Kaybettireceği birşey yok. Gönlüme aklıma yatırmam lazım.
Bana İngilizce çalıştıran arkadaşım "bildiğimi ama tembel olduğumu" söyledi. 🤭 Onunla çalışırken de "aslında zevkli gibi" göründüğünü farkettim. Gündeme alıp bir düşüneyim.🌟
Ders var diye diye ertelediğim işlere el atmam gerekiyor. Salı günü sınavlar bitti. Sınıfı organize ederek sınav bitiminde yemeğe çıktık. Hocalarımız da geldi. Güzel bir zaman dilimi oldu.
Enerjisi güzel insanlarla zaman geçirmek benim de enerjimi yükseltiyor.💫
Ertesi günü aylık kahvaltı günü denk geldi. Güzel bir kahvaltı yaptık.

Ne yediğin, nerede yediğin ve asıl önemlisi kiminle yediğin ❣

IMG-20230111-WA0010.jpg

Üzerime yapışan ve gerçekten yoğun, bol planlı ve koşturmacalı geçen haftadan daha fazla dinlenmeli ve hobili haftalara bir geçiş oldu/olacak/olur inşaallah. ❣

Bugünkü planım
(İç ses bana plan demeee diye çığlık atıyor.😫🤭🙈)

Öncelik çocuklar... Dün sabırla ortancaya etkinliğini yaptırdım. Ufaklığın sorularına, sorunlarına sabrettim. Kızım da kendi koşturmasında...8.sınıf ve sınavları, sınavları, sınavları...var. 🥵 Üzülüyorum bir yandan. Herşey buna bağlı diye görmesini istemiyorum. Denemeden ona göre hayli düşük almış ama sonuçta dünyanın sonu değil dedim. İçimden de gelerek dedim yani. Önemli önemli diye peşinden koştuğumuz şeylerin 5 yıl sonra bir öneminin kalmadığı dünyada yaşıyoruz. Evet, gerçekten önemli de olabilir ve bunun ayrımını iyi yapmak gerekir.

Geçen ömrüne hayat penceresinden hüzünle ve esefle bakan bir yaşlı olmak istemem açıkçası. O yüzden bu günü kaliteli yaşamak fena olmaz. ( Keskin konuşmak istemedim.☺)

Arkadaş bahçesinden göleviz verdi. Patatesin daha tatsızı bir kök sebze. Bilenler bilir.
Öğlen yemeğini beğenmeyen veletler, inşaallah bunu beğenirler. 🤦‍♀️
Bu yemek meselesi bazen zorlayıcı oluyor.🙄

Plan 1.
Oturma odasını sil süpür yapmak istiyorum. Uyumak da istiyorum. Kızımın matematik öğretmeni gelecek inşaallah. Arkadaşım olduğu için de rahatım ona karşı.

Kütüphaneye bugün kitapları teslim ettim. Okumak için aldığım ama bitiremediğim kitabı tekrar geri aldım. Hedef 2. Kitap oku.
En kısa zamanda çocuklarla kütüphaneye gidip zaman geçirmek istiyorum.

Vitrinimsi, içinde süsler olan Tv ünitesindeki süsleri kaldırıp oğlumun okuma kitaplarını yerleştirdim. Dağıtsa da , oğlum seçip seçip çok güzel kitap okuyor maşaallah barekallah. Benim gibi simetri ve düzeni seven bir insan için zorlayıcı bir görüntü ancak, bu benim de kendimi aşmam için önemli. Mutlulukla ve yaşanmışlıkla dolu, geçmişe dönüp bakınca 'annem de bize nefes aldırmazdı' şeklinde hatırlanan bir anne olmak istemiyorum.

Bugünkü planım
(İç ses bana plan demeee diye çığlık atıyor.😫🤭🙈)

Öncelik çocuklar... Dün sabırla ortancaya etkinliğini yaptırdım. Ufaklığın sorularına, sorunlarına sabrettim. Kızım da kendi koşturmasında...8.sınıf ve sınavları, sınavları, sınavları...var. 🥵 Üzülüyorum bir yandan. Herşey buna bağlı diye görmesini istemiyorum. Denemeden ona göre hayli düşük almış ama sonuçta dünyanın sonu değil dedim. İçimden de gelerek dedim yani. Önemli önemli diye peşinden koştuğumuz şeylerin 5 yıl sonra bir öneminin kalmadığı dünyada yaşıyoruz. Evet, gerçekten önemli de olabilir ve bunun ayrımını iyi yapmak gerekir.

