Kıskançlık

BlueKedi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2016
429
421
Hanımlar iyi günler hepinize.
Size içime her an dert olan bir soru sormak istiyorum. Siz hiç eltinizi yada görümcenizin hayatını kıskanıyor musunuz? Bakın imrenme demiyorum. Kıskanmak. Buna neyin neden olduğu çok önemli mi bilmiyorum ama. Eşinizin onları sürekli övmesi, örnek göstermesi ve fazlaca sevmesi falan neden oldu galiba.

Bu benim günlük sosyal hayatımı hatta iş hayatımı bile etkiliyor. Mesela her hangi bir durumda onlar ne düşürdü yada ne yapardı diyorum. Kendimi karşılaştıryor, küçümsüyorüm. İmanının her anım zehir oluyor desem abartmış olmam.

Lütfen psikolog vs demeyin. Kendim çözmek istiyorum. Çözümsüz bir dert olmamalı. Bilemiyorum. Hayattan soğudum sanki.

Hanımlar iyi günler hepinize.
Size içime her an dert olan bir soru sormak istiyorum. Siz hiç eltinizi yada görümcenizin hayatını kıskanıyor musunuz? Bakın imrenme demiyorum. Kıskanmak. Buna neyin neden olduğu çok önemli mi bilmiyorum ama. Eşinizin onları sürekli övmesi, örnek göstermesi ve fazlaca sevmesi falan neden oldu galiba.

Bu benim günlük sosyal hayatımı hatta iş hayatımı bile etkiliyor. Mesela her hangi bir durumda onlar ne düşürdü yada ne yapardı diyorum. Kendimi karşılaştıryor, küçümsüyorüm. İmanının her anım zehir oluyor desem abartmış olmam.

Lütfen psikolog vs demeyin. Kendim çözmek istiyorum. Çözümsüz bir dert olmamalı. Bilemiyorum. Hayattan soğudum sanki.
Özgüven eksikliğinden sanırım
Her kesin hataları doğruları yanlışları vardır
Başkasının doğrusu sizin hayatınız yanlışı olabilir
Onların kendilerince doğrularını kabul edin sizde kendiniz olun sevin taktir edin

Bahsettiginiz kisilerle farkli sartlarda , farkli hayatlar yasiyorsunuz. Bu yüzden onlarla kendinizi kiyaslamanin hicbir anlami yok.
Kendinizi sevin.

ben söylesem eşim bize ne ? der..
demekki çok önemli eşin tavrı.
herkesin düzeni, hayati karakteri ,düşünceleri farklıdır.niye kendinize eziyet ediyorsunuz? o olsa nasil düşünür diye.
siz sizsiniz ve siz gibi düşüneceksiniz haliyle.
ayrıca ben gözünüzde büyüttüğünüzü düşünüyorum.herşey dışardan göründüğü gibi degildir bazen..

Esiniz onlari ovdgunde o x kisisi ben onn gbi dusunemem ben farkliyim deyin siz de her insan bir degildir farkli dusubur farkli davranir kendinize gvenin kendi dsncelernizi obemseyin baskalaryla kiyaslamayin kndinizi

Bunların hepsini kendime söylüyorum. Kendimi de seviyorum aslında. Hobilerim falan da var. Ama bunlar yetmiyor. Mesela aynı şeyi onlar yapınca daha değerli gibi oluyor. Yada benim ailem dahil herkesin daha çok ilgisini çekiyor. Ama ben yapınca değersiz oluyor sanki.

Birini kıskanmam için bende olmayan ancak bende olmasını istediğim özelliklere sahip olması gerek. Bu yüzden eltimin bana göre kıskanılacak bir tarafı yok. Kesinlikle bu dururunuz eşinizden kaynaklı siz eşinizin sizi takdir etmesini istediğiniz için onlar gibi düşünmeye çalışıyorsunuz. Ee tabi biraz da kendinize güvenin, kendinizi sevin.

Bu bence tamamen sizin fikriniz onların özenilesi yada kıskanılası bir hayatı yok kafanızda onları o kadar büyütmüşsünüz ki yaptığı hatalar bile size tatlı gelir. Bunu aşın eşinizin onlar hakkında ne dediği önemli değil herkes mükemmel olamaz onların da bir kusuru vardır elbet. Kendiniz olun onlar gibi davranmaya çalışmanız aşırı saçma. Bu bence tamamen psikolojik kendiniz düzeltebilirsiniz özgüvenli olmaya çalışın.

Psikolog falan istemiyorum demişsiniz de kendi kendinize telkinleriniz de işe yaramamış yani burada size verilen önerileri, bak şöyle düşün demeleri zaten siz öncesinde uygulamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Size önceki yaptıklarınızdan farklı öneriler gelmeyecek, sihirli değnek de dokunmayacak. Psikologlar öcü değil, başa çıkamadıysanız bunca zaman bu düşüncelerinizle terapötik yardım almalısınız. Pek çok insan destek alıyor, faydasını da görüyor. Gitmek istemiyorum diye kendinize eziyet çektirmeyin bana kalırsa, altında pek çok neden olabilir bunun çünkü. Özgüven eksikliği olması şart değil.

