Kışlık Hazırlık

İyi akşamlar hanımlar. Yazılanları not aldım hep,sağolun🥰
Ben size bir şey danışmak istiyorum. Biz lahmacun çok seviyoruz. Kendimiz hazırlayıp,fırına gönderiyoruz. Lahmacun içini saklama yöntemi varmıdır acaba?geçen yıl epey servet hazırladık domates ve biber için😝
Kiymayi eklemeden harci hazırlayıp koyabilirsin bence dondurucuya. Yada buzluga domates ve biber koyup ihtiyac halinde cikarilip kullanilir diye düşünüyorum

İyi akşamlar hanımlar. Yazılanları not aldım hep,sağolun🥰
Ben size bir şey danışmak istiyorum. Biz lahmacun çok seviyoruz. Kendimiz hazırlayıp,fırına gönderiyoruz. Lahmacun içini saklama yöntemi varmıdır acaba?geçen yıl epey servet hazırladık domates ve biber için😝
Hiç denemedim. Ama içini direk hazırlayıp dondurucuya atanlar var

Bende konsantre meyve suyu yaptim bugun oglum icin. Birde recel yaptim. Toplam 12 kg seftali almistik. Menemenlik yaptim ayrica gecenlerde. Biraz koz biber. Koz biberi kavanoz da saklayan arkadaslarin onerilerini bekliyorum. Bugun yine 5 kg domates gelecek onu da kapya biberle kaynatmayi düşünüyorum bakalim

Bende konsantre meyve suyu yaptim bugun oglum icin. Birde recel yaptim. Toplam 12 kg seftali almistik. Menemenlik yaptim ayrica gecenlerde. Biraz koz biber. Koz biberi kavanoz da saklayan arkadaslarin onerilerini bekliyorum. Bugun yine 5 kg domates gelecek onu da kapya biberle kaynatmayi düşünüyorum bakalim
Kozlenmis biberi konserve yapiyorum ben kucuk kavanozlarda

Merhaba arkadaşlar.
bu sene ilk defa kışlık hazırlıkları yapacağım.
Biraz biber patlıca ve kabak kuruttum.
Biber ve kabak buzluğa attım.
Kızartmalık biber ve yemeklik biber koydum.
Taze fasulyeyi domatesle kavurdum koydum.

Bu haftada memen ve domates sosu yapmayı düşünüyorum. Nedense şilelerim hava alacak diye korkuyorum:)

ben genelde 1 kilo sogani kiyiyorum ve yaklasik 2-3 ay icinde bitiyor.
yani 6 ay kesin dayanir ama hic denemedim
Soğanların hepsi kıyıp, buzluk poşetine alıp, istediğin zaman parça parça koparıp mı alıyorsunuz ? Yağın içine direk koyunca buzlu olduğunu için yağa su girmiş olmuyor mu?

Kış hazırlıkları yüzünden bütün yazı mutfakta geçiyorum, bu yaz yaptıklarım;

50 kavanoz domates konservesi
Buzluğa etli biber dolması, türlü, barbunya, bamya, taze fasulye ( yemek-diblelik-kavurmalık- çiğden) patlıcan (közlenmiş-karnıyarıklık-musakkalık) , doğranmış kıl biber, maydanoz, dere otu, mısır, bezelye, kapya biber, kompostoluk vişne.
Çilek, vişne, kayısı ve şeftali reçelleri. Vakit kaldıkça sigara böreği,kıymalı börek, kek, köfte, et suyu bardakları, sarmısak
Eylül 15 ten sonra fasulye turşularına başlayacağım ve elma sirkelerini yapacağım nasipse. Allah hepimize sağlıkla yemek nasip etsin

Sizin yorumlarınızı bekliyorum :I) Desteğinize ihtiyacım var:) Oyüzden birkaç sorum olacak.

karnıyarıklık-musakkalık patlıcanları yağda kızartıp yapıyorsunuz değil mi?
Mısırı tümden veya ikiye keserek atıyorsunuz değil mi? süt mısır halinde deği.
Etli biber bolması nasıl oluyor? Ben içlerini boşattım attım buzluğa.
Et suyunuda plastik pardaklara koyurum. siz nasıl yapıyorsunuz.
sarımsak nasıl atılıyor.

Merhaba arkadaşlar.
bu sene ilk defa kışlık hazırlıkları yapacağım.
Biraz biber patlıca ve kabak kuruttum.
Biber ve kabak buzluğa attım.
Kızartmalık biber ve yemeklik biber koydum.
Taze fasulyeyi domatesle kavurdum koydum.