Geçen ömrüne hayat penceresinden hüzünle ve esefle bakan bir yaşlı olmak istemem açıkçası. O yüzden bu günü kaliteli yaşamak fena olmaz. ( Keskin konuşmak istemedim.☺)

Arkadaş bahçesinden göleviz verdi. Patatesin daha tatsızı bir kök sebze. Bilenler bilir.
Öğlen yemeğini beğenmeyen veletler, inşaallah bunu beğenirler. 🤦‍♀️
Bu yemek meselesi bazen zorlayıcı oluyor.🙄

Plan 1.
Oturma odasını sil süpür yapmak istiyorum. Uyumak da istiyorum. Kızımın matematik öğretmeni gelecek inşaallah. Arkadaşım olduğu için de rahatım ona karşı.

Kütüphaneye bugün kitapları teslim ettim. Okumak için aldığım ama bitiremediğim kitabı tekrar geri aldım. Hedef 2. Kitap oku.
En kısa zamanda çocuklarla kütüphaneye gidip zaman geçirmek istiyorum.

Vitrinimsi, içinde süsler olan Tv ünitesindeki süsleri kaldırıp oğlumun okuma kitaplarını yerleştirdim. Dağıtsa da , oğlum seçip seçip çok güzel kitap okuyor maşaallah barekallah. Benim gibi simetri ve düzeni seven bir insan için zorlayıcı bir görüntü ancak, bu benim de kendimi aşmam için önemli. Mutlulukla ve yaşanmışlıkla dolu, geçmişe dönüp bakınca 'annem de bize nefes aldırmazdı' şeklinde hatırlanan bir anne olmak istemiyorum.
Kitap demisken kitap yurdundan bugün bir mail aldim. Sesli kitap dinlemem icin bir aylik süre verdiler.Arkadaslarimla da paylastim. Sizle de paylasmak istedim. Hatta ☕ esliginde dinlemeye basladim bile.

Kitap demisken kitap yurdundan bugün bir mail aldim. Sesli kitap dinlemem icin bir aylik süre verdiler.Arkadaslarimla da paylastim. Sizle de paylasmak istedim. Hatta ☕ esliginde dinlemeye basladim bile.
Ben storytell e üye olmuştum ama bir türlü odaklanamadım. Bakıyorum, kopup kopup gitmişim kitap dinlerken 🤦‍♀️
Olmayacağına kanaat getirdim. Şimdilik böyle gitsin bakalım.
Zihnim bayağı yoğun bu aralar. Onun da etkisi muhtemelen.
Biraz dağ deniz doğa iyi gelecek gibi. Havalar da gezme havası değil ama herşey çok güzel olacak inşaallah 🌿
Teşekkürler fikir için. ⚘💞

Gecenin derininden,
Hayatın ederinden,
Ruhun kamilinden merhaba...

Bir belirsizlik hissi üzerime yapıştı. Hayatımda olan ufak tefek şeylerin etkisi derinlerde buzdağını harekete geçiriyor. Bu buzdağı da beni rahatsız ediyor.
Çözüme bakmak lazım... kafa yormalı ve harekete geçmeli.

Oturma odası demiştim, onu silip süpürdüm. Her ne kadar ufaklık dağıtmış olsa da plan dahilinde yaptığım için mutluyum.

Yemekleri pişirdim. Yedik. Şükür..şifa olsun.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile ilgili online eğitime katıldım. Bugün başladı. Mümkün mertebe devam etmeyi düşünüyorum. Bilmek, özellikle bir bitkiyi bilmek, dalda öten kuşun adını bilmek beni heyecanlandırıyor. Mutlandırıyor.
Belki ileride bitkilerle ilgili bir girişim yaparım. Kim bilir. 🎈

Bugün annem çok sayıda bayanı evde üç aylar gelmeden Kur'an-ı Kerim okutayım diye davet etti.
Ben bu aralar kalabalıkları istemiyorum. Mecburen bir yerde olmaları ve herkesin gönlünü yapmak için uğraşmaları.

Konu 'annenin isteği' olunca kendimi ittirir, yine de giderdim ama bu zinciri bir yerden kırmam gerektiğini farkettim.
Anneme gelmeyeceğimi söyledim. Basit gözükse de benim için ciddi bir karardı. Uygulayabildiğim için mutluyum.