Eltilerin nesi kiskanilir Allah askina? Kendinize yazik etmeyin, hayatinizi yasayin. O ne demis bu ne demis aldirmayin. Kendi fikrinizi durusunuzu temsil edin sadece.

Psikolog falan istemiyorum demişsiniz de kendi kendinize telkinleriniz de işe yaramamış yani burada size verilen önerileri, bak şöyle düşün demeleri zaten siz öncesinde uygulamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Size önceki yaptıklarınızdan farklı öneriler gelmeyecek, sihirli değnek de dokunmayacak. Psikologlar öcü değil, başa çıkamadıysanız bunca zaman bu düşüncelerinizle terapötik yardım almalısınız. Pek çok insan destek alıyor, faydasını da görüyor. Gitmek istemiyorum diye kendinize eziyet çektirmeyin bana kalırsa, altında pek çok neden olabilir bunun çünkü. Özgüven eksikliği olması şart değil.
Psikoloğa karsı değilim. Daha önce de pek çok sefer gittim. Yıllarca. Ancak o ortamı ve yaklaşımı da biliyorum. Fayda göremedim ne yalan söyleyim.

kv de bana eltimi öve öve bitiremezdi. en son yaklasik 1 saat onun hakkinda konustuktan sonra eşim annesini uyardı napiyosun sen filan diye.

bu tavirlari bana garip geldigi icin acaba kv bizi yaristiriyormu diye düşünmeden edemiyordum.
elti eltiyi cekemez derlermis o zamanlar anladim. bana kesinlikle cok sacma geliyor bence vasifla alakasi olmayan bir durum.tam tersi kv benide cok anlatirmis...bazen eltimin bana gicikligini bu yuzden hissedebiliyordum yani herkes sürekli birinden bahsetse insan uyuz olur.

bunun adi kiskanmakmi bilmiyorum sizde içten içe gicik olmuş olabilirsiniz.

ha ben kiskaniyormuyum? hayir. o kotu ben iyi oldugumdan degil.

ama onun benim hayatima göre bizim gördüğumuz hayatindan tutun eşiyle olan ilişkisi yasam tarzi pat diye insanin yuzune birsey vurup kiskandigini ve laf sokmaya cabaladigini herkesin icinde belli etmesine kadar kiskanacak birseyi yok.
kendisinin maalesef kiskandigi durumlar cok oluyor baskalarindan da duyuyorum ve uzuluyorum. samimi icten davranamiyorum etrafima duvar oruyorum elimde degil..

Psikoloğa karsı değilim. Daha önce de pek çok sefer gittim. Yıllarca. Ancak o ortamı ve yaklaşımı da biliyorum. Fayda göremedim ne yalan söyleyim.

Anladım. Kötü bir deneyim yaşamanıza üzüldüm, maalesef her alanın iyisi ve kötüsü olduğu gibi bu alanda da var. Böyle olunca önyargılı bir yaklaşım olmasını doğal karşılıyorum. Ola ki terapist önerisi isterseniz (Ankara veya İstanbul'da) yardımcı olmaya çalışırım.

eşinizin, sürekli olarak
görümcenizi, eltinizi övmesi örnek göstermesi
sizi olumsuz etkilemiş ve öz güveninizi sarsmış.

birde onların eşlerine sorun bakalım ne diyecekler ???
kimse dışardan göründüğü kadar 4 4lük değildir.
insanı vasıflar olarak eş, kardeş akraba vs tölere ederek yaşıyoruz.
sizde eşinize, eniştenizi, abinizi örnek gösterin, bi tatsın bakalım aynı duyguyu.

kıskanmak insanın doğasında var, inkar eden en büyük kıskançtır.
sadece kimse dile getirmiyor hepsi bu ..

Keşke fayda etmediğini düşündüğünüzde değiştirseydiniz. Emin olun burdan kendi kendine xx de düzelir denilen her şey aklınıza gelmiştir. İşiniz var hobiniz var, boş bir insan değilsiniz, vaktinizi dolduruyorsunuz, telkinler yapıyorsunuz, yani yapılabilecek her şeyi yapmışsınız. Hala hayatınızı olumsuz etkiliyorsa en iyisi terapi.
Bunun dışında eşinizi tavırları etkili ise onun düzelmesini sağlayabilirsiniz. İnsan durduk yerde ne diye kardeşinin eşini över ki? Kardeşi tamam bir derece de. Sizi bu kadar etkileyecek kadar hayatınızda yeri olması enteresan olmuş. Bunu değiştirebilirsiniz belki.

Eşinizden kaynaklanan bir durum bence onları ivmesi iyice sizi dibe çekiyor onları övünce sizde hayır o kadar da değil falan de bence hem sizin ne eksiginiz var ki ben erkekleri seksi anlamadım insan eşini ovmeli ya sonuçta eşi insanin herşeyi yemek yapar ütü yapar ev temizler dertleri ne bu erkeklerin anlamadim

X