Bu haftada memen ve domates sosu yapmayı düşünüyorum. Nedense şilelerim hava alacak diye korkuyorum:)

Soğanların hepsi kıyıp, buzluk poşetine alıp, istediğin zaman parça parça koparıp mı alıyorsunuz ? Yağın içine direk koyunca buzlu olduğunu için yağa su girmiş olmuyor mu?

Sizin yorumlarınızı bekliyorum :I) Desteğinize ihtiyacım var:) Oyüzden birkaç sorum olacak.

karnıyarıklık-musakkalık patlıcanları yağda kızartıp yapıyorsunuz değil mi?
Mısırı tümden veya ikiye keserek atıyorsunuz değil mi? süt mısır halinde deği.
Etli biber bolması nasıl oluyor? Ben içlerini boşattım attım buzluğa.
Et suyunuda plastik pardaklara koyurum. siz nasıl yapıyorsunuz.
sarımsak nasıl atılıyor.

Seve seve cevaplarıııımmm:)))
Karnıyarık ve musakka için patlıcanları fırında öldürüp kaldırıyorum, kızartmalar ay çiçek yağıyla yapıldığından bu yağı dondurmak sağlığa zararlı o yüzden fırında biraz öldürüp donduruyorum yağı pişirirken ilave ediyorum
Mısırı iki şekilde koyuyorum garnitür olarak kullanmak için haşlayıp tanelerini ayırıp paketliyorum bir de ikiye bölerek çiğden paketliyorum canımız istediğinde donuk olarak düdüklüye atıp haşlıyorum.
Biberleri normal yaptığımız etli içle doldurarak atıyorum buzluğa, hafif yağ kızdırıp salça ve su eklediğim sosa donuk olarak atıp pişiriyorum, buzluğumdaki en pratik yemektir:))) boş dolmalık biber az koyuyorum arada zeytinyağlı dolma için
Kemikli eti sebzelerle yaklaşık 3-4 saat kaynatıp iliğinide alarak soğuduktan sonra plastik bardaklara koyuyorum bir kısmınıda daire şeklindeki buz poşetlerine koyuyorum bulyon gibi kullanmak için çünkü bardağa koyduklarım bazen fazla geliyor mesela bir bardak pirinçten pilav yapıyorsam bir bardak et suyu çok fazla baskın bir tat veriyor ağır oluyor pilav o tür şeylere buz poşetleri ile yaptığım bulyon şeklinde olanlardan kullanıyorum
Sarmısağa gelince yarım kilo ya da 750 gr civarı sarmısağı geceden suya koyuyorum sabaha kolayca kabukları çıkıyor, sonra rondoda çekip küçük plastik kaplara koyuyorum 750 gramdan iki tane margarin kalıbı büyüklüğünde kutu doluyor, sonra atıyorum buzluğa yemeklere parça parça keserek atıyorum çok pratik oluyor
Bu arada kavanozlarına yeni kapak kullan, ben hiç öyle kapak kaynatmakla falan uğraşmam , domatesi altını söndürmeden kavanozlara doldurmaya başlarım her kavanozun ağzını kağıt havluyla iyice kurulayıp yeni bir kapak kapatıp ters çeviririm, mutfakta yere ince bir battaniye serip kavanozları öyle ters şekilde içine sarıp, bir gün bekletirim hiç biri bozulmaz

Son düzenleme:
ondurmak sağlığa zararlı o yüzden fırında biraz öldürüp donduruyorum yağı pişirirken ilave ediyorum

Çok detay vermen lazım anlamam için:)
Hiç patlıcan öldürmedim çünkü :)

Biberleri normal yaptığımız etli içle doldurarak atıyorum buzluğa, hafif yağ kızdırıp salça ve su eklediğim sosa donuk olarak atıp pişiriyorum, buzluğumdaki en pratik yemektir:))) boş dolmalık biber az koyuyorum arada zeytinyağlı dolma için

biberleri sadece etle dolduruyorsun. çünkü prinçle kırılıyor ondan garipsedim.
biberleri sadece etle doldurup buzluğa atıyorsun. Etli iç dediğimiz kıymalı harçlı iç. bu kıymayada bir işlem yapmıyorsun değil mi?
buzluktan çıkardıktan sonra yağda kızdırıp soslu su ile pişiriyorsun. doğru mu anlamışım.