Bundan sonra kararlarımı daha net ve daha duyulur şekilde ifade etmek istiyorum. Tabiri caizse 'yara bandı' olmak istemiyorum.

Kavs-i kuzah gerçekten ne istiyor, bunu sormak, bunu bilmek ve ona göre hareket etmek istiyorum. Kısacası kendimi duymak ve aktif dinlemek istiyorum.💫

Başarılı olmak için de kendimle ayırdığım zamanın kaliteli olmasına özen göstereceğim.

...Gecenin derininden selamlar...

Merhaba kendim 🎈
Merhaba aynı gönül dilini konuşabildiğim arkadaşlar 🎊

Bugün hava güzel diye bahçeye götürdüm çocukları. Eşim ağaçların altlarını temizlerken biz de keşif yaptık. Siyah mantarın türünü öğrendik.
Ortanca telefon, bilgisayarı çok seviyor. Orada da sıkıldım sıkıldım diye beni darladı.
Google lens le bulduklarını aramayı öğrettim.
Ne mi keşfettik?
20230114_154929.jpg

Zeytin ağacında böcek yumurtası... Daha önce de görmüştüm ama hiç lense sormak aklıma gelmedi. Peygamber devesi böceği yumurtalarını burada bırakıyormuş. Birsürü yavru çıkıyor. Öyle bir sanat var ki, hayran olmamak elde değil. 🌟

İzcilik yaptık ve eşimin yaktığı ateşi besledik. ❣🔥
20230114_161005.jpg

Dönüşte papatya topladım. Biraz daha fazlalaşmıştı geçen sefere göre. Şu yenen sarı çiçeklerden de çocuklar toplarken bir teyzeye selam verdim. O da işten ( yevmiyeden) geliyormuş. Elindeki çilek poşetini verdi bana. Çocuklar yesin diye.
Bir selam sabah, bir hal hatır, 🤗bir paylaşım. 🍓
Uzun zamandır görüşmediğim, sevdiğim bir arkadaşım aradı. Uzunca konuştuk. Yurtdışı görevi çıkmış, oraya gidecekmiş.

Rabbim yolunu hayırlı eylesin... İnsanoğlu ilginç bir varlık. Hüzünle buruk bir sevinç karıştı...

Kavs gönül gözün açık, çok seviyorum bu yönünü 🤩 az biraz bana da bulaştır nolur 🤭

Kavs gönül gözün açık, çok seviyorum bu yönünü 🤩 az biraz bana da bulaştır nolur 🤭
Yaaa çok tatlısııınn 🥰
Şey yapmaya çalışıyorum hatta zorluyorum da denebilir. İnsanız, beşeriz, şaşarız. Mümkün mertebe iyi düşünmek.
Küsmemek. Kin tutmamak. Ammaaannn salla demek 😁
Her zaman olmasa da
"Neler geçmedi ki, bu da geçer ya Hu" diyip çok da takılmamak...
Dünya ya dünya kadar değer vermek,
(ahirete ahiret kadar desem yalan söylemiş olurum. Nefsime çok uyuyorum malesef.🙈) Rabbim kendi yolundan ayırmasın.
Bu günümüzü aratmasın.
Gördüğümüzden geri koymasın.
Bizi bu dünyaya bırakmasın.
Öyle de dua etmeye çalışıyorum. 💞

Şu ara depresyonlardan depresyon da beğendiğim doğrudur ama yani insanım nihayetinde diyerek de, kendime de çok yüklenmemeye çalışıyorum.

Anlarsın işte beni sevgili iki uçlu ikizler arkadaşım. 😁🤣

Yaaa çok tatlısııınn 🥰
Şey yapmaya çalışıyorum hatta zorluyorum da denebilir. İnsanız, beşeriz, şaşarız. Mümkün mertebe iyi düşünmek.
Küsmemek. Kin tutmamak. Ammaaannn salla demek 😁
Her zaman olmasa da
"Neler geçmedi ki, bu da geçer ya Hu" diyip çok da takılmamak...
Dünya ya dünya kadar değer vermek,
(ahirete ahiret kadar desem yalan söylemiş olurum. Nefsime çok uyuyorum malesef.🙈) Rabbim kendi yolundan ayırmasın.
Bu günümüzü aratmasın.
Gördüğümüzden geri koymasın.
Bizi bu dünyaya bırakmasın.
Öyle de dua etmeye çalışıyorum. 💞

Şu ara depresyonlardan depresyon da beğendiğim doğrudur ama yani insanım nihayetinde diyerek de, kendime de çok yüklenmemeye çalışıyorum.