buzluk kaplarına et sularını doldurup donduktan sonra donları kaplardan çıkarıp kaplarada veya poşetlere koyuyorum. salatalığıda öyle yapmıştım.

sarımsağı deneyeceğim.

teşekkürler:) domates sosu yapıyor musun

Çok detay vermen lazım anlamam için:)
Hiç patlıcan öldürmedim çünkü :)

biberleri sadece etle dolduruyorsun. çünkü prinçle kırılıyor ondan garipsedim.
biberleri sadece etle doldurup buzluğa atıyorsun. Etli iç dediğimiz kıymalı harçlı iç. bu kıymayada bir işlem yapmıyorsun değil mi?
buzluktan çıkardıktan sonra yağda kızdırıp soslu su ile pişiriyorsun. doğru mu anlamışım.

buzluk kaplarına et sularını doldurup donduktan sonra donları kaplardan çıkarıp kaplarada veya poşetlere koyuyorum. salatalığıda öyle yapmıştım.

sarımsağı deneyeceğim.

teşekkürler:) domates sosu yapıyor musun

Dolma içi bildiğimiz kıymalı pirinçli iç:)) pirinçlerim hiç kırılmaz çünkü onları dolma yapmadan önce ıslatmam, pirinci sadece yıkar süzerim su çeken pirinç buzlukta kırılıyor

Patlıcanları istediğin şekli verip 180 derece fırına at, yumuşayıp renkleri dönünce ölmüştür:))

Domates sosu yapmadan olur muuuu canım onlar benimmmm :)))

Dolma içi bildiğimiz kıymalı pirinçli iç:)) pirinçlerim hiç kırılmaz çünkü onları dolma yapmadan önce ıslatmam, pirinci sadece yıkar süzerim su çeken pirinç buzlukta kırılıyor

Patlıcanları istediğin şekli verip 180 derece fırına at, yumuşayıp renkleri dönünce ölmüştür:))

Domates sosu yapmadan olur muuuu canım onlar benimmmm :)))

dolma yapmadan önce ıslatmam deyip sadece yıkarım demişsiniz. yani suda bekletmiyorsunuz değil mi?

bide bugün patlıcan kurutacağım. içleri atmamak için buzluğa veya tüketmek içni tabsiyen var mı? kızartıp yoğurt dökerim diyordum:)

domates sosu da konservelik mi?

dolma yapmadan önce ıslatmam deyip sadece yıkarım demişsiniz. yani suda bekletmiyorsunuz değil mi?

bide bugün patlıcan kurutacağım. içleri atmamak için buzluğa veya tüketmek içni tabsiyen var mı? kızartıp yoğurt dökerim diyordum:)

Pirinçleri suda bekletmiyorum evet

Patlıcan içlerini domatesle hafif kavurup salata yapmak için saklayabilirsin ya da onları da fırında öldürüp sonra ince ince doğrayıp yoğurtlu salatada yapabilirsin ama bence en iyi değerlendirme şeklini düşünmüşsün kızartmayla

Domateslerim konserve evet ; sade yaparım bibersiz hem menemene hem de tüm yemeklere kullanırım kış boyunca

Pirinçleri suda bekletmiyorum evet

Patlıcan içlerini domatesle hafif kavurup salata yapmak için saklayabilirsin ya da onları da fırında öldürüp sonra ince ince doğrayıp yoğurtlu salatada yapabilirsin ama bence en iyi değerlendirme şeklini düşünmüşsün kızartmayla

Domateslerim konserve evet ; sade yaparım bibersiz hem menemene hem de tüm yemeklere kullanırım kış boyunca

teşekkürler. yarın biraz konserve yapıcam.

domates biber ile kavurabilrisniz
gözleme içi olarak kullanılabilinir

Ben buzluk ve derin dondurucuyu aktif kullananlardanım.

• Domatesi konserve yapıyorum
  • Patlıcan yemeği, kabak yemeği, taze fasulye, bamya, taze börülcesi, domates soslu karışık kızartma bunlarıda konserve yapıyorum
  • Biber, patlican ve kabagi karisik kizartma olarak derin dondurucuya atıyorum. Cikardigim zaman istersem konserve sosla domatesli olarak yapıyorum, ister oturtma istersemde yoğurt döküyorum
  • Bir çok kişi patlıcanı karnìyarìk yapmak icin tüm olarak kızartıp saklıyor. Ama ben buzluğa tam olarak hazır şekilde karnıyarık atıyorum. Yani icinde kìymasìyla vs. Yemekden 20 dk önce çıkarıp fırına atıyorum, yeterli oluyor.
  • Taze fasulye, bezelye, bamya bunlarıda domatesle bir kavurup buzluğa atabilirsin. Ben bazen konserve yapıyorum bazen buzluğa atıyorum
  • Dolmalìk biberler, kabak ve patlıcanın direk içini oyup buzluğa atıyorum. Derin dondurucudan çıkarınca çözülmesini beklemeden direk doldurup pişireceksin bu şekilde tadlarında hiçbir değişiklik olmaz
  • Kabakları rendeleyip çiğ olarak atıyorum daha sonra mücver yada yoğurtlu kabak mezesi yapıyorum
  • Salatalık rendeleyip yada doğrayıp atabilirsin sonra çarıkta kullanırsın. Bence Rendelenmişin tadı daha iyi oluyor
  • Limonları sıkıp suyunu şişeye yada buz torbalarına doldurup yazın bunları kullanıyoruz
  • 1 kg kadar sarımsağı ayıklayıp buzluğa atıyorum. Zamandan çok büyük tasarruf oluyor
  • Ispanakları soğanla kavurup buzluğa atıyorum. Daha sonra bir yemeğin yanina yoğurtlu meze olarak çıkarıyorum.
  • Pırasa kavurup atıyorum. Pirasalı börek yapacağım zaman kolaylik oluyor.
  • Mantar doğrayıp atabilirsin.
  • Mısır haşlayıp ayıklayıp koyabilirsin. Salatalarda, pizzada falan kullanırsın.
  • Elma, portakal, limon, üzüm, erik, vişne, kiraz aklına gelen her türlü meyveyi buzluğa atabilirsin kışın komposto yada meyve suyu olarak tüketebilirsin. Yada direk konserve yapabilirsin
  • Ben meyve suyu yapıyorum ve yarım litrelik şişelerde buzluğa atıyordum. Bu sene konserve olarak yapacağım. Kendimiz tüketmiyoruz ama misafire ikram için iyi oluyor. Hazır paketli ürünler ikram etmekten hoşlanmıyorum
  • Kışın kestane attım yazın pişirip yedik. Çok iyiydi :)
  • Erişte keser yaparız
Bunların dışında;
  • Buzlukta hem çorba yapmak için küçük köftelerim hemde normal köftelerim olur.
  • Sulu köfte yapmak için köftelerim olur
  • Tavuk suyu ve et suyu mutlaka olur
  • Çorba ve pilav için haşlanıp didiklenmiş tavuğum olur.
  • İçli köfte yapıp atarım
  • Pizza hazırlayıp buzluğa atabilirsin. Fırından çıkarıp buzlu halde fırına atarsan. 20-25 dakikada pişer. Geçenlerde pişmiş olanıda attık. Sonra mikrodalgada ısıtıp yedik. O da iyiydi.
  • Sarma ya da dolma hazırlayıp koyabilirsin (Ben pirinçler kırıldığı için pek tercih etmiyorum. Ama seven çok kişi var)
  • Hazır yufkadan börek yapıyorum ve pişmiş halde buzluğa atıyorum. Sen pişirmedende atabilirsin. Zaten direk buzluktan çıkarıp fırına atıyorsun. Çözdürmene gerek kalmıyor. O pişerken yanına bir çay demlersin.
  • Kek pişirip tüm halde buzluğa atıyorum. Yine aynı şekilde kurabiye, poaça vs atıyorum. Misafir gelmeden 20 dk önce çıkardığımda bütün buzu çözülüyor.
  • Derin dondurucu hem paradan hemde zamandan tasarruf sağlayan bir alet ve ben teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullananlardanım :)

Ekstra stokta yapıyorum. Ben kışa girerken bozulmayacak ürünleri indirimde bütün bir yıla yetecek kadar alıyorum ve bütün bir yıl bu saydıklarımı bir daha almıyorum
Bunlar; sıvı yağ, çamaşır makinesi deterjanı, bulaşık makinesi deterjanı, yumuşatıcı, sıvı sabun, pril, çamaşır suyu ve diğer temizlik malzemeleri, kağıt havlu, tuvalet kağıdı, şampuan, saç kremi, ped, diş macunu....

Çok uzun oldu ama benim yaptıklarım bunlar
Umarım işine yarar
8 cekmeceli dondurucum var ,yaklasik 5 yildir vee bu kadar aktif hic kullanmadim bana fikir verdiniz tsk ederim

X