Anlarsın işte beni sevgili iki uçlu ikizler arkadaşım. 😁🤣
Çok çok iyi anlıyorum, uçlarda yaşamak bizim işimiz 🙈😅

Merhaba kendim
ve patlamış mısır yerken alınan keyif 🥰

Merhaba yolculuğuma eşlik edenler :KK36:

Yağmur yağar gibi yapan hava dolayısıyla biriken küçük çamaşır tepesini ovaya dönüştürmek için 4 makine çamaşır yıkadım, astım, topladım, kuruyanları katladım demeyi isterdim ama katlamadım henüz.☺

Bunun için gece geç saatte yattım ama ertesi gün arkadaşla buluşma motivasyonu beni ayakta tuttu.

Okul, yeni çevre edinmemi sağladı. Bu konuda artıları çok.
Yaşadığım yer deniz kıyısı olunca faydalanalım dedik.
8f14bf801eee49819cf5ae737dea7a6f.jpg

Öğlen çocuklar okulda kaldı. Ufaklığı gittim aldım geri geldim. Onunla birçok "hazine" deniz kabuğu topladık. 🐚🐚🐚
Bana göre farkındalık ve dikkat çalışması oldu.👍

Bugün tamamen kendime ayrılmış bir gün gibi oldu. Önceden planlamayla işlerimi kolaylaştırdım biraz. Olmayanları da kendime mendil etmedim. Bundan sonra biraz daha dışa açılım göstermeyi istiyorum. Değişiklik (farklı görüşteki arkadaşlıklar) iyi geldi gibi.
Hem şu olumsuz ruh halimden de çıkmaya yardımcı olabilir.
20230119_134515.jpg

Yarın karne günü. Bakalım nasılmış karneler. 🤗 Bakmadım e okula. Heyecanı kalsın bazı şeylerin. 😍

Merhaba kendim🎊

Merhaba yeni yeni çıkan papatyacıklar 🥰
Merhaba yılın ilk uğurböceği ❣
20230122_140243.jpg

...
Her uğurböceği bende güzel duygular uyandırır. Badem çiçeği de öyle.

Sanki tüm bulutlar bir an evvel dağılacak da yerini sapsarı bir güneşe bırakacak gibi bir umut doğar içime.🤗 Şimdiler de bademler tomurcuk. Dutlar da hafiften meyveler var. Bir denk geldiğimde onu da çekerim.

Kainat görevini yapıyor. Aksatmıyor, şaşırmıyor, itiraz etmiyor, niye ki demiyor. Emre itaat had safada. İnşaallah örnek alabilirim.😌

Toroslar yine aktif. İlk defa kumkuatlar meyve verdi. Kumkuat kabuğuyla yenir. Kabuğu daha tatlı hatta. Bildiklerimizi değiştiren bir narenciye türü.
20230122_131501.jpg

Bebikolarım çiçeklenmiş teyzeleri.☺ Kokusunu çok severim ben. Çiçeği de çok güzeldir. Bunlar limonun mayer cinsi olanı. Bir ağaçta hem meyve olur, hem çiçek. Allah'ın sanatı işte... Bak bak bitmiyor.🥰
20230122_125228.jpg

Çok şükür bunları verene
Gözü verip gözün hoşalanacağı şeyleri de verene
Dili verip, dilin tadacağı lezzetleri lütfedene
Mideyi verip, midenin hoşuna gidecek donanımı yapana...

Sürekli yaratansın.
Bizi koruyup kollayansın.
Farketmemiz için akıl ve irade koyansın.
Ne kadar şükretsek azdır.
Elhamdülillah beni kendinden mahrum etmedin.🥰

Kainat eczanesini izliyorum. İzliyorum ama bilmiyorum. Ben de yenilebilir otların olduğu sitelere bakmaya karar verdim. Şimdi daha da anlam kazandı.

Önceden hepsi "ot"tu. Şimdi ot değil, şevketi bostan var. Kuş ekmeği, kapari, yabani turp otu, sarı kantoron, kekik çeşitleri, dağ çayları, labada, kuzu kulağı, ekşi yonca, deve dikeni, sığır kuyruğu...

Bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Otları öğrenmek hedefim. 👍

X